SCHIEDAM 'Vader Jacob' in het Nederlands en Chinees Jeugdland weer spetterend van start Magere kletskous en gezellig stel Rondleiding door Prinses Beatrixpark Getuigen gezocht Kirsten Dingemans (23) jongste verloskundige van Schiedam 0 Politie zoekt getuigen van mishandeling Ruim miljoen voor Stadswinkel Activiteiten voor ouderen KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 16 JULI 199729-1441 SCHIEDAM Op de over steekplaats van de Burg. Van Haarenlaan werd zaterdag middag 5 juli rond vijf uur een 9-jarig Schiedams jonge tje aangereden door een per sonenwagen. De bestuurder reed daarna door. Het slach toffertje liep bij het ongeval een lichte hersenschudding en diverse blauwe plekken en schaafwonden op. De politie is op zoek naar getuigen van dit voorval. De automobilist reed in een grijze auto, ver moedelijk een Opel Kadett. Zijn signalement luidt: ka lende man met zwart haar en een snor, tussen de dertig en veertig jaar. Verder is de politie op zoek naar getuigen van de vernie ling van een personenauto op donderdagochtend 3 juli om streeks half twaalf. Een 22- jarige Vlaardingse automobi list had op die ochtend op rijksweg A20 onmin gekre gen met een andere bestuur der. Op de Hargalaan stapte deze man uit en trapte meer dere malen tegen de auto van de Vlaardinger, waardoor een buitenspiegel afbrak en er deuken in het voorportier ontstonden. Mensen die informatie kun nen verschaffen over deze voorvallen worden verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 2744310. Het adres voor uw complete woninginrichting: 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 P SCHIEDAM— 'Vader Jacob' klonk vorige week vrijdag zowel in het Nederlands als in het Chi nees. Dat gebeurde tijdens een bezoek van een tiental scholieren uit de Volksrepubliek China aan basisschool De Wieken in Schie dam. De kinderen - tussen de 6 en 13 jaar oud - waren in Neder land in het kader van het China Cultural Festival, dat plaats vond in het China Hong Kong Trade Centre in Rotterdam. Volgens Pauline Zeestraten (China Hong Kong Develop ment BV) hadden de Chinese kids het uitstapje te danken aan hun kalligrafeer- en schilderta lent. „Doel van het bezoek aan onze school was om de Chinese kinde ren te laten meemaken hoe het er in een Nederlandse klas aan toe gaat", laat juf Carla van 't Hoff van De Wieken weten. „Daarbij hebben de kinderen onder ande re samen verschillende spelletjes gedaan. Bij één daarvan werd de beroemde slaapkop tweetalig be zongen. Onvermeld mag zeker met blijven dat de kinderen ge leerd hadden om de gasten in hun eigen taal te begroeten. Wat mij overigens opviel, was dat het contact tussen de scholieren bin nen korte tijd tot stand kwam en dat ondanks de taalbarrière. Ui teraard hebben de kinderen ook nog wat cadeautjes aan elkaar gegeven." De dag voor het bezoek aan De Wieken beschilderden Chinese en Schiedamse schoolkinderen in het Hong Kong Trade Centre gezamenlijk een wandkleed. SCHIEDAM „De geboor te van een kind is elke keer weer een wonder. In het begin overkwam het me dan ook re gelmatig dat ik bijna mee stond te huilen met de nieuw bakken vader en moeder", be kent Kirsten Dingemans. Vo rige week is zij geïnstalleerd als nieuwe verloskundige in Schiedam en sloot zich aan bij de praktijk van Ria Verboom en Arie Hans Houdijk, met als hoofdvestiging het Schie- land Ziekenhuis. Met haar 23 lentes is Kirsten de jongste verloskundige van de stad. „Tijdens mijn opleiding tot ver loskundige liep ik stage bij Ria en Arie Hans. Dat beviel mij uitstekend. Daarna had ik het geluk mijn werkzaamheden als gediplomeërd verloskundige daar te kunnen blijven voortzet ten", zegt ze. Gedurende haar middelbare schooltijd op Spieringshoek stond het voor Kirsten al vast dat ze daarna de verloskundige opleiding in het St. Franciscus Ziekenhuis wilde gaan volgen. Dat viel overigens niet mee, want twee keer werd ze uitge loot. „Per jaar zijn er circa 1100 aanmeldingen, waarvan slechts 90 belangstellenden tot de oplei ding kunnen worden toegelaten. Bloeddruk Dat geeft wel aan dat je