HER DER TV Rijnmond nu ook in het weekend DCMR richt zich zowel op bedrijfsleven als op de bevolking les in Tai Chi Chuan Shi Xing Pen geeft Er was eens een Zeeuws Meisje Waarschuwingen voor storm en windstoten nu op horloge MATHILDE WILLINK Zeer oude film opnames over binnenvaart op video te koop Glenn Miller in legermuseum t ROMAN JOOP VAN LOON Filmbeelden over de scheepvaart op de binnen wateren zijn door het Ne derlands Filmarchief ver zameld en uitgebracht op een videoband: 'Binnen vaart 1915 - 1955'. Deze band maakt deel uit van de serie Scheepvaart, waarin eerder 'Noordzeevisserij anno 1922' en 'Van Kiel plaat tot Zeekasteel, de bouw van de MS Oranje 1937-1939' werden uitge bracht. Het Nederlands Filarchief heeft als doel het audiovisue le erfgoed van Nederland toegankelijk te maken voor een breed publiek. In filmar chieven in het hele land wordt gezocht naar oud beel- materiaal, wat na een kriti sche selectie en zorgvuldige restauratie op video wordt overgezet. 'Binnenvaart 1915 - 1955' be vat een aantal zeer oude op names, die niet alleen uit his torisch oogpunt fascinerend zijn, maar die soms ook van een hoge artistieke kwaliteit zijn en doen denken aan bij voorbeeld de film 'Regen' van Joris Ivens. Zeker ook Rotterdammers komen aan hun trekken wan neer het gaat om hun stad en hun haven. Zo zien we het Haringvliet rond 1920, de aanvoer van flessen Victoria Bronwater in Rotterdam, ja ren 20. We zien het lichten van een gezonken schip in de Maashaven, februari 1925 en een schip dat op de kade terecht gekomen is na het bombardement van Rotter dam. Van meer recentere da tum zijn de opnames van de graanopslagplaatsen op Rijnschepen in Rotterdam 1952. Een fragment uit de film 'Parlevinkers' van Ytzen Brusse geeft een goed beeld van hoe de bootbewoners be voorraad werden van de meest uiteenlopende zaken. Veel kranten en weekbladen besteden de laatste tijd veel aandacht aan Mathilde Wil link. Nog steeds zijn er veel vragen waar alleen intimi ant woord op kunnen geven. Hoe komt een aardig Zeeuws meisje terecht in de jetset? Hoe heeft het tot zo'n tragisch levensein de kunnen komen? Wat was haar relatie met Carel Willink? Heeft zij hem beroemd ge maakt? Wat was haar relatie met Fong Leng? Was het zelf moord of is ze vermoord? Een boek over het leven van Ma thilde Willink was er nog niet. Onlangs verscheen: Mathilde Willink (isbn 90 5757 0017, f.35.-, 132 bladzijden). Een boek met prachtige kleurenfo to's over het leven van een extravagante vrouw die nog steeds tot ieders verbeelding spreekt. De ex van de beroem de schilder Carel Willink. Joop van Loon, showbiz journalist volgde Mathilde Wilink jaren op de voet. Hij kan bijzonder boeiend en veel over haar leven vertellen. Ook heeft hij een uniek archief over Mathilde Willink wat onthuitsende in formatie oplevert. Op 1 september start bij TV Rijnmond de winterprogram- mering. Er zullen nieuwe pro gramma's bijkomen, maar ook oude bekenden zullen weer te zien zijn. De grootste verandering bevindt zich in het weekend. In de afgelopen periode zond TV Rijnmond niet uit op de zaterdag en de zondag. Daar komt met de nieuwe winterprogrammering verandering in. Er is gekozen voor een nieuwe programmafilosofie. Er zijn dui delijke begintijden en er wordt horizontaal geprogrammeerd. Uiteraard begint ieder uur met het TV Rijnmond Nieuws. Di rect hierna wordt iedere dag het programma 'Extra Speciaal' uit gezonden. Hierin komen repor tages aan bod met een hoog emotiegehalte en die herkenbaar zijn voor vele kijkers. Het gaat voornamelijk om hoogtepunten uit het leven, extreme gebeurte nissen, overwinningen en neder lagen. Gekleurde dagen Alle werkdagen krijgen ieder een eigen 'kleur'. Zo staat de maan dag in het teken van het afgelo pen weekend. In 'Meldkamer' zijn beelden te zien die de nacht ploeg dat weekend heeft ge maakt van ongelukken, inbra ken, vechtpartijen etc. In 'Sport' een overzicht van het afgelopen sportweekend. Op dinsdag staat de regio, natuur en milieu cen traal. 