'Ik wil een keer in de Kuip spelen, mét of tégen Feyenoord' De neo-profs Dennis van der Lee, Xander van der Veeke, Raymond Kraaybeek en Pascal Bosschaart (vlnr). Foto-s René van wijek/cor vos Vervolg van pagina 3 Dat contract moet voor jou dus he lemaal een verrassing zijn ge weest Kraaybeek: „Sterker nog, ik had me al bij ADO Den Haag ge waand. Ik was eigenlijk 'rond' met Neptunus, maar Den Haag had me een half jaar gevolgd. Toen puntje bij paaltje kwam, dachten ze daar na al die maan den nog steeds dat ik een lin kerspits was... Ook Mark Wotte hoor, dus waar zijn scouts bij Nep tunus naar hebben gekeken, weet ik nog steeds niet. Wotte dacht zelfs dat ik linksbenig was. Dus dat ging niet door. Want, zo zeiden ze me, ze wilden geen cen trumspits. En later koch ten ze Edgar van der Roer van VW. Een spits... Be grijpen jullie dat nou?" geen slecht niveau. Maar dit is een hele grote stap vooruit. Wat fr appant is is dat er bijna geen ac ties worden gemaakt. Geen indi viduele, bedoel ik. Het is kaatsen en wég. Wel veel loopacties, maar dan zonder de bal. Bij de ama teurs zie je vaak dat een speler de bal krijgt toegespeeld en dat hij dan rustig op zoek gaat naar zijn actie. Zie je niet in het betaalde voetbal." Van der Lee: „Ik train met het tweede elftal, dus weet eigenlijk niet hoe het bij Utrecht-één is. Maar in het tweede is alles al on gekend fel. Iedereen zit er boven- Dromen jullie eigenlijk weieens van een andere profclub? En: wel ke is eigenlijk jullie favoriet? Bosschaart: „Ik hoop ooit nog eens in de Kuip te spelen. Mét of tégen Feyenoord, want dat is al tijd al mijn club geweest." Van der Lee: „Daar kan ik me wel in vinden." Kraaybeek: „Niet iedereen bij Ex celsior zal me dit in dank afne men omdat de relatie met die club niet altijd even goed is, maar ik heb 'iets' met Sparta. Zoals ik in het buitenland ook iets heb met Liverpool, maar de kans dat ik daar terechtkom, is natuurlijk een Wat is het grote verschil met het amateurvoetbal? Bosschaart: „Het aller grootste is de balsnelheid. Dat merkte ik al tijdens de eerste trainingen van Foeke Booy bij het tweede. Het gaat gewoon allemaal veel sneller." Kraaybeek: „Wat me ook opviel, was het gedoceerd lopen. Bij de amateurs wil je nog weieens de voorbereiding beginnen met een duurloop van anderhalf uur. Dat deden we bij Excelsior nu juist niet. Alles werd rustig opge bouwd, gedoceerd zogezegd. Zo dat je je in die eerste fase niet meteen over de kop loopt. Wat mezelf betreft, was die voorberei ding nog weieens té rustig. Ik ben eigenlijk nauwelijks aan spelen toegekomen. Men vindt dat ik langzaam moet toegroeien naar het profniveau. Maar ja, als je dan iedereen in de voorbereiding ziet spelen en jij zit voortdurend op de bank... Ze hebben me toch niet voor niets een contract aangebo den, dacht ik bij mezelf. Ik ben topfit, ik wil wel kunnen laten zien wat ik kan." Van der Veeke: „Het verschil tus sen de amateurs en het betaalde voetbal is zó groot, dat moet je echt niet onderschatten. Ik be doel, Zwart Wit'28 speelt toch ook in de hoofdklasse en dat is echt Colofon Amateurbijtage seizoen i997-'98 Eindredactie: PietOcks en Paul van den Bosch Arie Bevaart (editie Voorne Put ten), KeesGrandia (Ussel &Lek), Wtm Huisman (Zuid) en Sander Sonnemans (Waterweg) Vormgeving: Roet van Zeelst Foto's voorpagina: Henriëtte Guest, fotobureau CorVosen Rot terdams Dagblad Kraaybeek: „Het afgelopen sei zoen met Neptunus was echt tóp. Ik scoorde doelpunten, de club promoveerde naar de hoofdklas se. Zal ik nooit meer vergeten." Van der Veeke: „De promotie