eineken Music Rotterdam jonger dan o breedUit breedUit in de regio Terrifying Veselic eindelijk weer in Rotterdam Van 28 t/m 31 augustush iekhappening Groot gratis klassiek openluchtconcert loods 1041 Door Raymond Rotteveel Liefhebbers van schepen, oude ambachten, zeemansliederen en de Rotterdamse haven ko men in het laatste weekend van augustus volop aan hun trek ken. Zaterdag.3Ö en zondag 31 augustus wordt in het 'natte hart' van Waterstad het Waterstad Maritiem Festival 1997 gehouden. In de Leuvehaven, Wijnhaven, Oude Haven en Haringvliet kan het publiek dan ondermeer genie ten van de berging van een wrak, shantv-koren en de acti viteiten van vijf maritieme mu sea. De inmiddels befaamde Boompjesrace op de Maas (zondags) belooft hel klapstuk van het festival te worden. Het Waterstad Maritiem Festival heeft zich door de jaren heen ont wikkeld van kleinschalig evene ment tot een spetterend spektakel waar jaarlijks tienduizenden men sen op afkomen. Niek Hogeland van het Openlucht Binnenvaartmu- seum is al voor de 14e keer bij de organisatie van het evenement be trokken. Hij heeft het festival, wat locatie, activiteiten en toeloop be treft, zien groeien. Hogeland: We zijn in 1984 begonnen met de Oude Havendag. We hebben het festival steeds verder uitgebreid. Nu loopt het festivalterrein van Oude Haven tot en met Leuvehaven.' Vergeten fenomeen Sinds 1990 is het zeer populaire Shanty-festival aan het programma toegevoegd. 'Shanty' staat voor ou de zeemansliederen die matrozen Phet ritme van hun werkzaamhe- n, zoals het hijsen van de zeilen, jongen. Op zeven locaties in de Qude Haven zullen de liederen door internationale groepen ten ge hore worden gebracht en de oude zeemansromantiek doen herleven. 'Shanty was tot 1990 een vergeten fenomeen in Rotterdam', zegt Hogeland. 'Ik ben er in Friesland tegenaan gelopen en wilde het te rugbrengen. Nu zijn er in de omge ving van Rotterdam diverse Shanty-koren. Dat is een leuke ontwikkeling. Tijdens de opening van het festival zal het Rotterdams Shantykoor zingend op een boot de Oude Haven binnenvaren.' Samenwerkingsverband Een groot verschil met voorgaan de jaren is de samenwerking tus sen de vijf maritieme musea in het Waterstadgebied. Het Maritiem Buitenmuseum (Leuvehaven), Maritiem Museum Prins Hendrik (museumterrein Leuvehaven), Museum Schepen uit Verre Landen (Wijnhaven), Mariniersmuseum der Koninklijke Marine (Kop Wijnhaven) en het Openlucht Binnenvaartmuseum (Oude Ha ven, Kop Wijnhaven, Haringvliet, Maas) zullen tal van activiteiten organiseren. Zo tovert het Open lucht Binnenvaart-museum de Oude Haven om tot een muzikaal festivalterrein. Tegen een decor van historische binnenvaartsche pen worden hier oude ambachten gedemonstreerd en liederen gezon gen. Bloemkool In het Mariniersmuseum wordt een tijdelijke tentoonstelling over de sleepvaart gehouden en is er de mogelijkheid om de bekende scheepjes in een fles te maken. Verder verandert het Maritiem Buitenmuseum in een bruisend ha venterrein en wordt in de museum haven met de bok Joris II een vliegtuigwrak geborgen. Maritiem Museum Prins Hendrik presenteert ondermeer sleepboot modellen uit eigen collectie. Voor het Museum Schepen uit Verre Landen meert een drijvende markt van Westlanders en Langedijkers af waarop handelswaar als spece rijen en zelfs bloemkool wordt ge veild. Hoogtepunt Dit jaar staat het festival in het te ken van de Rotterdamse Sleepboot. Hogeland: 'De sleepbo ten moeten over het hele Waterstadgebied komen te liggen. Ze moeten de fysieke verbinding tussen de verschillende locaties vormen. Het moet een groot sleep bootfestijn worden.' De 11e editie van de Boompjesrace wordt het onbe twiste hoogtepunt van het week end. Klassieke, zeilende vracht schepen als tjalken en aken zul len op de Maas de strijd aangaan om de Koningspoort Trofee. De spectaculaire race start zondag om 11.00 uur in de Koningshaven. Ter hoogte van Boele-Bolnes fungeert het voormalige brand- blusboot Jan van der Heyde II als keerpunt. Na een lange periode niet meer in Rotterdam in de ring te hebben ge staan, zal Nederlands kampioen kickboksen Stjepan Veselic het op 2 november in de Maasstad opne men tegen de kampioen van Tsjechië Radeck Patsir. Het ge vecht wordt gestreden op origine le Thaise regels en is afgesloten over vijf ronden van drie minuten. Plaats van handeling: het Crooswijkse