Het technisch beroepsonderwijs wil vollere schoolbanken Microsoft Office Totaal: 'all round' cursus voor eerste computerervaring Vrouwen met en zonder technische 'know-how' gezocht Leven lang lerenonvermijdelijk Ichthus Hogeschool viert jubileum met 'onderhoudscontracten' voor de afgestudeerden cl sec RIJBEWIJS IN 10 DAGEN cl Management workshops 19971998 KIES VOOR WERKEN EN LEREN! jcU I Wegvervoer IMBMMiiUklilliiMlJüaM ABN'AMRO zaan ui 1 DETAILHANDEL Si ADMINISTRATIE It. Liduinastraat 35 3117 CP Rotterdam 010 473 33 77 Ben je tussen de 18 en 24 jaar en heb je altijd al chauffeur willen worden, dan is dit je kans! «sfi MA ^Ê- j Waarom kiest de schoolverla ter niet voor techniek? Waar schort het toch aan? Staat techniek in een verkeerd dag licht of worden de schoolver laters niet goed geïnformeerd? De TU Delft maakte bekend dat het aantal eerstejaars in zes jaar tijd met 30 procent is afgenomen. Er werd aan de noodklok getrokken. Niet al leen door de TU, maar ook door de overheid en de onder nemers. Want hoe moet het straks als er niet voldoende ingenieurs zijn? Het middel baar technisch beroepsonder wijs kampt met hetzelfde pro bleem en haalt alles uit de kast om studenten voor tech niek te interesseren. Chris van Mechelen, unit mana ger werktuigbouwkunde, motor- voertuigkunde en procestech niek van het DA Vinei College in Dordrecht, constateert verschil in animo voor de diverse techni sche studies: Technische infor matica is booming. Weg- en wa terbouwkunde blijft achter. Dat is overigens een landelijke trend. Bouwkunde trekt aan en het aantal studenten dat kiest voor proces techniek is in drie jaar verdrievoudigd. Meiden kiezen nog steeds niet voldoende voor techniek. Op een klas van 25 mensen zitten ongeveer vier meisjes. Zij kiezen voornamelijk voor bouwkunde. Het idee van achter een tekentafel te werken spreekt ze aan. De overige tech nische studies zien ze niet zitten, omdat die nog steeds als vies worden ervaren. Weet je hoe er over weg- en waterbouwers wordt gedacht? Ze worden gezien als rauwe jon gens die dijken en wegen bou wen. Die beeldvorming hebben jongens overigens ook. Te gek voor woorden. Neem motor voertuigentechniek. Bijna de helft van de opleiding bestaat uit informatica en elektronica. Er komen geen vieze vingers meer aan te pas.' Van Mechelen vindt dat school decanen leerlingen onvoldoende stimuleren een technische studie te gaan volgen. Ook zij hebben volgens hem een verkeerde beeldvorming van techniek. 'Ik nodig decanen weieens uit een kijkje te komen nemen. Je ziet ze dan van de ene in de andere verbazing vallen. Ik hoop dan altijd maar dat ze vervolgens de boodschap op de juiste manier aan hun leerlingen doorgeven', aldus Van Mechelen. Stabiele sector Een technisch beroep uitoefenen staat volgens Van Mechelen ge lijk aan een gevarieerd beroeps leven leiden. 'Als je er lol in hebt, blijft techniek boeien en is er altijd een honger naar meer ken nis. Dat is maar goed ook, want wat vandaag nieuw is, is morgen alweer oud. Zo snel gaan de ont wikkelingen in de techniek. Als je de moeite neemt je bij te scho len, kan je in de techniek heel goed hoger op de loopbaanlad der komen. Bovendien is tech niek een stabiele sector, waarin je goedje brood kunt verdienen', aldus Van Mechelen. Zijn collega Henk de Moes van het Rotterdamse Zadkine Colle ge onderschijft zijn woorden. Ook het Zadkine College is niets te gek om leerlingen de techni sche studies in te krijgen. Dit studiejaar ving de tweede groep studenten de opleiding elektro techniek, die is doorspekt met computersimulaties, aan. Baanbrekend 'Leerlingen lijken actiever worden, meer plezier in het werk te hebben en gemiddeld hogere cijfers te halen', zegt hij tevre den. 