van DRL naar de tweede klasse. Zeker omdat het met een echte vrien- denploeg gebeurde. Dat vond ik uniek. En het laatste seizoen bij Zwart Wit natuurlijk." Welke 'Rotterdamse' amateur zou zeker ook niet misstaan in het be taalde voetbal? Van der Lee: „Steffen van der Linden van Barendrecht, als linkshalf." Bosschaart: „Bij Sport club Feyenoord lopen er twee rond, vind ik. Ton Stam als spits en Richard Spierings als nummer tien. Die twee steken er echt met kop en schou ders bovenuit." op. We zijn allemaal full-profs, dus iedereen is bezig met zijn eigen toekomst. Daardoor krijg je hele gretige trainingen." Van der Veeke weer: „Weetje wat ook een verschil is? De keeper trapt ook niet uit, zoals in de hoofdklasse vaak gebeurt. Het is meteen over de grond omschake len van verdediging naar aanval. Nee, de eerste divisie is twee, drie keer beter dan de hoogste ama teurklasse, dat kan ik iedereen verzekeren. Ik ben me ook anders gaan verzorgen. Bij de amateurs was het eigenlijk standaard dat we na de training van donderdag bleven hangen of de stad ingin- gen. Biertje drinken, beetje stap pen. Dat soort dingen moet je veel vaker achterwege laten. Ik moet nu toch leven van het voetbal." Hoe zit het met de concurrentie? Van der Lee: „In het tweede van FC Utrecht heb ik geen concur rentie. In het eerste staan Jean- Paul de Jong en Errol Refos voor me, zou je kunnen zeggen. En die speel er je er niet zomaar uit." Kraaybeek: „Ik ga er nog steeds vanuit dat ik elke wedstrijd speel, hoe gek dat misschien ook klinkt. Ik wil gewoon élke week in de ba sis staan. Maar voorlopig heb ik geen goede kans gehad. Miroslav Stefanovic staat bij Excelsior om mijn plekkie, hij krijgt de voor keur." Van der Veeke: „Bij Zwolle zijn er op links drie man voor twee posi ties. Ik mik op vijftien wedstrij den in de basis. Dat is het doel, te meer omdat dan mijn contract wordt verlengd. Dat heb ik zo met Zwolle afgesproken. Het hangt natuurlijk niet op één wedstrijdje, maar die vijftien duels zijn wel het richtpunt." Bosschaart: „Ik verwacht dit sei zoen gewoon vast in het tweede te spelen. Over méér denk ik nog niet na. Eerst hard werken, hè?" stuk kleiner... Maar Sparta, ja dat is voor mij een prachtclub. Na tuurlijk is Excelsior al een mooie stap voorwaarts en wat er daarna nog in het vat zit, heeft iedere spe ler zelf inde hand." Van der Veeke: „Ik houd me daar niet zo mee bezig. Ik speel nu bij een club en daarvoor doe ik alles. Dan maakt het me niet uit of dat nu Zwart Wit'28, Zwolle, Vitesse, Ajax of Barcelona is. Ik ga uit van het standpunt dat ik me eerst maar eens bij FC Zwolle moet be wijzen. En een eventuele betere positie, of betere club, komt dan vanzelf. One step in a time, zoge zegd." Wie heeft jullie bij de amateurs ge vormd? Bosschaart: „Jack van den Berg toen-ie nog bij de jeugd van Feye noord zat en Hans Maus natuur lijk." Van der Veeke: „Ook voor mij is dat Jack, zonder twijfel. Ik heb hem bij Zwart Wit'28 meege maakt. Een perfecte trainer. Joop Molendijk is bij DRL heel belang rijk geweest voor mij. En een hoop dingen pik je toch zelf op, van medespelers en tegenstan ders." Kraaybeek: Wim Schouten heeft mij bij Neptunus in de spits gezet. Met succes." Wat was tot dusverre het hoogte punt? Bosschaart: „Dat ik al die jaren bij het nationale jeugdelftal heb gezeten. Bij de onder-15, -16 en - 17. Met jongens als Cedric van der Gun, die nu al voor een aantal ja ren is vastgelegd door Ajax. Ik heb me toch tussen zulke jongens kunnen handhaven." Van der Lee: „Ik beschouw het nog steeds als een prestatie