Nieuw logo De Havenloods overkoepelt 19 titels De Havenlo |loocf s 'De Havenloods verder uitbouwen als merknaam' Feiten en cijfers Cartoonist Willem Ritstier denkt niet na over grappen Speciaal voor M NIEUWE TITEL Lokale kranten met meerwaarde loods Gratis poster bij De Havenloods Uw krant ziet er enigszinds anders uit: een nieuw beeldmerk bepaalt het gezicht van de voorpagina. Ook binnen in de krant komt u dit logo met de naam De Havenloods regelmatig tegen. Waar voorheen Wegener Sijthoff Weekbladen stond, staat nu De Havenloods. Een nieuwe naam voor een beken de krant. Want behalve dat beeldmerk veran dert er niet veel: alle titels die hiernaast staan afgedrukt blijven gewoon zo heten als u gewend bent en ook het lokale nieuws blyft de boven toon voeren in alle edities. De krantentitel De Havenloods is een nieuwe over koepelende naam huis-aan-huisbladen in Groot Rotterdam en het gebied rond Dordrecht. Vrachtwagens vol lokaal nieuws komen wekelijks aan op de Prins Hendrikkade in Rotterdam, waar vandaan de kranten met 19 verschillende titels verder worden verspreid in en rond Rotterdam, op de Zuid- Hollandse eilanden, in en rond Dordrecht en in het Waterweggebied, n maar liefst 28 verschillende edi- ties rollen de kranten wekelijks van de drukpersen. De Havenloods was altijd al een bekende kranten- naam, vooral in Rotterdam en omgeving, de baker mat van deze krant. De plaatselijke Rotterdamse edi ties op de rechter Maasoever dragen de naam al ja ren. en ze blijven die ook houden. Ten zuiden van de Maas zal het even wennen zijn, maar ook daar blij ven, zoals overal elders, de lokale titels net zo be langrijk als voorheen. Directeur Th.S. Bakker van De Havenloods legt elders op deze pagina uit waarom voor deze verandering gekozen is. Voor liefhebbers van lokale geschiedenis werden de historische boeken over de Havenloods erop nage slagen; wie meer belangstelling heeft voor de toe komst kan lezen over de manier waarop De Havenloods actief is met nieuwe media. Alle iezers hebben tenslotte recht op een aardigheid je: striptekenaar Willem Ritstiet uit Oud-Beijerland maakte een leuke poster voor De Havenloods. Met de bon op deze pagina kunt u deze poster gratis op halen btj een van de zes regiokantoren of de stand van De Havenloods op het Rotterdams Straatfestival. Zolang de voorraad strekt! i i De Havenloods De Botlek 1 Groot Alexander De Botlek 2 IJssel- en Lekstreek Brielsche Courant Het Nieuwe Stadsblad Hellevoetse Post Groot Vlaardingen Het Kompas De Maaskoerier Merwesteyn Groot Feijenoord De Kombinatie Groot Charlois De Vonk Groot IJsselmonde Papendrechts Nieuwsblad Het Zuiden Je hoeft een Rotterdammer niet uit te leggen wat een Havenloods is.' Met deze zin opende de allereerste editie van De Havenloods, op 1 november 1951. 'Een gids voor de lezer' zo presenteerde de krant zich: 'Zoals een haven loods een schip naar de veilige haven brengt.' Die gids functie heeft De Havenloods steeds behouden, zij het steeds inge vuld naar de geest van de tijd. Wie de kranten van vroeger erop naslaat, krijgt een goed beeld van de maatschappelijke ontwikke lingen van bijna vijftig jaar. Directeur Bakker trots op groot leesbereik van lokale titels De ontwerpen voor het nieuwe beeldmerk van De Havenloods hangen bij directeur Th.S. Bakker netjes ingelijst aan de muur. De voorbereidingen zijn op het moment van het interview bijna allemaal rond, en er wordt achter de schermen hard gewerkt om alle 28 edities tegelijkertijd te voorzien van de nieuwe vormgeving. Postpapier, formulieren, vlaggen en promotiemateriaal worden ver vaardigd en verspreid: de machinerie draait. En intussen gaat het gewone werk ook door: ook tijdens de verbouwing wordt verkocht, want de krant slaat geen week over. Bakker staat toch even stil bij de vernieuwing in het bedrijf. Het nieuwe beeldmerk, ontworpen door reclamebureau ARVH, is helder en eigentijds, vindt hij. 