'De Burgemeester' is hier van een vast onderdeel. Op woensdag komt 'De Politie' weer terug op een avond die in het teken staat van opsporing, pre ventie en misdaad. Ook het vraag en aanbod programma 'ATverTENTIE' blijft op de woensdagavond bestaan. De donderdag is als vanouds de dag waarop kunst en cultuur op TV Rijnmond centraal staat. 'Moois' komt terug en wordt zelfs uitgebreid met 'Moois Film'. Op vrijdag is er weer een uitzending van 'Sport' te zien, met daarin een vooruitblik op het komende weekend. Ook het jongerenprogramma 'Sensor' krijgt haar vaste plaats op deze avond. Wat later op de avond, om 21.30 uur en 23.30 uur zijn wisselende programma's te zien die onder ling op verschillende dagen wor den herhaald. Een voorbeeld hiervan is 'Kijkglas'. In het vorig seizoen zijn hier al enige afleve ringen van uitgezonden, vanaf september krijgt het een vaste plaats in de programmering. Wilfried de Jong en Francisco van Jole voelen hierin opmerke lijke Rijnmonders aan de tand. Ook 'Soul Cooking' valt onder deze wisselende programma's. John Buysman (bekend als pre sentator van het programma 'Taxi') kruipt in de huid van kok Henk en ontvangt bekende men sen in zijn keuken om een (niet) te versmaden gerecht te berei den. Zowel 'Kijkglas' als 'Soul Cooking' starten pas eind sep tember. Verder bestaan de wisse lende programma's uit 'Urba- nia', bekend van de landelijke televisie, 'Deze Week' en 'Regio Journaal'. 'Deze week' geeft een compilatie weer van het nieuws van de afgelopen week. Dit pro gramma is als eerste te zien in het weekend en wordt op maan dag en dinsdag herhaald. 'Regio Journaal' geeft een impressie van het nieuws uit heel Neder land, bijeengebracht door de verschillende regionale omroe pen. Weekend In het weekend ligt het accent op het Nieuws. Ook zijn compila ties te zien van uitzendingen van de afgelopen week. Op zaterdag avond brengt TV Rijnmond een speelfilm of documentaire. Op zaterdag is ook het 'Drechtjour- naal' te zien, met daarin het nieuws uit de Drechtsteden van de afgelopen week. Ook worden tijdens het weekend enkele pro gramma's herhaald die eerder die week te zien zijn geweest. 34-1001 Op Delftdag, zaterdag 30 augus tus 1997, staat het Legermuseum in het teken van militaire voer tuigen en muziek uit de periode- 1940-45'. Van 10.00 tot 17.00 zal de Vereniging Militaire Voertui gen uit Barendrecht met ca. 15 historische en eigentijdse voer tuigen op de binnenplaats van het museum staan. Naast diverse jeeps is ook een pantserwagen te bewonderen. Aardig te combine ren met een bezoek aan de ten toonstelling 'Four Wheel-Drive! jeeps en andere terreinwagens'. Van 13.00-16.00 staat BLL BA KER'S BIG BAND garant voor een swingende middag met Glenn Millermuziek. Dit orkest met de ideale bezetting van 14 blazers, een pianist, bassist, drummer, gitarist en twee zange ressen onderscheidt zich voorna melijk van collega-orkesten door de showelement. Op Delftdag zal muziek uit de periode 1940- 45' ten gehore worden gebracht met als middelpunt composities van Glenn Miller en zijn fameu ze 'Army Air Force Band'. Van 10.00 tot 17.00 staat een kraam van het Legermuseum op de Cultuurmarkt bij theater 'De Veste'. Aan de kraam, die be mand zal zijn door een Romein se legionair en/of piekenier (in fanterist uit de 17de eeuw), kan je alles te weten komen over het Legermuseum en haar activitei ten. Legermuseum, Korte Geer 1 2611 CA Delft tel: 015-2150500. Toegang tijdens Delftdag gratis. Van 10.00 - 17.00 uur. Tai Chi Chuan is afkomstig van China en kent een geschiedenis die duizenden jaren terug gaat. De