Burgerlijke stand Maar nog steeds honderden mensen op wachtlijsten Scholen en monumenten JJï L-l Vijftien mille voor Foster Parents Plan Met onze nieuwe betaalrekening win je op alle punten. \Monumenten SCHIEDAM Zomersalon in Pand Paulus Motorrijder verongelukt Glaswerk in Krabbenplas Spreekuur Grote Kerk BELOOFD: Inloopconcert in de Grote of Sint Janskerk VSB» BANK door NANS WOLTERS SCHIEDAM Een jaarver slag geeft in de regel een dro ge opsomming van feiten en een beeld van de toekomst. Multinationals willen nog weieens flink uitpakken met een glossy uitgevoerd verslag, maar voor (semi-)overheden is dat minder gebruikelijk. Het bestuur van de Stichting Ver pleeghuizen Nieuwe Water weg Noord (NWN) is van dat kennelijk conservatieve en goedkope standpunt afgewe ken. Het jaarverslag 1997 van de stichting heeft niet alleen een wat afwijkende opmaak maar ook de illustraties mo gen er zijn. Fotograaf Ru dolph Maessen maakte van verschillende personeelsleden schitterende opnamen die in een galerie niet zouden mis staan. Verpleegassistente Narcissia Georgetin en Ste ven Pinas van de algemene dienst zijn bijvoorbeeld in drukwekkend geportretteerd. De kunstzinnige foto's verwij zen naar de gedachte en het gevoel dat kunst verweven is met het dagelijks leven. Volgens voorzitter J. Hagenaars van de Raad van Bestuur verblij ven in de verzorgingshuizen van de stichting mensen die het ver mogen om ervaringen met ande ren te delen, dreigen te verliezen of reeds hebben verloren. „Voor deze patiënten krijgt waarnemen een andere dimensie en beteke nis. Woorden verliezen hun kracht en gevoelens worden be langrijker. En daarom is het voor ons belangrijk aandacht te besteden aan twee trefwoorden, namelijk kunst en kunde. Want allemaal worden we geroerd door schoonheid en dat kan een landschap, muziek of een kunst werk zijn. Die ervaring moet je kunnen delen met anderen en dat moet voor onze bewoners ook mogelijk zijn." Laatste bestemming Van oorsprong waren binnen de stichting de verzorgingshuizen DrieMaasStede (Schiedam) en DrieMaasHave (Maassluis) ver enigd. In 1995 kwam een inten sieve samenwerking van de grond met Zorgcentra Francois HaverSchmidt en Thurlede in Schiedam en de Zorgcentra Soenda en Meerpaal/Wetering in Vlaardingen. Ook de gemeen te Maassluis werd hier nauw bij betrokken. Inmiddels blijkt deze samenwerking goed te werken. Overigens heeft de stichting wel het voornemen de komende ja ren een andere weg te volgen dan de door de overheid aangegeven route. Voorzitter Hagenaars: „Wij zien onze taak bij de ver zorging van onze bewoners niet als het begeleiden naar de 'laat ste bestemming'. Wij willen voorkomen dat de teruggang doorzet of ervoor zorgen dat af glijden teniet wordt gedaan. Het is voorts de bedoeling dat de Stichting Verpleeghuizen NWN zich in de toekomst ontwikkelt tot een regionaal expertisecen trum op het gebied van chro nisch geriatrische zorg. Dit ge beurt in samenwerking met zie kenhuizen en de afdeling oude renzorg van het RIAGG." Facelift Verder heeft de stichting plan nen om verzorgingshuis de Drie MaasStede - twintig jaar oud - een facelift te geven. Renovatie blijkt door de lange wachtlijsten en het grote aantal acute opna men geen haalbare zaak. Om tegemoet te komen aan de vraag van