batavu Amateurvoetbal '97-'98 Door Arie Bevaart Het is een liaison die aanvanke lijk menigeen de wenkbrauwen deed fronsen. Wat moest SC Heer enveen nu met een samenwer kingsverband met Spijkenisse? De tijd dat de nieuwe Abe Lenstra een Fries moet zijn, is allang ver vlogen. Op de speurtocht naar ta lent bestaan tegenwoordig geen grenzen meer. En dus verhuisden de Spijkenisser beloften Uriël Trustfull, Mark van der Hor, Gene Overkleeft, Angelo Cijntje, Roma no Denneboom en Peter van der Slot aan het eind van vorig sei zoen naar de Friese eredivisionist. Evenals hun voormalige clubge noot Bryan Meyninger, die er al een jaartje bij SC Heerenveen heeft opzitten, gaan ze voor de verwezenlijking van hun jongens droom: profvoetballer worden. Het samenwerkingsverband tus sen de eredivisionist en de zater dag hoofdklasser bestaat bij de gratie van Luuk Balkestein en Leen van der Lee, die beiden eer der de jeugdopleiding van Sparta vormgaven. Balkestein ('Wat er allemaal over mijn vertrek naar Heerenveen in de krant heeft gestaan is on zin. Ik ben écht niet voor het geld weg gegaan. Ik ben namelijk al een aantal ja ren financieel onafhankelijk. Ik wilde met mijn gezin mooier en rustiger wo nen'), de hoofd Opleidingen bij SC Heerenveen, ziet in Spijkenis se en omstreken een ware kweek vijver van talent. Aan Van der Lee, die de jeugdopleiding van Spijkenisse onder zijn hoede heeft en die als een autoriteit op het gebied van scouting geldt, de schone taak die regionale ruwe diamanten op te sporen. „Kijk, het is de wet van de grote getallen," zegt Balkestein. „In Friesland wonen nu eenmaal minder mensen en is er dus ook minder talent dan in Zuid-Hol land. In het gebied rond Den Haag, Zoetermeer en Spijkenisse barst het ook nog eens van het ta lent. Bovendien zijn er in dat ge bied natuurlijk veel meer alloch tone voetballers dan in Friesland. Dat is ook een overweging ge weest ons op dat gebied te concen treren. Naast de Balkan en Scan dinavië is Spijkenisse de derde poot waar ons scoutingsbeleid op stoelt. Het is eigenlijk hopen dat we het succesverhaal van Jon Dahl Tomasson kunnen herhalen, zou je kunnen zeggen." Het belang dat SC Heerenveen bij de samenwerking heeft is wel dui delijk. Het instandhouden van de status van subtopper vergt kwali teit, het liefst goedkope kwaliteit. Maar ook Spijkenisse ervaart de samenwerking als lonend. De sa menwerking als symbiose dus, waarvan beide clubs profijt trek ken. „Echte talenten zijn voor een club als Spijkenisse toch niet te behouden," aldus Van der Lee. „Maar zoals het nu gaat, gaan er pas spelers weg als ze er echt klaar voor zijn. Kijk, over een overstap naar Heerenveen denk je toch iets langer na dan over een overstap naar Sparta of Feye- noord. Met de samenwerking met Heerenveen is het dus eigenlijk zo, dat we de spelers langer voor Spijkenisse weten te behouden. De twijfelgevallen blijven nu na melijk wél." „Wij gaan, denk ik, heel wat selec tiever te werk dan Sparta en Feye- noord," vervolgt Balkestein. „Zij halen bijvoorbeeld wél de twijfel gevallen. Daar beginnen wij dus niet aan. Wij halen echt geen jon gens voor een B2 of B3. Spelers die wij scouten en naar Heeren veen komen hebben het in zich om het betaalde voetbal te halen. Oké, uiteindelijk is dat maar voor tien procent weggelegd, maar het is toch aan de spelers zelf of ze het halen of niet. Hoe gaan ze om met de heimwee? Hoe is hun mentali teit? Hoe is hun vechtlust? Dat soort zaken telt dan mee." Uitstraling SC Heerenveen heeft vooral op de jeugd