uiterlijke vorm van Tai Chi Chuan bestaat uit vloeiende, harmonische bewegingen, die op een langzame manier worden uitgevoerd. Deze bewegingen zijn niet gericht op het ontwikke- Het is nu ook mogelijk om in Rotterdam lessen te volgen in Tai Chi Chuan. De lessen wor den gegeven door de Shaolin monnik Shi Xing Peng, iedere donderdagavond aan de Nan- senplaats 2. Shi Xing Peng is op zijn 6e jaar ingetreden als Shao* lin monnik in de wereldberoem de Shaolin Tempel. In deze tem pel trainen betekent bloed, zweet en tranen. Na vele jaren van intensieve training werd Shi Xing Peng meegenomen door de Shaolin monniken over de hele wereld voor het geven van de monstraties en lessen van Tai Chi Chuan en Shaolin Kung Fu. De Shaolin Monnik Shi Xing Peng heeft een voor Chinese be grippen zeer hoog niveau bereikt in Tai Chi Chuan en Shaolin Kung Fu, hij is bereid de mensen in Europa kennis te laten maken met deze verdedigingssporten en hun tevens te doceren. Het is daarom uniek te noemen dat Shaolin Monnik Shi Xing Peng op diverse plaatsen in Holland les geeft. Informatie: 030 - 2624400 (Shaolin Tempel Kung Fu Tai Chi School). Lessen vanaf 1 sep tember iedere donderdagavond aan de Nansenplaats 2 te Rotter dam. 19.00 - 20.30 Shaolin Kung Fu; 20.30 - 21.30 Tai Chi Chuan. Bedrijven hebben tegenwoor dig een eigen milieubeleid en een eigen verantwoordelijk heid. Het maakt DCMR Mi lieudienst Rijnmond niet uit hoe, als de uitvoering van mi lieutaken maar wordt bereikt. De overheid en het bedrijfsle ven zijn volwaardige gesprek partners en staan niet meer tegenover elkaar: DCMR stemt de overheidsaanpak af op het milieugedrag van be drijven en ontwikkelt het mi lieubeleid door de toenemende behoefte aan maatwerk vanuit de uitvoeringspraktijk. Ook de bevolking krijgt steeds meer een stem. Door deze veranderende rolverdeling zal DCMR, die in september 25 jaar actief is, sterk gericht op het bedrijfsleven en de bevol king van het gebied de nieuwe eeuw in gaan! De DCMR werd in 1972 als onderdeel van het Openbaar Lichaam Rijnmond opgericht en was toen de enige milieudienst in Nederland. Toen het Openbaar Lichaam Rijnmond in 1986 werd opgeheven, had de DCMR al zo'n bestaansrecht opge bouwd dat van opheffen van de milieudienst geen sprake kon zijn. Werkend voor acht ge meenten in de regio en de Pro vincie zette de DCMR haar werkzaamheden voort. Nu is de DCMR Milieudienst Rijnmond de grootste milieudienst in West- -Europa, werken er 300 mensen bij de DCMR. heeft de organisa tie 15 gemeenten onder haar hoede en zijn de tekenen daar dat ook Capelle aan den IJssel, Berkel en Rodenrijs en Berg- schenhoek zich zullen aanslui ten. Bij de bevolking kent men de DCMR als 'de meldkamer waar je klachten over stank, geluid en vermeende milieuwetovertredin gen kwijt kunt'. Woordvoerders DCMR Frederique Koning en René Kuiper vertellen dat de meldkamer slechts een klein on derdeel van de DCMR is en wel iswaar een belangrijke rol bin nen de organisatie speelt, maar dat de belangrijkste kerntaken het uitgeven van milieuvergun ningen aan de 18.000 bedrijven binnen haar gebied, de handha ving van de milieuwetten en de monitoring zijn. Alleen al in 1996 werden in het Rijnmondge bied 811 vergunningen gemaakt, 1246 meldingen, dat zijn een soort standaard vergunningen, 6412 milieucontroles uitgevoerd en 95 processen verbaal opge maakt. De DCMR voert het mi lieubeleid integraal uit. Dat wil- zeggen het in samenhang aan pakken van alle milieu-aspecten, zoals lucht, water, bodem, afval, geluid en veiligheid. Ook ener giebesparing, preventie en grondstoffengebruik horen tot deze integrale aanpak. Milieumonitoring De meldkamer kreeg in 1996 21.177 milieuklachten tegen 20.674 klachten in 1995 te be handelen. In 1996 daalde het aantal stankklachten voor het eerst sinds jaren, van 