Recreatie Geniet van Hitland Fiets eens door IJsselmonde Wandeling en natuurexcursie in Staelduinse Bos Volop variatie op Voorne Routebeschrijving Wandelroutes in het Zuiderpark DEZE WEEK WATER, WANDELEN EN ANDERE V R I J E T I J D S I D E E N bij de 'Er op uit* Actie Ideeënpagina -f hgf&aTm Laatste weekend Sveek van het Landschap' Nazomer en herfst; de natuur op zijn mooist Zeven weken lang is dit de ideeënkrant voor de regio Rotterdam. In deze krant vindt u tips om op een leuke manier uw vrije tijd in een natuurrijke omgeving te besteden. Wist u bijvoorbeeld dat in Rotterdam en directe omgeving prachtige fiets- en wandelroutes zijn uitgezet? Daarnaast zijn er in de mooie natuurgebieden nog veel meer dingen te doen: vissen, paardrijden, kanovaren, deltavliegen, golfen of een kinderboerderij bezoeken. Elke week wordt een speciale wandel- of fietsroute beschreven, waarbij tegelijk een handig kaartje is afgedrukt. Als u de pagina uit de krant knipt kunt u meteen op pad! +SW* Zuiderpark Zuiémpêtk - I 'mm* i S Hl Ten oosten van Rotterdam, tus sen de gemeenten Capelle aan den IJssel en Nieuwerkerk aan den IJssel, ligt het natuur- en recreatiegebied Hitland, in het zuidelijke deel van dit gebied zijn grote bospercelen aange plant. Hitland-Zuid heeft vele recre atieve mogelijkheden. Wie van gezellig buiten zijn houdt, zal zich aangetrokken voelen tot de ligweiden rond de vijver partijen. Wandelaars en fietsers delen hier de verharde paden met trimmende mensen en jon geren op skeelers. Golfers zijn aan het Ouwer- kerkse laantje bezig met hun sport. Uiteraard kunt u in de bij behorende accommodatie op uw gemak wat rusten en iets te drinken bestellen, Op deze locatie is tevens meer informatie beschikbaar over de veelzijdige mogelijkheden van het Hitlandgebied, Vooral aan het einde van de dag levert een fietstocht ons de mooiste plaatjes op. Denkt u misschien 'IJsselmon de, daar is toch alleen maar in dustrie?'. Wij dagen u dan uit om eens per fiets op ontdek kingstocht te gaan op IJssel monde. Dat is immers dè ma nier om het eiland te verkennen. In het recreatiegebied IJssel monde kunt u heerlijk fietsen. Uitgestrekte weilanden, verge zichten over de Waal, imposan te vrachtschepen die van of naar de Rotterdamse haven va ren en rustieke binnenwegge tjes met schitterende panora ma's. Op de fiets valt des te meer op hoe mooi en groen het eiland IJsselmonde is, op een steenworp afstand van de grootste havenstad ter wereld! Zo is er de Molenfietstocht van 25 kilometer die langs de ge meenten Barendrecht en Heer- jansdam voert en waarbij u drie Ieder jaar organiseert Groen- service Zuid-Holland samen met Wegener Sijthoff wandelin gen en natuurexcursies voor het hele gezin. Op zondag 28 sep tember a.s. is er zo'n wandeling in het Staelduinse Bos. De puzzles voor de kinderen (de 5 km route) zijn dit jaar in een nieuw jasje gestoken. Er zijn routes van 5 en 10 kilome ter. Startpunt van de wandeling is het parkeerterrein bij de hoofdingang van het bos, Tus sen 11,00 en 15.00 uur kunt u op eigen gelegenheid aan de wan deling beginnen. Om 14.00 uur begint de natuurexcursie onder begeleiding van een ervaren gids. Deelname kost fl. 2,- voor volwassenen, kinderen tm 12 jaar fl. 1,-. Aanbevolen route om in het Staelduinse Bos te komen: N-20, provinciale weg Maas dijk/Hoek van Holland. Bij stop lichten afslag Heenweg linksaf de Papedijk op richting bezoe kerscentrum d'Ouwe Koestal. Na 500 meter ligt aan de rech terkant het parkeerterrein. molens aandoet. Heerlijk spor tief bezig zijn en af en toe een pauze inlassen. De fietstocht Rondje Eiland voert u 38 kilo meter lang door fraaie natuur- en recreatiegebieden op het ei land IJsselmonde. De route leidt u door de ge meenten Albrandswaard, Ba rendrecht, Zwijndrecht, Heer- jansdam en Rhoon. U kunt de route beginnen bij de Rhoonse grienden