Jongenszanggroep De Buddy 's is zeker geen koor De luxe van het bellen en faxen tegelijk Terug naar de jaren zestig met The Stingrays PASSACEPOST Telecommunicatie maakt stormachtige ontwikkeling door i Bellen. Tien jaar geleden was een mobiele telefoon nog heel bijzonder. Tegenwoordig is mobiel telefoneren de gewoonste zaak van de wereld. SCHIEDAM De wereld van de telecommunica tie verandert razend snel. Ruim honderd jaar geleden was het nog een bijzonderheid op af stand een gesprek met iemand te kunnen voe ren. De telefoniste legde destijds de gewenste verbinding en de beller kon zijn zegje doen. Hij voerde zijn gesprek op luide toon om zo het ge kraak te overstemmen. De kwaliteit van de telefoonlij nen verbeterde aanzienlijk toen de kabels niet bovengronds, maar onder de grond werden gelegd. Hierdoor hadden weer somstandigheden minder in vloed op de kwaliteit van de ver binding. De volgende ontwikkeling in de telecommu nicatie was de automatisering vanaf de jaren vijftig. Vanaf dan raakt de ontwikkeling van de branche in een stroomversnel ling. Door de automatisering werd het mogelijk om digitale technieken te gebruiken. Een voudig gezegd wordt daarbij al le informatie omgezet in nullen en enen. Deze digitale informa tie kan veel sneller verstuurd worden dan via ouderwetse analoge technieken. De techniek is niet zo eenvou dig te begrijpen. Maar de toe passingen voor particulieren en het bedrijfsleven zijn duidelijk. De digitalisering van de tele communicatie leidt tot een enorme uitbreiding van moge lijkheden. Eind 1994 waren alle ouderwetse elektromechani- sche telefoon-centrales van FIT Telecom vervangen door mo derne digitale exemplaren. De telecommunicatie was weer een stapje vooruit gegaan. Toch was het telefoonnet nog niet volledig digitaal. Het stukje van de kabel in de straat naar het woonhuis is nog steeds ana loog. Dat betekent dat digitale informatie net voor de voor deur ineens weer analoog moet worden. Ook hier is een oplos sing voor gevonden, met weder om een moeilijke technische naam: Integrated Services Digi tal Network ofwel, ISDN. COMBINEREN Steeds meer mensen werken thuis, hebben een eigen bedrijf aan huis, sturen regelmatig een fax, of surfen op Internet. Voor diegenen die geregeld gebruik maken van verschillende vor men van telecommunicatie kan ISDN een uitkomst zijn. Het bij zondere van deze vorm van tele communicatie is dat een enkele telefoonaansluiting voldoende is voor het gelijktijdig gebruik van twee apparaten. Terwijl de vader des huizes een telefoonge sprek voert met zijn baas, rolt een offerte van de aannemer door de fax. ISDN maakt het mo gelijk het gebruik van Internet door zoon- of dochterlief te combineren met een telefoon gesprek elders in huis. Er kunnen maximaal acht appa raten aan een ISDN-aansluiting worden gekoppeld. Daarvan kunnen telkens twee apparaten tegelijkertijd gebruikt worden. Het is zelfs mogelijk om de fax een ander nummer te geven dan de telefoonlijn. De nota van de PTT vermeldt dan per num merwat de kosten zijn. Bereikbaar zijn wordt makkelij ker met ISDN. Gezien de grote belangstelling voor de mobiele telefonie willen veel mensen dat ook graag. De toekomst voor moderne vormen van telecom municatie ziet er rooskleurig uit. Aan het einde van 1996 wa ren er zo'n 130.000 aansluitin gen op ISDN. En PTT Telecom verwacht voor 1997 zeker een verdubbeling van dit getal. De nieuwe mogelijkheden heb ben trekjes van een science fïc- tionfilm. Met ISDN is het name lijk ook mogelijk geworden vergaderingen te beleggen, waarbij alle deelnemers elkaar kunnen zien en horen. Deze vi deocommunicatie zorgt voor een besparing van tijd en