superge- motiveerd moet zijn om verlos kundige te willen worden. Ik ken zelfs iemand die zes jaar heeft r hoofdingang x~ polikliniek eerste hulp meegeloot om tot de studie te worden toegelaten!" „De opleiding bestond voorheen uit drie cursusjaren en tegen woordig uit vier jaar. Doordat de studie één jaar langer is ge worden, doe je nu meer praktijk ervaring op. Behalve in Schie dam heb ik stage gelopen in Rot terdam, Vlaardingen en Bergen Op Zoom. Tijdens die periode kwam ik er achter dat iedere verloskundige haar of zijn eigen manier van werken heeft. Behal ve dat ik daar heel veel van ge leerd heb, was het voor mij ook een stimulans tot het ontwikke len van een eigen stijl van wer ken." Gaandeweg haar studie leerde Kirsten Dingemans omgaan met gezonde zwangere vrouwen en met aanstaande moeders met een medische indicatie, zoals een hoge bloeddruk of suikerziekte. nBovendien heb ik bijvoorbeeld ook geleerd om baby's te reani meren. Maar het allerbelangrijk ste is denk ik toch dat je leert om te gaan met emoties. Eigenlijk bestaat het grootste deel van mijn werk uit het begeleiden van cliënten." Alcohol Kirsten heeft inmiddels al meer dan honderd kinderen 'gehaald' zoals dat heet. „De eerste beval ling - die overigens prima verliep - staat mij nog levendig voor de geest. In het begin dacht ik nog wel even dat ik het nooit zou leren, maar dat was gelukkig snel voorbij. Want de geboorte van een kind is iedere keer weer een wonder." In het laatste jaar van haar stu die schreef Kirsten samen met een medestudent een scriptie, die handelt over zwangere vrouwen met anorexia (ziekelijk gebrek aan eetlust) of boulimia (vraat zucht). Inmiddels heeft een Bel gische professor de scriptie op gevraagd in verband met zijn promotie en toonde ook de Ano rexia Stichting belangstelling. „Uit ons onderzoek blijkt dat vrouwen met anorexia onder an dere een grote kans lopen een baby te baren met een te laag gewicht. Daarnaast kan het bij vrouwen met deze ziekte voor komen dat het kind te vroeg geboren wordt of dat er een spontane abortus optreedt. Bij kinderen van moeders die ano rexia hadden tijdens de zwanger schap, valt na de geboorte dik wijls een achterstand in de ont wikkeling waar te nemen. Vrou wen met boulimia gaan tijdens de zwangerschap vaak overma tig sporten, wat meestal niet be vorderlijk is voor het hart. En verder lopen zij een verhoogd risico op een miskraam, of een kindje met een open gehemelte", aldus Kirsten Dingemans. „Roken is eveneens af te raden tijdens de zwangerschap. Deze moeders baren namelijk dikwijls baby's met een (te) laag gewicht. Maar het heeft volgens mij echt geen zin het roken te verbieden bij vrouwen die niet zonder nico tine kunnen. Dat neemt uiter aard niet weg dat het wel mijn taak is als verloskundige goede voorlichting te geven over de ge volgen van roken gedurende de zwangerschap. Daarnaast valt ook het gebruik van alcohol te ontraden aan zwangere vrou wen. Onderzoekers hebben na melijk ontdekt dat baby's in de baarmoeder hiervan hyperactief worden." Overigens doen ook de gezelligheidsdrinkers er beter aan het (dagelijkse) glaasje tij dens de zwangerschap te laten staan. „Want alcohol en zwan gerschap gaan gewoon niet sa men." SCHIEDAM Maandag 21 juli gaat Jeugdland van start in De Plantage met de openingsdag van 11.00 tot 15.00 uur, met allerlei gratis attracties. Tegen over het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat is een spelac- tief-circuit met spellen zoals ape- neiland, garnizoen, koekiemon- ster, cactusspel, spookjesslot en zeeparadijs. Inschrijven voor het spelcircuit kan uiterlijk tot 13.15 uur. Verder is er een lange helling- baan voor het ringsteken en een topper is het Alpineskiën. Er kan worden gesprongen op een groot luchtkussen of worden gereden op een rodeokameel. Voor de wat kleinere kinderen is er een gezellige draaimolen, een Miss Piggytrein op rails en een kleurig ballenbad. Wie dorst krijgt kan zijn eigen limonade tappen bij Billy de hond. Theater mag er op deze opening zeker niet ontbreken. Zo is er een optreden van Theater