Gert-Jan Bunt: Van Basten-enkel Ook Joop Molendijk heeft de emoties opzij gezet P fc! 'Mijn hart ligt bij Excelsior Maassluis. Ik wil dus wel wat bij die club blijven doen' Amateurvoetbal '97-'98 Door Sander Sonnemans 'Ga maar zwemmen of fietsen'. De boodschap van de medici was dui delijk. Voetballen? Goed, maar dan wel op eigen risico. Het duur de lang, heel lang voordat Gert- Jan Bunt zich bij het dringende advies kon neerleggen. Want na 22 jaar bij Excelsior Maassluis te hebben gevoetbald, kan hij zich een leven zonder voetbal en voor al zonder die club niet voorstellen. „Mijn hart ligt bij Excelsior Maas sluis. Ik wil dus wel wat bij die club blijven doen," is de voorma lig aanvoerder vastberaden. En la chend: „Technisch coördinator lijkt me wel een aardig baantje." Ondanks dat meerdere mensen hem menigmaal op het hart had den gedrukt verstandig te zijn en het voetbal te laten voor wat het was, dacht de 29-jarige Maasslui- zer afgelopen seizoen toch stille tjes aan een rentree. Deze compe titie zou hij er weer staan, gezond en wel. Maar de diagnose en de prognose deden die illusie als een zeepbel uiteen spatten. Versleten kraakbeen; een Van Basten-en kel. En: stoppen met voetbal als je op je veertigste niet mank wil lo pen. Alle hoop op een wonderlijk herstel was vervlogen. Hoe moei lijk het ook was, Bunt heeft het geaccepteerd. Einde verhaal en een afscheid in stilte. Tegen beter weten in kwam de voetballer, die er één jaar tussen uit kneep voor een kort avontuur bij FC Lisse en in het verleden di verse operaties aan zijn knie' on derging, de afgelopen competitie nog een enkele keer in actie. Ach teraf gezien onverantwoord, ziet Bunt nu zelf ook in. „In het kam pioensjaar ('91-'92; red.) voelde ik al wat aan mijn enkel. Bij Lisse ben ik een tijdje uit de roulatie ge weest. Telkens bleef ik last van die enkel houden als ik er een tik tegenaan had gekregen. De vijf wedstrijden die ik afgelopen sei zoen heb gevoetbald, speelde ik op halve kracht. Ik kan me wel la ten opereren, maar de kans dat het euvel weer terugkomt, is le vensgroot. Soms dacht ik het nog één keer te proberen, maar nu heb ik er definitief een streep onder gezet." Hoewel de voetbalschoenen aan de wilgen hangen, wil Bunt, die afgelopen zomer in het huwelijk trad, graag betrokken blijven bij het eerste elftal van de hoofdklas ser. „We zijn onder huwelijkse voorwaarden getrouwd en daarin is opgenomen dat de zaterdag voor mij blijft," lacht de 'uitgeran geerde' aanvoerder weer. Het be stuur van Excelsior wil Bunt graag behouden voor de club. „Maar," zegt hij zelf, „ik wil dan wel een functie waarin ik iets te vertellen heb. Zoiets als shirtjes klaarleggen, zie ik niet zitten. Aan de andere kant hoeft Excelsior van mij ook geen nieuwe functie te creëren om mij niet verloren te laten gaan. Het met de jongens toeleven naar wedstrijd, zal ik waarschijnlijk nog het meeste missen." Bij een afscheid hoort een terug blik. „Het hoogtepunt? De titel in het seizoen '91-'92 en de nacompe- titie om het kampioenschap van Nederland. Dieptepunt? Het sei zoen erna. We speelden heel slecht en ik raakte geblesseerd. Er was onderling veel gezeur en de vriendenploeg die Excelsior was, was 'ie ineens niet meer. De mooiste herinnering? De training bij de Koningin Julianaschool, toen ik net in de A-selectie zat. Teamgenoot Robert Dijk moest naar de wc en ging bij de gymzaal van die school naar het toilet, maar na een uur kwam hij pas te rug. Wat bleek? Terwijl hij zat te poepen kwam er een stel volley- balsters uit de gymzaal en al die meiden gingen onder de douche. Met opgetrokken benen heeft hij toen zitten wachten totdat ze weg waren." In de twee decennia die Bunt bij Excelsior Maassluis speelde, heeft hij de club zich zien ontwik kelen tot een gedegen amateur topper. „In het eerste jaar onder Gudde kreeg je een mooie winter jas, een paar schoenen en een tas," herinnert hij zich. Daar was je blij mee. Jongens als Faust en Rob van der Meer en de Bervelin- getjes kwamen daar destijds voor. Dat zou nu ondenkbaar zijn. Na dat we kampioen waren gewor den, werd er over geld gesproken. Er werd .toen immers door clubs aan verschillende jongens getrok ken. Excelsior riep een premie stelsel in het leven en er kwamen trainingskampen in het buiten land. Om nou te zeggen dat het daardoor leuker werd, nee. Toen we nog voor een appel en ei speel den, werd er harder gewerkt voor een overwinning. In het algemeen ben ik geen