Autobedrijf Nooteboom WALDO OË/V i/ri? M-J F* Ft v<\ Seat heeft dit jaar een aantal speciale modellen van de Ibiza geïntroduceerd. Een daarvan is de Ibiza Cupra 2.0i-l6V. Deze auto is gebaseerd op de Ibiza Kit Car die vorig jaar eerste werd in het F2 wereld kampioenschap. Een auto met zo'n snelle 'moeder' hadden wij met veel genoegen een weekje in ons bezit. De naam Cupra staat voor Cup Racing en dat heeft uiteraard met de oorsprong van deze Ibiza te maken. Van buiten ziet de Seat Ibiza Cupra er lekker stoer uit met een achterspoiler en side-skirts. De wit gespoten 16 inch lichtmeta len velgen maken het geheel mooi af. Onze Cupra was aan de zij- en ach terkant voorzien van speciale besti- ckering. Zelf zouden wij kiezen voor een incognito-uitvoering. Veel auto mobilisten die het woord 'racing' zien, krijgen de neiging om bij een stoplicht een race met onze Seat aan te gaan. Waarschijnlijk met frustra ties als gevolg, want met een accele ratie van 0 tot 100 in 8,3 seconden kun je heel wat concurrenten in het stof laten bijten. Stoer van binnen Aan de binnenkant heeft de Ibiza Cupra het stoere karakter dat de buitenkant doet vermoeden. Het interieur is bijna helemaal in zwart uitgevoerd en wanneer de verlich ting wordt aangezet, is de dash boardverlichting rood. Het in hoog te verstelbare sportstuur is voor zien van stuurbekrachtiging en de met leder afgewerkte sportstoelen bieden door de opstaande zijranden een aangenaam stevige zit. De rug leuningen zijn traploos verstelbaar, terwijl het exemplaar aan bestuur derszijde ook in hoogte te verstel len is. Centrale vergrendeling met afstandsbediening, getint glas, radio/cassettespeler met 6 spea kers, een boordcomputer, dash board met zilverkleurige wijzerpla ten en een voltmeter en oliedrukme ter in de middenconsole zijn stan daard. Op zich laten laatstgenoem de meters nuttige informatie zien, maar omdat ze zo laag in de conso le zijn geplaatst, vergeet jê er op te letten. Het is even zoeken naar de knopjes van de elektrische ramen: die blijken in het dashboard ver werkt te zijn. Snel door de bochten Hoogste tijd om de 2.0-16V motor aan de tand te voelen. Wanneer we in stilstand wat gas geven, komt er een hels kabaal uit de uitlaat. Omdat de Ibiza Cupra op een race model is gebaseerd, nemen we de herrie voor lief. Dan gauw de weg op. Het is jammer dat we ons aan de maximumsnelheid moeten houden, want volgens het boekje behaalt de Ibiza Cupra met een vermogen van 150 pk (110 kW) een topsnelheid van 216 km/h. Vanwege de soepele achterveren verliest de Cupra tij dens het remmen en het rijden over hobbels in de weg wat van zijn sta biliteit. Dankzij de onafhankelijk McPherson veerpoten met schroef- veren en een stabilisatorstang vóór, en achter een semi-onafhankelijke constructie met torsie-as en langs- armen, kan de Ibiza gemeen snel door de bochten gestuurd worden. Veiligheid is, zeker bij een sportieve auto als de Ibiza Cupra, van groot belang. Daarom heeft Seat de Cupra standaard voorzien van twee air bags, derde remlicht, bescher- mingsbalken in de portieren en onder de achterste zijruiten, veilig heids stuurkolom en een linker bui tenspiegel zonder 'dode hoek'. De vier remschijven rondom in combi natie met ABS (tegen blokkeren) en EDS (tegen spinnen van het wiel) maken een razendsnelle vertraging mogelijk. De prijs van 39.995,- voor deze Seat Ibiza Cupra 2.0-16V is aan de forse kant, maar reken er voor dat geld wel op dat er een snelle en plezierige auto voor de deur staat. Winkelcentrum Spaland Zwaluwlaan 84 Schiedam, Tel.: 010 - 470 81 22 De Pearle Citroen Saxo Cup wordt altijd voor een groot enthousiast publiek gereden. Om ook aan de wensen van de sportieve rijders op de