Amateurvoetbal '97-'98 Heerj ansdam-voorzitter Janus van Peenen: 'Eisen kun je niets, alleen Sportclub Feyenoord is John Kroon. De van Spakenburg af komstige Rotterdammer kiest be wust voor de club. „Ik wil me echt waarmaken, zodat ik volgend sei zoen alsnog kan overstappen naar een profclub. Bij Feyenoord vind ik het professionele apparaat dat daarvoor nodig is." Michel Spierings verruilde deze zomer de Sportclub voor Spar- taan'20. De verloren zoon keert te rug op het oude nest en voerde voor die opmerkelijke stap juist het 'regime' van trainer Maus aan als reden. „Ik ben de eerste om te erkennen dat de club van ons goede presta ties en inzet mag verwachten. Men moet echter niet uit het oog verliezen - en dat gebeurde bij Feyenoord wel - dat wij wel ama teurs blijven. Zo was het verplicht driemaal te trainen. Tel daarbij op dat je een hele zondag kwijt bent en dan is het een aardige belasting. Zeker als je weet dat de meeste jon gens een behoorlijk zware baan hebben." Daarnaast was ook de fac- gekost. Wat dat betreft zal ik dit jaar in het seizoen meer rust in bouwen. Dat heb ik wel geleerd." „Geld maakt meer kapot dan je lief is," zo stelt Piet Kriesch. De 58-jarige nestor van het trainers- gilde trainde vorig jaar nog het zieltogende SMV Hillegersberg en is bepaald niet positief ge stemd over de hedendaagse voet ballers. Zeker niet na zijn (ramp) jaar bij de fusieclub. „Het is niks meer tegenwoordig," valt hij met de deur in huis. „Als trainer ben je op het niveau van de derde of vierde klasse alleen zwaait, staat de club op het eerste plan. „Correct gedrag is volgens mij één van de ongeschreven wet ten in het amateurvoetbal. De club mag van de spelers toch ei sen dat de spelers van het eerste team zich goed gedragen? Wij zijn de vaandeldragers van de vereni ging. Als wij negatief in de publi citeit komen, betekent dat dat OHW als geheel een slechte naam krijgt." Poldervaart, al jarenlang actief als speler van de club uit Ouden hoorn, vult wel direct aan dat die instelling bij de jongere garde minder duidelijk aanwe zig is. „Je ziet de discipli ne minder worden." Hij ziet dat ook tijdens zijn werk als fysiotherapeut bij Excelsior. „Sommigen denken vooral aan zich- leng volgens Spierings. „Ook dat element vind ik essentieel voor amateursport," meent hij. „Ik heb het idee dat men bij Feyenoord dacht dat wij profs waren of zoiets. Nu moet ik zeggen dat wij niets te klagen hebben-gehad over de verzorging en betaling. Daar moet ik de club een compliment voor maken. In hun prestatiedrang zijn ze echter te ver doorgeschoten." De problemen bij Sportclub Feye noord wijt Maus echter ook aan het zware programma dat zijn ploeg vorig jaar in de eerste maan den had. „We plaatsten ons voor de KNVB-beker en speelden daar in onder meer tegen FC Utrecht. Dat heeft de spelers veel kracht nog maar een soort bezigheids therapeut. Als je iets te veel vraagt van de heren gaan ze wel naar een andere club. Clubliefde bestaat namelijk nauwelijks nog tegenwoordig." „Vooral het geld dat in de ama teurwereld omgaat is desastreus. Veel jongens komen alleen voor de poen en het interesseert ze niets of het nou goed of slecht gaat. Hoogstens voor de premies. Bij SMV Hillegersberg kregen ze Bijvoorbeeld door buitenstaan ders betaald, die hun financiële afspraken niet nakwamen. Ik stond dus met de gebakken peren op het veld, terwijl die jongens maar wat deden. Ik kon ook niets van ze eisen, want dan kwamen ze gewoon niet trainen. Daar was ik lekker mee!" „Daarbij scheiden ze er tijdens het seizoen net zo makkelijk mee uit. Er zijn