alloten n er ijd al ïweest' m Amateurvoetbal '97-'98 Scheidsrechter Ed van Leeuwen gaat zonder vrees het betaalde voetbal in Scheidsrechters. Ooit stroomden zij vanuit Rotterdam en omstre ken richting betaald voetbal. De voorbije jaren is van die stroom een mager beekje overgebleven. Jan Wegereef (Zoetermeerder Peter Oskam niet meegeteld) is de laatste die de schifting door stond. Zijn navolgers strandden. Ed van Leeuwen is de volgende, die het vanaf dit seizoen mag proberen. Een uitdaging die de 32-jarige inwoner van Nieuwer- kerk aan den IJssel met beide handen aangrijpt. Door Sjoerd Bootsma Als voetballer, zo geeft hij toe, was Ed van Leeuwen junior geen ta lent. Hij probeerde het wel bij HWD ('Lekker dichtbij, ik moest alleen onder het viaduct door') en bij DJS. Daar immers, had vader Ed senior z'n roots liggen. Het was ook die fijnbesnorde geboren Amsterdammer die zoonlief in de richting van het zwartepak 'dreef. Van enige dwang was ech ter geen sprake. „Het trok mij wel," zo verklaart hij. „Ik vond fluiten leuk en vanaf mijn twaalfde was ik ook al grens rechter. Ik kwam uit een nest. Dan krijg je toch iets mee." Op 1 april 1981 begon de jonge Van Leeuwen aan de cursus. Hij was nog geen zestien jaar, maar kreeg van de HVB - de familie woonde inmiddels in Rijswijk - dispensatie. Met het diploma op J4«l Ht Hf t zak stapte de jonge arbiter tussen de lijnen. Elke zaterdag blies hij twee potjes. „Dat was heel ge woon. Ik moest altijd zorgen dat de eerste niet te veel uitliep, an ders kwam ik in de problemen." Buitenstaanders keken wel eens vreemd tegen dat ventje aan. Ze ker toen hij vanaf zijn achttiende de senioren mocht leiden. „Tuur- lijk waren er wel eens minder leu ke wedstrijden. Ik kan mij herin neren dat ik ooit na een potje bij ADO in de kleedkamer zat en dacht 'waar ben ik aan begonnen'. Maar stoppen zat niet in mij. Ik wilde en ik zou slagen. Nee, wij Van Leeuwens zijn binnenvet- ters. We laten ons niet zo snel ken nen. Begeleiding? Man, ik heb de eerste paar jaar geen rapporteur gezien. Tegenwoordig word je van de wieg tot aan het graf begeleid." De Haagse voetbalwereld was een ideale leerschool voor Ed van Leeuwen. Zeven jaren mocht hij de soms bikkelharde potjes in één van 's lands meest gevreesde af delingen leiden. In 1990 volgde promotie naar de KNVB. Daarna ging het redelijk vlot. Twee sei zoenen bivakkeerde de arbiter in groep 3, terwijl hij de vorige com petitie een tweede jaar in groep 1 doorbracht. „Maar dat kon geen kwaad," bekent de au- tomatise- ringsdeskun- dige. Al met al duurde de weg naar de top wel vijf tien seizoenen. „Ik denk niet dat er veel scheidsrechters zijn die zo lang bezig zijn en nog fluiten. Ik heb er nooit mee gezeten dat die weg zo veel tijd in beslag nam. Tuurlijk zie ik om mij heen de te leurstellingen. Soms zijn die ook begrijpelijk. Soms hebben men sen ook een een te hoog verwach tingspatroon. Ik vond het niet erg om af en toe een jaartje stil te staan. Dat is beter, dan dat je al maar promoveert en plotseling merkt datje aan je plafond zit. Re ken maar dat sommige mensen dan snel stoppen. Dat verwach tingspatroon is ook een belangrij ke reden waarom scheidsrechters te snel stoppen." Conditie Zijn lange aanloop kwam Ed van Leeuwen ten goede. Hoe hoger hij kwam, hoe leuker het werd. Ook gemakkelijker? „Ja en nee. Op elk niveau zijn er dingetjes die veranderen. Ik moest vooral meer trainen en dingen laten. De condi tie moest goed zijn, om in het weekeinde een toppresttatie neer te zetten. Daarnaast vraagt de overstap naar de hoofdklasse nog al wat aanpassing. Tussen dat ni veau en de klasse eronder zit een groot verschil. Neem van mij aan dat Scheveningen-Quick Boys en Katwijk-Scheveningen forse wed strijden zijn. Daar zit alles op en aan." Die duels vormden het examen voor de rijzige arbiter. Een test voor de overstap naar het betaalde voetbal, die hij uiteindelijk door stond. „Tuurlijk is het ook een kwestie van geluk hebben. Uiter aard ligt het aan je eigen presta tie. Je moet ook in het pulletje val len en representatief zijn. Dat zijn dingen die allemaal meewegen. Je kunt ondanks dat net mistas ten. Kortom, ze moeten het wel in je zien zitten. Wat niet wil zeggen dat ik op de een of andere manier bevoordeeld ben. Nee, van vriend jespolitiek is geen sprake." Als arbiter op de C-lijst van het be taald voetbal blijft Van Leeu wen een gese lecteerd aantal duels in de hoofdklasse fluiten. Voorts wordt hij in de competitie tweede elftal len betaald voetbal ingezet. Het uiteindeüjke doel zijn de paar duels in de eerste divisie. Daar moeten de kandida ten zich echt waarmaken. „Veel verandert er niet. Wel is het zo dat men verwacht dat je te al len tijde klaar staat. Als ze op de dag van de wedstrijd bellen om in te