Openluchtbioscoop brengt weer recente publieksfilms Het beste, mooiste en ontroerendste van een heel jaar in één programma in de regio Spanning, Actie en Erotiek bij SBS 6 DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN 1040 Op een zwoele zomeravond in de bioscoop gaan zitten en dan wellicht kijken naar een scene waar men lekker buiten zit te barbecuen. Zijn er van zulke gekken? Die zijn er, en niet te weinig ook. Het filmzomerprogramma Cinema Boulevard is ieder jaar weer één van de meest succesvolle onderdelen voor de deelnemende filmtheaters. En een blik in het programma voor deze zomer (het programma loopt nog tot en met 27 augustus) doet een onbedwing bare lust omhoogkomen de avondzon, mocht die er al zijn, in te ruilen voor de avonturen die in het donker beleefd kunnen worden. Een wondermooi programma met films waarin (de helaas overleden acteur) Marcello Mastroianni schittert ('Ciao, Marcello'), waarin natuurlijk films als La Grande Bouffe en Una Giornata Particolare niet ontbreken. Of een retrospectief ('Directed bij Clint') van door Clint Eastwood geregisseerde films, met daarbij in Rotterdam ook zijn allernieuwste film 'Absolute Power' in exclusieve voorpremière op 28 augustus. Voorstellingen en evenementen op en vanaf de Wilhelminapier op de Kop van Zuid, Rotterdam. Woendag 23 juli gratis kinder voorstelling (In drie stappen wij zer door Paul Middellijn en Robbie Alberga, 15.00 uur); woensdag 30 juli kindervoorstel ling Basta van Toon Maas, 15.00 uur). Reserveren: 010 - 4390500. Iedere zondagmiddag t/m 31 au- gustus.Rozentuin, Museumpark, Rotterdam. Programma's van 13.00- 17.30 uur. Historisch Delfshaven, zaterdag 19 juli om 20.00 uur. Openlucht pianoconcert door Wibi Soerjadi vanaf een ponton in de Aelbrechtskolk, Delfshaven, Rotterdam. Gratis toegang. Tram 4 en 6 vanaf Centraal Station of via de Metro halte Delfshaven of halte Coolhaven. Hellevoetsluis, donderdag 24 t/m zondag 27 juli. Wedstrijd- en toerschepen van voor of vlak na de 2e Wereldoorlog in een inter nationale regatta. Informatie: Stichting DCYR, 023 - 5286395. Zaterdag 26 juli. Al weer de der tiende editie van een gratis pop festival, elk jaar goed voor zo'n 20.000 bezoekers. Twee podia. (Blue Rose, Souled Out, Suburbs, In de steen, Moonflower, Little Wendy's ba by, Roots Syndicate, Anouk, Osdorp Posse met support Act Blind Justice, Luca and the Groovy Band, Louisiana Radio). Aanvang 12.00 uur, laat ste band speelt tot 23.00 uur. Vlietpop speelt zich af op het Leidschendamse Zijdepark, pal naast Leidsenhage. Prima be reikbaar met Openbaar Vervoer. Warming Up op vrijdagavond 25 juli zodat de hele stad weet dat de Straatparade op komst is. Drie brassbands trekken vanaf verschillende punten in Rotterdam naar Plein 1940. De drie orkesten worden bege leid door deelnemers aan de Straatparade die meedansen als promotieteam van het Zomercarnaval Rotterdam. Op plein 1940 zetten de teams de boel op z'n kop, waarna DJ's het podium overnemem en tot 22.00 uur opzwepende Caribische mu ziek draaien. Zaterdag 26 juli Rotterdamse Zomercaranval Straatparade. Carnavalsspektakel dat uitge groeid is tot één van de grootste evenementen van Nederland met jaarlijks zo'n 600.000 be zoekers trekt uit alle delen van het land. Door PIETER KERSTEN Het succes van Cinema Boule vard is voor Leo Hannewijk, één van de twee organisatoren van het zomerprogramma en tevens di recteur film van het theater Lantaren/Venster, niet zo moeilijk te verklaren. 