HER DER Kruistocht tegen drie miljoen sportblessures Bij de meeste soorten zijn mannetjes maar in één ding geïnteresseerd: vrouwtjes Rotterdamse Kunststichting honoreert 300 subsidieverzoeken uit hele regio Neem een dag van je vakantie vrij voor meedoen aan Burghse Dag Treintaxi-biljet uit de automaat Cursus 'Stress op het werk de baas' Wie is wie in het alternatief circuit? DINSDAG 5 AUGUSTUS 1997 32-1001 In de Riagg-cursus 'omgaan met stress op het werk staan de persoonlijke doelen vande indi viduele deelnemers centraal. Riagg rijnmond noord west geeft deze cursus met het doel om stress tijdig te herkennen en handvaten te bieden om ermee om te gaan. De cursus gaat in november 1997 van start in Vlaardingen. Mannen en vrouwen die in hun werk stress ervaren en daar beter mee willen leren omgaan kunnen deelnemen. Stress hoeft niet altijd ongezond te zijn. Spanning hoort bij het leven. Wie u geen spanning voelt, presteert minder. Het wordt pas ongezond als de ba lans tussen belasting en belast baarheid weg is. Dan kunnen allerlei klachten ontstaan die langzamerhand van kwaad tot erger kunnen leiden. Het maakt niet uit wat voor soort baan je hebt; in ieder be roep kun je ermee te maken krij gen al zijn er natuurlijk bij de ene organisatie grotere risico's dan bij de andere; denk maar aan alle reorganisaties. En, minstens even belangrijk: de ene persoon gaat beter met stress om dan de andere. In de cursus 'Stress op het werk de baas' wordt geleerd stresssig nalen vroegtijdig te herkennen en adequaat om te gaan met de eisen die het werk stelt. Na lezen van het cursusmateri aal en inleidingen door de cur susleiders worden de vaardighe den direct geoefend. De cursisten zullen veel in elkaar herkennen. Het uitwisselen van ervaringen en het elkaar geven van tips is erg waardevol geble ken. De cursus wordt gegeven door Evert van Oort, maatschappelijk werkende bij de afdeling Aan meldingen en Consult, en Anita "van Ingen, gezondheidsweten schapper/preventiewerker op de afdeling Preventie. Beide zijn werkzaam bij de Riagg rijnmond noord west. Deelname De cursus wordt ge geven op woensdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Data: 26 no vember, 3, 10 en 17 december 1997 en 7, 14, 21 en 28 januari, 4 februari en 18 maart 1998. De kosten bedragen 150,-. Voorafgaand aan de cursus vindt een kennismakingsgesprek r plaats, waarin de wederzijdse verwachtingen worden bespro ken. Na afloop van de cursus is er de mogelijkheid voor een indi vidueel adviesgesprek. Voor meej informatie en in schrijving: Evert van Oort, afde ling Aanmeldingen en Consult, Riagg rijnmond noord west. Te lefoon: 010 - 4 453 426. Voor diegenen die door de bo men het bos van de 'alterna tieve aanbieders' niet meer zien, biedt de zojuist versche nen 'Klikgids' houvast. De gids geeft in 466 pagina 's heldere informatie over wat er in Nederland allemaal te doen is en wat er zoal te koop is op het gebied van niet reguliere gezondheidszorg, bewustwor ding, zingeving, spiritualiteit en milieu. Gecompleteerd door adressen en foto's is de Klikgids een standaarnaslag voor dit ter- rein.,De prijs is aantrekkelijk: 1P, 50. Dé'Klikgids is te koop of te bestellen in de boekwinkel. Op dit moment komt de Sport blessure Preventie Tour 97 door de regio. Deze tour is een initia tief van Push 2 Sport braces en wordt dit jaar voor het eerst georganiseerd. Gedurende het voorjaar en de zomer bezoekt een speciaal ontworpen expo- bus, bemand door een deskun dig promotieteam, een groot aantal (middel)grote sporttoer nooien op landelijk en regionaal niveau. Sporters