HER DER 1 Lezers Panorama bedwingen de Afrikaanse Kilimanjaro Gaykrant Reisservice organiseert thematisch uitstapje naar dierentuin ihi Jan Mulder maakt zich vrolijk over gebruik mobiele telefoon Uw bloed, hun maaltijd Uitbundige jubileumviering Radio Modern Zuidplein September is weer de maand contra analfabetisme Milieubewust koffiezetten Opleiding NLP nu ook in Rotterdam 36-1001 Analfabetisme is nog steeds een taboe in Nederland. Hoewel men niet kunnen lezen meestal associeert met landen buiten Eu ropa, zijn er ook in ons land nog veel Nederlanders die deze basis vaardigheid niet beheersen. Schaamte en angst om er door de omgeving op aangekeken te worden dat men niet (goed) kan lezen en schrijven, weerhouden mensen er vaak van om iets aan deze situatie te veranderen. Als men eenmaal over de drempel durft te gaan, en lessen bij de Basiseducatie volgt, maakt schaamte meestal plaats voor opluchting. Na jarenlang ver zwijgen kan men eindelijk vrijuit praten in een groep met lotgeno ten die eikaars problemen her kennen. Mensen die telefonisch informa tie wensen of zich willen aanmel den worden uitgenodigd voor een uitgebreid gesprek in hun eigen woonomgeving. Zo'n ge sprek is niet alleen bedoeld om mensen op hun gemak te stellen, maar ooknom vast te stellen in welke groep men het beste past. Er zijn verschillende niveaugroe pen, niet alleen voor degenen die helemaal niet kunnen lezen en schrijven, maar ook voor deelne mers die hun vaardigheden en kennis op het gebied van de Ne derlandse taal willen verbetren of uitbreiden. Doorgaans kan men snel en dicht bij huis starten met een cursusprogramma. De hele maand september vindt er een alfabetiseringscampagne plaats. Door het hele land zullen affiches verspreid worden en ook op de tv zullen regelmatig spotjes te zien zijn. 8 september is uitgeroepen tot de dag van de alfabetisering. Het landelijke telefoonnummer van de Basisinformatie is 0800 - 0234444. Kent u iemand in uw omgeving die niet goed uit de voeten kan met lezen en/of schrijven, geeft u hem of haar dan dit nummer. In navoljging van het succes op de Amerikaanse markt is nu ook in Nederland het zgn. Eco kof fiefilter verkrijgbaar. Het betreft hier een koffiefilter van ongebleekt katoen. Na ge bruik kan het uitgespoeld wor den en is het klaar voor herge bruik. Eventueel na enkele maanden even in de was gooien. Volgens zeggen gaat het filter jaren mee. Het filter past in ieder koffiezetsysteem en is te verkrij gen voor alle maten filters. De voordelen zijn evident: geen fil terzakjes meer nodig besparend voor de portomonnee en het mi lieu. De filters zijn te verkrijgen in winkels waar natuurprodukten worden verkocht. De prijs schommelt rond de zeven gul den. Voor meer informatie: PE- TAN, Mijnsherenland, 0186 - 603125. Drie trainers van het instituut Arcturus starten gezamenlijk een training Neuro Linguistisch Programmeren in Rotterdam. Alle drie zijn ze ervaren in de fijne kneepjes van NLP. Onder het motto: 'test alles eerst voor dat je erin gaat vertrouwen en maak kennis met de trainers' or ganiseren ze een open dag. Deze zal plaats vinden op zondag 7 september in de ruimte van de Hyperventilatie Vereniging Rot terdam, Gerard Scholtenstraat 128 te Rotterdam. Degenen die langs willen komen op de intro ductiedag worden verzocht dat even te laten weten: Arcturus 010-4220252 of 0252-518537. Arcturus is gevestigd op de Bergsingel 141-a, 3037 GD te Rotterdam Arcturus is een gerenommeerd instituut in NLP met vestigingen in Nederland België en Frank rijk en is daarmee één van de grotere instituten op dit kennis gebied in Nederland. Arcturus geeft al meer dan 10 jaar oplei