'Manwijven lopen er bij Zwaluwen niet' 'Mister PP' kijkt om een hoekje mee Vrouwenvoetbal floreert in Holy als nergens anders in het Waterweggebied Amateurvoetbal '97-'98 Door Sander Sonnemans Door Mikos Gouka KOEN WINKELMAN speelde ruim twintig jaar in de hoofd macht van PPSC. Hij daalde met de ploeg af van het hoogste ama teurniveau tot de lagere regio nen. Zelfs op zijn vijftigste speelt de gave technicus nog altijd zijn wedstrijdjes in het zevende elf tal van de Thurledeclub. Dit sei zoen bemoeit hij zich weer met het vlaggenschip. Op verzoek van hoofdtrainer Ron de Bruin en diens assistent Jan 't Hoen, voormalig ploeggenoten, kijkt hij om een hoekje mee naar de verrichtingen van het eerste elf tal. „De Bruin en 't Hoen hebben mij verzocht zo nu en dan hun trai ningsactiviteiten bij te wonen. Ze willen weten of we op de goede weg zijn. Het valt niet mee, die jongens hebben met de meeste knapen die ze nu trainen nog ge voetbald. Ik word dus een aan spreekpunt. Als er problemen zijn, kijk ik wat er mogeüjk is. Beide trainers kwamen in het eer ste elftal toen ze zo'n zeventien jaar waren. Op dat moment denk je dat het allemaal vanzelf gaat. Nu staan ze zelf voor de groep en leren ze ook de keerzijde kennen. Door omstandigheden heb ik mijn hele carrière bij PPSC ge speeld. Ik ben een geboren en ge togen Schiedammer. Mijn familie komt hier vandaan en ik sta nog steeds voor de klas in Schiedam. Tegenwoordig vertrekken spelers vrij snel bij hun club. Ik neem het die jongens niet echt kwalijk. Als je nog studeert en je kan ergens anders een leuk centje bijverdie nen is zo'n stap logisch. PPSC is natuurlijk afgegleden in de laat ste jaren. Ik speelde in de hoogste klasse onder Arie Kurver en Ar- Momenteel is het peil gewoon een stuk lager bij 'PP'. De club is niet zo ambitieus dat 'ie ten koste van alles bovenin wil meedraaien. Als je eenmaal begint met betalen kan je nooit meer terug. Je krijgt scheve gezichten als de een meer krijgt dan een ander. In mijn pe riode als speler kregen we reis kosten en we hadden hier bijna al leen maar Schiedamse jongens lo pen. Ik was op mijn zevenender tigste nog koploper in het klasse ment van de 'zaterdagvoetballer van het jaar'. De laatste drie duels was ik geblesseerd en kwam ik niet meer in actie. Ik werd twee de. Een hoogtepunt in mijn carriè re is moeilijk aan te geven al was het bereiken van de kwartfinale van de KNVB-beker een leuke prestatie. Wat het dit seizoen gaat worden weet ik niet. Er zijn niet veel spelers vertrokken en we hebben er een paar bijgekregen. Misschien een periodetitel al kun je het gewoon heel moeilijk in schatten. Hoe hoog of laag PPSC ook speelt, het blijft mijn duppie. Gezien de huidige ontwikkelin gen in de voetballerij denk ik ook niet dat hier iemand langer zal spelen dan ik." Dit jaar is het precies een kwart eeuw geleden dat het vrouwen voetbal officieel in Nederland werd geïntroduceerd. Momenteel rennen zo'n 62.000 vrouwen en meisjes wekelijks achter de bal aan. Vrouwenvoetbal lijkt dus wel degelijk bestaansrecht te hebben. Is dat zo? Klop aan bij Zwaluwen en er wordt een volmondig 'ja' ge roepen. Steeds vaker wordt bij voetbalverenigingen de 'dames- tak' ontbonden bij gebrek aan be langstelling. Dat is daar aan de Vlaardingse Zwaluwenlaan wel even anders. De vrouwenafdeling floreert als nergens anders in het Waterweggebied. Op twee fronten zelfs. Het aantal voetballers van het vrouwelijke geslacht groeit gestaag en ten tweede hebben hebben de zwart-witten over suc ces niet te klagen. Twee achter eenvolgende seizoenen werd het vlaggenschip met groot machts vertoon kampioen. De opvallende groei is mede ont staan dankzij de leegloop bij stad genoten Deltasport en DVO'32, die hun vrouwenafdeling op moesten doeken. Een behoorlijk aantal speelsters zocht haar weg naar Zwaluwen; een van de twee Vlaardingse clubs. VFC (zondag) is de andere. Sarine Velthoven kan als geen ander het succesver haal van de Holy-club beschrij