Wereldhavendagen: anatomie van een mainport Rotterdam klaar voor zeekastelen KM» Gratis films tijdens i World Port Pop Jongeren-i nfomarkt Oud haventerrein nu bruisend uitgaansgebied C* ScMeMicf m Roll On, Roll Off Scheepsschouw Met dagkaart RET extra kortingen Voor skaters, skeelers en skate boarders ligt op zondag 7 septem ber de Erasmusbrug open. Tussen 12.00 en 17.00 uur is de linkerkant van de brug voor je vrijgemaakt, zodat je ongestoord rollend je energie kwijt kunt. Val je een keer op je snufferd, dan kan je bij de EHBO-post een pleistertje halen. Scooters zijn taboe! Aan de Westerkade hebben diver se schepen de loopplank uitgelegd voor het publiek. Zo kan men een kijkje nemen aan boord van een siloschip, Ro-Ro schip, voor het vervoer van auto's, Spits, voor het vervoer van landbouwproducten, duwboot, containerschip en een motortankschip. Rotterdam staat het eerste weekend van september voor de vijfde achtereenvolgende maal in het teken van de Wereldhavendagen. In en rond de haven is er geen plekje meer te vinden waar niet iets speciaals gebeurd. Talloze festiviteiten worden aangeboden met dit jaar als the ma: 'Verre Reizen'. Van de Mullerpier tot en met de Kop van Zuid is te zien en te beleven wat Rotterdam tot Europese Mainport maakt. De wereldhavendagen worden vrijdag middag 5 september om 12.00 uur op spektaculaire wijze ge opend door de Rotterdamse havenwethouder J.H.A. van den Muijsenberg Sleepboten van de bedrijven Smit Internationale en Adriaan Kooren zullen vanaf de Mullerpier een ponton de Maas opslepen. Een helicopter zal de Rotterdamse wethouder vervolgens op het ponton afzet ten. En dan kan een daverend en overdonderend driedaags spektakel bezit nemen van rivier, haven en stad. De kern van de Wereldhavendagen bestaat uit scheepsbe- zichtigingen, boot- en bus-, fiets- en wandelexcursies door het haven- en industriegebied, spectaculaire demonstraties, een jongereninfomarkt en bedrijfspresentaties op de openlucht tentoonstelling Haven-in-bedrijf. Aan beide oevers van de Nieuwe Maas vinden talloze feestelijke activiteiten plaats. Wat te denken van optredens van amateurorkesten op de ka des, TempoTeam Havenpop met veelbelovende bandjes uit de regio Rijnmond, World Port Pop op de Kop van Zuid en di verse concerten van de Marinierskapel. Ook: een World Market rond de Veerhaven met exotische hapjes, drankjes en kunstnijverheid. Aan de kades in het centrum liggen onder Oude tijden herleven als rond» de eeuwwisseling zo'n dertig cruiseschepen per jaar de Wilhelminapier aandoen. Althans zo zou 'Rotterdam' het graag zien. De voormalige aankomst en vertrekhal van de Holland Amerika Lijn is er in ieder geval klaar voor. Een ruim tien miljoen gulden kostende opknapbeurt is omst reeks de Wereldhavendagen afgerond. Burgemeester Bram Peper opent de terminal vrijdag 5 september door de gangway aan te slui ten op de Mercury; het gloednieuwe cruiseschip dat voor deze gele genheid naar Rotterdam wordt gehaald. Zondag 7 september kan het publiek een kijkje in de cruiseterminal nemen. door ROB KOKKELINK Aan Cruise Rotterdam de taak om meer schepen naar de Maasstad te lokken, want met een cruisetermi nal alleen is Rotterdam er nog lapg niet, realiseert zich ook directeur Fransisca Ravestein. Het imag oprobleem van Rotterdam blijkt de grootste hobbbel. 'Het is moeilijk om rederijen te overtuigen dat de stad de moeite waard is. De nauti sche mensen zijn makkelijkste strikken. Die weten dat Rotterdam goede voorzieningen voor fle scheepvaart heeft. Bij de malfe- tingmensen ligt het een stuk m||i- lijker', signaleert Ravestein. Het, door de toeristenindustrie ge hate, werkstadimago wordt mo menteel aangepakt met flitsende commercials. Ravestein wil op haar beurt zoveel mogelijk mensen uit de cruisewe reld uitnodigen om met eigen ogen te aanschouwen dat Rotterdam meer is dan containers, raffinade rijen en opgerolde mouwen. Bovendien liggen oudhollandsche troeven