Nationale Wetenschapsweek heeft niet-wetenschapper veel te bieden Soaptentoonstelling blijft tot eind 1998 Marineschip in Rotterdam getroffen door sexbom m Rotterdamse cinematraditie onder het vergrootglas 71 Gouden Femina Reeds 140.000 Lelietheaters Seniorenmaand Madurodam Verloren gewaande Walt Disney in 'De Reizende Droom' Russisch Staatscircus life M I 40-1004 Met de editie 1997 viert de fami- liebeurs FEMINA haar gouden jubileum. Dit is aanleiding voor een extra feestelijk programma. Tien dagen gonst het in Ahoy' Rotterdam van de activiteiten voor jong en oud. Met spelletjes, quizzes, presentaties en optre dens rond het thema 'drie gene raties gezellig wonen en leven'. Het is een tocht door drie werel den: de jaren vijftig, de jaren zeventig en de wereld van nu. Er is nogal wat veranderd in een paar decennia op het gebied van wonen, eten, drinken, mode, electronica en vrije tijdsbeste ding. Op de Femina is het alle maal te zien. De beurs telt dit jaar 300 expo santen. Op vrijdag 3 oktober wordt de beurs geopend door André van Duin 11.00 uur). Za terdag 4 oktober staat Femina in het teken van Werelddierendag. In samenwerking met het Beren- bos in Rhenen zijn er allerhande activiteiten rond het thema 'Beer'. Woensdag 8 oktober: 'Woensdag-gehaktdag' in het Kookspektakel. Donderdag 9 oktober (14.00 uur): Huwelijk op de Femina. Talloze prijzen zijn te winnen met het Femina Familiespel, waar door jong en oud aan mee gedaan kan wor den. Bezoekers kruisen de juiste aantwoorden aan op een formu lier, dat vervolgens bij de infoba lie ingeleverd kan worden. Twee keer per dag worden de prijswin naars bekend gemaakt. Mediahuis Een prominente blikvanger op de beurs vormt het mediahuis. Hier kan de bezoeker kennis ma ken met de allernieuwste snufjes op het gebied van electronische communicatie, en alles zelf uit proberen. Jarigen, die in de beursperiode 50 worden en dit kunnen bewij zen kunnen rekenen op een leuke verrassing: zij krijgen een diner- voor-twee bon aangeboden. Ahoy Rotterdam, 3 oktober t/m 12 oktober. Dagelijks van 11.00 - 17.00 en van 19.00 - 22.30 uur. Zondags van 11.00 - 17.00 uur. Entree 15,-/12,50. Kinderen 11,-. Zeven maanden na het ver schijnen van 'Het Leliethea ter' zijn er nu al 140.000 exemplaren gedrukt. Het 100.000ste exemplaar werd in een speciale handgebon den editie overhandigd aan de, van oorsprong Chinese, schrijfster Lulu Wang. Op 7 februari 1997 verscheen de eerste druk van 'Het Le lietheater' in Nederland. Vanaf de eerste dag bleek de uitgave een schot in de roos. Inmiddels is de eerste verta ling in het Duits verschenen: 'Das Seerosenspiel'. Op de foto: Cees Haasbeek over handigd het 100.000ste exemplaar aan Lulu Wang. dadurodam wil graag onder de andacht brengen dat de minia- uurstad niet alleen voor jong naar ook voor oud waard is. /oor senioren is het daarom ex- ra aantrekkelijk gemaakt om lit najaar Madurodam te bezoe- en, want van 1 tot en met 31 iktober krijgen 60 plussers niet Heen de gebruikelijke 3,50 kor ing op de entree, maar ook nog ens een verrassingstas (één per senioren), lierin zitten voordeelbonnen oor koffie en appelpunt, een ratis fotorolletje en ook nog en kortingsbon voor het ont wikkelen ervan. En voor de te- ugreis een gratis exemplaar van iet blad 'Plus'. dadurodam, 1 oktober t/m 22 iiaart geopend van 09.00 - 17.00 ur. Het Film- en Dansorkest Max Tak presenteert de familie voorstelling 'De Reizende