'Zit je soms in Zuid- Spanje?' vraagt hij als ik hem voorleg dat een filmzaal mis schien niet de meest voor hand liggende lokatie voor een zomer avond is. 'Nee?, nou kijk dan eens naar buiten'. Inderdaad, de zoveelste regendag. Overigens begint het programma pas om half tien zodat je bij mooi weer rechtstreeks van je terrasje door kunt lopen naar het theater. Omdat alle films in 3 zalen gelijk beginnen is het voor en na de films gezellig druk ontmoetings punt. Er is nog een factor die het succes kan verklaren. De prijzen zijn laag. Je betaalt een tientje per film, een tien rittenkaart maakt het nog goedkoper, terwijl Lantaren/Venster- pashouders daarop ook nog eens een korting krijgen. Je krijgt bij wijze van spreken bijna geld toe. Maar uiteindelijk komt het pu bliek natuurlijk af op het pro gramma, dat een unieke kans biedt alsnog gemiste films te zien. Filmdoeken Rotterdam heeft een tekort aan filmdoeken. Leek het eerst nog zo dat met de komst van Pathé op het Schouwburgplein er vele zalen bij kwamen, intussen is de balans op te maken. Na de sluiting van Alhambra, Corso, Thalia en sinds een week ook Calypso valt die balans negatief uit. Als Pathé de films in de grote bioscopen dan ook nog met 3 kopieven in Rotterdam wil uitbrengen, is er al 25% bezet van de voorhanden zijnde doeken. Resultaat: films bereiken Rotterdam niet meer of blijven hier maar heel kort. In Rotterdam moet je nooit denken 'ik ga volgende week wel' want meestal is het dan te laat. Zo bleef 'Hufters en Hofdames' hier een schamel weekje, iets wat Leo Hannewijk nog steeds behoorlijk hoog zit. Eigen programma De zomerprogrammering Cinema Boulevard biedt een herhaling aan van een heel jaar films. Films gemist omdat ze hier niet geweest zijn of omdat ze na een weekje al weer verdwenen waren, nu is er de kans om dat in te halen. 'Je hangt het programma op je wc of in de keuken en stelt voor jezelf een aantrekkelijk programma sa men.' De zomers zijn in Neder land nogal wisselend maar het programma vormt een zekerheid. Ciao Marcello De dood van Marcello Mastroianni in 1996 kwam hard aan. Het programma 'Ciao Marcello' is een passende hom mage. In totaal speelde Mas troianni in 150 films, dus de keu ze was nog niet eenvoudig. De film La Dolce Vita (Fellini,1960) betekende de internationale door braak voor Mastroianni. Fellini was op het spoor gezet door Visconti, waar Mastroianni zijn eerste grote rol had in de film 'Le Notti Bianche (1957). La Dolce Vita was goed voor een gouden palm in Cannes. In verschillende films van Fellini zou Mastroianni nog excelleren. We noemen Otto e Mezzo (8 1/2, 1963) en La Citta delle Donne (Vrouwenstad, 1980). Drie maal werd Mastroianni ge nomineerd voor een Oscar maar hij heeft het niet mee mogen ma ken er ook daadwerkelijk één te krijgen, in tegenstelling tot een frequente tegenspeelster, Sophia Loren. In het programma zijn 16 films met Marcello Mastroianni opge nomen. Dit betekent onvermijde lijk een confrontatie met hoogte punten uit de Italiaanse cinema en een hernieuwde kennismaking met kopstukken als Bellochio (Enrico IV), Scola (Una Giornata Particolare, Drama della Gelosia), Ferreri (La Grande Bouffe), Antonioni (La Notte) en Comencini (l'Ingorgo). Naast de specials rond Eastwood en Mastroianni zijn er welgeteld nog 164 avondvullende speel films te zien. Dat moet een ge weldige georganiseer zijn ge weest. En Leo zou Leo niet zijn als ook 'Hufters en Hofdames' niet in de herkansing zou zitten. De in Vrij Nederland verschenen bijlage ligt op tal van punten