of bij 't Weetpunt in Zwijndrecht. Dit weekend is de laatste kans om deel te nemen aan een van de activiteiten, die in het kader van de 'week van het Land schap' in het Staelduinse Bos worden georganiseerd. Zo zijn er de thema-excursies die elke dag om 14.00 uur beginnen bij het Bezoekerscentrum d'Oude Koestal, de interessante ten toonstelling en het bodempro fiel. Als waardige afsluiter van deze week wordt er op zater dag 27 en zondag 28 septem ber vanaf 14.00 uur een ge steentespreekuur georgani seerd. Iedereen die in het bezit is van bodemvondsten als ou de potscherven, pijlpunten of bijzondere stenen, kan deze in het bezoekerscentrum laten determineren een deskundige, Op het eiland Voorne laat je de bedrijvigheid van Rotterdam achter je. Voorne is een gebied dat in alle seizoenen een eigen gezicht heeft. De herfst is een uitgelezen seizoen om eens een bezoekje te brengen aan Voorne. Brede zandstranden, uitdagende watersportmoge lijkheden, rust en ruimte in de bossen en duinen, historie en gezelligheid in de dorpen en stadjes. Volop mogelijkheden voor re creatie dus. Wandel- en fiets tochten over kronkelende weg getjes en dijken, langs water, door bosgebieden, recreatie gebieden en oude dorpjes en steden laten de natuur en de re creatiegebieden van hun bes te kant zien. In de nazomer en de herfst is de natuur op zijn mooist. Juist nu kun je volop van de natuur ge nieten in Rotterdam en omge ving. Of je nu kiest voor actieve recreatie of liever lekker op je gemak een wandeling maakt, vooral in deze maanden laat de natuur zich van haar fraaiste kant zien. In de vroege ochtend hier en daar een optrekkende mist bank, bomen getooid in herfst kleuren, betoverende laatbloei ers of een nazomerzon boven een gladde plas. Wie er op uit trekt komt het allemaal tegen! Langs de Oude Maas zie je elk jaar weer een terugkomend tafereel: het knotten van de wilgen. Naast een beschrijving van on derstaande rode route zijn er in het Zuiderpark tevens een gele en een blauwe route. Deze pa den zijn ook weergegeven op de kaart op deze pagina. Beide routes hebben als startpunt Café en Parkrestaurant Meer zicht. De gele route is er speci aal voor mensen met een rol stoel; deze leidt over verharde paden. De blauwe route (in het oostelijke deel van het park) wordt ook wel de natuurbe- heerroute genoemd. De natuurbelevingsroute (aan gegeven met rode paaltjes) Deze route bevindt zich in het westelijke deel van het Zuider park. Kinderboerderij en Na tuur- en Milieucentrum De Mo lenwei vormt het startpuntmaar u kunt ook op andere plaatsen beginnen. Verlaat De Molenwei via de op haalbrug. Vanaf deze brug ziet u in het water enkele zoge noemde 'floating islands' lig gen, Hierop zijn allerlei oever planten aangebracht. Zo ont staan als het ware kunstmatige drijvende eilandjes. Een vis als de snoek zoekt hier graag be schutting. Watervogels als de meerkoet en de wilde eend ma ken er hun nesten op. Even ver derop, in de vijver voor de mo len De Zandweg, is een natuur lijke oever aangelegd. Zo'n flauw glooiende waterkant geeft veel meer planten en dieren een kans dan een steile oever met beschoeiing. Direct achter de oever staat de korenmolen. Even verderop aan uw linker kant staat het 16e eeuwse land huis 'De Oliphant'. Steek nu de Groene Kruisweg en de Pendrechtseweg over. Na een tweetal bruggetjes en een snipperpad wandelt u langs een tweede natuurlijke oeverpartij en een stammenwal. In de herfst zijn op deze boomstammen tal loze paddestoelen te zien. Vlak daarna gaat de route tus sen de volkstuintjes van Volks tuinvereniging De Zandweg door (de rode route kruist hier met een ander pad: de rolstoel- vriendelijke gele route). Mid den op dit complex is een groot aantal wilde planten ingezaaid voor de zaadwinning: 'de Wil- deplantentuin'. U gaat hier links omheen en vervolgt uw weg in zuidelijke