openbare weg te voldoen, levert Citroen twee snelle uitvoeringen: de VTR en VTS. Autogids daagde de VTR op zijn sportieve karakter uit. Al snel bleek dat hij twee karakters heeft. reik. De bediening moet dan ook op gevoel. Jammer. De Saxo VTR ligt bij rechtuit rijden stabiel op de weg. De besturing is op snelheid rond de middenstand iet wat vaag. In bochten gedraagt de auto zich netjes. Wanneer met een iets hogere snelheid dan gebruike- niet tegen. De acceleratie van 80 naar 120 km/h in de vijfde versnel ling neemt nauwelijks dertien tellen in beslag. Dat is mede te danken aan het geringe gewicht per paarden kracht. Elke pk hoeft slechts tien kilogram voort te bewegen. De motor is tot zo'n 110 km/h in het interieur niet hinderlijk waarneem baar. De decibelmeter slaat dan tot een redelijke 72 db(A) uit. De rijwind voert de toon aan, maar zodra de snelheid toeneemt, neemt het motorgeluid ook toe. De andere kant van het sportieve karakter blijkt uit het benzineverbruik. We verbruik ten gemiddeld 1 op 15. Dat maakt de Saxo VTR tot een sportieve, maar relatief zuinig auto. Een combinatie die bijna nooit opgaat. O De VTR is het op één na spor tiefste model in de Saxo-fami- lie. Ten opzichte van het top model -de VTS- heeft hij wieldoppen in plaats van lichtmetalen velgen. Onder de motorkap ligt dezelfde motor als in de VTS, maar dan met een andere cilinderkop. De VTR heeft slechts twee kleppen per cilin der en één bovenliggende nokkenas. Interieur Uiterlijk zijn de beide Saxo's gelijk aan elkaar en hebben ze vlot gelijn de bumpers, wielkuiplijsten en spat- bordverbreders. De afmetingen zijn door de uiterlijke wijzigingen iets groter dan de overige Saxo's, maar nog steeds beperkt te noemen. De VTR heeft een lengte van 3,74 meter en een breedte van 1,62 meter. Klein genoeg om de auto in een parkeervak te ste ken, groot genoeg voor het interieur. Maar dat beperkt zich dan alleen tot de breedte en hoogte, want de been- en voetruimte achterin en bij de bestuurder zijn minimaal. Zo komt het linkerbeen na het koppelen tegen het stuurwiel aan. Het stuur is niet verstelbaar. In het interieur vinden we twee kuip- stoelen die voldoende comfortabel zijn voor een lange rit en veel steun bieden in een snel genomen bocht. Verder gaat het sportieve karakter van de auto niet. Het dashboard komt rechtstreeks uit de basis-Saxo, wat absoluut niet verkeerd is: logisch ingedeeld en alles onder handbereik. Althans op de bedie ning van de elektrische ruitbedie- ning na. Na wat zoekwerk ontdek je twee knoppen tussen de voorstoe- len bij de handrem. Totaal uit het gezichtsveld en niet onder handbe- De Saxo VTR heeft een beperkte keuze aan uitvoeringen. Er is er namelijk maar één. Twee extra portieren, een automatische transmissie en een andere motor zijn niet leverbaar. De uitrusting omvat onder meer een airbag, getint glas,, derde remlicht, centrale portiervergrendeling met afstandsbedie ning en elektrisch bedienbare portierruiten. Een airbag voor de passagier en ABS behoren tot de extra's. De Citroen Saxo VTR heeft een vanafprijs van 29.990,-. lijk de bocht wordt ingegaan, glijdt de auto lichtjes over de voorwielen. De auto is voor Citroën-begrippen stug geveerd. Hij kopieert het weg dek en geeft de kwaliteit ervan dui delijk aan de inzittenden door. Pittig* motor Citroen levert alleen een 1.6 motor onder de kap. De krachtbron is soe pel en pakt vanaf lage toerentallen goed op. De motor sputtert totaal automobielbedrijf Officieel Citroen-dealer voor Schiedam Bokelweg 80 - 90 Schiedam, Tel.: (010) - 26 20 866 Uw Seat-dealer voor Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland ei) I WSm A A

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 26