tegenwoordig zoveel andere sporten. Vroeger kon je in het Oude Noorden maar twee din gen doen. De meeste jongens gin gen voetballen, de imbecielen gingen boksen, die werden nog dommer. Voor het voetbal ging je door een muur, tegenwoordig ne men ze direct de deur naar bui ten." Verantwoordelijkheid In weerwil van het sombere ver haal Van Piet Kriesch wijst OH- W-speler Adrie Poldervaart wel degelijk op de eigen verantwoor delijkheid van de spelers. „Bij ons is dat de gewoonste zaak van de wereld," meent hij. de derdeklasser uit Ouden- Bij hoorn, waar Eef van Splunder dit seizoen als trainer de scepter van de club maken ze zich niet zo druk. Ik vind dat club besturen daar meer aandacht aan moeten schenken. Er wordt van alles geregeld voor spelers, die moeten daar dan ook iets voor te rugdoen." Xerxes-sponsor Robin Braven- boer, eigenaar van de Baja Beach- club, zegt als sponsor absoluut ei sen te mogen stellen aan de in stelling en het gedrag van de spe lers. „Ze moeten heel goed begrij pen dat als ze zich op het veld mis dragen, dat zijn weerslag heeft op de club en de sponsor. Dat begrij pen ze niet allemaal en daarom zijn er vorig jaar een aantal ge sprekken geweest, waarin de spe lers duidelijk verteld is dat ze zich dienden te gedragen." Dat laatste gebeurde met name na de winterstop, toen de prestaties tegenvielen en er irritaties de kop op staken. „Dat zag je terug op het veld. Dat heb ik niet geaccep teerd. Ik heb heel duidelijk ge steld dat ik dat niet meer wilde zien binnen de lijnen." Daarbij heeft Bravenboer zijn in vloed doen gelden. ,Als de heren zich niet beter waren gaan gedra gen, dan was het voor mij direct over geweest na één seizoen. De discipline is daarop aangehaald en de spelers zijn daar gelukkig in meegegaan. Zo hoort dat ook, zij dienen hun club op een correcte manier te vertegenwoordigen" Ontspanning Bij Nieuwenhoorn vindt Rob Eger vooral ontspanning. De ex-prof van Sparta vindt dat het grootste verschil tussen het klimaat bij een betaalde en een amateurclub. „Op het moment dat je er bent - dat betekent bij ons tweemaal trainen doordeweeks en op zon dag de wedstrijd - mag er wel honderd procent inzet verwacht worden. De club verzorgt veel voor de spelers in de zin van ver goedingen en faciliteiten rondom trainingen en wedstrijden en mag daar wat voor terug verwachten." Wat daarbij ook hoort is het dat het clubbelang in de gaten wordt gehouden. „Er wordt van ons ver wacht dat wij de vereniging Nieu wenhoorn positief naar buiten brengen. Problemen dienen bin nenskamers te blijven. Je hoort te vaak dat spelers van alles roepen over hun trainer of de club. Op dat moment overtreed je heel duide lijk de regels." De woorden van Rob Eger zijn Hans Maus uit het hart gegrepen. „Een aantal jongens bij Sportclub Feyenoord heeft de gedragsregels overtreden door zich naar buiten toe negatief uit te laten over de club en ook over mijn persoontje. Dat vind ik echt niet kunnen," al dus Maus. .„Je hebt tegenover je club bepaalde plichten en daarbij hoort dat je kritiek intern houdt. Anders schaad je de club. Dat hoort ook bij de verantwoordelijk heden van de amateurvoetballer." Heerjansdam-voorzitter Janus van Peenen beaamt dat het gros van de voetballers van goede wil is, maar van eisen wil hij niet ho ren. „Dat kan helemaal niet in het amateurvoetbal. Het enige dat je als club kan doen is sancties tref fen door een speler te passeren of terug te zetten naar de B-selectie. Maar dat kan niet te vaak, dan houd je namelijk niemand meer over." Volgens de man die al 23 seizoe nen de uit de hoofdklasse