om gratis mee te nemen. Daarnaast heeft Lantaren/Venster nog een handzaam totaaloverzicht van al le films in de zomer (de folder die Leo graag op alle toiletten zou zien hangen), waaronder ook nog het retrospectief van Eric Rohmer en het Les Enfants dus Paradis programma. Deelnemende theaters in Zuid- Holland-Zuid: Rotterdam: LANTAREN/VEN STER, Gouvernestraat 133, 010 - 4361311, dagelijks om 21.30 uur. Dordrecht: CINODE, p/a Kunstmin, St. Jorisweg 76, 078 - 148938, dagelijks om 21.00 uur; Gouda: FILMHUIS GOUDA, Lethmaetstraat 45, 01820 - 22200, dagelijks om 20.30 uur. Clint Eastwood in 'The Rookie' 'Underground' van Emir Kusturica "Absolute Power' Het programma is opgebouwd uit alle grote en kleine hoogtepunten van het afgelopen filmjaar. Het aanbod varieert van de 'kleinere' kunstzinnige fdm tot de betere publieksfilm. Cinema Boulevard is voortgeko men uit wat vroeger in Lanta ren/Venster de Filmzomer was en wat in Desmet Amsterdam als Les Vacances du Cinema gepre senteerd werd. Het programma wordt samengesteld door Leo; Hannewijk, Leo van Hee en Peter Meer zalen Lantaren/Venster is een bijzonder succesvol en goedlopend film theater maar barst uit z'n voegen en kan niet uit de voeten met de niet gezochte rol als enige over gebleven vertoner van kunstzinni ge film in Rotterdam. Meer zalen, dat zou een oplossing zijn om films de kans te geven die ze ver dienen, ook de 'kleinere films' en tegelijkertijd succesvolle films te prolongeren. 'Zeker drie of vier vard en wordt het programma op drie grote doeken aangeboden, als een pleister op de wonde voor de regio Rotterdam. Overigens blijven Leo Hannewijk en zijn medewerker Peter Bosma hun hoofd pijnigen op de vraag hoe aan meer projectielokaties in Rotterdam te komen. Eastwood In het Clint Eastwood programma ('Directed by Clint') worden opgemerkt door de Italiaanse re gisseur Sergio Leone die hem vroeg voor een rol in 'For a fistful of dollars' (1964). Dit werd het begin van een intensieve samen werking, die afgesloten werd met 'The Good, The Bad and the Ugly' (1966). In Amerika richtte Eastwood zijn eigen productie maatschappij op (Malpaso), een bedrijf dat verantwoordelijk werd voor alle door hem geregisseerde films en ook voor het merendeel van de films waarin als acteur op treedt. De 'Dirty Harry' films de den zijn popula riteit tot ongeë venaarde hoogte stijgen. Overigens blijft zijn eigen favo riete genre de western. Films als 'The Outlaw Jo-sey Wales' (1976), Pale Rider (1985) en de met Oscars bekroonde 'Un- forgiven (1992) worden alge meen gezien als de beste films uit dit genre, dat nog door weinig anderen beoe fend wordt. Zijn passie voor jazz leverde 'Bird' (1988, over Charlie Parker) op, terwijl hij voor Charlotte Zwerin de film Straight, No Chaser (1989) produceerde, een film over Thelo-nious Monk. Primeur Ook deze zomer jaar weer de niet meer weg te denken gratis toegankelijke openluchtbioscoop in Rotterdam. Locatie: Museumpark. Officiële titel: Canal+ Pleinbioscoop. Voor de eerste 1000 bezoekers is er 's avonds een stoel beschikbaar. Anderen zoeken een plekje in het park. De maten van het scherm (12 bij 26 meter) zorgen ervoor dat het beeld van veraf duidelijk zichtbaar is. De buitenlandse films zijn voorzien van Nederlandse onderti tels. Er is één uitzondering: de speciaal voor dit evenement geïmporteerde Spaanse film 'El Dia de la Bestia' van Alex de la Iglesia heeft engelse on dertitels. De vertoningen starten op vrijdagavond 15 augustus (21.30 uur) met de