Droom' in Theater Het Kruis punt, alwaar het orkest het pu bliek meeneemt naar een bios coopvoorstelling in de geest van de jaren '10 en '20. Er zullen vier unieke films ver toond worden uit de tijd van de zwijgende film en uit de jaren zeventig. Het elfkoppige orkest bege leidt de films met muziek en speciale geluidseffecten. Ook zal er, geheel in de oude stijl, een explicateur aanwezig zijn. Het programma opent met de kort geleden in de filmarchie ven van het Filmmuseum he rontdekte Walt Disney film 'Alice and the dog-catchers'. (Alice en haar geheime genoot schap in succesvolle missie contra de hondenvanger). Ver der in het programma de met een Oscar bekroonde film van Co Hoedeman, 'Het Zandkas teel' (uit het rimpelloze zand komt een zandman tevoor schijn, die voor zichzelf wat gezelschap creëert), de anima tiefilm 'Parasolka gaat op vis vangst' (visser sluit vriend schap met een gevangen vis, die hem een eerste prijs ople verde) en tenslotte nog een Laurel en Hardy film: Two Tars (Laurel en Hardy in de file van Hilversum naar Zand- voort). Vanaf 6 jaar. Zondag 5 okto ber, Het Kruispunt, Midden- baan, Barendrecht. Aanvang 14.00 uur. Entree 17,50. Tot 12 jaar 12,50. Reserveren: 0180 - 615958. Op zondag 5 oktober vindt het grootste publieksevenement op het gebied van wetenschap en techniek in Nederland plaats. De nationale Wetenschapsdag. Ruim 140 deelnemende organisaties hebben gevarieerde programma's samengesteld geïnspireerd door het centrale thema 'klein en groot', die mensen van ver schillende leeftijden en met verschillende interesses de mogelijk heid bieden met eigen ogen te zien wat het werk van weten schappers en technici inhoudt. Dit is het tiende achtereenvolgen de jaar dat deze dag georganiseerd wordt. Vorig jaar trok de dag 85.000 bezoekers. De nationale Wetenschapsdag maakt deel uit van de Weten schap Techniek Week (4 t/m 11 oktober). Ook hier centraal het thema klein en groot. Uit werking van dit thema leidde tot zeer verrassende en uiteenlopen de publieksactiviteiten. Naast de reeds genoemde weten schapsdag zijn er wandelingen, is er een debattenserie, is er een lezingenserie en zijn er pretlabo ratoria. Hieronder een kleine greep uit het grote aantal evene menten. Een programmakrant met een totaalprogramma van de Nationale Wetenschap en Techniek Week is gratis ver krijgbaar bij bilbliotheken, VVV's en boekhandels. Telefo nisch aanvragen kan ook, via 0900 - 9449449. Koninkljke Landmacht Bezoekers kunnen erachter ko men wat de stand van de weten schap en de techniek is binnen de Koninklijke Landmacht. De Koninklijke Landmacht ver zorgt demonstraties van diverse moderne wapensystemen. Be zoekers kunnen de simulatie-ap- paratuur van de Stingerraket en luchtdoelartillerie hanteren of met nachtzichtbrillen en helder heidskijkers oefenen. In de film zaal draait een instructiefilm over het MILES-systeem, een la sersysteem, waarbij een piep toon verraad dat een militair of een voertuig geraakt is. Voor kinderen van 8 t/m 14 jaar is een Pretlab ingericht, waar ze tegen een kleine vergoeding zelf aan de slag kunnen gaan en ontdekken hoe een leugendetector werkt of hoe je supersop maakt. 5 okto ber, 12.00 - 17.00 uur, Legermu seum, Korte Geer 1, 2611 CA Delft, 015 - 2150500. Toegang gratis. In het Nederlands Goud- Zilver en Klokkenmuseum een drietal lezingen (13.00 uur, Zilver in maten en soorten door A. Kre kel, 14.30 Reductie-techniek en penningkunst door G. Haantjes- Dekker en 16.00 uur De beste klokken van het heelal' door prof. dr. E. v.d. Heuvel). 