patiënten om meer privacy is dit jaar gestart met een op knapbeurt op de verschillende afdelingen, waaronder de ruim ten van de dagbehandeling en de verpleeg- en behandelafdelingen. In een later stadium komen de recreatiezaal en de entree/recep tie aan de beurt. Wachtlijsten blijven ondanks de inzet van de stichting bestaan. Voor bovengenoemde verzor gingshuizen stonden eind 1996 nog 153 psychogeriatrische pa tiënten, 42 personen met somati sche klachten en 50 mensen voor dagbehandeling ingeschreven. doorW.P. ROOK SCHIEDAM Net als in een aan tal andere grote steden zijn er dit jaar in Schiedam Open Monumen tendagen. Dus zowel op zaterdag 13 als zondag 14 september gaan er deuren open die anders gesloten blij ven. Ditmaal ligt het accent op scho len. Omdat veel schoolgebouwen verdwenen zijn en andere snel met de tijd mee moesten, is er veel veran derd. In deze krant wordt steeds een vergelijking getrokken tussen toen en nu. Het gaat om mooie scholen die iedereen in september kan bezoe ken. Ditmaal draait het om de Sint Liduinastraat, de Ambachtschool voor Schiedam Omstreken, zoals de naam officieel luidde. Al in 1850 onderzocht de Natuurkundige Vere niging 'Physica' de mogelijkheden van een Technische School, maar het zou tot 1908 duren eer zo'n school er zou zijn. Dat werd dus dit schoolge bouw naar een ontwerp van de Schiedamse architect Piet Sanders. Hij was het die in 1995 tijdens de Open Monumentendagen veelvuldig werd geroemd om zijn vele ontwer pen in de stad. Vele jongens zijn hier geschoold in de vakken metaal, hout, electra en automontage. Inderdaad, alleen jongens, want meisjes werden nog niet toegelaten. En niet alleen in daguren werd les gegeven. Vele duizenden hebben ook de avondcursussen doorlopen om de zo noodzakelijke diploma's te halen. Op de foto zijn op de begane grond (links en rechts van de ingang), de kamers van de conciërge en de direc teur zichtbaar. Daarnaast en daar boven theorielokalen en op de bo venverdieping tekenzalen. Maar om dat het gebouw niet beantwoordde aan moderne eisen is de school in 1951 gesloten en verplaatst naar de Mgr. Nolenslaan (toen nog de Bur gemeester Van Haarenlaan en in 1997 inmiddels ook gesloopt). In 1952 volgde de sloop en daaropvol gend begon de bouw van de Willem de Zwijgerschool voor de MAVO. Feitelijk is deze nieuwe school ge bouwd op wat bij de Ambachtschool de binnenplaats was. In 1983 werd dit de Scholengemeenschap Buiten de Veste. Nu is er sinds 1986 de Streekschool voor Beroepsonderwijs Rijnmond gevestigd. Het beeld links op de sokkel achter de boom, is Pegasus, het vliegende paard uit de Griekse mythologie. Het is van brons en in 1965 gemaakt door Gooitzen de Jong. SCHIEDAM Basisschool De Klinker heeft afgelopen woensdag met het pleinfeest ongeveer 15.000,- opgehaald. Dit feest hield het midden tus sen een kermis en braderie. Alle wijkbewoners, jong en oud, waren welkom om zich op het plein te vermaken. De jongere bezoekers hebben ge sprongen op het springkussen, de zeephelling getrotseerd, de rodeostier bereden en een ritje in de draaimolen of het treintje gemaakt. Bij de kinderen was het boegsprietvechten favoriet. Hierbij moesten ze boven een bak water over een paal krui pen en proberen elkaar met een skippybal eraf te meppen. De