dingen in NLP en nu dus ook in Rotterdam. Arcturus is geregis treerd bij de Nederlandse Vere niging van NLP, de NVNLP. Zij hechten aan een open samenwer king met andere instituten. Zo vindt regelmatig trainersuitwis seling plaats met o.a. het New York Training Institute in Ame rika. Dit instituut is het oudste instituut op het vlak van NLP. Vrijdag 19 september a.s. ver trekt Panorama met 100 lezers naar Tanzania. Het doel: het bedwingen van de Kilimanjaro, de hoogste berg van Afrika (bij na 6000 meter)! De klim neemt totaal vijf dagen in beslag en de afdaling duurt twee dagen. Za terdag 28 september a.s. is de aankomst op Schiphol. Dan zal blijken wie het gehaald heeft, wie zichzelf tegenkwam of wie kennis maakte met de grootste vijand: hooqteziekte De Kilimanjaro heeft een magi sche aantrekkingskracht. Vorig jaar begonnen zo'n 20.000 klim- mers aan de 'Kili'. Je hoeft geen klimheld te zijn om de berg te bedwingen, een goede conditie en een sterke mentaliteit is ech ter een voorwaarde. »Van de Ja panners haalt slechts 10 procent 'het dak van Afrika', en van de Europeanen de helft. Van alle problemen die men onderweg tegenkomt, zit zeventig procent tussen de oren. Maar wanneer de top eenmaal bereikt is, beseft men de schoonheid van het mysterie pas. Ondanks dat echte klim-erva- ring niet noodzakelijk is, blijft de Kilimanjaro een enorme uit daging. Vanaf de vierde dag ko men de klimmers hun grootste vijand tegen, hoogteziekte. Rond de 4000 meter wordt de lucht enorm ijl. Het slapen gaat dan moeilijk, het ademhalen gaat zwaar en de hoofdpijn kan komen opzetten. Maar de grootste tegenstander tijdens de klim is de klimmer zelf. En dat maakt de tocht zo uitdagend, want de klim is een gevecht te gen jezelf. Uit de regio Rotterdam klimmen de volgende mannen mee: P. Hage uit Hoogvliet, C. Over- gaauw uit Rotterdam, J. den Outer uit Rotterdam en J.H. Midde uit Zwartewaal. Op zaterdag 6 september aanstaande wordt er in sa menwerking met de stichting Rainbow Fun Days een the- ma-safaridag gehouden: "Ho moseksualiteit bij dieren'. Op deze dag zullen 'gays' uit heel Nederland bijeenkomen in (Safari) Beekse Bergen. Ge durende het gehele weekend is het mogelijk om naast een ge wone rondleiding in de Safari bus een speciale rondleiding te krijgen waarbij ook aspecten over homoseksualiteit bij die ren aan de orde komen. Homoseksualiteit komt niet al leen voor bij mensen maar ook bij dieren. Het is niet goed moge lijk om dit gedrag onderling te vergelijken, omdat bij de mens relatievorming een belangrijke bijkomende factor is. In de dierenwereld leven dieren in verschillende samenlevings verbanden die in mindere mate gericht zijn op seksualiteit. De seksualiteit richt zich bij de meeste dieren met name op de voortplanting. Lesbische koeien Als deze seks gericht is op voort planting lijkt het op het eerste gezicht vreemd dat homoseksua liteit bij dieren voorkomt. Toch is dit gedrag gedocumenteerd bij meer dan 300 soorten waaronder zoogdieren, vogels, reptielen en insekten. Homoseksuele verze tjes kunnen echter zeer produk- tief voor de voortplanting zijn. Homo-koeien zijn, net als ande re hoefdieren, hiervan een goed voorbeeld. Doordat koeien in een harem met één stier leven, proberén zij allen de interesse van de stier te krijgen. Af en toe knopen daarom twee koeien een schijnbaar lesbische verhouding aan. Hierbij neemt één koe de rol van de stier op zich. Dit trekt juist vaak de aan dacht van de stier, die vervol gens over gaat tot paring met één van deze koeien. Gebrek aan de andere sekse kan bij dieren ook leiden tot homoseksueel ge drag. Flamingo's Met name wanneer de uiterlijke