5 okto ber, Kazerneplein 4. Sterrenwacht In de volkssterrenwacht Twee lingen (Libelleveen, Spijkenisse) Lezingen en diapresentaties over het zonnestelsel en ontstaan en levensloop van de sterren. Na afloop van de laatste lezing is er een sterrenkijkavond. 5 oktober, vanaf 13.00 uur. Het Martiem Museum Prins Hendrik heeft een dag opge bouwd rond het museumschip De Buffel, het 19e eeuwse ram- torenschip en tevens het grooste schip uit de museumcollectie. Er wordt een speciale rondleiding in het schip georganiseerd en er is een technische puzzeltocht voor jong en oud, met als prijs een leuke verrassing. Voor kinderen wordt de film 'Scheepje in de fles' vertoond, een speciale film over de collec tie. Kinderen van 4 t/m 12 jaar kunnen op De Buffel hun eigen scheepsmodel in elkaar zetten. Zondag 5 oktober, 12.00 - 16.00 uur, Martitiem Museum Prins Hendrik, Leuvehaven, Rotter dam, 010 - 413 26 80. Miniaturen Het historisch Museum Het Schielandshuis bezit een grote collectie portretminiaturen. Doorlopend wordt het dia-pro gramma 'Portret-miniaturen ge restaureerd' vertoond. Verder een lezing ('Portretten in minia tuur'), kinderactiviteit ('Maak je eigen miniatuur') en een rondlei ding. Zondag 5 oktober, Het Schielandshuis, Korte Hoog straat 31, Rotterdam. 010 - 217 67 67. Kinderworkshop 'Het kleinst en het grootst van Rotterdam'. Kinderen van 8 t/m 14 jaar voe ren in het SchoolAtelier de grootste gebouwen in de kleinste maquettes uit. Voor de ouderen een speciale rondleiding. Zondag 5 oktober, vanaf 13.00 uur, Ne derlands Archirevtuur Instituut, Museumpark 25, Rotterdam. Open avond voor kinderen van 8 t/m 14 jaar, 7 oktober, 19.00 - 21.00 uur.Centrum voor Oriën tatie en Opleiding in de Tech niek, Bankastraat 5, Dordrecht. Het bewustzijn 'Waar woont het verdriet?', een debat over hersenen en bewust zijn. Onze hersenen: tweeënhalf pond zenuwweefsel dat roerloos in onze hersenpan ligt. In deze stille, duistere windingen zijn onze gedachten, gewaarwordin gen en herinneringen neergelegd. Neurowetenschappen brengen met innoverende methoden en technologieën de werkende her senen in kaart. Maar leidt bestu dering van de hersenen ook tot het verwerven van kennis over het bewustzijn? Welke relatie is er tussen de hersenen en de geest? Met medewerking van dr. Gert-Jan Lokhorst (filosoof van de Erasmus Universiteit) en prof. dr. Wim van de Grind (bio loog Universiteit Utrecht). Dins dag 7 oktober, 16.00 uur, Com plex Woudestein van de Erasmus Universiteit (zaal B4), Burg. Oudlaan 50. Toegang gratis. Govert Schilling: 'Van quark tot quasar', gratis lezing op dinsdag 7 oktober in het Bibliotheekthea ter, Hoogstraat 110, Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. 'Hoe krijgen we de jeugd weer het museum in zonder onze educatieve doelstelling uit het oog te verliezen', moet de di rectie van het museum voor Volkenkunde gedacht hebben, vóór ze besloot Soaps als on derwerp te kiezen. Of de tentoonstelling Soaps de jongeren, die volgens onderzoek steeds minder het museum in gaan, maar wel het grootste deel van het soappubliek uitmaken, zal aantrekken is de vraag. Het museum heeft in ieder geval een originele expositie in huis. Om dat televisieprogramma's zich eenmaal moeilijk laten etaleren, hebben samenstellers Liane van der Linden en Els van der Plas ervoor gekozen vijf kunstenaars van over de hele wereld uit ver schillende disciplines met de ma terie te laten stoeien. Els van der Plas: 'Een tentoon stelling is zo star, het is altijd mensen die naar een object kij ken.' In de speelse opzet, waar voor de samenstellers hebben ge kozen is dan ook plek voor een Soap MTC party, 'n improvisa tiewedstrijd en discussie. 