Joods Historisch museum bedankt de gevers Kunsthal toont meubelontwerpen Willen slaven en piesters zich nu melden? Maak kennis met de geheimen van een wereldhaven 36-1004 Wie dit jaar de aandacht trek kende expositie van de inzendin gen voor de Nederlandse Meu belprijzen en de bekroonde on derwerpen wil bekijken, moet daarvoor naar het museum: de Kunsthal in Rotterdam. In dit moderne, laagdrempelige mu seum zijn de ruim 200 inzendin gen nog tot en met zondag 7 september 1997 dagelijks te bezichtigen. Jan Schulp, organisator van de Nederlandse Meubelprijzen: 'In overleg met de Jaarbeurs, die het elk jaar weer mogelijk maakt de inzendingen te presenteren, is besloten nu voor een andere lo catie te kiezen dan een van de beurshallen in Utrecht. En een locatie bovendien die een ade quate ambiance "biedt voor de Nederlandse Meubelprijzen als solo-expositie.' In de meubelwe- reld en onder ontwerpers vor men de prijsuitreiking en de ten toonstelling van de inzendingen een jaarlijks hoogtepunt. En ook de consument heeft er altijd veel belangstelling voor. Zowel voor de prijswinnende ontwerpen als voor de inzendingen, die het niet gehaald hebben en waaronder men altijd weer heel bizarre en bijzondere meubels en objecten aantreft met vooral een hoge 'kijk'waarde. De Meubelprijzen hebben in middels zo'n grote bekendheid dat we het best aandurven ze solo te exposeren. Een plezierige bijkomstigheid van deze afzon derlijke expositie is dat hij veel langer loopt dan de beursduur van vijf dagen.' De Nederlandse Meubelprijzen kennen verschillende catego rieën, waarvan die voor het 'Bes te Nederlandse Meubelontwerp' en 'Jonge Ontwerpers' de meeste inzendingen kennen. Dat geldt ook dit jaar weer. De inzen dingstermijn is inmiddels geslo ten en alle (op foto of tekening) ingestuurde ontwerpen zijn ge screend op de voor deze prijzen vastgestelde criteria. 'Bij de Prijs voor Jonge Ontwerpers is een leeftijdsgrens van dertig jaar ge steld. Die probeert men nogAve- leens te omzeilen. Of men stuurt zijn ontwerp in voor het Beste Nederlandse Meubelontwerp. Maar dan voldoet men vaak niet aan het criterium van de profes sionele serieproduktie,' heeft Jan Schulp in de loop der jaren erva ren. Binnenkort zullen de diverse ju ry's voor de verschillende cate gorieën zich over de ruim 200 inzendingen buigen en er hun oordeel aan verbinden. Bij jonge ontwerpers wordt vooral geke ken naar het inventieve en inno vatieve element. Door fabrikan ten ingezonden meubels worden daarnaast nog op een aantal an dere, specifieke punten beoor deeld. Er zijn dit jaar 90 inzen dingen van fabrikanten en ont werpers voor het beste Neder landse Meubelontwerp. Op 27 september 1997 brengt Operama de opera Aida in de Amsterdam ArenA. Met meer dan 40.000 toeschouwers zo'n 600 acteurs en een projectie scherm van 1400m2 wordt deze Aida een compleet nieuwe erva ring vergeleken met andere ope raproducties. Voor deze spekta kelopera zoekt Operama 500 ge ïnteresseerden die als figurant één van de rollen van soldaat, priester (m/v), hofdame, minis ter of slaaf willen vefvullen. Iedereen die ouder is dan 18 jaar en zin heeft om mee te spelen in een van de 1500 schitterende kostuums kan voor een rol in aanmerking komen. Op 6 september 1997 zal in de Amsterdam ArenA een selectie dag plaatsvinden. Geïnteresseer den kunnen zich, zonder zich van te voren in te schrijven, om 14.00 uur melden bij de hoofdin gang van de Amsterdam ArenA. Tussen 