als Delft en Keukenhof op 'steenworp' afstand, wordt bena drukt in een kleurrijke, gelikte pro motiefolder van Cruise Rotterdam. Aan voorspellingen met betrek king tot het aantal zeekastelen dat de komena^^^^rên^ de keren. Als je een mnfbinnen hebt, heb je misschien ineens acht cruis eschepen. Ik ben in ieder fceval bltj dat <§s cruiseterminal hünaklaar is. Dan Jcm^9tóte|f||st£ wat lateii ziew ËT Rotterdam «f i 8® Het eerste schip dat de. verbouwde cruiseterminal aandoet ,is dp Mercury. Hef cruis -chip is vrij1 Mag 5 september bei decor van de omriem""ingebruikname van de tcimuxal. De Mcruuy gaat cruises verzorgen in het Caribisch gebied vanuit Fort Lauerdale. Het schip is gebouwd in opdracht van Celebrity Cruises en zal 15 okto ber door de werf worden overge- In het kader van de Wereldhavendagen heeft Lantaren/Venster een gratis in- loop-film-programma van 19.30 tot en met 22.00 uur. Er zullen vier films vertoond worden die geproduceerd werden door de Nederlandse Filmproductie Maat schappij (NFM) die onder leiding stond van de legendarische Mr. Joop Landré (1887-1997). Het programma, dat totaal ongeveer een uur duurt en doorlo pend vertoond wordt, bestaat uit de films: Rotterdam Europoort, de film die Joris Ivens in 1966 maakte in op dracht van het Gemeentebe-stuur Rotterdam. Rotterdam stak destijds als eer ste op een gedurfde manier haar nek uit door de door de Nederlandse overheid verguis de Ivens voor het eerst weer een film in Nederland te laten maken. Moderne havenglorie met ondermeer een kleine rol voor de toen debuterende Willeke van Ammelrooy. Oktobervaart, film die Charles Huguenot van der Linden in 1965 in opdracht van Shell maakte. Tegenwoordig nog maar zelden in het open baar vertoond. Vroeger was het heel gebruikelijk dat de Shell filmopdrachten vers trekte. Hieruit zijn schitterende prijswin nende films voortge komen. Toets, een associatief portret 'van de Rotterdamse haven van Tom Tholen. Tom Tholen was medewer ker van Joris Ivens bij de totstandkoming van Rotterdam- Europoort. Toets was goed voor een Zilveren Beer op het Filmfestival Berlijn. Bagger, een opdracht- film van het toenmali ge Adriaan Volker concern, eveneens ge regisseerd door Tom Tholen en met de intussen we reldberoemde Robbie Muller achter de camera. Lantaren/Venster, Gouverne- straat 133, Rotterdam. andere de schepen van de Koninklijke Marine, de Binnenvaart en de Koopvaardij. De Erasmusbrug is het to neel voor het skate- en skeelerfestijn Roll on Roll, de krijtte- kenwedstrijd 'De Brug Gekleurd' en de 'Wereldhavenpara de', een bonte kinderóptocht. Speciaal voor kinderen is er ook het Kinderhavenpark in het Park bij de Euromast. Verder vertoont Lantaren/Venster havenfilms en start het nieuwe culturele seizoen op de Wilhelminapier met de VoorUITblik. Zaterdagavond is er een spetterend vuurwerk boven de Nieuwe Maas. Enkele nieuwe locaties openen tijdens de Wereldhavendagen voor het eerst hun poorten voor het publiek: de Cruiseterminal op de Wilhelminakade, het Vrij Entrepot Rotterdam op de Kop van Zuid en het Educatief Informatie Centrum Mainport Europe op de Landtong van Rozenburg. Bijna alle activiteiten van de Wereldhavendagen zijn gratis toegankelijk. Alleen voor de excursies en de pendelboten moet men een kaartje ko pen. De prijs varieert van één gulden voor de pendel- boten tot FL 3.50/FL 5,« voor excursies. Tijdens het evenement kan men excur siekaartjes kopen bij het Reisbureau op de Mullerpier. Het programmmaboekje van de Wereldhavendagen is gratis verkrijgbaar bij de grotere bibliotheken en de VVV-kantoren. Het nummer van de Wereldhavendagen is 010 - 489 77 44. dragen aan de rederij. Het zuster schip van de vorig jaar opgelever de Galaxy is 264 meter lang, 32 meter breed en heeft een diepgang van 7,5 meter. De hoogte van de waterlijn tot de mast bedraagt ruim 49 meter. Het schip kost meer dan 300 miljoen dollar. Naar verwach ting arriveert het schip omstreeks 