Een bril om mee te kijken of om mee gezien te worden Herenmode blijft een boeiend spel van verschillende factoren Casual is uit, het kostuum is weer in Gratis KiddyRide Modetrends bij brillen Tweelingen gratis op de foto bij Niestadt PASSACEPOST Eigenaar Dick Sol vindt het makkelijker om mode in te kopen voor mannen dan voor vrouwen. Waar het aan ligt? SCHIEDAM - Vroeger werden mannen nog wel versleten voor fat of dandy als ze iets meer dan de gewone aan dacht aan hun uiterlijk besteedden. Tegen woordig is het taboe op uiterlijke verzorging bij mannen zo goed als ver dwenen en letten de he ren bijna net zoveel op wat 'in' is als de dames. Met de herenmode gaat het dan ook goed. Daar kan Dick Sol, eigenaar van modezaak First Man over meepraten. Toen hij twee jaar geleden met zijn eerste eigen zaak in de Nieuwe Passage startte, ver kocht hij wel de betere heren kleding. Maar kostuums had hij bijvoorbeeld niet in huis. De col lectie werd op dit punt echter snel aangepast toen onder de winkelende Schiedammers juist veel vraag naar colberts en kostuums bleek te bestaan. „Ik verkoop ook heel veel strop dassen, wat ik nooit gedacht had. Ik zag Schiedam ten on rechte toch eigenlijk als een nogal behoudende stad met veel casual kleding. T-shirts, po loshirts, spijker- en kakibroe ken en zo. Maar alle dure din gen zijn hier eigenlijk als eerste weg." Dick Sol en zijn vrouw mikten met hun herenmodezaak op de Schiedamse middenklasse, en dat bleek aan te slaan. Wat hen vooral opvalt, is dat ook man nen wat Sol noemt 'steeds modi- scher' worden. „Mensen willen steeds meer geld uitgeven aan dingen die ze mooi vinden. Ze willen dat het perfect draagt en dat het er perfect uitziet, bij voorbeeld met een pochetje om het geheel af te maken." Man nen gaan dan ook steeds meer voor de wat duurdere accessoi res. Een bijpassend paar sokken van fl. 29,95 is al heel gewoon. Daar staat wel tegenover dat de Schiedamse mannen die bij First Man kopen neigen naar de klassieke mode. De echte mode freaks, mannen die de trend zet ten en naar buiten gaan met ge durfde kledingstukken die nog nergens anders gesignaleerd zijn, komen volgens Sol niet zo snel in zijn zaak. Soms vindt hij dat wel een beet je jammer. Bijvoorbeeld wan neer hij inkopen doet op de beurzen in Italië: „dan loop je in Milaan en zie je zo'n ver schrikkelijk mooi pak waarvan je weet: daar moet ik eigenlijk van afblijven. Want wat daar ligt, zie je hier pas over twee jaar." ZEVEN KLEUREN Een enkele keer neemt hij wei eens de gok. Zo heeft hij deze zomer enkele knalrode, knal groen en knalgele overhemden in de collectie opgenomen. 'Hot' in Italië, maar hier nog niet. Met als gevolg dat alle overhemden nu in de uitver koop hangen. Sneu, want Sol houdt wel van de flair waarmee de Italianen zich kleden, maar die bij de meeste Hollanders ontbreekt. Overigens vindt Sol het wel makkelijker om voor mannen in te kopen dan voor vrouwen. „Vrouwen willen in een winkel altijd alle kleuren zien. Heb je zeven kleuren rokjes en je koopt er vijf in, dan willen ze toch net ook die andere twee be kijken." Mannen zijn volgens de modeverkoper veel behou dender en willen bovendien, in tegenstelling tot vrouwen, in een keer klaar zijn. Ze kopen het liefst alles tegelijk in dezelf de winkel; een kostuum met bij passend overhemd, riem, schoe nen en ondergoed. Ze hebben over het algemeen ook geen zin om winkel in winkel uit te gaan. Een vaste stek dicht in de buurt van de parkeergarage, waarvan de man ook weet wat er te krij gen is, is voldoende. Een verkoper die zijn vak goed verstaat moet volgens Sol dan ook wel gebruik maken van een stukje psychologie: „je moet in een oogopslag weten wat voor soort en welke maat kleding je aanbiedt. Als een man drie pak ken heeft gepast dan is dat ge woon al te veel en zegt ie geheid nou, ik kom volgende week nog wel een keer terug. Maar als een man ook maar even van het ge ijkte pad afwijkt, iets bijzon ders koopt en hij krijgt een com pliment van een vrouw, dan trekt hij dat pak ook niet meer uit. Zo ijdel zijn mannen wel." SCHIEDAM - Een van de bijzonde re acties wordt geleverd door Fo to Niestadt, dit jaar uitgeroepen tot de beste winkel van De Nieu we Passage. Van donderdag 11 tot en met zondag 14 september kunnen tweelingen zich gratis op de foto laten zetten