verschillen tussen de seksen mi nimaal is. Bekend is het verhaal van twee mannelijke flamingo's in de diergaarde Blijdorp. Zij vormden, bij gebrek aan vrouw tjes, een stel dat er zelfs in slaag de een bevrucht ei (dat ze kregen van een verzorger) uit te broe den. Een jaar later wist één van de mannetjes wel een vrouw 'aan de haak te slaan'. Hieruit bleek dat de homoseksuele relatie uit pure noodzaak was ontstaan Bij apen wordt het homoseksue le gedrag ook wel gebruikt om de onderlinge verhoudingen vast te leggen. Deze zogenaamde status-sex is nauw verbonden met de domi nantie. Om zich onderdanig te tonen aan de leidende man van een groep apen, tonen vrouwtjes vaak hun achterwerk. Als ant woord zal de dominante man een schijnparing aan gaan. Dit gelijke gedrag vertonen ook on dergeschikte mannen of vrou wen aan elkaar. Omdat zelfs jonge apen van dit gedrag gebruik maken, blijkt dat het met de oorspronkelijke sek suele daad niets meer te maken heeft. Bezoekers van dierentui nen komen vaak thuis met het idee dat apen onverzadigbaar zijn. De observatie is dan wel accuraat geweest maar de inter pretatie echter fout. Uitstapjes De Rainbow Fun Day in Safari Beekse Bergen is slechts één van de verschillende dagjes uit die speciaal voor de gays in Neder land worden georganiseerd. Al eerder werden pretparken als de Efteling en Euro Disney be zocht. Safari Beekse Bergen is de eerste dierentuin op de kalender. In samenwerking met de Gaykrant Reisservice zijn er tevens kam peer- en bungalow-arrangemen ten ontwikkeld voor diegenen die een heel weekend naar Beek se Bergen willen komen. Safari Beekse Bergen is in het weekend van 6 7 september geopend van 10-17.00 uur. Voor meer informatie: 013- 5360035. Safari Beekse Bergen, Beekse Bergen 31, Hilvarenbeek. Aan het begin van het school jaar komt uitgeverij Malm- berg uit Den Bosch met een nieuw initiatief om het lezen door kinderen te bevorderen. Onder de naam 'Boektoppers' biedt Malmberg bekende en bekroonde kinderboeken aan tegen een zeer lage prijs. Voor 25 gulden kan elke ba sisscholier in het bezit komen van een pakket van zes popu laire kinderboeken. Voor de kleuters is er een pakket van vier fraaie prentenboeken. De pakketten zijn samengesteld naar leeftijd en leesontwikke- ling van de kinderen. Malm berg, dat ook de bekende edu catieve jeugdbladen Pippo, Bobo, Okki, Taptoe en Hello You! uitgeeft, wil hiermee een extra stimulans geven aan de leesontwikkeling. De boeken van succes-auteurs als Jan Terlouw, Jaap ter Haar, Paul Biegel, Carry Slee, Jacques Vriens, Anke de Vries, Mieke van Hooft en Hanna Kraan, kunnen worden besteld via school. Jan Terlouw, de bekende kinder boeken-schrijver, heeft eens ge zegd: 'Als we een kind leren le zen, geven we het een cadeau waarvan de waarde nauwelijks is te bevatten.' Uitgever Theo Eij- spaart benadrukt: 'Boeken zijn belangrijk, ook voor de jongste kleuters. Je kunt met boeken le zen eigenlijk niet vroeg genoeg beginnen. Het begint met voor lezen, samen de platen in pren tenboeken bekijken, samen pra ten over wat je ziet. Het stimu leert de taalontwikkeling van het kind. En doordat ouder en kind samen genieten van het kijken, praten en lezen, leert het kind boeken kennen als bron van ple zier. Zeker als het kind in groep 3 en 4 zelf leert lezen, zijn boe ken belangrijk. Boeken bieden woordjes, kleine zinnetjes en zelfs korte verhaaltjes. Kinderen die lezen, leren zich concentreren en hoeven zich niet te vervelen. Bijzondere aan dit initiatief is wel de prijs. De boeken kosten slechts 25 gulden voor een pak ket van 6 (of 4 prentenboeken). 'Normaal kost dit soort boeken in de winkel rond de twintig gul den per stuk,' zegt de uitgever. 