oudere bewoners konden zich vermaken op de speel goed- en boekenmarkt en zich laten meeslepen met het Rad van Avontuur. Leerlingen van de Klinker verzorgden onder tussen optredens, die men vanaf het Klinker-terras kon bekijken en beluisteren. De opbrengst van het plein- feest is bestemd voor de kinde ren die de school enkele jaren geleden via de Foster Parents Organisatie heeft geadopteerd. Met het geld kan De Klinker weer een paar jaar vooruit. Met het geld dat overblijft, zal de school een klimtoestel voor op het schoolplein aanschaf fen. Dit plein is na schooltijd open voor alle kinderen. Op deze manier geeft de school de door de wijkbewoners ingebrachte gelden ook weer terug aan de jongste wijkbewoners. Op het pleinfeest van De Klinker was het treintje zeer gewild bij de kleinsten. HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 16 JULI 1997 29-1442 VSB a la Carte-rekening: alle vrijfüid, alle voordeel. SCHIEDAM— Voor de thuisblijvers die zich afvra gen wat er gedurende de va kantieperiode in de stad te beleven valt, heeft Pand Pau lus een passend antwoord. In het gerestaureerde historisch pand aan de Korte Haven 125 is vanaf 19 juli tot en met 24 augustus een tentoonstel ling ingericht met kunstuitin gen van een groot aantal beeldend kunstenaars die zich bezighouden met uiteen lopende disciplines. In de grote ruimte (begane grond) hangen van Louis Looijschelder en Dick van Belle acrylschilderijen en van Adrianus van Otterloo werk in gemengde techniek. Brigit te Heesakker is vertegen woordigd met een tafel en lamp en van Sjef Hendrickx is de sculptuur Athenor. In de kleine ruimte achter in het gebouw is voorts een over zichtstentoonstelling inge richt met werk van kunste naars die zijn aangesloten bij de Stichting Kunstwerkt, on der wie Inge van Haastert, Theo Gootjes en Aad Riep- saame. De expositie kwam tot stand in samenwerking met Com municatie Van Huisstede. Openingstijden: donderdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Pand Paulus is toegankelijk voor rolstoelers en de entree is vrij. WATERWEG Een deel van de Krabbenplas tussen Vlaar dingen en Maassluis is woensdag afgezet nadat er bij politie telefo nisch klachten waren binnenge komen. Diverse mensen meld den dat er glas op de bodem van het zwemwater lag. Het glas werd inderdaad aangetroffen waarna een waarschuwingsbord werd geplaatst. Eerder die dag had zich al iemand verwond. Het Hoogheemraadschap zorgt voor de verwijdering van de scherven. SCHIEDAM In de Grote Kerk bestaat elke eerste en derde zaterdag van de maand tussen 13.00 en 14.00 uur de gelegen heid een persoonlijk gesprek te voeren. Zaterdag 19 juli is er weer iemand aanwezig om met belangstellenden onder vier ogen een gesprek te voeren. Nieuw. SCHIEDAM Bij een aanrij ding woensdagmiddag rond 17.00 uur op de kruising van de Rotterdamsedijk met de Van Deventerstraat, is een 26-jarige motorrijder uit Schiedam zo ern stig gewond geraakt, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is bezwe ken. Het slachtoffer reed op de Rotterdamsedijk in de richting van Roterdam en kreeg op de kruising geen voorrang van een uit de Van Deventerstraat ko mende 57-jarige automobilist uit Rotterdam. Als gevolg van de aanrijding is de Rotterdamsedijk gedurende twee uur afgesloten geweest. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 Geboorteaangiften van 27 juni tot en met 3 juli: Victor z.v. Van Vessem-Rodri- guez Tolosa, Ahmed z.v. Bous- raa-Aberkane, Berrin d.v. Baki- Baki, Dion, z.v. Zuidgeest-Ko ning, Wouter J. z.v. Rotteveel- Van der Pluijm, Bryan z.v. Bos- hoven-Erkelens, Leroy E. z.v. Uwugiaren-de Jong, Bas G. z.v. Oeij-Hoppener, Ozan z.v. Er- can-Kirilmaz, Calvin z.v. Schreuders-de. Lange, Robin E. z.v. Oosterbaan-van Dis, Tim z.v. Boomsluiter-Schotte, Bilal A. z.v. Waris-Akhtarm Rick J. z.v. Mascunan-Venema, Robin z.v. van der Touw-van Bruggen, Luuk z.v. van Nielen-van der Struijs, Judith d.v. Smitskamp- de Leede, Joey z.v. Van Dijk- Burgerhoudt, Sidika d.v. Yildiz- Yildiz, Donnie z.v. Fischer Ondertrouwd: G.A.W. Zwagemaker 26 jr. en G.E. Kuhn 25 jr., R.S. Buurman 33 jr. en D.N. Jongste 24 jr., A.A.P. Grauss 27 jr. en C. Breu- gem 27 jr., K.G. Doef 47 jr. en C.M. Kerklaan 43 jr., W.J. Hoögstad 37 jr. en H.C. Bakker 31 jr., A.A. Jongste 25 jr. en D. Fortuin 22 jr., P.A.M. Melief 32 jr. en P.J. Schoenmakers 23 jr., W.D.J. Verstraeten 35 jr. en A.W.M. Groen 26 jr., J.K. Scheuller 36 jr. en E.L. Geeratz 43 jr. Gehuwd: H.F. Haasjes 28 jr. en F.N.E. van Zuilen 29 jr., W.A. Verhaal 43 jr. en R.V. Kasi 31 jr., P.C. Mulder 37 jr. en G. Jonker 33 jr., R. Klootwijk 25 jr. en M. van Overeem 25 jr., J. Grootveld 45 jr. en J.M. Huisraad 35 jr., R. Isarin 33 jr. en M.J. Verwaaijen 40 jr., L.G. Barone 51 jr. en J.J. Bats 55 jr., R. van Dipten 24 jr. en M. Verwiel 25 jr., J.C. van Dam 21 jr. en E.D. Verheij 22 jr., M. Bouwens 22 jr. en M. Oldenrijk 19 jr. Overleden: J. Jurgens man, 79 jr., L. de Vos vr., 85 jr., geh.gew.met: M. Zijl- stra, G. Oosterholt man, 82 jr., M.F. Slob vr., 80 jr., geh.gew .met: C.D. van Meerkerk, J. Keijzer man, 87 jr., A, Smalle- gange man, 58 jr., P. van der Horst man, 68 jr., L.W. van der Schee man, 84 jr., O.E. Jezelin vr., 87 jr., geh.gew.met: L.J. Pee- ters, J.A. Weber vr., 95 jr., ge h.gew.met: J.G. de Jong, W.J. Vorstenbos man, 76 jr., C.M. But man, 59 jr., E.W. Joziasse vr., 89 jr. geh.gew.met: E. van Leeuwen. SCHIEDAM In de Grote of Sint Janskerk geeft Anna Fridman zaterdag 19 juli een piano-recital. Het concert begint om 15.00 uur en toegang is gratis. Een fikse opknapbeurt van DrieMaasStede in Schiedam wordt overwogen. Op zoek naar optimaal betaalgemak? Dan is de VSB a la Carte-rekening op je lijf geschreven. Eigentijds, voordelig en ongeloof lijk compleet. Maar wel zo flexibel dat je alleen betaalt voor de diensten die je echt afneemt. Uniek is de gratis VSB a la Carte credit card die bij deze rekening hoort. Ook qua design: je kunt kiezen uit 4 originele ontwerpen. En dat is nog maar één van de vele voor delen van de nieuwe VSB a la Carte-rekening. Je kunt bijvoorbeeld ook standaard 50% rood staan en krijgt korting op je doorlopend krediet. Zo'n betaalrekening wil toch iedereen? Kom dus snel langs. Ook voor meer informatie. VSB. Daar kom je verder mee. Gratis PC Banking in 1997. 0,5% korting op doorlopend krediet. Verzorgingshuizen beheersen de kunst van het organiseren Gratis unieke creditcard. II 50 ro< 0,75% rente. 50% rood staan. Internet: www.vsb.nl i Vortiio,

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9