door P. Niestadt. Tweelingen worden in het zonnetje gezet omdat het cij fer twee de komende tijd cen traal staat in de jarige Nieuwe Passage. Kinderen kunnen zich voor fl. 5,- laten vereeuwigen. SCHIEDAM - De Nieuwe Passa ge viert feest! Twee jaar lang kan Schiedam nu al genieten van het ruime winkelaanbod, geboden door meer dan 70 winkels. Een van de acties van de jarige Nieuwe Passage is het gratis uitdelen van Kiddyride muntjes. De winkeliers hebben allemaal muntjes op zak waar mee kinderen gratis kunnen len in de Nieuwe Passage, genieten van de speeltoestel- SCHIEDAM Violetkleuri ge ogen, of katachtige groene kijkers voor een sensueel avondje stap pen. je staat er niet zo bij stil, maar ook de op ticien hoort tegenwoor dig thuis in het rijtje trendgevoelige winkels dat jongeren kunnen aandoen wanneer ze hun uiterlijk op een an der peil willen brengen. Overigens behoren niet alleen de party-lenzen, lenzen die niet bedoeld zijn om beter te kunnen zien maar waarmee je de kleur van je ogen veran dert, maar ook brillen zelf tegenwoordig tot echte mode-artikelen. Compleet met klinkende namen als joop!, Armani en zelfs de kleding-hit Adidas. Een bril koop je niet zomaar eventjes tussendoor. Niet alleen omdat brillen, en vaak vooral de glazen, een behoorlijke aanslag op je beurs kunnen zijn. Maar ook omdat je een bril bij wijze van spreken dag en nacht op je neus hebt. Of zoals Heidi Beer- nink, verkoopster bij Bastiaanse Optiek, aangeeft: „als je een bril 's zomers op hebt, dan moet je hem ook nog in de winter kun nen dragen." Volgens haar zijn brillen daar om ook niet zo heel erg sterk aan wisselende modetrends on derhevig zoals dat wel in de kle- ding-business het geval is. Hoe wel ook bij Bastiaanse de collectie, net als bij de diverse kledingzaken, twee maal per jaar wordt vernieuwd. Maar brillen zijn zeker ook een mode-artikel geworden. Waar mensen vroeger jaren achter el kaar met hetzelfde montuur bleven lopen, vervangt de ge middelde brildrager dit tegen woordig toch wel minstens om de vier jaar. André van Duinen, filiaalhouder bij Bastiaanse is daar wel blij mee. Hij kan het absoluut niet begrijpen dat mensen vaak wel ontzettend veel aandacht aan hun kleding besteden en tegelijkertijd schij nen te vergeten dat ze ook nog een blikvanger op hun neus hebben staan: „soms zou je ze echt hier naar binnen willen trekken. Dan lopen ze met een gewone bril op, terwijl er ook De mooiste monturen zijn te vinden in Bastiaanse Optiek. zoveel andere leuke modellen zijn. Beseften mensen maar eens meer dat je nou eenmaal eerst automatisch naar het ge zicht kijkt." TRENDS Het verbaast hem dan ook al lang niet meer dat er soms ook klanten in zijn zaak komen die een bril kopen terwijl hun ogen eigenlijk perfect in orde zijn. Een bril kan nou eenmaal een middel zijn om een flets gezicht op te fleuren of meer karakter te geven. De modetrends worden weer spiegeld in de collectie. Het ba sismodel, de kleine bril met de ovale glazen, is de laatste jaren niet zoveel veranderd. Maar zo eens in de zoveel tijd duikt er een nieuwe trend op wat betreft kleur of materiaal. Zo worden er op het moment tamelijk veel glasbrillen verkocht, ofwel bril len zonder montuur. De grote fabrikanten doen op dit mo ment overigens verwoede po gingen om de kunststofbril er weer 'in' te krijgen. Of dat gaat lukken, daar heeft zowel Van Duinen als Beernink een hard hoofd in. „Hoe smal je de bril ook maakt, een montuur van kunststof valt altijd meer op. Hij staat echt op het gezicht. Bo vendien is het materiaal niet flexibel. Je kunt het niet aanpas sen aan de neus zoals je dat met de vleugeltjes van een metalen montuur wel kunt doen", aldus Van Duinen. Van Duinen verwacht dat in Schiedam dat nieuwste trends snel minder snel zullen aans laan dan in een stad als Rotter dam. Hij weet niet precies waar het aan ligt. Misschien zijn het de studenten die het verschil uitmaken. Maar het is hem op gevallen dat een beetje opval lende brillen die bijvoorbeeld in het filiaal in Rotterdam goed lo pen, hier minder goed lopen. Toch schrikt hij er niet voor te rug om ook iedere keer weer wat gedurfde, extreme model len in de collectie op te nemen. „De mensen moeten tenslotte toch zien dat je iets aparts te bieden hebt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 39