'We hebben de drempel dus be wust heel laag gemaakt.' 'Het is goed als kinderen van jongs af een beetje geholpen worden bij de keuze van boeken. Bij die keuze kunnen school en ouders elkaar goed aanvullen,' aldus Eijspaart. 'Daarom bieden we de Boektoppers aan met een folder die op de eerste schooldag na de zomervakantie op elke basis school wordt uitgedeeld. De boeken zijn dan ook uitsluitend nu via school te bestellen.' Boektoppers bestaat uit vier boekenpakketten die besteld kunnen worden door de ouders. Er bestaan honderden boeken. Maar hoe kom je als ouder te weten wat de beste kinderboe ken zijn? Boektoppers behoren tot de beste. Ze zijn stuk voor stuk spannend, of leuk, of ont roerend. Ze zijn geselecteerd op titel, schrijver en AVI-leesni- veau. Het zijn dus bekende kin derboeken. Veel Boektoppers- boeken zijn zelfs bekroond.' Pakketsamenstelling Pakket groep 1 en 2 (4 prenten boeken voor 25 gulden). Tony Röss: Ik kom je opeten! Ingrid en Dieter Schubert: Plat- voetje. Martin Waddell en Bar bara Firth: Ga je mee. Kleine Beer? Lieve Baeten: Lotje is jarig. Pakket groep 3 en 4 (6 kinder boeken voor 25 gulden). Brigitte Minne en Agnes Verbo- ven: De hut in de boom en ande re verhalen. Elfie Donnelly: Een pakje voor mevrouw Larietand. Heieen Vissinga: De tijd keert om (Mo treek dijt ed). Ingrid Uebe: Giechelbig. Ole Lund Kir- kegaard: Pudding Tarzan. Han na Kraan: Verhalen van de boze heks. Pakket groep 5 en 6 (6 kinder boeken voor 25 gulden). Carry Slee: Ridder Schijtebroek. Jan Terlouw: Oom Willibrord. Henk Hokke: Marloes. Jaap ter Haar: Boris. Leonie Kooiker: De heksensteen. Paul Biegel: De rover Hoepsika. Pakket groep 7 en 8,(6 kinder boeken voor 25 gulden). Mieke van Hooft: Treiterkoppen. Peter Jan Rens: Rauzer. Simone Schell: Marie Pouceline of de Nicht van de Generaal. Uri Or- lev: Het eiland in de Vogelstraat. Jacques Vriens: En de groeten van groep 8. Anke de Vries: Blauwe plekken. Voor de scholen die deelnemen is er geen administratieve romp slomp en men krijgt voor elke tien bestellingen een gratis pak ket naar keuze voor de schoolbi bliotheek. Malmberg eist geen minimum aantal bestellingen als voorwaarde voor levering. 'Elke bestelling, ook al is het er maar een, leveren we uit. Dat voorkomt teleurstelling bij kin deren en ouders,' aldus Eij spaart. 'Het, is kortom de mooi ste kinderboeken-aanbieding op dit moment.' Volgend jaar komt Malmberg met nieuwe pakket ten met andere Boektoppers. 'Elfstedentocht? Dat moet gauw anders, anders zie je volgend jaar het beeld van Henk Angenent die per mo biele telefoon vraagt voor wel ke prijs de spruitjes op de vei ling van Bodegraven gaan. Mag niet gebeuren. De tocht moet de aloude ontberingen terugkrijgen' Deze maand verschijnt in de boekhandel het boek 'Mobieli- quette' waarin Jan Mulder zich verbaast en vermaakt over het gebruik van de mobiele telefoon. Een mobiele telefoon is immers razend handig, maar soms even zo irritant. De treffende en ironi sche tekeningen zijn gemaakt door Stefan Verwey. Mobieli- queffe is een initiatief van Liber- tel. Naar verwachting zijn er in het jaar 2000 vier miljoen mobiele bellers. Nog voor 2010 zal het aantal aansluitingen voor mo biele telefonie die voor vaste te lefonie overtreffen. Hoogste tijd dus voor het vaststellen van en kele gedragsregels. In achttien korte verhalen neemt de schrijver Jan Mulder het ge bruik van de mobiele telefoon en de daarbij behorende etiquette op de korrel. Mulder schrijft geen wetten voor, maar biedt uit het leven gegrepen adviezen voor mobiel belgedrag. Op de slotpagina volgen de adviezen, waarvan de eerste