gede gradeerde club leidt, zijn het de moeilijke spelers die het beeld van de club bepalen. „Zo liep er hier vorig jaar een goede speler rond die er een zootje van maakte. Ik wil zijn naam niet noemen, maar hij zorgde voor veel onrust. Als club wil je dan ingrijpen, maar om je beste speler te passeren is ook geen makkelijke beslissing." Voor amateurclubs is het volgens Van Peenen zaak spelers met de juiste karakters bij elkaar te zoe ken. Dat geeft de meeste garantie tot succes. „Dat is echter ook geen simpele zaak. Ik scout zelf erg veel spelers. Het blijft toch altijd moeilijk om snel een mening te vormen. Het is net als het zoeken naar een mooie vrouw. Ze kan er heel mooi uitzien, maar van bin nen kan het wel een rotwijf zijn." Ook amateurclubs hebben ambities, maar in hoeverre zijn de spelers bereid daarin mee te gaan? De clubs willen hogerop en betalen de spelers daarvoor een aardige vergoeding. De voetballers zelf incasseren het 'extra zakcent je' graag, maar stellen daarbij wel nadrukke lijk dat zij amateurs zijn. Niet helemaal vrijb lijvend natuurlijk, want spelers van een eer ste elftal vertegenwoordigen immers de club. „Niemand heeft het over het vierde, de presta ties van het eerste team worden breed uitge meten," aldus OHW-speler Adrie Polder vaart. Een groot aantal clubs doet ook het no dige in de randwoorwaarden om een goed kli maat te scheppen waarin de spelers kunnen optimaal kunnen presteren. „Eisen kun je echter niets, alleen sancties zijn mogelijk," meent Heerjansdam-voorzitter Janus van Peenen. Sportclub Feyenoord-trainer Hans Maus is een andere mening toegedaan. „Spe lers die naar Feyenoord komen weten van te voren waar ze aan toe zijn. Wij willen kampi oen worden en dus mag ik veel van ze eisen." DoorAriënStuyt De honger naar succes heeft bij Sportclub Feyenoord tot de nodi ge wrijvingen geleid. Op Var kenoord wordt dan ook het nodige gevraagd van de spelers. Daar voor heeft de club veel over. De club van voorzitter Aad van der Laan betaalt conform de KNVB- richtlijnen, waarbij alle spelers evenveel betaald krijgen. Hans Maus vraagt als erkend en fanatiek trainer optimale inzet van zijn spelers. „In het heden daagse amateurvoetbal wordt veel geëist van de clubs die bovenin mee willen draaien. En laat er geen misverstand over bestaan - Feyenoord wil meedoen om het kampioenschap," windt de Rot terdamse oefenmeester er geen doekjes om. llilllï „Dat betekent dat de spelers daar ook in mee moeten gaan. De jon gens die hier spelen wordt exact verteld wat hun plichten zijn en dat geldt ook voor de nieuwe jon gens. Dat houdt in dat iedereen driemaal per week traint en op zondag ruim voor de wedstrijd aanwezig is. Ik geef wel aan dat als de spelers zich moe voelen, zij dat moeten aangeven. Dan kan ik daar rekening mee houden tij dens de training." Eén van de nieuwkomers bij Ti r Robin Bra- Ook een amateur heeft z'n plichten Rotterdams Dagblad venboer heeft zijn in vloed doen gelden. ,,Als de heren zich niet beter waren gaan gedragen, dan was het voor mij di rect over ge weest na één seizoen. De discipline is daarop aan gehaald en de spelers zijn daar ge lukkig in meegegaan. Zo hoort dat ook, zij die nen hun club op een cor recte manier te vertegen woordigen." Foto Niels van der Hoeven/ Hans Maus (I) vraagt als fanatiek trainer optimale inzet van zijn spelers. „In het hedendaagse amateurvoetbal wordt veel geëist van de clubs die bovenin mee willen draaien. En Feyenoord wil meedoen om het kampioenschap." Foto Michel Bierhuizen/cor vos

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 37