8710 klach ten in 1995 tot 7431 in 1996. Er was een stijging in het aantal klachten van lawaai van vliegtui gen: in 1996 waren er 8913, dit zijn er 2710 meer dan in 1995. Uit het Milieurapport regio Rot terdam, opgesteld door elf over heidsinstanties (zoals de DCMR, het Havenbedrijf Rot terdam, Politie Rijnmond, Rijkswaterstaat, Stadsregio Rijnmond en de hoogheemraad schappen Van Schieland en Delftland) blijkt dat het verkeer een belangrijke milieu-boosdoe ner is. Het aantal afgelegde ver- keerskilometers groeit nog steeds en alhoewel nieuwe tech nieken de motoren van auto's wel schoner, stiller en zuiniger maken, wordt het gewenst effect door het toegenomen autobezit niet bereikt. Op trajecten als het Maastunneltracé worden de nor men voor benzeen en stikstof dioxide in de lucht regelmatig overschreden. Afvalpreventie Vriendelijker voor het milieu zijn de bedrijven, die er goed in slagen de milieubelasting te ver minderen. Zo zijn de lozingen in de rijkswateren fors gedaald, de uitstoot van de grote bedrijven idem dito. De uitstoot van kool dioxide (broekasgas) neemt he laas nog steeds toe. Uit het rap port blijkt dat bedrijven ook steeds meer aan afvalpreventie doen. Voor de Wet milieubeheer en de Wet verontreiniging op pervlaktewateren is het zoge noemde adequate niveau van vergunningverlening gereali seerd. Dit betekent dat bedrijven een actuele vergunning hebben en dat ze regelmatig worden ge controleerd. De tank- en over slagbedrijven, de raffinaderijen en de procesindustrie dragen zorg voor een goede naleving. Bij de scheepswerven en de expe ditie- en stuwadoorsbedrijven is de naleving onvoldoende. Het jubileum van de DCMR zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Van 9 tot en met 12 september draagt de DCMR in St. Peters burg met kennisoverdracht haar steentje bij aan het Tsaar Peter de Grote jaar. Er worden een aantal colleges verzorgd en een reeks boekjes, waarin de tak^n van de DCMR staan onschre- ven, aangeboden en op 15 sep tember vindt in Rotterdam e«n symposium plaats. Tijdens de Wereldhavendagen in Rotter dam op 5, 6 en 7 september presenteert de DCMR zich grootser dan ook, zodat de be volking in dit jubileumjaar nog beter kennis kan maken met de DCMR. MiniMail Nederland B.V., de landelijke berichtendienst voor dragers van een SEIKO MessageWatch, heeft de in april geïn troduceerde Watersportweer-informatie uitgebreid met een di recte waarschuwing voor stormwaarschuwingen en windstoten. Abonnees op Watersportweer-informatie krijgen dagelijks elke twee uur een nieuwe verwachting van windrichting en windsnel heid voor de komende twee uur. Stormwaarschuwingen worden onmiddellijk doorgegeven: zodra het KNMI windkracht 6 Beaufort of meer verwacht, ontvangen abonnees daarover direct bericht. Daarnaast is er de extra melding bij gevaar voor zware windstoten (41 knopen of meer). Deze wordt voorafgegaan door een knipperende 'U' die aangeeft dat het hier om een urgent be richt gaat. De windstoten worden aangege ven in knopen. Abonnees kun nen kiezen of ze de verwachtin gen voor Noord- of Zuid-Neder land willen ontvangen. De grens ligt teF hoogte van de A 12. De regio kan dageliiks gewijzigd worden. KNMI De verwachtingen voor het wa- tersportweer zijn afkomstig van het KNMI in De Bilt. Mini Mail heeft in overleg met het KNMI de waarschuwingen voor plotse ling opkomende windstoten aan gepast. Volgens Ria van der Maas, werkzaam bij het meteo rologisch instituut, leveren be- richtenhorloge en watersport- weermeldingen een bijdrage aan de veiligheid van watersporters. 'De combinatie is revolutionair', zegt ze. 