Will Wight met de 'Comedy Capers' en een Oosterse show. Daar naast is er nog Kepper's Variété met jongleren, balanceren, (fiet- sjacrobatiek en veel clownerie. Voor alle kinderen is er een zon- nenklep, popcorn, een suiker spin en een pannenkoek! De ac tiviteiten duren tot 15.00 uur en zijn geheel gratis. Dinsdag 22 juli kunnen kinderen vanaf 10.00 uur terecht in Noord in het Hof van Spaland voor creativiteit; om 10.15 uur in Nieuwland op het Dr. Wibaut- plein voor een spelcircuit; om 14.00 uur in Noord (Blauwe Brug) voor theater van Fred en Fred Star (kosten 1,-); om 14.00 uur in Nieuwland op het Dr. Wibautplein voor creativi teit en om 14.15 uur in Zuid op het Wilhelminaplein voor het spelcircuit. Woensdag 23 juli is om 10.00 uur creativiteit in Zuid (Wilhel minaplein); om 10.15 uur sport en spel in Oost (Marconistraat); om 14.00 uur in het centrum (Hemaplein) creativiteit en om 14.15 uur in West (Vlaardinger- dijk) sport en spel. Donderdag 24 juli is er om 10.00 uur in Noord op het schoolplein van De Klinker creativiteit; om 10.15 uur in Oost (Edisonplein) een spelcircuit; om 10.30 uur in West (Frans Halsplein) theater met Aad de Koning; om 14.00 uur in Nieuwland (wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165) theater Berry Merlin (kos ten 1,-); om 14.00 uur in West (Frans Halsplein) creativiteit en om 14.15 uur in Noord op het schoolplein van De Regenboog een spelcircuit. Vrijdag 25 juli is er om 10.00 uur in Oost (Edisonplein) creativi teit; om 10.15 uur in Noord (Mieriksveld) spelcircuit; om 14.00 uur in Nieuwland, (Drees- plein) creativiteit; om 14.15 uur in West (Vriendschapsplein) spelcircuit; om 14.30 uur in Noord (Boekweitakker) Ron Ronell circus. Zaterdag 26 juli wordt om 14.00 uur in Noord (Pannekoekhuis De Vijver/Poldervaart) een vis wedstrijd gehouden voor kinde ren van vijf tot en met 17 jaar. Inschrijven voor deelname kan bij: Fa. Mak, Broersvest 129, Fa. Tropica, Rembrandtlaan 76, Fa. Heul, Parkweg 175-177 en Pet's Place, Hof van Spaland 70/72. Vanaf 13.30 uur kunnen kinderen zich ook nog inschrij ven in Pannekoekhuis De Vijver. Deelname kost 1,-- Voor deel nemers die geen eigen hengel hebben, zijn eenvoudige hengels beschikbaar. Om 14.30 uur komt in het centrum (Koe marktplein) Theater Fratelli Fiasco. De activiteiten waarachter geen kosten zijn vermeld, zijn gratis. SCHIEDAM Als alles volgens plan verloopt, opent de Stadswinkel eind '97 haar deuren voor het publiek. Bij deze gemeentelijke 'Winkel van Sinkel' - gehuisvest in de nieuwbouw van het Stads kantoor - zullen Schiedam mers onder andere terecht kunnen voor een nieuw pas poort of rijbewijs. Daarnaast zal het Gemeentelijk Infor matiepunt er haar tenten op slaan. Het is de bedoeling dat de aangeschafte produkten aan diverse balies, bij ver schillende kassa's kunnen worden afgerekend. Dit om wachttijden zoveel mogelijk te voorkomen. De kassa's worden tevens voorzien van een Pin-, Chipbetaalauto maat. Op de laatste raadsvergade ring werd besloten een be drag van 537.800 gulden be schikbaar te stellen voor de automatisering van dit ge meentelijke warenhuis. Van dit geld zal onder meer de benodige hard- en software worden aangeschaft. De raad stemde eveneens in met de uitbreiding van de centrale computercapaciteit op het Stadskantoor. Ont wikkelingen op het gebied van de gemeentelijke auto matisering maken de aan schaf van nieuwe, 'zwaarde re' computers - en de daarbij behorende software - nood zakelijk. Hiermee is een be drag gemoeid van 491.000 gulden. SCHIEDAM— 'Ling Ping', zo hebben ze haar bij Dierente huis Hargahoeve genoemd, is op 14 juni broodmager bin nengebracht als zwerver. Ze is een crème/tabby point Siamese poes van ongeveer acht jaar oud. Ling Ping is gevonden op de Stadhouderslaan. Ze is inmiddels aardig opge knapt en tot nu toe heeft zich nog geen eigenaar gemeld, dus ze mag worden herplaatst. Zo als alle siamese katten is Ling Ping dol op veel aandacht. Wie geeft deze kletskous een goed tehuis? Wim en Jan zijn begin juni achtergelaten in een huis aan de Jan Oudegeestrstraat. Wim