'De over koepelende en verbindende functie is er duidelijk in te zien.' De Havenloods DEJj AVENIX^ÓS is opgericht door dominee - Van Krimpen, die financiële ondersteuning zocht voor zijn jeugdprojecten: Stichting de Jeugdhaven. De Jeugdhaven had verschillende clubhuizen onder haar beheer. Het huis-aan-huisblad met infor matie, nieuwtjes en advertenties ontwikkelde zich tot een belangrijke H bron van inkom sten voor de stichting, want De Havenloods werd als nieuws- en ad vertentieblad in al snel zeer populair in Rotterdam, en later ook in de omringende gemeenten. In de jaren na de oprichting kwam er gaandeweg steeds meer actueel nieuws in de Het christelijk jongerenwerk van Stichting de Jeugdhaven stond aan de wieg van De Havenloods Weekbladen BA wel ()nder de titel De van Wegener Arc^ week uit, onder 19 Havenloods komen - Havenloods, Groot verschillende lokale «te s.Stadsblüd. Groot Alexander, Ussel- en LekstreekJf^eno0rd, Groot Charlois, WS.720 «empte» [i|anto. te, Rotterdam, De aw Dordrecht en om redactionele kolommen. Natuurlijk was er aandacht voor het clubhuiswerk en het kerkelijke nieuws. Maar ook de gevolgen van de watersnood in 1953 bleven ui teraard niet onvermeld, evenals de verrichtingen van Feyenoord en Sparta en de vele bouwactiviteiten in de jaren vijftig. Het wijkblad breidde al snel uit met verschillende wijkedities, en in tien jaar tijd groeide het blad uit tot een volwassen stads krant. In het begin van de ja ren zestig ligt Rotterdam vol bouwputten: de aanleg van de metro, de Lijnbaan en het Hofplein waren voorpagina nieuws. Wegener In de late jaren zestig maakte De Havenloods furore met een alerte, vooruitstrevende berichtgeving. Actiegroepen, milieuvraagstuk ken, ontwikkelingswerk, gastar beiders: de krant was en bleef een afspiegeling van wat er in de maat schappij leefde. Het nationale en zelfs internationale nieuws beland de op de voorpagina, hoewel de lo kale en regionale verslaggeving niet werd vergeten. De kritische toon van De Havenloods werd door sommige adverteerders niet in dank afgenomen. De gemeente Rotterdam besloot om haar adver tenties terug te trekken vanwege de vermeende 'linkse' signatuur van de krant. Inmiddels verscheen De Havenloods ook al met plaatse lijke edities in Capelle en Krimpen aan den IJssel en in het Waterwegge-bied. In 1972 werd De Havenloods overgenomen door Wegener in Apeldoorn, die ook al een huis-aan-huisblad op de linker Maas-oever uitgaf: Het Zuiden, nu bekend onder de titels Groot Charlois, Groot Feijenoord en Groot IJsselmonde. De roerige ja ren van harde actiegroepen gingen voorbij; het poldermodel van over leg en inspraak deed zijn intrede en ook die ontwikkeling is terug te vinden in de kolommen. Sijthoff De Havenloods en Het Zuiden groeiden in de jaren tachtig tot huis-aan-huisbladen met een uitge breid editiestelsel. Elke Rotterdamse wijk had zijn eigen krant, evenals vele plaatsen in een groot gebied rond de havenstad. In 1994 kwam Sijthoff Pers onder de paraplu van het Wegenerconcern, waardoor de huis-aan-huisbladen van beide uitgevers gebundeld werden. De bedrijfsnaam werd Wegener Sijthoff Weekbladen; de lokale edities hielden hun lokale naam en de naam De Havenloods verscheen weer in het oorspronke lijke gebied: de rechter Maasoever van Rotterdam. Toen gezocht werd naar een aansprekende overkoepe lende naam voor de 28 edities van Wegener Sijthoff Weekbladen kwam De Havenloods als vanzelf bovendrijven. Aan de noordkant van.de Maas is deze naam bij de lezer een begrip en ten zuiden van de Maas zal het niet lang duren of De Havenloods is ingeburgerd. Hoewel altijd de lokale krantenti tel voorop blijft staan: van geen van de edities verandert de 'roep naam'. En als je over een paar jaar, vijftig jaar na het eerste nummer, aan een lezer vraagt 'wat is een Havenloods?', tien tegen één dat het antwoord luidt: 'mijn krant na tuurlijk.' Rotterdam (Noordere.land). He P (oW) 4699362. Rotterdam, telefoonnummer (01 1 j m in Rotterdam-Zmd Er n]n wee bijkantoren: aan de De d m Schepen Ult ZZac !0,b rij» rijf Er is van alles op te beleven: deze leuke humoristische kijk- poster van De Havenloods. Razende reporters, vliegende schotels, flitsende fotografen, hondjes, auto's, noem maar op, Willem Ritstier heeft er van alles op getekend! De poster is gratis voor lezers van deze krant. Af te halen tegen inlevering van deze bon bij de kantoren (voor adres sen zie elders op deze pagina) of tijdens het Rotterdams Straatfestival in de stand van De Havenloods op Plein 1940. Vrijdag 22 augustus van 16.00 tot 22.00 uur, zater dag 23 augustus van 11.00 tot 22.00 uur en zondag 24 au gustus van 12 tot 17.00 uur. Afd. Promotie: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam In de woonkamer van cartoonist en scenario schrijver Willem Ritstier uit Oud-Beijerland heeft 's-werelds bekendste journalist, Kuifje, een promi nente plaats gekregen. Maar verder ontbreekt elk spoor van de strip-gekte. Dat bewaart Ritstier in zijn studio op zolder, waar hij elke morgen om pre cies acht uur achter het bureau plaatsneemt. De figuren van Ritstier prijken op drieduizend wenskaarten en menig krantenlezer slaat iedere ochtend als eerste zijn strips op. Voor de Havenloods maakte hij een poos ter waarop het dagelijks werk van het journalistieke bedrijf humoris- tis wordt verbeeld. Simpel Ritstier was elf jaar toen hij zijn eerste stripalbum kreeg, Kuifje op de Zwarte Rots. Zelf be gon hij met het maken van kleine albums op een dubbelgevouwen blaadje, dat hij in een oplage van vijf ver spreidde onder vrienden in de buurt. Simpel, simpeler, sim pelst, omschrijft Ritstier de ontwikkeling van zijn werk. „Ik vind het een uitdaging om met zo weinig mogelijk midde len iets uit te drukken. Daarom houd ik zo van Sempé want die kan in vier lijnen een emotie neerzetten." Eén van de eerste cartoons die hij publiceerde was in Havenloods uitgave Groot Charlois. Later toonde de redactie van het strip blad Robbedoes interesse in zijn versie van Dr. Livingstone's assis tent Stanly. Meer nog dan tekenaar is Ritstier scenarioschrijver. Zodiac in de Telegraaf, Jack Pot en Gaaibaai in het Algemeen Dagblad zijn uit zijn geest ontsproten. „Tekenen gaat zo gauw vervelen. Eigenlijk ben ik altijd op zoek naar nieuwe vormen. Ik ben dan ook geen man om vijfentwintig jaar hetzelfde figuurtje te tekenen." Voor de Havenloods maakte Willem Ritstier een kleurige plaat waarop de introductie van het nieuwe logo om een komische ma nier wordt verbeeld. Vanaf de eer ste schets tot en met het inkleuren van de definitieve tekening, nam ruim twee weken in beslag. Een vooraf vastgesteld plan had hij daarbij niet. „Ik heb eerst de gebou wen en straten gete kend. Daarna ben ik gewoon begonnen met het invullen. Nadat ik de luchtballon had ge tekend leek het me bij voorbeeld leuk om ie mand een pijl te laten wegschieten. Het een roept het andere op. Van te voren over de grappen nadenken doe ik niet." „Uiteindelijk is het een echte zoekplaat geworden. Ik wilde er wel zoveel mogelijk laten gebeu ren. Uiteindelijk staan er zo'n ze stig mensen op de tekening. Hun activiteiten worden op de voet ge volgd door de journalisten van de Havenloods." De Havenloods is de nieuwe han- jlsnaam en tegelijk de nieuwe ide titel voor alle lo kale è3ïïl?