voorstander van beta len, maar als je in de top wil spe len kan de club gewoon niet meer zonder. Om het karakter van de vereniging niet te verliezen, moet je goed in de gaten houden wat voor spelers je aantrekt. Haal geen gearriveerde vedetten, maar jonge ambitieuze gasten die zich nog in de hoofdklasse moeten be wijzen. Ik heb altijd voor mijn lol gespeeld. En ja, de laatste jaren werd ik soms wel eens doodziek van al dat gezeik in de selectie over geld." Die selectie is nagenoeg in stand gebleven. Slechts een enkeling vertrok. „Er staat dus een goede basis," waagt Bunt zich niet aan een prognose voor dit seizoen. „Excelsior zit met de topploegen uit de Bollenstreek in een zware afdeling. Het is heel moeilijk om in te schatten op welk niveau Ex celsior zit. Het is in elk geval een uitdaging, want bij clubs als Qui ck Boys staan vijfduizend man langs de kant. Dan speel je van zelf goed." Door Bas van den Berg JOOP MOLENDIJK is terug op Harga en dat zullen de voetbal lers van de fusieclub SWSMC weten ook. De gedreven oud voetballer van onder andere AZ'67, FC Groningen en Veen- dam wordt als trainer vaak ver guisd om zijn keiharde aanpak en aparte manier om zijn bele ving op de spelers over te bren gen. De voorman van de bond van oefenmeesters (West IV) weet waarover hij praat en ziet het als een uitdagende taak van de SW'ers en SMC'ers zo snel mogelijk een eenheid te smeden. „Ik heb er echt zin in," verklaart hij aan de vooravond van de com petitie waarin SWSMC kan doorstoten naar de top van het amateurvoetbal. „Ik heb geen opdracht om de club direct al kampioen te maken. Maar wel berust op mij de taak er in de kortst mogelijke tijd één geheel van te maken. Zowel in als buiten het veld en daarmee be doel ik ook de supporters. Ik weet als geen ander hoe de overgeble ven SWers zich voelen. Ze vra gen zich af of ze er wel goed aan hebben gedaan bij de fusieclub aan te haken. Ik heb begrepen dat er nauwelijks meer overlevings kansen voor SW waren. Onwille keurig moet ik terugdenken aan (je tyjd dat mijn broer en ik er speelden en SW een bloeiend be staan leidde. SW was een club die in Nederland sympathiek overkwam. Een club waar nooit problemen waren en daarom is het ook voor mij nog steeds even wennen dat er niks meer van overgebleven is. Maar ja, emoties hè. Hoe het is geweest en dat ik het zo naar mijn zin heb gehad, dat heb ik van me afgezet. Ik ben hier een trainer die zijn steentje wil bijdragen en er zo snel mogelijk een volwassen club van wil maken. Bij een fusie is het altijd maar de vraag of die slaagt. SMC heeft er met de fusie tussen SFC en Martinit ervaring mee en daarom ben ik van mening dat zij ook deze samensmelting goed hebben aangepakt. Er zijn volop plannen om de accommodatie aan te passen aan de eisen van een hoofdklasser, maar eerst moet ik aan het werk. Ik ben gestart met veertig spelers die drie keer per week trainen en weet intussen precies met welk elftal ik de com petitie in ga. Met zeventien jaar trainerserva ring is het ook voor mij even wen nen. Op Harga ligt mijn werk niet alleen op het veld, maar ook moet ik de ontwikkeling van de nieuwe club in de gaten houden. Ik moet er voor waken dat er twee groepen ontstaan en belangrijk is dat ie dereen elkaar stimuleert en posi tief gaat denken. Bij DRL heb ik met veel succes een jeugdplan ge- introduceerd en dat gaat ook bij SWSMC gebeuren. Tevens wordt er een voetbalschool gestart voor pupillen. Dat is nodig om de aan sluiting niet te verliezen. We hebben kwalitatief sterke ju nioren die in de top van Neder land spelen. Om dat te continu eren is een fundament nodig en dan is een voetbalschool voor pu pillen een goede zaak. Ruim 35 jaar geleden had SW er onder Ri- nus Goosens ook al een en die heeft ertoe bijgedragen dat ik be taald voetballer ben geworden. Het mag duidelijk zijn dat het uit gangspunt bij SWSMC is dat in' de toekomst de talenten uit de ei gen club moeten komen." Voetbal is voor Gert-Jan Bunt verleden tijd. Met plezier bladeren hij en zijn vrouw zo nu dan de oude selectieboeken door. Het hoogtepunt? De titel in het seizoen '91-'92 en de nacompetitie om het kampioenschap van Nederland." Foto Peter Moikenboer. Spelen voor een volgepakte tribune, zoals Bunt hier op jonge leeftijd doet, is voor Excelsiors voormalig aan voerder verleden leeftijd. Archieffoto Peter Moikenboer wam i i kpi v mm m ar If r t at tam. M-au

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 49