14.30 en 18.00 uur zullen de selecties plaatsvinden. Voor afgaand aan het optreden zullen de geselecteerde figuranten vier avonden moeten repeteren in het decor van de spektakelopera. Op vrijdagavond 26 september vindt een generale repetitie plaats met de gehele cast en het orkest. In ruil voor hun inzet krijgen de figuranten een toegangskaart voor Aida en een oorkonde van deelname. Om geïnteresseerden te informeren is een speciaal in formatie nummer geopend, dat 24 uur per dag te bereiken is. Het Aida-infonummer is: 0900 300 1440. Rotterdam heeft zo haar eigen manier om de jaarlijkse opening van het kunst- en cultuurseizoen te vieren. Ge kozen werd voor een multi mediale formule die de titel 'de VoorUitBlik' meekreeg. De gekozen aanpak bestaat uit drie elementen: een spe ciaal voor het nieuwe sei- zoengeproduceerde televisie talkshow, een groot informa tiepaviljoen naast Htotel New York en een speciale bijlage van het Algemeen Dagblad, die vanaf 6 septem ber in zeer ruime mate over de stad verspreid zal worden. Het speciaal geproduceerde te levisieprogramma staat onder redactie van het bekende cultu rele tv-magazine 'Moois'. Ten behoeve van het televisiepro gramma voelde Loes Luca aller- lei prominenten uit het Rotter damse wereldje op haar geheel eigen wijze aan de tand. Afge wisseld met fragmenten van dans, theater, kunst, literatuur en film zal deze show zaterdag 6 en zondag 7 september uitge zonden worden via TV-Rijn- mond. Beide avonden om 19.00, 21.00 en 23.00 uur. Paviljoen Tijdens de Wereldhavendagen staat op 6 en 7 september naast Hotel New York op de Wilhel- minakade het cultureel pavil joen van de VoorUitBlik. Dit paviljoen is een samenwer kingsproject met de wereldha vendagen en staat dus ook in het teken van 'Verre Reizen'. Aansluiten op dit thema berei den twee kunstenaars (Wessel Holleman en Maria Arenas) exotisch voedsel uit de vier windstreken. Bezoekers van het cultureel informatiepaviljoen kunnen tussen 10.00 en 19.00 uur van deze hapjes komen proeven. Uiteraard is er ook weer alle seizoensinformatie te vinden en kunnen bezoekers hun tassen'vullen met brochures en folders. Middenin het Cultu reel Paviljoen is ruimte inge ruimd voor de presentatie van het R'Uit Magazine, het nieuwe tijdschrift over kunst, cultuur en vrije tijd in Rotterdam. Algemeen Dagblad Op 3 september verschijnt een culturele Rotterdam-bijlage bij het Algemeen Dagblad. Naast informatieve artikelen is er een jaaragenda van tentoonstellin gen, podiumkunsten (theater, dans, cabaret, muziek), jeugde- venementen en festival in 1997- 1998 te vinden. Midden in de bijlage zit een uitneembare pa gina met hoogtepunten van dit seizoen. Verder veel aanbiedin gen, adressen en telefoonnum mers van de grotere kunstinstel lingen. Vanaf 6 september is de krant gratis verkrijgbaar bij het VVV en op allerlei plekken in de stad. Eind vorige eeuw ontstond in Amerika het fenomeen 'Bar bershop singing'. In die tijd verrichtte een kapper naast het bekende knippen en sche ren ook kleine medische in grepen zoals het trekken van kiezen. Voor de kapperszaken vormde zich al gauw een lan ge rij wachtenden die, om de tijd te doden, volksliedjes zon gen: het 'Barbershop singing' was geboren. Rotterdam heeft sinds 1992 haar eigen Bar- bershop-koor. Frans Bos is behalve oprichter en voorzitter van 'The Gents Mainport Barbershop Singers' ook al vijfentwintig jaar voorzit ter van het RET-Mannenkoor. Hij legt uit dat