'Tot nog toe konden we alleen via radio of marifoon windwaarschuwingen geven. Maar op een surfplank heb je daar niet veel aan. Via de Messa geWatch, die je altijd bij je draagt, kunnen we zelfs vijf mi nuten tevoren nog waarschuwen voor zware windstoten. Intrek king van de nieuwe waarschu wing voor windstoten wordt ui teraard ook direct gemeld.' De vooruitzichten voor waterspor ters worden verspreid van half acht 's morgens tot half acht 's avonds. De laatste voorspelling van de dag betreft de windver- wachting voor de volgende dag. Een abonnement op MiniMail Watersportweer wordt aange gaan voor een jaar en kost 90 gulden per regio. De SEIKO MessageWatch is een digitaal precisiehorloge, 's werelds klein ste semafoon en ontvanger van nieuwsberichten ineen. Het ont vangt draadloos berichten die verspreid worden via FM-zen- ders in heel Nederland. Door een MiniMail-abonnement af te sluiten kan de bezitter van een MessageWatch korte persoonlij ke boodschappen ontvangen, die in letters of cijfers op zijn horlo ge verschijnen. Ook kunnen be richten worden ingesproken in diens VoiceMail-Box, waarop de MessageWatch zijn drager dan attendeert. Verzending van een persoonlijk bericht naar een MessageWatch (via telefoon nummer 066-166) kost één gul den. MiniMail Nederland B.V. Zorgt ervoor dat dragers van de SEIKO MessageWatch twee maal daags de gewone weersver wachting van het KNMI ont vangen. Ook verspreidt de dienst hoofdpunten uit het nieuws van het ANP. Het MiniMail-abon nement met deze berichtenservi- ce, inclusief de persoonlijke be richtendienst, kost 7 gulden per maand. Naast het nieuwe abon nement op Watersportweer zijn ook aparte abonnementen mo gelijk op financiële informatie, speelfilminformatie, filemeldin gen, E-mail attendering, ver wachtingen van het weekend- weer van het KNMI en voetbal uitslagen van zowel landelijke topclubs als het Nederlands elf tal. Informatie: 066-166. Een oude zinsnede in China zegt, dat alle ziekte van de wervelkolom komt. Onze or ganen liggen hier in een zeer klein gebied vlak bij elkaar. Bij een slechte rughouding worden ze samengedrukt, zit ten elkaar in de weg en kun nen zodoende niet goed func tioneren. Tai Chi Chuan ver sterkt de gehele rugmuscula- tuur en helpt ons een rechtop- waartse rughouding aan te nemen. Hierdoor krijgen ook de tussenwervelschijven meer de ruimte en dit is weer nood zakelijk om het zenuwstelsel goed te laten functioneren. Beknelde tussenwervelschijven kunnen namelijk zenuwen en bloedvaten afknellen wat weer leidt tot slecht functionerende organen. Het beoefenen van Tai Chi Chuan bevordert de stofwisseling, ademhaling, bloedsomloop en energiehuis houding. len van het fysieke lichaam, an ders dan bij de meeste westerse sporten die alleen gericht zijn op uiterlijke bewegingen, maar ge richt op het verruimen van het innerlijke bewustzijn. Tai Chi Chuan wordt dan ook voornamelijk beoefend voor ge zondheid en meditatie. Het heeft een positieve uitwerking op ons lichaam en geest. Dat is ook een van de redenen waarom Tai Chi Chuan zo goed is voor mensen die lijden onder stress of veel spanningen. De oefeningen van Tai Chi Chuan zijn zo samenge steld dat ze de levenskracht Chi (Qi, Ki) aansporen door het lichaam te stromen en zo blok keringen in de meridianen tegen te gaan of te verwijderen. Wan neer de Chi kracht goed door het lichaam stroomt worden veel ziekten voorkomen en voelt men zich ontspannender, vrolijker en krachtiger. Lessen door LIANNE VAN ECK De hand, die een lengte heeft van 45 minuten, wordt via de boekhandel in distributie (ISBN 9056792911) gebracht en kost 29,95 Een bekend gezicht van TV Rijnmond, Roel Pot foto BAS VAN WERSCH Jarige DCMR vitaler dan ooit De meldkamer verzamelt klachten over stank, geluid en vermeende milieudelicten Foto JANSSEN DE KIEVITH loto JANSSEN DE KIEVITH Hier wijst het horloge windkracht 6 aan op het IJsselmeer F) Binnenkort in het Kralingse Bos?

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 17