M-klasse gaat van start Exclusieve Land Rover Discovery Skyline Hyundai maakt prijs H 100 nu nog aantrekkelijker SAAB 95: rijdend kasteel uit Zweden 819 Honderden Suzuki's naar de Rhino Rally Auto kort irr-J Nieuwe Porsche 911 <4» Auto - Verkeer - Sport - Onderhoud - Techniek WOENSDAG 23 JULI 1997 30-447 ColofOTt redactie serulce LueekbLaden uuegener rfs réi ■WIÉ» I Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4699362 in Vs al Mercedes-Benz heeft onlangs haar nieuwe fabriek in Tuscaloosa (Alabama/USA) geopend. In de fabriek wordt de nieuwe luxe terreinwagen, de M-klasse, gebouwd. Dit model wordt nog dit jaar in de Verenigde Staten en Canada geïntroduceerd en beleeft in het voorjaar van 1998 zijn première in Europa. Voor de Amerikaanse markt geldt een prijsindicatie van 35.000 dollar. In Tuscaloosa zullen 1.500 medewerkers per jaar 65.000 M-klasse voer tuigen bouwen, waarvan de helft bestemd is voor de Noord-Amerikaanse markt. 'Deze fabriek is een mijlpaal in de verdere globalisering van het concern', aldus Jürgen E. Schrempp, voorzitter van de Raad van Bestuur van Daimler-Benz, tijdens de opening. 'Dit is een nieuwe fabriek voor een nieuwe auto in een nieuw segment, waarin wij met innovatie en met behoud van traditionele waarden als veiligheid, comfort en betrouwbaar heid de weg naar nieuwe klanten zullen vinden. De M-klasse is een allround-talent, dat zich zowel leent voor gebruik als gezinswagen en als off-road voertuig en biedt daarmee rijplezier op personenwagen-niveau.' De Land Rover Discovery Skyline is een speciale uitvoering van de permanent vierwielaangedreven Land Rover Discovery, die Rover Nederland in een gelimiteerde oplage op de Nederlandse markt brengt. De Discovery Skyline heeft dezelfde basisuitvoering als de Discovery 'S' en is onder andere standaard voorzien van zeven zitplaatsen, dakrails en twee schuil/kantel daken. Zowel met krachtige V8i 3,9 liter benzinemotor als met zuinige 2,5 liter Tdi direct ingespoten turbodieselmotor met intercooler verkrijgbaar. De volgende extra's behoren tevens tot de standaard specificatie van de Discovery Skyline: automatische versnellingsbak, airbag bestuurders- en passagierszijde, air conditioning, vijfspaaks lichtmetalen wielen, wortel- notenhouden inleg dashboard, opstap achter bij deur, vloermatten (voor, midden en achter) en hoofdsteunkussen op de voorstoelen. De de Discovery Skyline met V8i benzinemotor is er vanaf 87.900 gulden. De uitvoeringen met 2,5 liter Tdi heeft een vanafprijs van 88.900 gulden op het prijskaartje staan. De Hyundai H 100, die bij ondernemers buitengewoon populair is, is in prijs verlaagd. Daarmee is zijn kilometerkostprijs nog scher per geworden en het bedrijfsrendement per kilometer dus hoger. De prijzen van de H 100 beginnen nu bij 19.995 gulden (excl. BTW) voor de uitvoering met enkele cabine en 2,4 liter benzinemotor. Dezelfde uitvoering met de 2,5 liter dieselmotor is er nu vanaf 21.995 gulden. De dubbele cabine-uitvoeringen kost 2.145 gulden (excl. BTW) extra. De H 100 biedt tot circa zes kubieke meter laadruimte (enkele cabine). De modellen met dubbele cabine beschikken over 3.400 liter laadruimte en zes zitplaatsen. Behalve met zijn geweldig scherpe kilometerkostprijs heeft de H 100 ook faam verworven met de enorme variatie die binnen het model mogelijk is. Voor een groot aantal verschillende branches is een speciale uitvoering van deze Hyundai besteller beschikbaar. Speciaal