een grote aantrekkings kracht. Het frisse aanvallende voetbal en het dolenthousiaste supporterslegioen heeft de Friese club uitstraling gegeven. Boven dien staat Foppe de Haan bekend als een trainer die de jeugd een kans geeft. Een duurbetaalde aan koop is niet per definitie basisspe ler, omdat voor hem diep in de buidel is getast. „De jongens gaan natuurlijk niet voor een jaar, laat dat duidelijk zijn," legt Van der Lee uit. „Ze krijgen echt de tijd om te rijpen. En dat er gelijk in het eerste jaar al zoveel spelers de overstap maken, is natuurlijk ex treem. Het is gewoon een fantasti sche lichting. Bovendien is het een compliment aan de jeugdop leiding van Spijkenisse. Heeren veen heeft behoefte aan attractie ve voetballers die een bepaalde meerwaarde hebben voor het pu bliek. Ik denk dat deze jeugdspe lers dat extra's ook kunnen bren gen." „Ja, Romano Denneboom (een spits voor wie zelfs Anderlecht be langstelling had, red.) heeft het in zich om een grote te worden," vult Balkestein aan. Angelo Cijntje vergelijk ik altijd met Edgar Da vids en Peter van der Slot is een type a la Coen Moulijn." Voorbeelden George Boateng van Feyenoord, Winston Bakboord van VW en Rodney Falix van MW zijn hun lichtende voorbeelden. Ook die spelers verlieten Spijkenisse om in het betaalde voetbal aan de slag te gaan, en met succes. De jeugd spelers Mark van der Hor, Gene Overkleeft, Angelo Cijntje, Roma no Denneboom en Peter van der Slot hebben in dat opzicht nog een lange weg af te leggen. Voor Uriël Trustfull en Bryan Meynin ger is de weg naar de Nederlandse top minder lang. Zij maken dit seizoen deel uit van het tweede team van SC Heerenveen en moe ten zich zo bij Foppe de Haan in de kijker spelen. „Ik speel hier op amateurbasis," laat de 19-jarige Trustfull weten. „Dat betekent dat ik in één sei zoen een contract moet afdwin gen. Ik wil bij Heerenveen in elk geval zoveel mogelijk leren, zo veel mogelijk opnemen. Dit is toch een vrij unieke kans om als voetballer te slagen. Ik moet voor al via de training laten zien hoe ver ik ben. Foppe de Haan houdt daarbij ook een oogje in het zeil, heb ik begrepen. Ik heb er in elk geval alles voor over om bij Heer enveen te slagen. Het is toch een club die aanspreekt, een club ook met een geweldige ambiance." Trustfull maakte bij Spijkenisse al twee seizoenen deel uit van de hoofdmacht. Het felle bijtertje viel daar al meteen op door zijn techniek en vechtlust. „Onder Eric Gudde heb ik veel duels ge speeld," zegt Trustfull, die eerder ook even voor SVS uitkwam. „Gudde zag het helemaal in me zitten. Ik speelde toen ook wel sterk. Er was zelfs sprake van dat ik naar Sparta zou gaan. Maar ik zat toen in vijf havo en gaf daar aan voorrang. Dit seizoen kwam dan de belangstelling van Heer enveen. Dat was echt een ge schenk uit de hemel. Het is altijd al mijn ideaal geweest om het be taalde voetbal te halen. Maar ik weet ook dat het niet makkelijk zal worden. De concurrentie is moordend. Ik zal hard moeten werken om iets te bereiken. Maar dat geeft niet, want dat ligt mij wel. Ik ben trouwens ook een spe ler die het van hard werken moet hebben. Ik ben een redelijke ba- lafpakker, die het sterkst is in een controlerende rol, dus als verdedi gende middenvelder of als rechts back." Zijn naam doet in elk geval kwali teit vermoeden. „Nee, ik voel geen extra druk vanwege die naam," zegt Trustfull. „Orlando is trouwens van mij geen familie van dichtbij; hij is een neef van mijn moeder. Het is dus redelijk ver van mijn bed. Maar ik vind