'Tolerantiedrempel komt steeds lager te liggen' Hans de Rover bepaalt nu zelf de opstelling P P= mm 'Het is een uitdaging een eens toonaangevende vereniging een positieve impuls te geven' Amateurvoetbal '97-'98 SC Door Sander Sonnemans Een scheidsrechter die in zijn ge zicht wordt geslagen door een speler. Een jeugdwedstrijd van B- junioren in Vlaardingen die volle dig uit de hand loopt en een grensrechter die tijdens een voet balwedstrijd op een van de Schiedamse velden met een bier fles op zijn hoofd wordt geslagen. Het is slechts een greep uit trieste voorvallen die zich de laatste ja ren op en rond de voetbalvelden in het Waterweggebied hebben af gespeeld. Mishandelingen waar van aangifte werd gedaan bij de politie. Hoewel het geweld binnen de krijtlijnen de laatste jaren al leen maar toe lijkt te nemen, is het aantal aangiften daarvan in dit gebied nauwelijks gestegen. Dat blijkt uit cijfers van de politie. In 1992, waar het onderzoek start te, meldde zich in Hoek van Hol land en Maassluis niemand op het politiebureau met bewust op het voetbalveld toegebrachte verwon dingen. In zowel Vlaardingen als Schiedam werd het gehele jaar slechts éénmaal aangifte gedaan. De jaren daarop is een lichte toe name waarneembaar. Hoek van Holland blijft kennelijk lange tijd verschoond van aggressiviteit tij dens het voetbal, want pas in het jaar 1995 wordt daar op het bureau voor het eerst een melding van mishandeling geregistreerd. Vlaardingen zit dan al op drie ge vallen, Maassluis en Schiedam zijn nog blijven steken op één ge welddadige uitbarsting. Dit jaar is het aantal aangiften verder geste gen, maar excessen üjken zich niet te hebben voorgedaan. In Hoek van Holland staat men weer op nul, in Maassluis is eenmaal aangifte gedaan van mishande ling, Vlaardingen kende drie ge vallen en in Schiedam vielen vol gens de computer viermaal klap pen op een voetbalveld. In de meeste gevallen werden de geweldsdelicten door spelers en/ of begeleiders van twee tegen elkaar spelende voetbalploegen gepleegd. In een enkel geval ont stond er onder de douche een knokpartij. Afgelopen jaar werd een jeugdtrainer door een boze vader van een speler op zijn ge zicht getimmerd en twee jaar ge leden werd er op een voetbalveld zelfs met een mes gezwaaid en kreeg een slachtoffer drie kopsto ten. „Een gebrek aan acceptatie," luidt het oordeel van Willem van Ravens, scheidsrechter, bestuurs lid van WK en hoofdagent in Hoek van Holland, die samen met Theo de Vree (inspecteur in Vlaar dingen en jeugdtrainer bij For- tuna) en Leo Verhaas (inspecteur en scheidsrechter) het onderzoek naar de toename van het geweld deed. „De tolerantiedrempel, je gens elkaar en jegens de scheids rechter, komt steeds lager te lig gen. We raden iedereen die wordt mishandeld en twee tanden er uit geslagen is zware mishande ling daarvan aangifte te doen. De politie gaat dan achter de da der aan, verhoort hem en maakt proces-verbaal op. Dat gaat naar de officier van justitie en die on derneemt, afhankelijk van het toegebrachte letsel, verdere stap pen. Er wordt dus daadwerkelijk iets mee gedaan. Een kopstoot, vuistslag of vechtpartij? Altijd aangifte doen." Excelsior'20 is verleden tijd voor Hans de Rover. Bij Hermes DVS gaat hij even ambitieus aan de slag om de club een treetje hoger op de voetballadder te brengen. Foto Peter Moikenboer Door Ton de Leede Komend seizoen mag Hans de Ro ver de opstelling bij vierdeklasser Hermes DVS volledig zelf bepa len. Bij Excelsior'20, zijn vorige broodheer, moest de Barendrech- ter persé de volgens het beleids plan bepaalde 4-3-3 opstelling in het veld brengen. Ondanks goede resultaten kwam De Rover hal verwege het vorige seizoen met het voetbalbestuur dermate in conflict dat hij verzocht om con tractontbinding. Met hem stapte meteen een groot aantal selectie spelers op waardoor Excelsior'20 wederom zonder prijzen in de vierde klasse bleef hangen. „Ik ben geboren en getogen bij EDS," start De Rover een mono loog, „waar ik vanaf mijn zesde tot m'n negentiende jaar heb gevoet bald. Toen moest ik een keuze maken, want ik gaf drie avonden in de week training aan de jeugd, trainde zelf twee avonden en ik moest in de avonduren studeren. Dat liep dus spaak. Je werk kan je niet opzeggen, dus ik koos voor het trainerschap. Als voetballer was ik geen hoogvlieger en om nou op zondagochtend om half tien te gaan voetballen, zag ik niet zo zitten. Ik was op mijn vijftien de begonnen als trainer, dat be viel me en daarom ging ik de ge bruikelijke cursussen volgen." „Bij EDS dachten ze dat ik daar de rest van mijn leven wel zou blijven. Ze zagen me geloof ik ook al zitting nemen in het bestuur. Ik