luidt: 'Bel zo veel u wilt, maar stoor een ander niet.' Jan Mulder was spits bij Ajax en Anderlecht. Tegenwoordig is hij columnist voor onder andere de Volkskrant, Playboy en Elsevier. Ook in het televisieprogramma Barend Van Dorp steekt hij zijn rake observaties niet onder stoelen of banken. Mobieliquette is een initiatief van Libertel. De organisatie neemt hiermee het voortouw in de discussie over mobiel belge drag. Het boek wordt onder an dere gratis verstrekt aan alle nieuwe abonnees. De handelse ditie wordt verspreid door uitge ver Thomas Rap; de boekhan- delsprijs bedraagt 9,95. De meest voorkomende soort vlo is de zogenaamde 'katten- vlo'. Anders dan de naam doet vermoeden, komt deze zowel op honden als katten voor. Na ieder bloedmaaltijd legt het vrouwtje zo'n 4 tot 8 eieren. Het duurt gemiddeld, onder gunstige omstandigheden, 4 tot 6 weken voordat vanuit het eitje een vol wassen vlo is ontwikkeld. Kat- tenvlooien hebben als vervelend kenmerk dat zij ook mensen bij ten. Thuiskomst In de vakantieperiode gebeurt het veelvuldig dat er vlooienpla gen ontstaan in huizen. Wanneer er geen beweging in huis is, ko men de eitjes niet uit, maar zo dra er beweging is in het huis komen de eitjes uit en begint de overlast. Met name wanneer de huisdieren het huis (tijdelijk) verlaten, kan een vlooienplaag ontstaan. De vlooien kunnen in dat geval alleen mensen besprin gen voor een lekkere bloedmaal tijd. Wat u zelf kunt doen om een vlooienplaag te voorkomen is stofzuigen. Hierbij moet er wel aan gedacht worden om de stof- zak na iedere stofzuigbeurt te vervangen. Ter voorkoming van een vlooienplaag na de zomerva kanties kan het zinvol zijn om het huis vooraf veilig te behan delen. Hierbij moet ook op plaatsen waar men normaal ge sproken niet loopt of niet komt de behandeling worden uitge voerd. Daartoe zijn in de handel middelen verkrijgbaar die u zelf kunt toepassen. Ook zijn er mid delen verkrijgbaar waarmee huisdieren behandeld kunnen worden om vlooien te voorko men. Professionele aanpak Om er zeker van te zijn dat het gehele pand op de juiste wijze wordt behandeld, is het aan te bevelen een deskundige in onge- diertebestrijding in te schakelen. Deze deskundigen vindt u bij de Nederlandse Vereniging van On- gediertebestrijdingsbedrijven. Door de landelijke dekking van deze Vereniging is er altijd wel een deskundig bedrijf bij u in de buurt. Voor het NVO lid bij u in de buurt kunt u contact opnemen met het secretariaat van de NVO, Postbus 80523, 2508 GM te Den Haag of telefonisch via nr. 070- 3514851. Radio Modern op het Zuid plein bestaat in september maar liefst 25 jaar. Een jubile um dat niet onopgemerkt voorbij zal gaan als het aan de bedrijfsleiding ligt. Niet alleen zullen tijdens de maand sep tember een aantal artikelen er tegen feestprijsjes uitgaan, ook zijn er speciale demonstraties georganiseerd. Hierbij is reke ning gehouden met de veran derende voorkeuren van de consument. Zo staan brood bakkers, stoomkokers en stoomreinigers de laatste tijd sterk in de belangstelling. De demonstraties worden ge houden van 12.00 - 17.00 uur op de volgende dagen: zaterdag 6 september (Stoom- reiniger), zaterdag 13 septem ber (Espresso en Stoomkoker), zondag 14 september (Espres so), zaterdag 20 september (Broodbakker en Friteuse), za terdag 27 september (Combi Magnetron en Breedbeeld KTV) en zondag 28 september (Combi Magnetron en Breed beeld KTV). w*ts1UL*». Lesbische liefde bij koeien en schijnparingen bij apen Goedkope boeken voor jonge lezers JtS*?: Jan Mulder kon zich eens lekker uitleven Al weer 25 jaar op het Zuidplein

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9