^®((to^We gebruik ten al een soort overall^ijende naam: de bedrijfsnaam Wegenë Sijthoff Weekbladen. Voor de le zers en de adverteerders bleek die naam te weinig de bindende factor te zijn die we ervan verwachtten. We hebben nu voor De Havenloods gekozen, vooral van wege de duidelijkheid. De naam lag ook voor de hand vanwege de grote bekendheid van de titel, die al meer dan 45 jaar bestaat en zelfs landelijk een grote bekendheid heeft, vooral in de zakelijke markt. We zullen deze titel nu verder uit bouwen als merknaam.' Duidelijker Bakker ziet slechts voordelen: 'Het wordt er alleen maar duidelij ker op. De lezer kent ons als loka le titel, en dat blijft zo. Voor al on ze promotieactiviteiten, zoals bij voorbeeld de Zondagochtend concerten, de ZuiderSterLoopserie en het Rotterdams Straatfestival verschaffen we met dit nieuwe beeldmerk een eenduidige, een voudige herkenbaarheid. Voor de lokale activiteiten gebruiken we gewoon de lokale titel, zoals bij voorbeeld Het Kompas of Groot Vlaardingen.' De enorme popula riteit van de lokale titels onder streept Bakker met een voorbeeld: 'In Vlaardingen is onlangs door de gemeente onderzoek gedaan naar het bereik van de krant. Daaruit bleek dat 90 procent van de onder vraagden de krant had gelezen, waarvan weer driekwart hem bijna altijd in zijn geheel leest. Een lees bereik waar we trots op kunnen zijn!' De Havenloods heeft de blik ook op de toekomst gericht, vertelt Bakker. 'Wegener Arcade N.V., het concern waarvan wij deel uit maken, heeft samen met VNU Dagbladen het initiatief genomen om op Internet een netwerk van digitale steden te bouwen: City OnLine, te vinden via het Internetadres www.city.nl. Rotter dam is daar één van en het doet mij genoegen dat we zeer binnen kort City OnLine Rotterdam kun nen openen. Via City OnLine kun nen de gebruikers op een gemak kelijke manier informatie vinden op Internet. Rotterdam gaat dus binnenkort officieel de lucht in, en we zijn aan het praten over de mo gelijkheden voor Dordrecht.' Nieuws dichtbij huis: kinderen uit de Beverwaard kunnen weer op straat spelen dankzij een bewonersactie, waarbij de straat werd opengebroken uit protest te gen hardrijders. Het hemd is nader dan de rok. Dat geldt ook voor nieuws. Gebeurtenissen vlakbij huis, zaken die mensen direct ra ken, beslissingen die van directe invloed zijn op het dage lijks leven én zakelijke informatie staan altijd op nummer één wat betreft de belangstelling. Politie- en familiebe richten, advertenties van de plaatselijke winkeliers, gemeentelijk nieuws, uitgaanstips, de programma's van het buurthuis, verenigingsnieuws, kort om, nieuws uit de meest directe omgeving: haast iedereen wil er van we ten. De enorme pdpulariteit van lokale huis-aan-huisbladen is dan ook niet verwonderlijk te noemen, want waarin vind je meer 'eigen' nieuws dan in je eigen huis-aan-huisblad? In de loop van de jaren zijn overal in Nederland huis-aan-huisbladen opgericht, soms al meer dan 100 jaar ge leden (de BrielSche Courant beleeft al zijn 129f jaargang!). Ze zijn uitge groeid tot kranten die voor de bewoners van stad en streek van grote be tekenis zijn. De lezers voelen zich nauw verbonden met deze kranten; dat blijkt uit de vele reacties die wekelijks binnenkomen op artikelen, adver tenties en promotie-acties. In en rond Rotterdam, op de Zuid-Hollandse eilanden en in Dordrecht zijn 28 verschillende lokale edities onderge bracht onder één overkoepelende titel en bij één uitgever. Die uitgever heeft een nieuwe handelsnaam: De Havenloods. De naam Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. blijft als juridische bedrijfsnaam bestaan. Voor deze 28 edities worden gemiddeld per week zo'n 120 verschillen de redactiepagina's gemaakt, de meeste met lokaal nieuws, soms meteen regionaal of algemeen karakter. Die laatste pagina's worden vaak in meerdere edities afgedrukt, maar lokaal nieuws over bijvoorbeeld Vlaardingen of Zwijndrecht is alleen te vinden in de- krant die daar ter plaatse verschijnt. Datzelfde geldt ook voor de advertentiepagina's. De adverteerder kan zijn boodschap 'op maat' in kwijt in elke gewenste combinatie van edities, zodat de lezer behalve de aanbiedingen van de lokale winkeliers ook de advertenties van de grotere regionale onderne mers vindt. Qloods foto: JANSSEN DE KIEVITH FOTOGRAFIE ARCHIEFFOTO REIN GELEUNSE foto: PETER DE JONG ICOR VOS

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9