'Het kind van tegenwoordig is een televisiekijker die je niet zo gemakkelijk meer toe brengt om huiswerk te maken, veel lees werk te verrichten en een theore tisch vak echt leuk te vinden. Docent elektrotechniek John Fassotte heeft een leersysteem ontwikkeld waarmee op dit ge bied baanbrekend werk is ver richt. Het is gebaseerd op het bestaande computersimulatie programma Tina. De eerste les begint met een presentatie van een onderwerp uit de elektro techniek. Op een LCD-scherm wordt afwisselend met kleuren te ter en bewegende beelden de inlei dende theorie belicht. Vervol gens worden oefeningen en op drachten uitgevoerd met behulp van de computer. Dat gebeurt individueel en in eigen tempo. Overigens kunnen dezelfde op drachten ook uit het boek wor den gemaakt. Het programma biëdt steun door te adviseren. Sl^cjt de student een verkeerde wég in, dan corrigeert de compu- :ifl Van Mechelen en De Moes ho pen dat ouders en jongeren die vojgend jaar een studiekeuze moeten maken zich ook oriënte ren op technische studies. 'Kom naar de open dagen en zie met eigen ogen hoe interessant en veelzijdig technische studies zijn. Kijk ook verder dan je neus lang is bij de keuze van een studie. Het is toch doodzonde als je vier jaar hebt zitten blokken en met je diploma niet aan de slag kunt. Dat risico loop je met een tech nisch diploma niet. Daarmee kom je altijd aan de bak', zijn de woorden waarmee Van Meche len en De Moes techniek promo ten. Albeda Contract Groep Oplei ding/training biedt in haar cur susprogramma '1997 1998 een groot aantal computeropleidin gen aan. De inhoud van de op leidingen variëert van basisken nis computergebruik tot het be heersen van programma's, het vertrouwd raken met program mataai tot surfen op internet. De cursussen worden op diverse lo caties onderwezen. Wie niet in het bezit van een computer is, kan bij Albeda Contract Groep voor de duur van de cursus een computer voor thuis huren. Wie op 22 of 23 september start met de cursus 'Microsoft Office Totaal' heeft eind januari 1998 alle mogelijkheden die de com puter biedt onder de knie. Onder deskundige begeleiding krijgt de deelnemer aan de door Albeda Contract Groep verzorgde, nieu we cursus een overzicht van alle' onderdelen van Microsoft Office en de werking van Windows 95. De praktijkgerichte cursus maakt de deelnemer snel ver trouwd met de programma's en met de combinaties van moge lijkheden. Een 'all round' cursus, want zij is immers niet op één programma gericht. Aan de deelnemers worden geen voor waarden aan vooropleiding ge steld. Deelnemers kunnen aan het eind van de cursus in een extra les deelnemen aan een ten tamen, waarin moet worden blijk gegeven van de opgedane kennis en vaardigheden. Bij vol doende resultaat ontvangt de cursist een instituutscertificaat. Na de cursus Microsoft Office Totaal kan men zich verder spe cialiseren in een van de onderde len van Microsoft Office of een cursus volgen uit het verdere cursuspakket van Albeda Con tract Groep. De cursusduur is vijftien weken van 3 uur (19.00 tot 22.00 uur) en wordt op maandag- en dinsdaga vond in Rotterdam-Centrum, Rotterdam-Zuid, De Kop van Zuid, Oud-Beijerland, Schiedam, Vlaardingen en en Naaldwijk aangeboden. Belangstellenden kunnen onder telefoonnummer 010-436 56 22 informatie krijgen of zich inschrijven. Het aantal vrouwen dat een technisch beroep heeft is laag. Al op jonge leeftijd is het verschil in interesse voor techniek tussen jongens en meisjes sterk waar te nemen. Zoals in het artikel op deze pagina is te