Voorzitter Rien Ham is geen man van de hamer 'Niet zo lang geleden stond ik nog met een kaalgeschoren kop op houseparty's' 'Bij WK is de sfeer bepalend voor de toekomst van de club' Amateurvoetbal '97-'98 Door Sander Sonnemans Geld? Dat moetje meebrengen bij WK Voetballers die denken dat er in Kethel wat valt te verdienen, hebben het mis. Een overstap naar de derdeklasser kost in we zen alleen maar geld. Want een nederlaag of overwinning, het is na de wedstrijd altijd goed toeven in het clubhuis. De muziek gaat een paar streepjes harder en de tap staat wijd open, maar gratis 'keilen' is er niet bij. En het wil nog wel eens laat worden, zodat de rekeningen hoog op kunnen lo pen. Bij het sluiten van de bar moet gewoon de knip worden ge trokken. Selectiespeler of voetbal ler van het achtste; iedereen moet betalen. Raar maar waar; ondanks dat in sportpark Kethel niet met de bui del wordt gerammeld, oefent de club een enorme aantrekkings kracht uit op voetballers die het wel eens ergens anders willen proberen. Daarnaast neemt de jeugdafdeling omvangrijke vormen aan. WK: eens een 'boe- renploegje' dat voetbalde in de 'achtertuin' van Mari van Veen, de koster van de katholieke kerk aan de Kerkweg, nu een vereni ging van naam met een superpo- sitieve uitstraling. Het geheim van het succes? Voorzitter Rien Ham (52) heeft er geen moeite dat te ontsluieren. Misschien dat an dere clubs er hun voordeel mee kunnen doen. „Bij WK wordt absoluut niet be taald. Nog geen dubbeltje. WK is een gewone, gezonde, gezellige vereniging. En, dat is misschien wel het belangrijkste, er wordt geen onderscheid gemaakt. Selec tiespeler of voetballer uit het ze vende? Iedereen wordt hier gelijk behandeld. Je vormt immers met z'n allen een club. Als je er in slaagt de sfeer in de vereniging goed te houden, dan komen daar automatisch mensen op af. De jeugd heeft twee dingen voor: we zijn zeven jaar geleden verhuisd naar het huidige complex en we hebben een enorm actief jeugdbe- stuur. Als een jeugdspelertje uit de Woudhoek of Spaland zich aan meldt, komen er op den duur al tijd wel een paar vriendjes met hem mee omdat hij het hier naar zijn zin heeft. En ook bij de jeugd wordt geen onderscheid gemaakt, of je nu in Cl of in E5 voetbalt." 'Kethellapper' Rien Ham, woon achtig op een steenworp afstand van het voetbalveld, heeft nog een verklaring voor de populariteit van zijn club. „Er heerst bij heel wat voetbalver enigingen onrust. Dat is een gege ven, de reden daarvan weet ik niet. Maar er zijn altijd mensen die teleurgesteld zijn. Als leden bij WK teleurgesteld zijn, lopen ze niet weg. Verder is het ook zo dat we elk seizoen weer voor de prijzen meedoen. Ik durf te stel len dat als we in de tweede klasse zouden komen te spelen en de sfeer zou blijven zoals die nu is, we ook dan weer voor een prijs meedoen. Maar ja, als hier het woord nacompetitie valt, is het over. Hoe dat komt? Ik weet het niet." Nieuwelingen moeten er overi gens wel wat voor doen om als vol waardig üd te worden beschouwd. Aanpassen aan de cultuur van de club is het credo. Doe je dat niet, dan val je niet in het pulletje. En er zal gewerkt moeten worden. „Want," zo zegt Ham, eigenaar van het gelijknamige schildersbe drijf, „de leden die zich hier aan melden, krijgen wel te horen dat ze niet alleen komen om te voet ballen. Je moet wel wat doen. Dat is ook één van de krachten van de club; met z'n allen de club draai ende houden. Ik geef een voor beeld: sommigen vinden het nog altijd raar dat iedereen z'n eigen kleedkamer schoon moet maken. Ja, ook het eerste elftal." De preses is geen man van de ha mer. Hij schroomt niet om zelf ook de handen uit de mouwen te steken. Hij draait regelmatig bar dienst. „En als ik moet vlaggen, dan vlag ik. Ik heb afgelopen sei zoen vijf wedstrijdjes lopen flui ten. Ik ben ook geen voorzitter die met een dikke sigaar achterover gaat zitten. We hebben zeven be stuursleden. Die vergaderen niet alleen, ze werken ook nog eens keihard. Het is prettig om voorzit ter van een club als WK te zijn, maar je moet wel mensen om je heen hebben die het zelfde den ken en doen." Ham heeft zelf nooit bij Voetbal Vereniging Kethel achter een bal Door Erwin van der Lee JORDEN WESTERHOUT be aamt als vele anderen dat met de komst van trainer Dick Suiker het plezier, ondanks de mindere resultaten, bij HVO terug is. Ze ker bij de flegmatieke spits zelf. Want na het tijdperk Ton Wickel en twee jaar ruzie trok hij zijn voetbalschoenen weer aan en hervond de 21-jarige talentvolle balgoochelaar het plezier. Het was twee seizoenen geleden louter kommer en kwel aan de Zwanensingel met als dieptepunt de degradatie naar de derde klas se. Maar sinds Dick Suiker aan het bewind staat, is de rust weer- keerd. De vereniging en de selec tie kunnen weer een stootje velen, getuige het erbarmelijke slot van de vorige competitie. Pas op de al lerlaatste dag verzekerde de Vlaardingse club zich van het lijfsbehoud in de tweede klasse. Van paniek is, zeker naar buiten toe, nooit sprake geweest. 