en bezoekers worden geïnformeerd over sportblessure-preventie in het algemeen en de rol die preven tieve hulpmiddelen hierin kun nen spelen. Op 3 augustus was de Sportblessure Preventie Tour 97 te gast bij een A-Toernooi in Capelle a/d Ijssel. Aanleiding tot dit initiatief is dat, ondanks de toenemende aandacht voor sportblessures, de omvang van het blessurepro bleem verontrustend groot is. Jaarlijks ontstaan er nog steeds bijna drie miljoen sportblessu res in Nederland. Ruim één der de hiervan raakt hierdoor voor kortere of langere tijd uitge schakeld voor sport of zelfs werk. De kans is dus groot dat iedere willekeurige sporter dit seizoen een aantal trainingen of wedstrijden zal moeten over slaan, of zelfs voor langere tijd uit de running zal zijn. De kosten als gevolg van sport blessures bedroegen vorig jaar 395 miljoen gulden aan gezond heidszorg en ruim 374 miljoen aan arbeidsverzuim. Sporten waarbij het risico van een bles sure extra groot is, zijn onder andere voetbal, tennis, hockey en volleybal. Het zal dan ook niet verwonderlijk zijn dat juist sporttoernooien en -evenemen ten in deze takken van sport zullen worden bezocht door de Sportblessure Preventie Tour 97. Door blijvend aandacht te be steden aan blessurepreventie is een deel van de blessures goed te voorkomen. Tijdens de Sportblessure Preventie Tour 97 wordt op de diverse sportevene menten mondeling en middels brochures voorlichting gegeven over blessurepreventie. Er wordt getracht inzicht te geven in ernst en aard van de proble matiek en de mogelijkheid om zelf iets te doen aan blessurepre ventie. Tevens wordt er aandacht ge vraagd voor de landelijke voor lichtingscampagne 'n Sportbles sure. Vervelender dan je denkt. Middels deze campagne trach ten een aantal bij de sport be trokken organisaties, met steun van de overheid, het aantal en de ernst van de sportblessures te verminderen. Als middel in de strijd tegen sportblessures wordt tevens informatie ver strekt over het gebruik van Push Sport braces. Deze braces zijn verkrijgbaar bij drogist, medische vakhandel en de bete re sportzaken. De Push Sportbrace is afgeleid van de tapebandage waarbij steun, druk en verkleving de uit gangspunten zijn om het ge wricht te beschermen. Steun wordt geleverd door een man chet en niet elastisch materiaal en de druk door elastische de len. Het assortiment Push Sport braces bestaat uit negen ver schillende braces, die allen snel en eenvoudig zelf zijn aan te leggen. Vlinders geven een vrolijk ge voel. Wie vlinders ziet, denkt aan zon en mooi weer, aan buiten bezig zijn. Dat vrolijke gevoel moet we zien te houden want vlinders zijn een soort 'thermometer' van de natuur: als we er veel gaat het goed. Als de thermometer laag staat, zien we niet alleen maar weinig vlinders. Ook met andere dieren en planten gaat het dan slecht. De eisen die vlinders stellen aan hun omgeving zijn een goede lei draad bij inrichting en beheer van terreinen. Een goed leefge bied voldoet aan de eisen van vlinders, eieren, rupsen en pop pen. De vijf belangrijkste eisen zijn: voedsel voor de vlinder, voedsel voor de rups, een geva rieerd landschap met beschutte zonnige plekjes en overwinte ringsmogelijkheden. De meeste vlinders hebben veel nectar uit bloemen nodig. Ze ge bruiken dit voedsel om te kun nen vliegen. De meeste vrouw tjes hebben bovendien nectar nodig voor de ontwikkeling van de eieren. Wilde bloemen zoals bramen, maar ook bloeiende tuinplanten zoals de Buddleja, zijn bij vlinders erg in trek. Het leefgebied van vlinders moet ook voedselplanten bieden voor de rups. Die