schitterende klassieker La Notte van Antonioni met Marcello Mastroianni, Jeanne Moreau en Monica Vitti, ook te zien in Boulevard du Cinema in het 'Ciao Marcello' programma (zie foto in het hart van deze pa gina). Daarna (vaste prik om 21.30 uur) recen te publieks films: za terdag 16 augustus: Richard III van Richard Loncraine; dinsdag 19 augustus: Beautiful Thing van Hettie Macdonald; woensdag 20 augustus: Zero Kelvin van Hans Petter Moland; donderdag 21 augustus: Grace of my heart van Allison Anders; riidag 22 augustus: Rumble in the Bronx van Stanley Tong; iterdag /.jyiugustus: Romeo and Juliet van Bas Luhrmann; dinsda^WH|^fc^£hacun cherche son chat van Cédric Klapisch; woensdag 27 augustus^^p^an Joel Coen; donderdag 28 augustus: Karakter>an Mike van Diem; vrijdag 29 augustus: El dia de la Bestia van Alex de la Iglesia; zaterdag 30 augustis: Strange Days van Kathryn Bigelow. Karakter van Mike van Diem Lantaren/ Venster heeft als enig theater in Neder-land de voorpre-miere van de film 'Absolute Power', die op het afgelopen festival in Cannes zijn we reldpremière be- 'La Nottevan Antonioni, foto: Archief Stichting Openluchtbioscoop leefdeDeze vertoning vormt te- zalen erbij', dat is de steeds te rugkomende constatering in de jaarplannen. Een constatering die er overigens nog steeds niet toe geleid heeft dat op Gemeentelijk niveau de tekentafels in stelling gebracht zijn. Daarom wordt er optimaal nu ge bruik gemaakt van het aanbod uit het programma Cinema Boule- twaalf films vertoond waarin Eastwood niet alleen vaak te zien is als acteur, maar waarvan hij te vens regisseur en producent is. Eastwood (1930) is één van de meest prominente acteurs en re gisseurs binnen de Hollywood- cinema van de afgelopen 30 jaar. Hij begon als televisie-acteur in de Western serie 'Rawhide'werd vens de feestelijke afsluiting van Cinema Boule-vard. Peter Bosma 'het is een amusante film'. East wood zien we als beroepsinbre ker, een vakman van het oude stempel, een stijlvolle perfectio nist met veel oog voor detail, die voor zijn pensioenering zijn ou dedagsvoorziening wil regelen middels een interessante klus. van Vogelpoel en wordt onder zeer aantrekkelijke condities aan theaters aangeboden. Dit jaar draait het programma in meer dan 25 steden in Nederland van Oudenbosch tot Deventer. In Zuid-Holland doen er naast theaters in Rotterdam locaties mee in Den Haag, Delft, Dor drecht en Gouda. Heeft TV het (niet onterechte) imago dat de zomer een tijd is voor eindeloze herhalingen, al met al worden er nog heel wat speel films uitgestraald. SBS-6 bijvoor beeld koos voor een thematische opbouw, waarin de films al naar gelang het'genre, gebundeld zijn: 14 t/m 20 juli: Week van de Spanning met 'F/X 2', 'Haunted Honeymoon', 'Fright Night' en 'Stepfather'; 21 t/m 27 juli: Week van de Comedy met 'Troop Beverley Hills', 'My Girl', 'Attack of the Killer Tomatoes', 'Airplane 2', en 'Broadcast News'; 28 juli t/m 3 augustus: Week van het Avontuur met 'Blue Lagoon', 'Deceivers', 'King Solomon's Mines'. 4 t/m 10 au gustus: Week van de Erotiek met 'Blue Movie Blue', 'Hot Spot' en 'Return to Two Moon Junction'; 11 t/m 17 augustus: Week van de Western met 'Bad Girls', 'Butch Cassidy and the Sundance Kid', "Posse'; 18 t/m 25 augustus: Week van de Sterren met 'Marked for Death', 'Nothing in Common', 'Jacknife'; 25 t/m 31 augustus: Week van de Actie met 'Code of Silence', Tiger Heart', 'Side Out'. cinema niet op va I l<2»%

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 17