dat ik zo jong al ben doorgedrongen tot de basis van een hoofdklasser als Barendrecht." Van der Veeke: „Michel Visser, de rechtsbuiten van Zwart Wit'28. Die is al zo ontwikkeld, echt een prof. Kan me niet voorstellen dat de clubs die jongen de komende jaren over het hoofd zien. Plus Dennis Jan sen, de voorstopper. Karakterjon gen." Kraaybeek: „Yalmar Kusten van Neptunus en de keeper, Marco van Krevel. Die twee zouden het moeten kunnen redden." Dat veel van zulke amateurspelers geen kans krijgen in het betaalde voetbal komt, zeggen sommigen, omdat de clubs te veel oog hebben voor buitenlanders. Kraaybeek: „Daar ben ik het he lemaal mee eens. Als het rijtje im port-voetballers bekijkt, is dat ge woon concurrentie voor de eigen talenten. Een bedreiging voor de amateurs maar ook voor de jeugd opleiding van de betaalde clubs. Wat voor toekomst heeft een juni or bij Feyenoord als hij ziet dat de club elk jaar weer veel buitenlan ders aantrekt? Bovendien vraag ik me af waarom Feyenoord nu per sé die jongen uit Ivoorkust, Kaloe, moet binnenhalen voor Ex celsior. Hij komt straks naar ons toe, maar bij Excelsior hebben ze toch al Stefanovic en mijn per soontje? Ik vind dat buitenlan ders te makkelijk worden ge kocht, zonder zich echt te hoeven bewijzen." Van der Veeke: „Helemaal mee eens. Het is niet goed dat een jon gen uit het buitenland meteen meer krediet krijgt dan Neder landse voetballers. Ik moet me toch ook eerst waarmaken bij FC Zwolle?" Tot slot jullie verwachtingen voor dit seizoen. Kraaybeek: „Ik verwacht een goed seizoen voor Excelsior. In het eerste weken is het in elk ge val niet slecht gegaan. Hopelijk kunnen we bovenin meedraaien, wellicht zelfs naar de nacompeti- tie. Het enige nadeel is we eerst zeven uitwedstrijden spelen. Ie mand heeft het er over, maar het is écht belachelijk." Van der Veeke: „Ten opzichte van vorig jaar is de selectie van Zwolle alleen maar breder geworden. Ik mik op de eerste vier en/of een plek in de nacompëtitie. Dat is goed te realiseren." Van der Lee: „Utrecht 2 heeft het vorig seizoen niet zo goed gedaan, stond ergens onderin. Nu zijn er veel nieuwe jongens bijgekomen. Op papier is het een redelijk tot goed elftal. Laten we hopen dat het klikt. En dan misschien op een dag die ene kans in het eerste. Want daar gaat het toch om." Bosschaart: „En misschien lukt het ook wel nooit. Maar dan heb ben we het toch geprobeerd. Dan hoefje je later ook nooit af te vra gen of je wel was geslaagd in het betaalde voetbal." X. Wie: Ina de Maar Clubs: Ursus én HBSS. „Die twee clubs spelen op hetzelfde complex en de len de kantine. Vandaar" Band met de club? „Die is heel erggroot. Eerst stond ik bij Ursus achter de bar toen die club nog aan de Parallelweg speelde. Toen Ursus naar HBSS in sportpark Harga verhuis deben i k meegegaanDe situatie is nu zo gegroeid dat ik zowel op de clubavonden van HBSS als die j van Ursus achter de barsta. Het mooiste van alles c is dat mijn zoon Johan, die bij Ursus is opgegroeid en ook nog even in het eerste heeft gekeept, nu de E- en D- pupillenvan HBSS traint." Hoelang? Bij elkaar isdat nu al achttien jaar, om te beginnen dus bij Ursus, Ik ben langzamerhand met beide verenigingen vergroeid geraakt." Wat is het leuke? „De bi nding met de leden van beide clubs vind ik en ig. Ik heb 't het meest naarm'n zin als ikdejeugd en de gehandicapten van hetG- team van HBSS mag helpen. Het werk achter de bar neemt zo veel tijd in beslag, dat ik nauwelijks iets anders voor de clubs kan doen."

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 36