heten waardplanten en kunnen bomen, struiken of andere planten zijn. De meeste soorten rupsen zijn heel kieskeu rig. Zo eten de rupsen van de Kleine vos en de Dagpauwoog alleen maar brandnetels. Vlinders zonnen graag Vlinders vliegen graag in een omgeving die bestaat uit planten van verschillende hoogte, met hier en daar wat open stukjes grond. In zo'n gebied kunnen ze zich goed oriënteren. In kale, eentonige landschappen verdwa len de meeste vlindersoorten. Vlinders zijn koudbloedig. Hun lichaamstemperatuur wordt dus grotendeels door de buitentem peratuur bepaald. Door te zon nen bereikt hun lichaam de ge wenste temperatuur, tussen de 30 en 35 graden. Het is dus niet verwonderlijk dat de meeste vlinders op zonnige, windbe- schutte plekjes zijn te vinden. Bij de meeste vlindersoorten zijn mannetjes voornamelijk geinte- resseerd in één ding: vrouwtjes. Bijna onafgebroken vliegen ze rond op zoek naar vrouwelijke soortgenoten. Alles wat maar aan vrouwtjes doet denken wordt geinspecteerd. Vijandig heden tussen mannetjes doen zich evenwel niet voor. Regelma tig proberen ze samen één en hetzelfde vrouwtje te versieren of zitten gebroedelijk samen op een bloem. Niet alles netjes! Iedere vlindersoort heeft zijn eigen wijze van overwinteren. Dit kan als ei, rups, pop of vlin der gebeuren. Meestal overwin teren ze ergens tussen planten, onder dorre bladeren, in takken bossen of in het dode gras. Het is voor vlinders dus van levensbe lang dat in de herfst niet alles 'netjes' wordt opgeruimd. Hhier en daar wat laat liggen in de winter, geeft in de zomer een grotere kans op vlinders in de tuin. Vlinders kijken kan een hobby worden. Je raakt vanzelf geboeid en begint te herkennen welke planten of bloemen de verschil lende vlinders uitzoeken. Gaan ze alleen maar even zitten rusten, of drinken ze ook wat? Hoeveel vlinders waren er vandaag van uit de luie stoel of in het veld te zien? De Vlinderstichting verzamelt dergelijke gegevens over vlin ders. Naarmate we er meer over weten en meer vergelijkingsma teriaal hebben, kan er meer ge daan worden om ze te bescher men. Samen met de eigenaren en de beheerders van de terreinen kunnen plannen worden opge steld of maatregelen worden ge nomen voor deze prachtige die ren. De stichting is landelijk De Vlinderstichting is een lande lijke natuurbeschermingsorgani satie. Zij zet zich in voor behoud en herstel van de vlinders in ons land. Vlinders zijn namelijk uit stekende graadmeters voor de kwaliteit van natuur en land schap. Maatregelen die gunstig zijn voor vlinders, zijn ook goed voor andere dieren en planten. Iedereen kan de Vlinderstichting steunen door donateur te wor den of door waarnemingen door te geven. Voor meer informatie: De Vlin derstichting, Postbus 506, 6700 AM WAGENINGEN telefoon: 0317-46 73 46, fax: 0317-42 02 96. Het is weer zomer en voor veel mensen betekent dat 'de boel de boel laten en genieten van een welverdiende vakan tie. Op de camping en op het strand luieren in de zon en lekker nergens aan denken. Echter één ding mag niet ver geten worden; Ook wanneer je op vakantie bent, hoort glas in de glasbak! De glasbak heeft immers nooit vakantie en de glasinzameling kan daardoor, ook in de zomer, gewoon doorgaan. In tegenstelling tot haar gebrui kers weten de lege wijnflessen, sausflesjes van de barbeque, glazen potten en al het andere glas altijd wel wat hun vakantie bestemming is. Altijd weer dezelfde. Als herbo ren en gerecycled komen zij te rug van vakantie, om weer op- teKKez nuz toe, oamping: Pono/OOK OP VAKAnne Moeren we rtiAf Allf GUM HOOKT tN OS Gl/M- 8AKOOK 