koos er echter voor om jeugdtrai ner te worden bij HOV tot ik de kans kreeg om bij Zwart Wit'28 aan de slag te komen. Daar heb ik zeven jaar gezeten, vier jaar als jeugdtrainer van zowat alle jeugd- alftallen en de laatste driejaar als trainer van het tweede en derde elftal en van het team onder 23 jaar. Toen kreeg ik het idee dat ik ergens als hoofdtrainer aan de gang wilde. Dat werd Excelsior'20 omdat het een jonge en ambitieu ze trainer wilde hebben. De doel stelling was om binnen twee jaar te promoveren én om van het aan wezige talent een team te maken. Dat ontbrak eraan in de ogen van het bestuur. Ik kreeg ook mee dat er een beleidsplan lag waarin om schreven stond hoe er gespeeld moest worden. Ik heb dat gelezen en direct aan Ed van der Roer, de toenmalige technisch coördina tor, gevraagd wat het belangrijk ste was: mooi voetbal, altijd uit gaande van 4-3-3 of een team sme den en binnen twee seizoenen promoveren. Hij vertelde mij ook dat promotie centraal stond en dat het van ondergeschikt belang was op welke wijze dat gebeurde. Mijn conclusie was: promoveren is noodzaak, ik moet zorgen voor een eenheid en er voor gaan." Onvrede „In mijn eerste seizoen ging het zeker niet slecht maar redden we het helaas niet in de nacompeti- tie. Ook het afgelopen seizoen draaiden we bovenin mee. We hadden net van Ursus gewonnen toen ik van het bestuur te horen kreeg dat mijn contract niet werd verlengd. De onvrede over het technisch beleid, dat al jaren broeide, escaleerde. De proble men ontstonden over de uitvoe ring van het 4-3-3 systeem. Op een gegeven moment kregen we elke wedstrijd twee of drie doelpunten tegen. Ik koos voor meer defen sieve zekerheid zonder dat het Excelsior-gezicht werd verloo chend. Zo haalde ik Luuk van Troost naar achteren en mochten we niet meer als blinden gaan aanvallen. Wat ik deed mocht niet in de ogen van meneer Van der Roer. Zo moest ik op de helft van de tegenstander blijven spelen ook al had de spelersgroep daar niet de kwaliteiten voor. De spe lers kozen mijn kant, gingen in staking en voor mij viel niet meer te werken. Ik verzocht om ontbin ding van mijn contract omdat ik: geen elftal meer had. Ook de be-s geleiding, waarmee ik uitstekend samenwerkte, staakte mee. Half maart was het dus exit. Ik kan werkelijk boekdelen volschrijven over de zeker niet fraaie werkwij ze van Ed van der Roer en hulp trainer Ronald Buyt, maar daar heb ik geen behoefte aan. Ex celsior'20 is gewoon een fijne club met wat foute mensen aan het be wind." „In januari had ik gehoord dat mijn contract niet werd verlengd en begin februari was ik al rond met Hermes DVS. Berry Janse, voetbal-coördinator bij Hermes, kende mij nog van Zwart Wit'28 en bracht mij in contact met Her mes. De club met zijn hele histo rie sprak mij meteen aan. Voor mij is het een uitdaging om een eens toonaangevende vereniging een positieve impuls te geven en het te laten terugkeren naar een hoger niveau. Binnen drie jaar willen we tweedeklasser zijn. Ber ry Janse gaf een positief verhaal en vergeleek Hermes met een sla pende reus, die in potentie tot heel veel in staat is. Hij zei ook dat een hoop mensen die zich eerst van de vereniging hadden afge wend, weer terugkeren, dat de 'ouwe' Hermes-mensen weer en thousiast worden. Zo wordt Ro bert Jagt elftalleider en wordt Ruud Bakker mijn assistent-trai ner. Edwin Bakker zal waar schijnlijk de keepers gaan trainen en Wim van der Gaag wordt leider van het tweede elftal, dat Herman Wink als trainer krijgt." „Hermes is jarenlang een vreem delingenlegioen geweest. Nu zijn er naast zes jongens van Ex celsior'20, échte Hermes-jongens teruggekomen zoals René Grim- mius, Edwin Hazebroek, Peter Dröge, Michael van der Gaag, Jor- di van Baarle, Dennis Dekker red.), Lloyd Dickmoet en Harry Vlasveld. Deze spelers zijn door Beriy Janse en mijzelf benaderd. Over geld hebben we het niet ge had, daar weet ik niks van. Wel over een optimaal randgebeuren: een gezellig avondje, een chinees- je, een ontbijtje. Ze voelden ook dat er bij Hermes weer iets begon te leven en hapten toe." „Ik moet niet promoveren, we ho pen er wel op, ik ga ervoor. Ik moet met aantrekkelijk voetbal en goede trainingen de beleving terugbrengen in het eerste en tweede elftal. Ook hier ligt een be leidsplan maar ik bepaal zelf de speelwijze. Je kan wel zeggen 4-3- 3, maar dat is toch afhankelijk van het spelersmateriaal. Je kijkt naar watje in huis hebt en bepaalt dan hoe je voetbalt. Dat is het grote verschil met Excelsior'20. Daar is het beleidsplan een doel en niet zoals bij Hermes een middel om tot een doel te komen." RW j

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 59