sportcomplex Schut tersveld. Tweeëneenhalf jaar heeft het Rotterdamse publiek erop moeten wachten, maar in novem ber is het dan zover. Dan zal de populaire knock-out specialist ein delijk weer eens in zijn eigen stad in de ring verschijnen. De laatste.partij die Stjepan in zijn geboorteplaats afwerkte, dateert alweer van 8 mei 1995. Toen be wees hij weer eens zijn klasse door stadgenoot Aad Aldus in de tweede ronde uit te schakelen. Sindsdien heeft de Rotterdammer uitsluitend nog partijen gevochten in het buitenland en in Amsterdam. Maar aangezien de* grossier in knock-outs dolgraag zijn kunsten in 'zijn eigen' Rotterdam wil laten zien is beslo ten de nationale titelhouder een partij in Schuttersveld aan te bie den. Niet zomaar een partij, maar een op Thaise regels waarbij knie- en elleboogtechnieken naar het hoofd zijn toegestaan. In tegenstelling tot Stjepan heeft Patsir, de Tsjechische kampioen al vaker volgens deze regels gestreden. Rotterdams oudste muziekfes tival presenteert zich dit jaar voor de 15e achtereenvolgende maal. Reden genoeg om dit te vieren met onder andere op vrijdagavond een groots pu- blieksspektakel op het ver nieuwde Schouwburgplein en later op de avond en natuurlijk de nacht een Heineken Special Party in het Maastheater. Waar Heineken Music Rotterdam altijd al aanstormend talent en nieuwe muziek een podium bood is het festival nu jonger dan ooit. Op de podia veel aandacht voor dance, triphop, jungle, jazz, funk, techno, pop en de ontelbare meng vormen ervan, zogewild te vatten onder de term crossover. In de clubs vinden verrassende ontmoe tingen van bekende artiesten en muziekstijlen plaats. Heineken Music Rotterdam toont dat Nederland barst van het muzikaal talent, soms zo uniek in presentatie dat er geen hokie voor is. Schouwburgplein Centrum van Heineken Music is het volledig vernieuwde Schouw burgplein. Op vrijdagavond het spektakel 'Big Bang' En op zater dagmiddag, zaterdagavond en zon dagmiddag openluchtconeerten. Onder andere de altijd vernieu wende nestor van de Nederlandse crossover Hans Dulfer en band op zaterdagavond Big Bang! Eén goede traditie van hef festival is de produktie van een groots pu- blieksspektakel. Waar in eerdere edities Saxophoping en Roest veel aandacht trokken is nu op de vrij dagavond het Schouwburgplein het toneel van Big Bang!. Een slag werk (kijk- en luister)-spektakel met ondermeer de groepen Medicamento, Pasveerkorps en Music and Drums. Onder regie van Arend Niks wordt een show opge voerd waarbij het volledig ver nieuwde Schouwburgplein als po dium dient. In een spektakel vol vaart en dynamiek wordt het plein getest en beproefd op haar moge lijkheden. Na een opmaat op diver se plaatsen in de stad met loopor- Maastheater, Holland Casino Rotterdam, Jazzcafé Dizzy en Popular. Nighttown is prominent vertegen woordigd met een Crossover Night in alle zalen op donderdagavond en -nacht. Een van de hoogtepunten van Heineken Music is zonder twijfel het optreden van EBOMAN Dat crossover en dance zich een vaste plaats in het muziekland schap hebben veroverd blijkt ook uit het programma van Caf£e Floor dat op donderdag-, vrijdag en zaterdagavond de deuren naar de hal van de Schouwburg open gooit voor live -acts door DJ's, o.a. DJ Hoeney en optredens van het HIPS kesten en instore-optredens ont moeten Rotterdams dagburge meester, Bram Peper en nachtbur gemeester Jules Deelder elkaar om 21.00 uur om de gezamenlijke af trap te verrichten. Clubmusic Veel concerten in de clubs als Rotown, Westerpaviljoen, het Doelencafé, Café Floor, De Blauwe Vis, Nighttown, het op vrijdag. De 22-jarige Jeroen Hofs brengt een overdonderende en in een onwaarschijnlijk hoog tempo voortrazende multimedia- show waarin muziek- en video samples gecombineerd worden met live-muziek en scratchende DJ.Ted (MTC) Langenbach produ ceert speciaal voor het festival op vrijdagnacht een Heineken Special Party met tal van vooraanstaande DJ's in het Maastheater. De DJ als de nieuwe en vernieuwende musi cus in de jaren '90. beest op Hammondorgel Carlo De Wijs, Horn of Plenty met haar on weerstaanbare combinatie van rap, funky groove en schetterend bla- zerswerk en Face The Fact met special guest. In Jazzcafé Dizzy op zaterdag avond de winnaar van de Heineken Crossover Award 1996, Raise The Roof!. Op de andere dagen doet Dizzy zijn naam eer aan met real- jazz