'N06 \UK4tfTi8! nieuw als verpakking dienst te een glasbak, zodat het een klei- maken, moet ook op vakantie doen in de maatschappij. ne moeite is, om het glas er even in stand gehouden worden. Op vrijwel elke camping of re- in.te gooien. De vaste gewoonte Wanneer iedereen zich het hele cratiepark staat tegenwoordig om van de glasbak gebruik te dus jn je zomermaan den, trouw inzet voor de glasre- cycling, wordt vast en zeker het doel van 90% glasinzameling in het jaar 2001 gehaald. De meeste Nederlanders heb ben er gelukkig al 'n gewoonte van gemaakt om glazen potten en flessen in de glasbak te gooi en. Ruim 81% van het eenmalige glas wordt nu trouw naar de glasbak gebracht. Maar, nog te vaak wordt verge ten het kleine glas ook naar de glasbak te brengen. Zonder er bij na te denken verdwijnen de kleine sambalpotjes, deodorant flesjes en potjes van babyvoe ding nog te vaak in de afalbak. Het is heel belangrijk dat die kleine flesjes en potjes ook hun weg naar de glasbak vinden zo dat het Nederlandse doel is om in het jaar 2001 maar liefst 90% van het eenmalige glas via de glasbak in te zamelen. In de periode van januari tot en met juli 1997 heeft de Rotter damse Kunststichting 440 subsi dieverzoeken ontvangen, waar van er 300 zijn gehonoreerd. De ondersteuning varieert van 300,- tot 120.000,-. In totaal heeft de RKS 2.458.000,- uit gekeerd. De Rotterdamse Kunststichting rekent het verlenen van inciden tele subsidies aan activiteiten en projecten op het gebied van kunst en cultuur tot haar belang rijkste taken. De activiteiten en projecten moeten een onmisken baar Rotterdams belang hebben en voldoen aan vastgestelde cri teria betreffende artistiek-inhou- delijke en productionele kwali teit. Zeven subsidiecommissies die bestaan uit onafhankelijke deskundigen behandelen de ver zoeken en adviseren de directie over de diverse aanvragen. In de periode januari tot en met juli 1997 is de volgende onder steuning verleend, verdeeld over verschillende gemeenten in de re gio: Amateurkunst 557.000,- Architectuur 4.000,- Beeldende kunst, vormgeving, niewe media 155.000,- Dans en bewegingstheater 398.000,- Film video 60.000,- Letteren 64.000,- Muziek 1.007.000,- Multi-disciplinaire projecten 213.000,- In totaal is met de ondersteuning een bedrag van 2.458.000 gulden gemoeid. Vanzelfsprekend kan ook voor de tweede helft van 1997 subsi die bij de Rotterdamse Kunst stichting worden aangevraagd. Inlichtingen: subsidiebureau, tel. 010 - 4141 666. Het aftellen is weer begonnen, niet alleen voor de organisatie, die al maanden in een strak re giem zit van vergaderingen en diverse voorbereidingen, maar ook voor de Burghse inwoners en de duizenden gasten die de Burghse Dag weer zullen bezoe ken. Na het succes van 1996 (25.000 bezoekers) heeft de or ganisatie ervoor gekozen door te gaan op de ingeslagen weg en deze verder uit te bouwen tot een dag vol afwisseling voor jong en oud met tal van aansprekende attracties. Het thema is evenals andere jaren 'Ot en Sien'. Veel inwoners hullen zich voor deze gelegenheid in kleding uit de ja ren '20 en ook worden de attrac ties hierop zoveel mogelijk afge stemd. Niet minder dan ca. 150 vrijwillgers dragen bij aan de or ganisatie van deze dag. De dag vangt aan met een spraakmakende openingspara de. Om ca. 9.40 uur zullen een muziekgezelschap, kinderen, ouders, gasten en vertegenwoor digingen van verschillende at tracties zich te voet, te paard, in sjezen of met andere vervoer middelen begeven vanaf de dienst gemeentewerken aan de Burghseweg naar de plaats van opening aan de Burghsering al