'Hechte Vriendschap Overwint' luidde het aloude credo. „Voor de winterstop ging het alle maal uitstekend. We stonden dicht onder de top maar toen kwam de grote dip. De smalle se lectie wreekte zich. Een paar bles sures, schorsingen. Je kent dat wel. We speelden ook nog eens een paar keer gelijk maar daar heb je tegenwoordig niets meer aan. Mijn vader raadde me vroeger al aan nooit te verdedi gen. Spitsen zijn daar niet voor bestemd. Ik kan het ook helemaal niet. Voor mijn gevoel ben ik toch te veel achterin geweest. Vandaar dat ik ook elke wedstrijd na zo'n driekwart wedstrijd kapot zat. Pa trick Hartog en ik moesten veel te veel ballen zelf gaan halen. Dat breekt je op een gegeven moment op en dan mis je de scherpte voor het doel. Ik heb slechts vijf keer gescoord. Veel te weinig voor een spits natuurlijk. Je wordt toch door de buitenwereld beoordeeld op het aantal doelpunten. Natuurlijk kregen we weinig op gelegde kansen. Dat kwam ook door het systeem dat we speelden. Door het gebrek aan buitenspe lers schakelden we noodgedwon gen terug naar twee spitsen. Het gevolg was dat van de zijkant wei nig voorzetten meer kwamen. Ik bereid wel veel doelpunten voor. Vanaf de e-tjes heb ik in de spits gestaan, altijd had ik een hijgen de voorstopper in mijn nek. Soms word je daar wel eens gek van. Ze ker als je aardige koekies* krijgt. Natuurlijk deel ik zelf ook wel eens uit. Ik ben ook rustiger ge worden en blijf een liefhebber van mooi voetbal: een erfenis uit mijn Feijenoordperiode. Daar is mijn techniek en handelingssnelheid bijgeschaafd. Het hoge tempo, de mooie aanvallen, heerlijk om daarin te voetballen. In de jeugd was ik regelmatig topscoorder. Bij W Vlaardirigen, Fortuna, Sparta aangelopen. Toen de club op het terrein van Martinit ging voetbal len, stelde de 'Kethellapper' zich ten doel als jeugdvoorzitter een jeugdafdeling op te zetten. Negen jaar deed hij er over. Toen hield hij het voor gezien, maar jaren la ter werd er weer aan hem getrok ken. Hij werd algemeen voorzitter en is dat nu alweer acht jaar. „Zo doende weet ik ook dat toen we van ons complex in Bijdorp ver trokken, de vereniging bijna op zijn reet lag. Er was geen sfeer meer, niemand wilde meer iets doen, de club gleed af. Toen ik er in stapte had WK echt het diepte punt bereikt. We zijn uit een enorm dal gekomen en klimmen alsmaar verder omhoog. Tot hoe ver weet ik niet. Nu het zo goed gaat met het duppie, hoop ik dat de sfeer altijd blijft zoals die mo menteel is en dat als er eens een terugval mocht komen, WK die kan opvangen. Want de sfeer is ongelofelijk belangrijk. Die is be palend voor de prestaties van het eerste en voor de toekomst van de club." en Feijenoord heb ik altijd ge scoord. Ik ben bij HVO misschien in de rol van aangever gegroeid omdat John Sam Sin als laatste man werd geposteerd en Mark Maat- sen veel geschorst en geblesseerd was. Alles had te maken met de smalle selectie. Ik verwacht daarom ook veel meer van dit seizoen. We hebben er veel spelers bijgekregen. Het is natuurlijk ook tekenend voor de sfeer dat de selectie in tact is ge bleven. We zijn alleen maar ster ker geworden. Ik ook. Sinds ik mijn vriendin Yvette ken, ben ik een stuk serieuzer. Natuurlijk heeft mijn aanstaande vader schap daar ook mee te maken. Niet zo lang geleden stond ik op vrijdagavond nog met een kaalge schoren kop op houseparties. Nu ga ik de dag voor de wedstrijd vroeg naar bed. Ik wilde in juni zelfs al beginnen met trainen om aan m'n conditie te werken want ik rook nogal veel. Het is er niet echt van gekomen vanwege mijn pas gekochte huis en de verbou wingen. Toch moet ik het bijhou den. Niet alleen vanwege de con currentie binnen de selectie maar ook door de eisen die ik mezelf stel. Dit jaar gaan we voor het kampioenschap. En ik zal er meer dan vijf irischoppen." WK-voorzitter Rien Ham is verknocht aan Kethel én WK. „Bij WK wordt absoluut niet betaald Noggeen dubbeltje. WK is eengewo ne, gezonde, gezellige vereniging. En, dat is misschien wel het belangrijkste, er wordt geen onderscheid gemaakt. FotoPeterMoikenboer Jorden Wes terhout leeft een stuk se rieuzer. „Nu ga ik de dag voor de wed strijd vroeg naar bed." Foto Peter Molkenboer

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 51