voor koeriers- en bezorgdiensten levert Hyundai de H 100 Navigator. Dit beperkt leverbare model is voorzien van een gratis satelliet navigatiesysteem. Nog dit najaar brengt Porsche een volledig nieuw ontwikkelde 911 op de markt. In sep tember op de IAA in Frankfurt zal de wagen voor eerst voor het publiek te zien zijn. Hoewel de carrosserie verjongd werd - eleganter en ruimer - oogt ook de nieuwe 911 weer onmis kenbaar als een ..911. De grootste verrassing ligt dan ook onderhuids. Een watergekoelde 3,4 liter zes cilinder boxermo tor lost hier de al bijna 35 jaar oude traditionele voorganger af. De nieuwe krachtbron heeft een vermogen van 300 pty22\ kW, een draai moment van 350 Nm en is gekoppeld aan een nieuwe zesversnellingbak of een Tiptronic S automaat met 5 versnellingen. De topsnelheid van de nieu we Porsche 911 ligt op 280 knyüur. Een vorstelijk topmodel Door Anjès Verhey Het aantal Saab-model- len dat sinds de start van Saab's automobiel pro ductie op de markt ver scheen is op de vingers van een hand te tellen. Vol trots introduceerde men dan ook onlangs in Trollhattan een nieuw topmodel, de 9 5 (spreek uit: negenvijf). Hoewel gepresenteerd als een volledig nieuwe auto, valt niet te loochenen dat men voor de 95 gebruik heeft gemaakt van het beste dat de Saab 900 en 9000 te bieden hebben. Dat in com binatie met een aantal ex clusieve wereldprimeurs zoals de automatische anti- whiplash hoofdsteunen en de geventileerde stoelen. Die vernieuwende techniek is op overtuigende wijze verpakt in een imposante carrosserie die zijn Saab-fa- miliegelijkenis niet onder stoelen of banken steek. Het vorstelijke formaat (1 x br x h: 4805 x 1792 x 1449 mm) is in alle dimensies groter dan de 9000 serie. In de belijning van de 95 herkent men de strakke serieuze aanpak van die 9000 terwijl de wagen zijn dynamiek ontleent aan de soepel afge ronde styling afkomstig van de populaire 900-reeks. Binnen zet het gevoel van herkenning zich voort. Het dashboard sluit als een cockpit om de bestuurder die a.h.w. intuitief alle be dieningselementen daar vindt waar hij ze verwacht. Deze opzet maakt deel uit van Saab's veiligheidsfilo- sofie die in tal van details in interieur en carrosserie tot uitdrukking komt. Zo wordt de zeer stijve carros serie-kooiconstructie aan gevuld met volgens een nieuw Saab-patent verste vigde portieren. Ook zijn standaard zij-airbags in de stoelleuningen geinte- greerd. Richtingwijzend zijn de 'actieve' hoofdsteu nen die, afhankelijk van af meting en gewicht van de inzittenden bij een botsing naar voren en naar boven schieten. Eveneens nieuw zijn de geventileerde stoe len die als optie verkrijg baar zijn. De vrijwel perfecte weglig- ging van de 95 is terug te voeren op de multilink voor- en achteras die beiden met een gescheiden subfra me met de carrosserie zijn verbonden. Het gescheiden remsysteem heeft op alle ty pen rondom schijfremmen, voor geventileerd. Saab past een nieuw ABS-sys- teem toe met elektronische remkrachtverdeling. Op en kele uitvoeringen wordt dit systeem gecombineerd met traktieregeling die ingrijpt bij doorslippen van de aan gedreven voorwielen. Voor de aandrijving van de tus sen 1.485 en 1.630 kilo zwa re wagens past Saab uitslui tend turbomotoren toe. Aan de basis staat de 2.0 liter 'light' turbo met zestien kleppen. Deze krachtbron levert 150 pk bij een gemid deld verbruik van 9,7 liter op 100 kilometer. Dan volgt de 2.3 liter