is een gecastreerde cyperse ka ter met wit en een zwart stipje op zijn neus. Jan is ook cypers met wit op de neus, gecastreerd en twee jaar oud. Dit gezellige stel wil graag naar buiten kun nen, zodat ze hun energie kwijtraken. Andere katten zijn geen probleem voor hen. Of ze bij kinderen kunnen is niet be kend, wel dat ze absoluut niet met honden overweg kunnen. Het duo wil graag worden be vrijd uit hun hok. Hargahoeve (Sportlaan 2, tel. 4714151) is geopend van dins dag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. - -"k SCHIEDAM De hoofdafde ling Groenvoorziening en Na tuur organiseert elke zondag in juli een rondleiding door één van de parken in Schiedam. De der de rondleiding is op zondag 20 juli en gaat door het Prinses Bea trixpark. De start van de wande ling is om 11.00 uur bij de in gang van Kinderboerderij 't Hoefblad in het park. Deelname is gratis. C. Jansen van de afdeling Na tuurontwikkeling neemt belang stellenden mee door het Prinses Beatrixpark. Tijdens de rondlei ding vertelt zij iets over het ont staan, de ligging en de ontwikke lingen van het park. Zo is het park gelegen in de voormalige Westabtspolder, waar men vanaf 1952 handmatig met de aanleg van het park is begonnen. Sinds de aanleg zijn er vele aan passingen in het park geweest. De meest recente verandering is de inzet van twee zogenaamde Galloway-runderen. Deze leven de maaimachines nemen het on derhoud van een parkgedeelte van de mens over en zorgen voor een heel natuurlijke uitstraling van dit gebied. Tijdens de wan deling wordt dit begrazingspro- ject bezocht en bestaat de moge lijkheid om oog in oog met de runderen te komen staan. Tijdens de rondleiding wordt ook de moerastuin bezocht. Hier zijn na de storm van 7 juni alle omgewaaide of scheefgezakte bomen blijven liggen. Waarom hiervoor is gekozen wordt door Jansen uitgelegd. Verder neemt de gids de deelnemers mee naar de Poldervaart en de Landijs- baan. Onderweg vertelt zij het één en ander over de planten en dieren die in het Beatrixpark voorkomen. Wanneer men meer informatie wil hebben over de rondleiding in het Prinses Beatrixpark, kan men tijdens kantooruren contact opnemen met de afdeling Na tuurontwikkeling van de ge meente Schiedam, tel. 2465521. SCHIEDAM - De politie zoekt getuigen van mishandeling van een 11-jarige jongen. Hij is zaterdagavond rond 20.30 uur op de hoek Scheepvaartweg- Hoogaars om nog onbekende re den door een groep van vier jon gens en twee meisjes van zijn fiets gerukt en vervolgens ge schopt en geslagen. Met verwon dingen aan het gezicht en ander letsel is het slachtoffertje ter con trole naar het Schieland Zieken huis gebracht. De politie is op zoek naar moge lijke getuigen. Het signalement van één van de daders luidt: on geveer twaalf jaar, 1,55 meter lang, zwart kortgeknipt haar met een geel geverfde kuif. Men sen die informatie kunnen ver schaffen, wordt verzocht te bel len naar tel. 2744432. SCHIEDAM In dienstencen trum de Bijenkorf wordt don derdag 17 juli het zomerbal ge houden. Dit begint om 19.30 uur en de zaal gaat een half uurtje eerder open. Toegang kost 2,50 inclusief een kopje koffie of thee. Vrijdag 18 juli wordt in dien stencentrum de Woudhoek ge volksdanst van 10.00 tot 11.30 uur. Toegang kost 2,-. Dinsdag 22 juli is in dienstencen trum De 4 Molens koffie-inloop van 11.00 tot 12.00 uur. Toe gang is gratis. Van 10.00 tot 13.00 uur is in dienstendentrum Oost Ook hier is toegang gratis. V Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 - Tapijt - Vinyl - Laminaat - Marmoleum - Lamellen - Gordijnen - Draperieën - Vitrages Mgr. Nolenslaan 512 Schiedam Telefax 010-4271744 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener Arcade. BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Gezamenlijk plezier tijdens het bezoek aan De Wieken. 'Geboorte elke keer een wonder' doorCHRIT WILSHAUS "7 Kirsten Dingemans rechts) en Ria Verboom. Op de openingsdag geeft Will Wight tussen 1.00 en 15.00 uur een Oosterse Show. Ling Ping Wim en Jan

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3