concerten door Het Amsterdams Jazzkwartet, het Willem Breuker Kwartet en het Eric Vloeimans Kwartet. Gezelschappen die, vanuit de roots van de muziek, jazz, er steeds in slagen anderen te inspireren tot het bewandelen van nieuwe wegen. En hun invloed blijft hierin niet be perkt tot de jazz maar strekt zich uit tot in alle hoeken van het mu zieklandschap. SFeQ met de bezetting sax, klari net, bas, drums en DJ opent in Café De Blauwe Vis op donderdag. Op vrijdag staan de draaitafel en de samples van DJ Git Hyper cen traal. Op zaterdag een heel bijzon dere ontmoeting tussen de Rotterdamse Zita Duson met haar Nederlandstalige jazzrap en R&B en Saskia Laroo met haar trompet. Rotown brengt donderdagavond het jonge, de hitparade met de single 'Out On The Scene' bestor mende Supersub en op vrijdag funkjazz met de Mendoza Dance Parti. Het Doelencafé presenteert 'op vrij dag de Say No More Brassband en op zaterdag de nooit vermoeide, al tijd vernieuwende nestor op de saxofoon Hans Dulfer. In Popular op vrijdag de 'hardste' jazzgroep van Nederland, The Jazzmeteors met hun opwindende en agressieve 'grunge-jazz'. Zaterdagavond een concert door White House, het elektronische ge zelschap van een van 's lands grootste talenten als muzikant en componist, Michiel Borstlap. Begin dit jaar won hij de prestigi euze International Thelonius Monk Award voor de beste originele compositie in New York. Zondagavond pop-, elektronische- en vrije improvisatie door de Rotterdamse Improvisatie Poel met soliste Anne La Berge (Minnesota USA) en het Rotterdams Jazz Projekt met gasts- olist Eric Vloeimans. Publieksinformatie: VVV Rotterdam tel. 0900 4034065 Het kamerorkest van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, de tonische Strijkers Rotterdam, geven dit jaar opnieuw een gratis jert in het centrum van Oud-Beijerland aan de oevers van de Vliet. DeTarPto|i£|2jaren bleek dit een evenement waar veel mensen uit de hele regio naar toêrtrokken. Ook de musici voelen zich geïnspi reerd door de bijzondere sfeer en vinden het geen probleem om tijdens hun vakantie toch voor dit evenement te studeren. Het concert, dat op za terdag 30 augustus gegeven wordt, begint om 21.00 uur. Lokatie: voor het oude Raadhuis van Oud-Beijerland. Op het programma staan: 'Prelude' uit de 'Holbergsuite' van Grieg, Adagio voor strijkers en orgel van Albinoni (1671-1751), 'Minuetto molto moderato' van Boccherini (1743-1805) uit strijkkwartet in E en 'De 4 jaargetijden' van Vivaldi. OPENLUCHTTHEATER zondag 31 augustus. Rozentuin, Museumpark, Rotterdam. Toegang gratis. 13.00: Dodo en Pepe met 'de Schaf (clowns). 14.30: Clous van Mechelen met 'Alleen (met z'n vieren)', cabaret. 16.00: Moujoum Rai, Noord Afrikaanse rock met Zuid Amerikaanse invloeden. Clous van Mechelen FILMNET CANAL+ PLEINBIOSCOOP Speelfilms vertoond in de openlucht in het Museumpark op een scherm van 12 x 20 meter. Toegang gratis. Voor de eerste 1000 bezoekers is er een stoel be schikbaar. Aanvang 21.30 uur. Vrijdag 29 augustus El dia de la besta, van Alex de la Iglesia (originele versie met Engelse ondertiteling). Zater dag 30 augustus: Strange Days van Kathryn Bigelow (originele versie met Nederlandse ondertiteling). HEINEKEN MUSIC ROTTERDAM van donderdag 28 t/m zon dag 31 augustus op vele plaatsen in het centrum van Rotterdam. Rotterdams oud ste muziekfestival dit jaar voorde 15e achtereenvolgen de maal. Zie artikel op deze pagina. BINNENSTADSFESTIVAL Spijkenisse, woensdag 27, donderdag 28, vrijdag 29 en zaterdag 30 augustus. Muziek, theater en straat theater in het amfitheater achter 'de Stoep' en op het Uitplein, Havjnplein en Cargo. Jazz, opera, pop, blues, wereldmuziek, Neder landstalig, theater voor kin deren. Programma-overzicht: 0181 -696218. WATERSTAD MARITIEM FESTIVAL Zaterdag 30 en zondag 31 augustus. Vijf maritieme mu sea pakken uit in het natte hart van Rotterdam: Maritiem Buitenmuseum (Leuvehaven), Maritiem Mu seum Prins Hendrik (muse umterrein Leuvehaven), Museum Schepen uit Verre Landen Wijnhaven), Mari niersmuseum der Koninklij ke Marine (kop Wijnhaven) en de Stichting Openlucht Binnenvaartmu-seum (Oude Haven, kop Wijnhaven, Haringvliet, Maas) loods Spetterend spektakel in het hart van waterstad foto: DE FOTOBOOT HAJO AUJ foto: JANSSEN DE KIEVITH FOTOGRAFIE foto: ERIC VAN DEN VELSEN

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 15