reis kosten. Deze vorm van telecom municatie is voorlopig vooral bedoeld voor bedrijven. De meer reguliere ISDN-aanslui- ting voor particulieren en klei ne bedrijven kunnen denken over een zogenaamde ISDN-2 aansluiting. Zo'n aansluiting is goedkoper dan een dubbele aansluiting voor telefoon en re spectievelijk fax of Internet, ter wijl er tegelijkertijd communi catievormen kunnen worden benut. Een ISDN-aansluiting vergt en kele aanpassingen aan het hui dige thuissysteem, zoals een adapter en een speciaal kastje. Voor gedetailleerde vragen hier over is de Primafoon in de Nieu we Passage het passende adres. Daar zijn de medewerkers op de hoogte van de precieze kosten en het scala aan mogelijkheden voor de thuisgebruiker, maar ook voor de winkelier. Want PTT Telecom verwacht dat de grote trekker Internet gevolgd zal worden door een toename van het aantal winkeliers dat via ISDN pinbetalingen ver richt. Zelfs voor beveiliging van panden komt een oplossing via ISDN. Toekomst: ISDN is er klaar voor! De Buddy 's Is een instituut. Al jarenlang treedt de groep met veel succes op. Zaterdag 13 september verzorgen de jongens in De Nieuwe Passage verscheidene optredens. SCHIEDAM De Buddy's willen nadrukkelijk geen koor zijn, maar een zanggroep. Ze zullen nooit statisch netjes in een rijtje optreden. Hun optredens worden altijd opgeluisterd met dans en beweging. Choreografe Anke Wagner (leidster van een balletschool in Delft) is dan ook even be langrijk als dirigent Ton Bui- tinga (muziekleraar aan een grote scholengemeenschap in Delft). Optredens van De Bud dy's zijn dan ook geen concer ten, maar veel meer ware shows. Reden te meer om zater dag 13 september tussen 13.30 en 16.00 uur te kijken en luiste ren naar deze bijzondere jon- gensgroep. Anders dan bij de meeste koren speelt bij De Buddy 's de zangin stallatie een grote rol. Deze is nodig omdat altijd gewerkt wordt met orkestbanden. Voor een goede balans in het geluid moet daarom de zang van de jonge solisten versterkt wor den. Maar De Buddy's onder scheiden zich vooral in hun re pertoire van een doorsnee koor. Vrijwel al hun liedjes zijn vro lijk, liggen heel goed in het ge hoor en kunnen tot het populai re genre gerekend worden. Een groot deel van dit repertoire is zelfs speciaal voor de Buddy's geschreven. En zo wordt elk op treden van jongenszanggroep De Buddy's overal steeds weer een feest. Voor deze jongens zelf, maar vooral ook voor hun publiek. The Stingrays zijn idolaat van Cliff Richard and The Shadows. SCHIEDAM Muzikale fij een vijfmans formatie die geregeld in en om Schiedam optreedt. John Pauwels (solo-gitarist), Leo Elmendorp (slaggitarist). Ton Adams (zang). Christian Ver meulen (drums) en Peter Bakker (bas) brengen op Koopzondag 14 September van 12.00 tot 17.00 uur onvervalste muziek uit de sixties ten gehore. Plaats van handeling: een schitterend rond podium bij de schitteren de Nieuwe Passage. Covers van het werk van Cliff Richard and The Shadows vormt de kern van hun optredens. Maar The Sting rays deinzen er ook niet voor te rug om materiaal te spelen van Chuck Berry en Elvis. De band heeft inmiddels door een reeks van succesvolle optredens zo 'n succesvolle naam opgebouwd dat ze gevraagd is op te treden op de internationale Cliff and Shadows Meeting die zaterdag 27 september in Eindhoven wordt gehouden. Maar eerst dus het optredens in Schiedam op zondag 14 september. Met korte tussenpozen zullen The Stingrays vijf uur lang laten zien en horen hoe hecht de band op elkaar is ingespeeld. Geen wonder, wanneer je be denkt dat The Stingrays al vijf jaar lang bestaat.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 43