vallen, is het niet zo dat je elke keer kunt zeggen dat je niet be schikbaar bent." Uitdaging Ed van Leeuwen verheugt zich op de uitdaging. „Voetbal is veel voor mij, niet alles. Ik geniet er met volle teugen van. Het klinkt mis schien als een cliché, maar dit ne men ze mij niet meer af. Ik hoef in elk geval later niet te zeggen dat ik geen kans heb gehad. Mocht blijken dat ik niet goed genoeg ben, het zij zo." Zijn promotie naar het betaald voetbal betekent dat het drukke tijden worden voor de Nieu- werkerker. Naast zijn werk bij TNO bemant hij ook het secretari aat van de Rotterdamse Scheids rechters Vereniging. Sinds 1991 heeft hij zitting in dat college. Ui teraard in navolging van senior, die al meer dan een kwart eeuw in het zelfde schuitje zit. „Ik," zo legt junior uit, „zal mij in elk geval meer gaan beperken tot de kern activiteiten van een secretaris." Als semi-vakbondsman heeft Ed van Leeuwen ook zo zijn mening over de verhouding tussen de scheidsrechters en de KNVB. „We krijgen voldoende waardering, daar gaat het niet om. Wat zwaar der telt is een stukje respect. De bond kan dat vooral benadrukken door de hobby op een juiste ma nier te waarderen. Dan spreek ik niet over geld. Het gaat vooral om de secundaire voorwaarden. Scheidsrechters moeten nog steeds portokosten betalen voor_ het insturen van strafformulie- ren. Emblemen en de gele en rode kaarten moeten ze ook zelf aan schaffen. Dat zijn schandalige za ken. Daar moet toch iets anders mogelijk zijn, bijvoorbeeld in de vorm van beperkte sponsoring?" Kick Vebeterde randvoorwaarden zou den de werving van nieuwe scheidsrechters wellicht gemak kelijker maken. Van Leeuwen weet niet of hij heden ten dage nog een keer opnieuw aan zijn hobby zou beginnen.,Ach ja, mal loten heb je altijd al gehad. Mij geeft het een kick, omdat je het elke keer alleen moet zien te red den. Als een speler slecht speelt, wordt hij gewisseld. Kijk, geen mens is foutloos. Alleen valt het bij arbiters iets sneller op." De kritiek op de arbitrage heeft mede geleid tot een sterke terug name van het aantal scheidsrech ters. Sommige mensen zien de toenemende agressie in de maat schappij als een oorzaak. „Voor mij is dat geen excuus. In de Ver enigde Staten is misschien nog meer geweld. Op het sportveld vind je dat niet terug. Nee, regels zijn gemaakt om uitgevoerd te worden. Daaraan dient men zich te conformeren. Alleen is het wel zo, dat je met die regels flexibel kunt omgaan. Zonder te mar chanderen. Een scheidsrechter moet in elk geval niet alles willen zien. Overal is een mouw aan te passen." Van Leeuwen ziet voor de arbitra ge dan ook een toekomst. „Scheidsrechters zullen er altijd moeten zijn. Alleen moeten de re gels niet te veel wijzigen. Het spelletje moet simpel blijven. Zo vraag ik mij af wat de zin van één van die nieuwe regels is. Daarin staat dat een doelman de bal niet langer dan vijf a zes seconden in zijn bezit mag hebben. Zoiets is niet door een praktisch iemand verzonnen!" - Ed van Leeuwen wijst gedecideerd. „Natuurlijk is het ook een kwestie van geluk hebben. Uiteraard ligt het aan je eigen prestatie. Je moet ook in het pulletje vallen en representatief zijn. Dat zijn dingen die allemaal meewegen. Je kunt ondanks dat net mistasten. Kortom, ze moeten het wel in je zien zitten. Wat niet wil zeggen dat ik op de een of andere manier bevoordeeld ben. Nee, van vriendjes politiek is geen sprake." Foto Henriëtte Guest Wie: Sharon Tomasic (I) en Kim de Koning (r) Club: Tediro Band met de club? Sharon: „Mijn vriend Danny van der Burgh voetbalt bij Tediro."Kim: „Ik zat nog in de luiers toen mijn moeder, Joke van Anen, me meenam naar de club. Haar vader Doris is jarenlang penningmeester ge weest. Voor voetbal werd bij onsthuisalles opzij gezet. Zelfs verjaardagen en feesten werden uitgesteld als er bij Tediro wat te doen was." Hoe lang? Sharon (19): „Tweejaar. Vanaf m'n eerste ontmoeting met Danny. Daarvoor kwam ik bij Feyenoord en Spartaan'20. Mijn broertje Misja speelde bijdie verenigingen indejeugd.Zelfheb ik een tijdje bij Hillesluis gevoetbald. Toen Corrie Molendijk haar werkzaamheden alsgastvrouwe moest staken, omdat zij onmisbaar werd in de kantine, heeft voorzitter Koos van Diest mij gevraagd of Kim en ik haar in de bestuurskamer wilden vervangen." Kim (16): „Ikwaseff, twaalf jaartoen ikal patat stond te bakken. Mijn moeder was in die tijd kantinebeheerster. Dat werk doet zij nu niet meer, maar als vrijwilligster staat zij nog steeds achter de bar. En ik ook." Wat is het leuke? Sharon: „Dateraltijd een gezellige sfeer heerst. Tediro is een echte vriendenclub. Na het voetballen gaan we metz'n allen stappen of uit eten." Kim: „Ik heb het altijd naar m'n zin."

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 65