richting. Na zo'n 200 meter slaat u links af, een brug getje over. Aan de voet van het metroviaduct loopt u een stuk door een dicht bos. Vervolgens voeren de rode paaltjes u ver der in westelijke richting. Een gedeelte gaat over gras- en snipperpaden; de tweede na tuurlijke oever ziet u nu van de andere kant. Na een lus in de richting van de Oldegaarde en weer een snipperpad steekt u opnieuw de Groene Kruisweg over. Als u linksom door het bos gaat, komt u na een wandeling rond 'De Molenwei vanzelf weer op het startpunt terug. Onder weg heeft u nog een fraai uitzicht op de Cultuurhistorische Plan tentuin. De gemeentelijke dienst Recre atie Rotterdam heeft in Rotter dam Zuid een aantal wandel routes aangelegd in het Zuider park. Een korte geschiedenis van dit park leert dat het in de vijftiger jaren is ontworpen door de dienst Stedebouw. De ont- werpgedachte is afgeleid van de Engelse landschapsstijl, Sinds een aantal jaren heeft de oplettende wandelaar verande ringen kunnen waarnemen in het Zuiderpark. De strak ge maaide gazons hebben van lie verlee plaats gemaakt voor bloemvegetaties waarin allerlei soorten kruiden een levenskans hebben gekregen én gegre pen. Nier alle gazons zijn verd wenen, want het moet ook goed recreëren blijven in het park. Daarnaast wordt het Zuiderpark sinds 1993 ecologisch beheerd. Het ecologische beheer heeft tot doel om zoveel mogelijk va riatie in leefomstandigheden te scheppen. Hierdoor wordt het voor steeds meer planten en dieren aantrekkelijk om zich in het park te vestigen. In natuur lijke omstandigheden is er na melijk ook een breed scala aan leefmogelijkheden voor zowel de flora als de fauna. Kom zelf ook eens kijken wat boven staande uitleg in de praktijk be tekent! De wandelroutes liggen er voor u. Op deze pagina vindt u zeven weken lang een leuke prijsvraag met vragen over de groene recreatiegebieden in de regio. Er zijn steeds leuke prijzen te verdienen. Na zeven weken wordt uit alle inzendingen een hoofdprijs getrokken: twee gloednieuwe fietsen! Hoe vaker u dus mee doet, hoe meer kans op deze prachtige hoofdprijs. De weekprijzen zijn steeds verschillend. De prijzen zijn deze week: 1Een 10 rittenkaart voor het gloednieuwe zwembad 'De Wilgenring' in Schiebroek. 2. 2 Kaartjes voor de finale van het Ne derlands Kampioenschap boksen in Schuttersveld. 3Een mooi T-shir t van Recreatie Rotterdam Deze week gaan de vragen over de wandel routes in het Zuiderpark. Zoek de antwoor den op de volgende vragen in de tekst van deze pagina. 1. Wat is de naam van de in het westelij ke deel van het Zuiderpark gelegen kin derboerderij? 2. Hoe heet de korenmolen waarlangs de rode route voert? 3. Hoeveel - met gekleurde paaltjes aan gegeven - routes lopen door het Zuider park? Rotterdam mm De 'Er op uit-ideeënkrant' is een uitgave gemaakt in opdracht van de stichtingVW Rotterdam, VWVoome, de recreatieschappen Voorne-Putten, IJsselmonde, Hitland, Midden-Delfland en Rottemeren, de gemeentelijke dienst Recreatie Rotterdam en stichting Zuidhollands Landschap. Deze uitgave is tot stand gekomen buiten de redactionele verantwoordelijkheid van De Havenloods. Oplage: 637.497 exemplaren in Groot Rotterdam. Met dank aan: Leo Lussenburg Ronald Smit Pienst Landelijk Gebied) Redactie: Patrick Blom, Dominique Boelen, Hans Hartmann, Karen Kwikkers, Ad de Mooij, Ger de Reus, CarolienWierks Eindredactie: Michiel Houdijk (Trichis) Schrijf uw antwoorden op een briefkaart en stuur die vóór 6 okt.'97 naar De Havenloods Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, onder vermelding van 'Recreatie Rotterdam', week 5'. De winnaars krijgen schriftelijk bericht. Me namen van de winnaars, inclusief de winnaars van de hoofdprijs, worden in deze krant gepubliceerd vóór 24 oktober 1997. STUDIO DE HAVENLOODS

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 24