6.30 uur bij Hoek van Holland. Omstreeks tien uur wordt de Mercury bij de Wilhelminapier verwacht. Het is niet mogelijk een kijkje te nemen aan boord. De Anastasis ligt de hele maand oktober afgemeerd. Het betreft een omgebouwd passagiersschip, waarmee in Afrika medische zorg wordt verleend. In de weekeinden kan het publiek een kijkje nemen aan boord, waar zich onder meer drie operatiekamers en een tand heelkundige afdeling bevinden. Voor 1998 staan alvast twee sche pen op het programma. De Rotterdam 5 mag aan de neus van Rotterdam zijn voorbijgegaan, de gloednieuwe en luxueuze opvolger van het schip doet 10 juni de Wilhelminapier aan. Een bijzonder bezoek, want in 1998 is het precies 125 jaar geleden dat de Holland Amerika Lijn (HAL), eigenaar van het schip, in Rotterdam werd op gericht. Vorig jaar nog vergaapte het publiek zich massaal aan HAL- schip Maasdam. Vast staat dat ook de Deutschland aanmeert op 28 augustus. A Tijdens de Wereldhavendagen kan gereisd worden met een voordeli ge dagkaart. Deze dagkaart is gel dig op de tram, bus en metro. De dagkaart is op de dag van afstem peling de gehele dag geldig op al le RET en ZWN-lijnen in het Rotterdams zonegebied. De dag kaart geeft tevens kortingen van 50% op een Spido-rondvaart en de entree van de Euromast. De dagkaart Wereldhavendagen kost slechts FL5,-. Houders van Pas 65 en kinderen van 4 t/m 11 jaar betalen maar FL 3,-. Reeds vanaf 29 augustus is de dagkaart verkrijgbaar bij de RET Verkoop- en Informatiepunten, de filialen van Albert Heijn en de Tabac Gifts winkels. Tijdens de Wereldhavendagen is de dagkaart verkrijgbaar bij chauffeurs en bestuurders van bussen en trams van de RET en de kaartautomaat van tramlijn 20 en bij de RET Verkoop- en Informatiepunten. Extra verkoop punten worden ingericht op me- trostratioji Slinge en Kralingse Zoom en bij het Reisbureau op de Mullerpier. Spetterende bands van eigen bodem treden dit weekeinde op aan de voet van de Erasmusbrug tijdens het World Port Pop. De optredens vinden plaats op zaterdag en zondag van 13.00 tot 18.00 uur. De presentatie is in handen van Ronald van der Meijden en Koen van Tijn. World Port Pop wordt tevens live uitgezonden op Stadsradio 94.6 FM. Op het iKidium bij de jongereninforrnarkt bp de Mullerpier zijn zater- dagmiddjg vanaf twaalf uur diverse optredens te zien en tfflbeluisteren van banis uit de jggio. Zes bands strijden onder elkaaf voor de Havenpcjf Av ard.JJaarbij wordt vooral gelet op de manie»waarop de bandledé| elkJ^ajn ingïf peeld^samenwerken. De winnaar van de Award krijgt de mogelijkt|p| eerumgeaxd op te nemen. HH Dat de hai^pneer te bic.le heeft dan zwaar en vuil werk i nag duidelijk groot zijn Op de inlomaikl kunnen ioiiiicrcn alles te weten komen over een toekoiSin de haven. Bedrijven en instanties die in dcjongerenin- formarkt participeren zijn De Koninklijke Nederlandse Marine, de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR), Algemene Maritieme Voorlichting (AMV), Arbeidsvoorziening, Tempo Team en Met de feestelijke opening van het Vrij Entrepot Rotterdam komt een ha vengebied in Rotterdam-Zuid opnieuw tot leven. Het decor is anders dan eind vorige eeuw: oude loskranen worden niet meer gebruikt voor over slag naar pakhuis De Vijf Werelddelen, maar als hobbyruimte bij woningen die in het monumentale complex zijn gerealiseerd. Luxe jachten leggen aan bij de City Marina en bezoekers kunnen in een enorme supermarkt en kleine winkeltjes bood schappen doen. Bij de vele horeca-voorzieningen zijn kant-en-klare hapjes ver krijgbaar of kan men uitgebreid tafelen onder het genot van een lekker muziekje en uitzicht op een bruisend uitgaansgebied. Recreëren en wonen bepalen het beeld van een haventerrein waar vroeger alleen maar hard gewerkt werd. De uitstraling en het karakter van het monu ment en de omgeving zijn zoveel mogelijk behouden. Houten vloeren en balken zijn, in verband met de brandveiligheid, verwijderd en