het niet vervelend als er steeds naar wordt gevraagd. Het gaat niet om je naam, maar om je kwaliteit. Op basis daarvan zou ik ook graag in het rijtje Boateng, Bakboord en Falix thuishoren." Gaston Taument Een Spijkenisser speler die al een jaartje rondloopt bij SC Heeren veen is Bryan Meyninger. Mey ninger kwam vorig seizoen met Balkestein mee van Sparta. De aanvaller, die daarvoor voor PFC en Spijkenisse speelde, heeft een semi-profcontract voor 2,5 jaar. „Ik ben van origine rechtsbui ten," stelt de 18-jarige Meyninger. „Jeffrey Talan is dus mijn directe concurrent. Ik zal dan ook stevig aan de bak moeten. Ik ben een ty pe voetballer a la Gaston Tau ment. Ik moet het van mijn snel heid hebben. Maar ik zal er echt alles aandoen om het te halen. Ik zit dan wel bij het tweede elftal, maar ga wel proberen me in de picture te spelen voor het eerste elftal. Vooral de laatste tijd besef ik toch dat ik heel dicht bij de ver wezenlijking van een jongens droom ben. Daarom staat heel mijn leven in het teken van voet bal." Ook al is hij eerder een sierpaard dan een werkpaard, om bij Heer enveen te slagen zullen de mou wen moeten worden opgestroopt. Want, het scoutingsapparaat van de Friese eredivisionist zit niet stil. Voor hem tien welwillende anderen, bij wijze van spreken. „Ja, de spelers komen hier echt overal vandaan," weet Meynin ger. „Uit Friesland zelf komen er niet zoveel. Maar goed, er is de club nu eenmaal veel aan gelegen de status van subtopper te behou den. Ik hoop dat ik daaraan mijn steentje kan bijdragen. Ik ben dan wel geen supertalent of zo, maar wel iemand die lekker kan ballen. Iemand ook die het zeker kan halen als hij zich er volledig voor inzet." i» W- Luuk Balkestein (I) en Leen van der Lee flankeren de Spijkenisser beloften die hopen doorte breken bij SC Heerenveen. V.l.n.r.: Peter van der Slot, Gene Overkleeft, Uriël Trustfull, Bryan Meyninger, Angelo Cijntje, Romano Denneboom en Mark van der Hor. FotoRotterdams Dagblad fc ui luwe Ab e Lenstra hoeft geen Fries te zijn Wie: Miep van Eek (I) en Jannie Maasdam (r) Club: VOC Band met de club? Miep: „Ikwerktealshoofdjuffrouwop het bondsbureau van de RVB en voordat ik mijn man Tiel, die 24 jaar secretaris van de club is geweest, leerde kennen dacht ik altijd: ik moet nooit een vriend, die bij VOC voetbalt. Je moet namelijk weten dat ik uit Schiedam kom en dat mijn vader supporter was van Hermes DVS. VOC had altijd iets van standing. Het klikte echter perfect met die VO- C'eren binnen de kortste keren zijn we getrouwd. Toen onze zoon Ronald bij de club gingspelen, ben ik een bardienstje gaan draaien en dat doe ik nog steeds met veel plezier." Jannie: „Mijn man Jaap heeft jaren lang het wedstrijdsecretariaat gedaan. Bovendien hebben mijn zoons bij VOC gespeeld." Hoe lang? Miep:,, Een jaar of twintig, maar het kan ook meerzijn." Jannie: „Toen mijn kinderen lid werden, zo'n dertig, vijfendertigjaargeleden, kwam ikvoor het eerst bij VOC. Ikbennietdirect achter de bargaanstaan. Dat isop een gegeven momentzo gegroeid. Door omstandigheden, ikben wat slecht ter been, ben ik niet meerzo actief. Ik maak uitsluitend nog broodjes klaar. Wat is het leuke? Miep: „VOC is mijn lust en mijn leven. Het is een nette verenigingen hetgaatergemoedelijkaantoe. Ik hou van de club." Jannie: „Datweetikeigenlijkniet. Erwashieraltijd een gezellige groepouderen met wie mijn man en ikoptrokken. Van die groep bezoeken wij nogals enigen de cricketwedstrijden..."

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 47