er nogal wat verschillen zijn tussen een Bar- bershop-koor en bijvoorbeeld het RET-Mannenkoor. Bos: 'Andere koren zitten vaak en hebben een map met teksten in handen. Barbershop-singers doen het zonder map en zitten niet. Verder treden we in mooie show-kleding op en bewegen we meer. Daar hebben we een spe ciale choreograaf voor. Expres sie is heel belangrijk in een Bar- bershop-koor. Je moet wel we ten waarover je zingt.' Een ander verschil schuilt in de liedjes die a-capella gezongen worden. Eenvoudige melodieën vormen het uitgangspunt voor de Barbershop-songs. Daar naast zijn de liedjes van specifie ke arrangementen voorzien en geschikt voor kwartetten en ko ren. Barbershop-muziek is opge bouwd uit vier verschillende stemmen: de lead, bas, tenor en bariton. Veelal worden Ierse volksliederen als basis gebruikt. The Gents' Mainport Barbers hop Singers bestaat momenteel uit zo'n veertig leden. Het Rot terdamse koor is één van de twintig Barbershop-gezelschap- pen die Nederland rijk is. Tij dens een Barbershop-conventie in De Doelen, waaraan zo'n der tien koren meededen, bereikten The Gents de derde plaats. 'Dat is niet slecht als je bedenkt dat we pas vijf jaar bestaan. Het koor uit Nieuwegein is de abso lute top in Nederland, maar die bestaan al vijftien jaar,' blikt Bos tevreden terug. Volgens de voorzitter kan ieder een het leren. Bos: 'Je hoeft er niet speciaal voor geleerd te heb ben, maar het vereist wel veel inzet. Je kan al met vier man gaan 'barbershop-zingen', maar in Amerika zijn er ook koren van 150 man. We hebben nu ongeveer 30'songs op ons reper toire. Daar zitten ook de zoge naamde.'pool cat songs' bij. Dat zijn 12 Barbershop-liedjes die bij koren over de hele wereld be kend zijn. Laatst hadden we hier een dokter uit Engeland op be zoek, die kon zo meezingen.' Zaterdag 13 september wordt het eerste lustrum in de Kuip gevierd. Naast de jubilaris zullen dan ondermeer Full Color (La dies Barbershop Quartet), Why Four (Gents Barbershop Quar tet) en de country-band Ranch House Favorites optreden. The Gents' Mainport Barbershop Singers kunnen nog nieuwe le den, het liefst tenoren, gebrui ken. Informatie: 010 - 479 48 18. De tentoonstelling 'Vriendelijk bedankt!' vormt de afsluiting van het 10-jarig jubiieum van het Joods Historisch Museum. Het is een hommage aan een ieder die het museum de afgelo pen jaren iets geschonken of in bruikleen gegeven heeft Er is een goed afgewogen en aantrekkelijke keuze gemaakt van de 150 meest bijzondere aanwinsten uit de talrijke en ge nereuze schenkingen en bruikle nen van de afgelopen vijf jaar. Prachtige schilderijen, fraaie te keningen en prenten, ceremo niële voorwerpen, persoonlijke documenten, foto's, curiosa, maar ook een keuze uit de mu ziekcollectie maken deel uit van deze presentatie. Representatief Belangrijke kunstenaars als Isaac Israels, Carel Willink, Jan Veth, Samuel Jessurun de Mes- quita en Eli Content zijn in de tentoonstelling vertegenwoor digd met een of meer dere werken. Vriendelijk be dankt!'