vervangen door beton. De stalen con structie, (gietijzeren kolommen), oude geve lopeningen en een aantal loskranen zijn ge bleven. Het metselwerk is schoongespoten en waar mogelijk gerepareerd. Ook in de woningen bovenin het pand zijn nog origi nele binnenmuren te zien. Kozijnen zijn ver nieuwd en ornamenten op de rand van het gebouw zijn in oude stijl gerestaureerd, evenals de oorspronkelijke schildering van de naam van de Vijf Werelddelen, de sym bolen en de cijfercodes. Daardoor is het ka rakter van het gebouw versterkt. door EMILE HILGERS Voor bezoekers moet er altijd wat te beleven zijn, is de filosofie van projectontwikkelaar Mabon en de gezamenlijke ondernemers. Met extra activiteiten, waaronder zes tot twaalf jaarlijkse festivals, hoopt men een groot publiek te trekken naar het Entrepotgebied. Maar er komen ook klein schaliger evenementen waarbij telkens een andere cultuur centraal zal staan, zoals the ma-weekenden en exposities. De opening stijden zijn ruim, ook 's avonds en op zon dag. Het uit 1876 daterende pakhuis 'De Vijf Werelddelen' is compleet veranderd door Volker Bouwmaatschappij en Mabon, de pro jectontwikkelaar die ook Stadion Feijenoord reno veerde. Het karkas van het uitgestrekte complex (200 me- B ter lang, 40 meter breed) heeft een face-lift ondergaan. Binnen zijn naast een Konmar Wereldmarkt uit eenlopende horeca gelegenheden, kan toren, winkels en appartementen in gericht. Jachthaven De Wereldmarkt van Konmar, onderdeel van de Vendex Food Group, neemt zo'n zestig procent van de begane grond in beslag. De resterende twee 'werelddelen' (de festival- markt) en de kelders bieden plaats aan hore ca en non-food winkels. Meerdere van de horeca-ondernemers zijn nog bezig met het inrichten van hun zaak. Bijvoorbeeld Satéhut en het Marokkaans- Andalusisch restaurant Safir. Pasta e Basta, de Italiaan met muzikale obers, gaat waar schijnlijk 10 oktober open. Verder komen er een Hot Wok café, een Schotse en Ierse pub, en Cajun Mississippi. Kleinere horeca-gele- genheden in de festivalmarkt zijn: een Surinaamse FastFood-winkel en een sand- wich-zaak. In het Entrepotgebouw komen ook een slij terij, een dierenzaak, een stoffenwinkel en een fotozaak. De Rabobank is vertegen woordigd met een geldautomaat. In de plint onder het appartementencomplex Zuidelijk Halfrond zijn al Le Drugstore én kapper Ched gevestigd. Voor de café's en restau rants is de kade langs de Entrepotha-ven na tuurlijk een fraai decor. Ook de kade aan de andere kant van de jachthaven maakt onderdeel uit van het Vrij Entrepot. Daar ko men maritieme winkels, sportwinkels, reisbureaus en een jachthaven/restau rant. Ook de omgeving van het Entrepotgebouw is in stijl ontworpen en ge bouwd. Havenhuizen in het gebied zijn genoemd naar verre oorden: Batavia, Decima en .2;^ Formosa. Appartementen zÜn gerealiseerd in het ge- bouw Zuidelijk Halfrond en de Marinatoren, terwijl ook blokjes huurwoningen exotische namen hebben: Zanzibar, Ceylon en Evenaar. De 107 appartementen in het Entrepotgebouw zijn maisonettes (twee of drie etages) en loftwoningen. De loftwonin- gen staan uit één rechthoekig vertrek, waar in als vast element een metalen high-tech unit is opgenomen met badkamer, toilet en wasruimte. Direct daarnaast is een open keuken. De kopers zijn vrij om de ruimte zelf in te delen. Binnenkort worden de eerste appartementen opgeleverd. De restauratie van het voormalig douanege bouw heeft bijna twee jaar geduurd, veel langer dan gedacht. Mei 1992 verscheen al een folder van Mabon en Ooms waarin op levering werd voorzien in het voorjaar van 1994. Wel sloeg staatssecretaris Heerma in 1994 de eerste paal voor appartementen aan het Zuidelijk Halfrond, maar de verbouwing van het Vrij Entrepot was toen nog niet be gonnen. Wethouder Kombrink gaf uiteinde lijk 13 november 1995 het officiVele start sein. 5r 6-^P h«*e* {««eft m Vp foto's: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 17