lezen, kiezen schoolverlaters veel te weinig voor een studie in techniek. Met name meisjes zijn slechte tech niek-kiezers. Technika 10, elf jaar geleden van start gegaan in Utrecht, Eindhoven en Rotter dam, organiseert activiteiten voor meisjes van de bovenbouw van de basisschool. De meisjes maken op jonge leeftijd kennis met diverse technieken, zoals houtbewerking, metaalbewer king, mechanica, fietsreparatie en spelen met zwakstroom. Anno 1997 komen er wekelijks enkele duizenden meisjes naar een Technika 10 activiteit. Naast het landelijk steunpunt in Utrecht, zijn er in bijna alle pro vincies ook provinciale of regio nale steunpunten van Technika 10. De Technika 10 clubs en cursussen worden uitsluitend be geleid door vrouwen. De bege leidsters werken op vrijwillige basis. Technika 10 zoekt vrijwil ligers die clubs kunnen begelei den. Technische 'know-how' is niet nodig, want de vrijwilligers krijgen diverse technische en di dactische trainingen. Hieraan zijn geen kosten verbonden. De trainingen zijn 's avonds of za terdag overdag. Informatie: op werkdagen: 010-436 65 27. Voorzitter College van Be stuur van de Ichthus Hoge school J.M.M. Eibers maakte aan het begin van het studiejaar 1997/1998 be kend dat de Ichthus Hoge school dit najaar de eerste 'onderhoudscontracten' aan afgestudeerden wil aanbie den. Voor zover bekend zal de Ichthus de eerste hoge school in Nederland zijn die een dergelijk contract daad werkelijk gaat hanteren. Het onderhoudscontract biedt afgestudeerden het recht cursussen en opleidin gen op hun vakgebied te vol gen op de hogeschool waar zijn hun diploma hebben be haald. Tijdens het recent gehouden symposium van de Ichthus Hogeschool ter gelegenheid van het tienjarig bestaan, be pleitten zowel minister G.J. Weijers (Economische Zaken) als voorzitter werkgeversvere niging VNO-NCW J.C. Blan- kert een dergelijk contract. Zij onderstreepten daarmee het belang van het principe 'le ven lang leren'. Om de huidige snelle ontwikkelingen op met name technologisch gebied te kunnen blijven volgen, wordt het meer en meer noodzaak dat mensen zich regelmatig blijven bijscholen. Scholingsbudget Voor de financiering van der gelijke contracten zullen afge studeerden onder meer een be roep moeten doen op het scho lingsbudget van hun werkge ver. Volgens Eibers is dat een zinvoller bijdrage die werkge vers aan het hoger beroepson derwijs kunnen geven dan na volging van de suggestie die de heer J. Wallage van de PvdA laatst deed om werkgevers eventueel zelfs te verplichten het HBO financieel te onder steunen. Eibers vindt dat werkgevers al genoeg initiatieven op dit ter rein nemen. Hij hekelt tevens de plannen van minster Ritzen om de speciale toeslag voor PABO's op de rijksbijdrage aan het HBO (de zogenaamde 'PABO-up' toeslag) af te schaffen. De vele plannen en ambities voor het basisonderwijs, waar onder de projecten ter verklei ning van klassen en om meer computers op basisscholen in te voeren, hebben volgens Ei bers ontegenzeggelijk hun ef fect op de lerarenopleidingen, en rechtvaardigen volgens hem juist een extra, specifiek op de PABO's gerichte impuls. Ei bers bekritiseerde bij de ope ning van het nieuwe studiejaar ook het systeem van studiefi nanciering, dat hij veel te strak vindt. Calculerende student De student wordt volgens hem vanzelf een 'calculerende' stu dent, die geen tijd meer heeft voor noodzakelijke reflexie en bezinning tijdens de studie. Ei bers vindt dat het systeem niet past bij de moderne, flexibele manier van studeren, waarbij studie en relevant werk worden gecombineerd. Contract Groep Effectieve presentatie en persoonlijke