turbo met zes tien kleppen die het op 170 pk brengt. Het gem. ver bruik ligt voor hand- en au tomatisch geschakelde ver sie op ca. 10 liter per 100 kilometer. Tenslotte is er de nieuwe 3.0 liter V6 met 24 kleppen en turbolader. Deze geweldige uiterst rus tige motor levert 200 pk en is uitsluitend in combinatie met een elektronisch ge stuurde viertraps automaat verkrijgbaar. Ondanks dat komt het brandstofverbruik uit op gemiddeld slechts 10,6 liter per 100 kilometer. Een rit met de drie verschil lend gemotoriseerde wa gens door het Zweedse land roept tal van emoties op. De ongelooflijke rust van het land vindt zijn weerslag in de rust van de grote sterke 95. Reeds de 2.0 liter geeft je een mate van comfort en een gevoel van absolute be heersbare kracht dat maar zelden in een viercilinder wordt bereikt. De grote wa gen reageert solide en di rect, helt ook in snellere bochten nauwelijks en volgt het spoor onwrikbaar. De 3.0 liter V6 heeft zoveel krachtreserve en is dermate stil dat gedachten aan de enorme twaalfcilinders van Jaguar onwillekeurig opko men. Bijzonderheid: de tur bocompressor wordt alleen door de uitlaatgassen van de eerste drie cilinders aange dreven. Sluitstuk, maar voor de vakantiegrage Ne derlanders van groot belang is de kofferruimte. Deze is door omklappen van de achterbank in 6Q40-ver- houding variabel te vergro ten en heeft (met bank in normale positie) een volu me van 50 liter. Voor 't eerst zal Saab overigens van deze 95 begin 1998 weer een stationwagon uitbren gen. De prijs van de sedan 95 begint met fl. 74.950,—. Het topmodel 3.0 V6 komt op fl. 89.945,-. Saab 9$. vernieuwen de techniek op overtui gende wijze verpakt in een imposante carrosse rie die zijn familie gelijkenis niet onder eetvnzsfxnrv rtf horiivcsn wlvW'V' I t/' WMt'fVWf K Bij trouwe fans van Suzuki terreinwagens doet de naam 'Rhino Rally* het 4x4 hart sneller kloppen. Dit jaar vond het spektakel plaats op 26 en 27 juli in het Engelse Kent. Dit inmiddels legendarische off-road spektakel trekt altijd honderden Suzuki 4x4-rijders uit heel Engeland. Evenals bij de vorige Rhino Rally in 1994 verzamelden zich zo'n 1.500 Suzuki's. Het treffen speelde zich af op de Whitbread Hop Farm, een recreatiepark met onder meer een groot kampeerterrein. De heenreis was op vrijdag 25 juli. De Nederlandse deelnemers verzamelden bij Suzuki-importeur B.V. NIMAG om vandaar in een lange stoet naar Oostende te rijden. De Rhino Rally 1997 werd op zaterdag 26 en zondag 27 juli verreden. Op 26 september opent Innovam de nieuw bouw in Nieuwegein. In het pand krijgen in ieder geval de importeurs van Ford, Citroen, VW/Audi, Daewoo, Hyundai en Robert Bosch een eigen klaslokaal en een eigen werkplaats. Er wordt nog onderhandeld met andere importeurs. Suzuki 4x4 rijders verzamelden zich voor de De Nederlandse Dealer Associatie (NDA) be spreekt thans met de RAI Vereniging, de organi satie van Nederlandse auto-importeurs, de rand voorwaarden voor het gebruik van het logo 'Lie ver de Dealer'. 'De campagne van 'Liever de Dealer' wordt al 1,5 jaar voor de helft mede gefinancieerd door de RAI', zegt Allard Otter, secretaris NDA. 'Dat de RAI het logo ook wil gaan gebruiken als mede-eigenaar is dus niet zo vreemd. Het gaat er nu om dat er goede afspraken tussen partijen worden gemaakt, waarbij we el kaar niet in de wielen rijden'. Hyundai H 100 in prijs verlaagd. I

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13