waar de officiële vlag wordt ge hesen. Op een smal spoor van zand, op straat gestort zullen ca. 18 Wal- cherse ruiters in galop op onge zadelde Zeeuwse trekpaarden strijden om de dagprijs. Ook zul len de sjezen weer aanwezig zijn. Deze combinaties zullen, zoals het hoort, 'rond de kerk' de rin gen hun steken (tot formaat trouwring) en zorgen voor een spectaculaire wedstrijd. Maar er is nog meer. Ook is er een echte Boerenmarkt waar de Zeeuwse agrarische sec tor zich op een bijzondere wijze presenteert. In tal van stands zullen een breed scala aan boe- renproducten zijn te bewonde ren, te ruiken en te proeven. Oude- en nieuwe landbouwma chines, tal van demonstraties (o.a. een aardappelrooi demon stratie), rondleidingen, blaaska pel 'Zwei dörfer musikanten' en een hapje en een drankje maken de markt compleet. Aan de Achterweg, buiten de drukte van de andere attracties, wordt een echte kunstmarkt ge houden en De Weeldeweg wordt tijdelijk ingericht als 'Ot en Sien' straatje. In een sfeer uit de jaren twintig kunnen de kinderen, on der het motto vóór kinderen dóór kinderen hier deelnemen aan een wedstrijd ringsteken op een trekker of skelter (opgave ter plaatse). Verder staan er diverse spellen opgesteld, o.a. gaten kaas, ballonnendarts, plankje trekken waaraan deelgenomen kan worden en kan een bezoekje worden gebracht aan een mini- kinderboerderij. Natuurlijk is er veel muziek. De Zeeuwsche Rei, altijd goed voor gezellig volksvermaak. The Salt Lake Jazzband, vermaard in- 'binnen- en buitenland, zorgt voor de vrolijke noot bij de ter rassen en de Zeeuwse trouba dour Engel Reinghoudt zal met ondermeer het 'Burghse Ook wordt er gestreden om het Zweeuse kampioenschap pu- bliek-spreken. Wie wordt er dit jaar kampioen, wie wordt de 'Burghse Babbelaer 1997' (opga ve 0111-652415). De Burghse Dag, de 2e zaterdag van augustus, de dag waar je in je vakantie vrij voor neemt. Vanaf 1 oktober 1997 is het Treintaxi-biljet ook te koop bij de verkoopautomaat van NS. Het biljet is te gebruiken op alle 111 Treintaxi-stations. Ze zijn niet meer voorzien van een datum. De prijs van het Treintaxi-biljet wordt 7,-. Zo kan de klant ook aan een biljet komen als het loket gesloten is. De verkoopautomaten staan op alle NS-stations. Sinds januari 1994 is de prijs van een Treintaxi-biljet zes gulden geweest. De kosten van de Treintaxi-exploitatie zijn daarentegen wel toegenomen. Vanaf 1 oktober kost een Treintaxibiljet 7,-. Uitzondering is de prijs van een Treintaxi-rit die bij de chauffeur wordt betaald. Die zal 9,50 gaan kosten. De huidige Treintaxi-biljetten, kunnen nog gebruikt worden tot en met 31 maart 1998. Om er voor te zorgen dat alle biljetten die de klant nu in zijn bezit heeft op die datum op zijn, zijn vanaf heden alle Treintaxi-biljetten niet meer persoonsgebonden. Dit betekent dat iedereen qebruik kan maken van deze biljetten. Veranderinqen vanaf 1 oktober 1997 - Verkoop via de verkoopautomaten van NS; - Verkoop van Treintaxi-biljetten zonder datum en zonder stationsnaam; - Prijs Treintaxi-biljetten wordt f 7,-, bii de chauffeur f 9,50. De Treintaxi rijdt vanaf 111 NS-stations in Nederland. Momenteel kan ruim 60% van de huisadressen met de Treintaxi bereikt worden. Treintaxi vervoerde in 1996 ruim 3,7 miljoen passagiers van en naar een NS-station. Treintaxi wordt in opdracht van NS uitgevoerd door Transvision bv. ÉMttUi Dartelende vlinders geven de zomer een extra vrolijk tintje De glasbak laat 'de boel de boel' niet joepie eren want Glaj- AFvAL GAAT Nier OPn VAKAWiE!

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13