uitstraling 2 oktober 1997 Offertes, effect en kracht van een verkoopinstrument 16 oktober 1997 Succesvol retailmanagement 13 november 1997 Snelcursus reclame 11 december 1997 Omgang met lastige klanten 15 januari 1998 Image 3000 b.v. Tel. 076-5654404 Fax 076-5659296 loods Albeda Contract Groep Tel. 010-4132818 Fax 010-4132672 1 m'-'-'J'jjy-CTii'TSyrmij-inmji IINNENKORT STARTEN II OPLEIDINGEN: Jifjgaat 1 of 2 dagen in' ifllfweek naar school Ook als je nog geen lUièrk hebt kun je met iflèze opleiding begin- ifpn Aanmeldingseisen Interesse? WEEK 37 37 - 101Q f I door LIANNE VAN ECK Zadkine Service Centrum Rotterdam foto JANSSEN 4 DE KIEVITH door LIANNE VAN ECK Albeda Contract Groep organiseert in samenwerking met ABN AMRO Bank, PTT Telecom en De Havenloods tien management workshops in het seizoen 97/98. Deze workshops zijn zodanig opgezet dat u direct bruikbare tips ontvangt. Dit najaar biedt Albeda Contract Groep de volgende workshops aan: Plaats ROC Albeda College, Rosestraat 1101 (Kop van Zuid) te Rotterdam Tijdstip Aanvang 19.00 uur en einde ca. 22.00 uur. Vanaf 1 7.30 uur tot 18.30 uur wordt een eenvoudig buffet aangeboden. Kosten 190,- (exclusief BTW) per workshop, inclusief schriftelijk materiaal, consumpties en eenvoudig buffet. Aanvraag brochure/inschrijvingen: I M A G E 3 0 0 0' Rijkserkend (Stivas) diploma, eigen zaak mogelijk. Dag- en avond-cursussen (1 dag of 2 avonden per week, 18 maanden). SPOEDCURSUS SLECHTS 9 MAANDEN! Volgend jaar zomer een eigen praktijk Vooropleiding niet nodig; kwaliteitsonderwijs in kleine groepen. Gespreide betaling cursusgeld, met lage maandelijkse termijnen. Gratis leermiddelenpakket, gratis boekenpakket Gratis applicatiecursus elektrisch ontharen Modern en goed geoutilleerd, een betere school is ei niet Ook opleidingen PEDICURE/CHIROPODIE Vraag informatie en studiegids, ook 's avonds en in het weekend (u wordt persoonlijk-te woord gestaan, dus geen antwoordapparaat) telefonisch bij AAC organiseert overal in Nederland auto-rijopleidingen, die 10 dagen duren. Zeer speciale methode. Bel 0900-8991161 VRAAG EERST ONZE GRATIS FOLDER VOOR JE ELDERS BEGINT. GPdWegvervoer biedt enthousiaste werkende jongeren (ook uitzendwerk valt hieronder) de gelegenheid om, in eigen tijd, een intensieve opleiding tot chauffeur beroeps- goederenvervoer te volgen. In circa 4 maanden kunnen het chauffeursdiploma (CCV-B), het C rijtjewijs en het ADR certificaat gevaarlijke stoffen worden behaald. Na de opleiding worden de kandidaten (voorjaar 1998) via GPdWegvervoer, gedurende 6 maanden op betaalde werkervaringstrajecten geplaatst. Na het werkervaringstraject bestaat de mogelijkheid om het CE rijbewijs en/of andere getuigschriften te behalen. De totale opleidingskosten worden voorgefinancierd door het Studiefonds. Indien je na de totale opleiding werk vindt in het beroepsgoederenvervoer, wordt je studieschuld in delen kwijtgescholden. Ook andere opleidingsmogelijkheden zijn bespreekbaar. Informeer hiervoor bij de afdeling Studiefonds (0182 - 58 31 70). Leeftijd tussen de 18 en 24 jaar, werkend buiten het beroepsgoederenvervoer, minimum inkomen verdienen, in bezit van rijbewijs B, goede motivatie, goede gezondheid, bereidheid om in 1998 aan het werkervaringstraject van GPdWegvervoer deel te nemen. Voor meer informatie over het studiefonds/werkervaringstraject, kun je de antwoordcoupon invullen en zonder postzegel in een envelop sturen naar: GPdWegvervoer, afdeling Studiefonds, Antwoordnummer 10506, 2800 WB Gouda. ANTWOORDCOUPON Naam....... Adres PostcodePlaatsf Telefoon f»

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 21