(vanaf 12 september) is een zeer gevarieerde en afwisse lende tentoonstelling die repre sentatief is voor het verzamelbe leid van het Joods Historisch Museum. Het museum beschikt niet over een eigen aankoop-budget, maar dankzij de Stichting Vrienden van het Joods Histo risch Museum en de vrijgevig heid van velen wordt de collec tie aangevuld. Sinds de nieuwe huisvesting van het museum in de vier gerestaureerde Hoog duitse sypagogen, heeft de eigen collectie een grote groei doorge maakt. De zwaartepunten van het ver zamelbeleid liggen bij voorwer pen die representatief zijn voor de religie, cultuur en geschiede nis van de joden in Nederland en bij werk van Nederlands- joodse kunstenaars. Joods His torisch Museum,J.D.Meijer- plein 2-4, Amsterdam, dagelijks open van 11-17 uur. Tijdens de Wereldhavendagen brengen boot- en busexcursies belangstellenden naar bijzon dere plekken die in het dage lijks leven niet toegankelijk zijn voor publiek. Bedrijven en fabrieken openen hun poorten en laten zien wat er gebeurt met goederen, fruit, grondstof fen en containers die de Rot terdamse haven passeren. Za terdag 6 september en zondag 7 september, vertrektijden zie onderstaande korte excursie beschrijvingen (vermelde tijden zijn vertrektijden) vertrek vanaf de Müllerpier. Toegangskaarten. Buskaarten: f. 3,50 p.p. Bootexcursies: f. 5,~ p.p. Op 5,6 en 7 september kunt u de benodigde kaartjes kopen bij het Reisbureau op de Müllerpier. Openingstijden Reisbureau; vrijdag 5 septem ber 12.00 - 18.00; zaterdag 6 september 10.00 - 18.00 uur; zondag 7 september 10.00 - 17.00 uur. Let op; de capaciteit is beperkt. Omdat sommige be drijfsterreinen niet geschikt zijn voor kinderen, is bij een aantal excursies een minimum leeftijd vermeld. Meer informatie 010-4897744 of tijdens de Wereldhavenda gen bij het Reisbureau op de Müllerpier. Onderstaande op somming is overigens niet vol ledig. Afval. AVR is de grootste af valverwerker in Nederland. Door huisvuil om te zetten in electriciteit wordt voorzien in de electriciteitsbehoefte van 600.000 mensen. Nieuw is dat er dit jaar over het terrein mag worden rondgelopen. Vanaf 12 jaar. Busexcursie, plus minus 3 uur. Zaterdag en zondag 11.00; 11.40; 13.00; 14.20; 15.40 uur. Binnenvaart. Boottocht met entertainment aan boord, waarbij u alles te weten komt over het belang van de binnen vaart voor de Rotterdamse ha ven. Bootexcursie, plus minus 1 uur. Zaterdag 10.30; 12.00; 13.30; 15.00; 16.30 uur. Zon dag 10.30; 12.00; 13.30; 15.00 uur. Chloor. Akzo Nobel Chemi cals. Bezoek deze enorme chloorfabriek en ontdek dat chloor niet alleen in schoon maakmiddelen zit, maar ook in andere producten die we vrij wel dagelijks gebruiken. Bus excursie, plus minus 2,5 uur. Zaterdag en zondag 11.30; 12.40; 13.50; 15.00; 16.10 uur. Containers. Europe Combined Terminals Rail Service Cen ter. Hoe komen containers van de schepen op treinen terecht? Neem een kijkje bij het intrige rende logistieke netwerk van ECT en RSC. Busexcurise, plus minus 2 uur en 15 min. Zaterdag 11.15; 12.00; 12.45; 13.30; 14.15 uur. Van kolen naar gips. Europees Massagoed Overslagbedrijf Electriciteitsbedrijf ZuidHol- land.Van ver zijn ze al te zien, de enorme bergen kolen en ert sen bij overslagbedrijf EMO. EZH gebruikt deze kolen om zo milieuvriendelijk mogelijk electriciteit op te wekken. Vanaf 12 jaar. Busexcursie plus minus 3,5 uur. Zaterdag en zondag 11.10; 12.10; 13.20 uur. Vrieshuis Eurofrigo. Bekijk het koel- en vrieshuis (- 22 graden). U ziet onder meer het keurlo- kaal voor inspectie van vlees en vis en u krijgt een toelichting op de weg die producten afleg gen voor ze in de winkel liggen. Ideaal voor wie een korte ex cursie wil doen! Busexcursie, plus minus 2 uur. Zaterdag 10.30; 11.45 13.00; 14.15; 15.30; 16.40 uur. Begeleiding Scheepvaart. Een bezoek aan de Verkeerscentra- le Botlek, het bunkerstation van Van