ven. Zij werd lid toen het vrouw envoetbal werd opgericht en speelt nog altijd in het eerste elf tal. De aanvoerster leerde het spelletje zoals alle jongens dat doen: op straat. „Ik deed altijd mee met de jon gens uit de buurt, maar werd al tijd in het doel gezet," herinnert ze zich. „Opvallend was wel dat toen bij Zwaluwen het dames voetbal werd opgestart er vanuit de club een enorme weerstand was, terwijl ik verwachtte dat de hele vereniging er achter zou staan. "Voetbal is een mannen- sport' hoorde je maar al te vaak. Maar ja, ik had er ontzettend veel plezier in en dat was natuurlijk het belangrijkste." De vrouwelijke voetballers zijn in middels volledig geaccepteerd. Gezien de drie vrouwenelftallen en een meisjesteam waarmee Zwaluwen de competitie ingaat en de kampioenschappen van de voorgaande jaren kan dat natuur lijk eigenlijk ook niet anders. nold Lobman. We hadden een ploeg die aan elkaar gewaagd was. Werkers, technische jongens, het klopte gewoon. Toen we hoog meedraaiden gebruikten we vijf tien man in een seizoen. In het jaar dat we degradeerden, waren dat er geloof ik dertig. „Dat succes," zegt Sarine (26), spelend bij de derdeklasser als verbaal nadrukkelijk aanwezige 'laatste vrouw', „is grotendeels te danken aan het groot aantal le den. We hebben een brede basis. Als vroeger de betere speelsters er eens niet waren, dan speelden we beduidend minder. Nu zijn we in het eerste nagenoeg allemaal ge lijkwaardig. En velen van ons zijn ook op meerdere posities inzet baar." Uitdaging Trainer van de vrouwen is Hans Schelvis (32). Onder zijn leiding werd afgelopen seizoen bijna ook nog de districtsbeker gewonnen. Tegen het fysiek veel sterkere Nootdorp werd de finale met 2-0 verloren. „In de ploeg," kijkt Sari ne Velthoven terug, „liepen echte manwijven. Die lopen er bij ons niet. Die meiden gooiden alles in de strijd en wonnen dankzij het fysieke overwicht. We zouden soms best ook wat steviger mogen spelen." Schelvis ging bij Zwaluwen aan het werk toen de vrouwenafdeling 'op sterven na dood was'. De club telde nog 26 voetbalsters. „Het was een gezellig clubje," blikt de trainer terug, „en het merendeel liep prettig in de weg. Het was niet veel in die tijd. Beroerder kon het niet. Maar met meiden wer ken is toch heel apart, je moet an ders me ze omgaan. Ik zag er wel een uitdaging in en heb een frisse wind door de vrouwenafdeling la ten gaan." Schelvis was eerst werkzaam bij Oliveo in Pijnacker, waar hij had gevoetbald en de jeugd had ge traind. Eenmaal verhuisd naar Vlaardingen werd hij door zijn buurman, lid van het vrouwen- voetbalbestuur, in contact ge bracht met Zwaluwen. Met in to taal vier damesteams spreekt Schelvis van een weelde. „Dat is het gezien de huidige begrippen ook. Wat mij betreft mogen er zat speelsters bij komen. Elk niveau is welkom. Als je kan hardlopen en tegen een bal kan trappen, kan je hier aan de slag. Geen enkele probleem, want men is er hier van doordrongen dat de organisatie vorm moet meegroeien met het niveau." Hoewel Zwaluwen zo onderhand uit z'n jasje is gegroeid, ziet Schel vis de vrouwentak graag verder uitdijen. Zo nu en dan wordt in Holy wel eens voorzichtig over een ledenstop gesproken. Schel vis weer: „Een ledenstop? Daar moeten ze bij mij niet mee aanko men, want dan ga ik steigeren. Je moet beseffen dat als de aandacht verslapt, het binnen twee jaar af gelopen kan zijn. Den Dungen is een mooi voorbeeld. Ik weet niet meer waar die club vandaan kwam, maar een jaar of drie was die nog landskampioen en nu be staat 'ie niet meer." RW Koen Winkel man als aan dachtig toe schouwer bij PPSC. Dit seizoen fun geert 'mister PP' als aan spreekpunt. Archieffoto Peter Molkenboer Zowel trainer Hans Schelvis als aanvoerster Sarine Velthoven geniet bij Zwaluwen van het vrouwenvoetbal. 'Als je kan hardlopen en tegen een bal kan trappen, kan je hier aan de slag', luidt het credo. Foto Peter Moikenboèr

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 57