Woerden en het Nau tische Service Centrum, waar de samenwerking van slepers, loodsen en roeiers zal worden toegelicht. Georganiseerd door de Havenvereniging. Busex cursie, plus minus 3 uur. Zater dag en zondag 10.30; 12.15; 14.00; 15.45 uur. Containers Maasvlakte. Be zichtiging van en demonstra ties op het ECT-terrein. EC- T'ers vertellen alles over de enorme containerkranen, au tomatic guided vehicles en con- tainertreinen. Busexcursie, plus minus 3,5 uur. Zaterdag en zondag 10.15; 12.00; 13.45; 15.30 uur. Virtual Reality. Marine Safety International Rotterdam. Vaar door een haven in de modern ste scheepssimulator ter we reld! U krijgt een rondleiding en bezoekt de expositie van kunstenaar Paul Kerrebijn. Busexcursie, plus minus 2 uur. Zaterdag 10.30; 11.55; 13.20; 14.45; 16.10 uur. Zondag open huis. Fruithaven Seabrex. Rondlei ding op het terrein van Fruit Terminal, die goed is voor de overslag van ruim een miljoen ton fruit en groente. En u be kijkt de koelopslag, klimalood- sen en oplaadstations. Busex cursie, 2 uur en 40 min. Zater dag 10.15; 10.55; 12.20; 13.45; 15,15 uur. Shell Pernis. Shell Pernis is het grootste en modernste petro chemische complex in West» -Europa. Bezoek aan onder meer een controlekamer en een rondrit over het terrein. Kinde ren alleen met begeleiding. Boot-busexcursie, plus minus 3 uur en 45 min. Zaterdag 10.15; 11.30; 12.15; 13.30; 14.15; 15.30 uur. Maasvlakte. Bezoek aan de Slufter, een enorm bassin voor de opslag van verontreinigde baggerspecie. Tijdens de bus tour geeft een vogelkenner in formatie over flora en fauna op de Maasvlakte. Busexcur sie, plus minus 3,5 uur. Zater dag en zondag I0;40; 11.40; 12.40; 13.40; 14.40 uur. Stormvloedkering. Met de Ca tamaran gaat het in volle vaart naar de stormvloedkering. In het bezoekerscentrum u een uitgebreide toelichting, waarna een rondleiding op de bouw plaats volgt. Vanaf 8 jaar. Bootexcursie, plus minus 3 uur. Zaterdag en zondag 10.40; 12.10; 13.50; 15.30 uur. Dieptepeiling. Hoe wordt het scheepvaartverkeer veilig gere geld? In de Verkeerspost Maasboulevard wordt uitge legd en geïllustreerd met mari foon en radar. Een hydrografie vaartuig van het Gemeentelijk Havenbedrijf vervoert de ex- cursiegangers. Bootexcursie, plus minus 2 uur,. Zaterdag 10.20; 11.00; 11.50; 12.35; 13.20; 14.00; 14.50; 15.35; 16.20 uur, zondag 10.20; 11.05; 11.50; 12.35; 11.15; 14.05; 14.50; 15.35; 16.15 uur. Wereldhavenbustoer. Busron drit door de haven met uitge breide toelichting. De excursie voert langs het pas geopende Educatief Informatie Centrum (EIC), waar de haven en indus trie activiteiten in een expositie worden toegelicht. Busexcur sie, plus minus 3 uur. Zaterdag en zondag 12.0(5; 12.30; 13.00; 13.30; 14.00; 14.30; 15.00 uur. Wereldhavenboottocht. De ha ven is het bekijken waard vanaf het water. Een vaartocht van een uur met uitgebreide toelichting. Bootexcursie, plus minus I uur. Zaterdag en zondag 10.30; 12.15; 13.45; 15.15; 16.45 uur. VoorUitBlik opent Rotterdamse kunst- en cultuurseizoen 1997-1998 Loes Luca aan het werk tijdens de opnames van de talkshow foto: LEUNIS VERLINDE Carel Alons, direkteur van de Rotterdamse Schouwburg foto: LEUNIS VERLINDE Barbershop-singers doen het zonder map en zitten niet door RAYMOND ROTTEVEEL The Gents' Mainport Barbershop Singers Place Vendome van Isaac Israels, één van de vele schenkingen Archieffoto De Havenloods foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 7