'Het is een soapy tentoonstelling gewor den' vat ze kort samen. De opzet omvat tevens de moge lijkheid voor bezoekers om zelf in een soap voor de camera kun nen stappen, door middel van een blue screen opname met twee Goede Tijden Slechte Tij den-acteurs. De opdracht van de kunste naars, die moesten laten zien hoe zij vanuit hun eigen culturele achtergrond tegen het fenomeen soaps als exponent van de he dendaagse massacultuur aankij ken, heeft tot nogal wisselende rsultaten geleid. De poppen van de chinees Wang Du bij voor beeld, die een modelgezin uit drukken waarbij de vader is om gebouwd tot Michael Jackson en ook de rest van La Familie is getransformeerd in komische mutanten levert een humoristi sche bezienswaardigheid. Dat soaps volgens Wang Du dezelfde illusies uitdrukken in de heden daagse maakbare wereld, als plastische chirurgie en anabole steroïden voorspiegelen, is ech ter wel een vrij ruime interpreta tie van het thema. Ook de creatie van de Braziliaan Eduardo Padilha vraagt om bij schrift. Zijn kunstwerk bestaat namelijk uit de combinatie van soapbeelden en pornofilmgelui den, wat in de praktijk de sensa tie oplevert oplevert dat je aan de ene kant van de zaal gehijg en gestommel waarneemt terwijl je aan de andere kant beelden zon der geluid ziet. Een en ander is bedoeld om -symbolisch- de illu sie van rust en de agressie/actie van porno tegenover elkaar te zetten. De meest filosofische benadering is van de Iraanse kunstenares Soheila Najand, wier werk be staat uit een blauw geverfde huiskamer waarin de TV op de bodem van het aquarium ligt. Soapkijkers zijn als vissen in een aquarium, vindt Najand, afgeslo ten van de werkelijkheid. Op het bankstel ligt een steen, de passi viteit van de kijker verbeeldend, met daarop een dubbele punt, die de positieve en negatieve communicatie voorstelt, die op gang kan komen naar aanleiding van het kijken. Positief noemt ze het bespreken van de eigen rela tie, negatief de vrouw die haar man spiegelt aan Ridge en hem zijn gebrek aan romantiek ver wijt. Veertig jaar nadat de Amerikaanse filmster Jayne Mansfield (ljï£7) een bezoek aan Nederland bracht, opent het Mariniersmuseum in Rotterdam een tentoonstelling rondom dit legendarische vierdaagse bezoek. De tentoonstelling, die in samenwerking met de fotograaf Auke Bergsma werd gemaakt, is vanaf 10 oktober te bezichtigen. Het museum wil met deze tentoonstelling de speciale relatie tussen het Amerikaanse en het Nederlandse korps mariniers benadrukken. Auke Bergsma heeft in de loop van der jaren een indrukwekkende hoeveelheid foto's van haar korte, maar indrukwekkende bezoek verzameld. De expositie bevat dan ook veel historisch materiaal uit 1957. De oude foto's zijn opnieuw afgedrukt. Het vierdaags bezoek was voor liefhebbers één groot hoogtepunt. Toch springen er een paar gebeurtenissen uit, zoals een vlucht met Sikorsky-helicopters van Schiphol naar het vliegdekschip Tarawa in de Rotterdamse Maashaven. De bemanning vormde bij aankomst het woord 'Jayne' op het dek. Jayne Mansfield was dol op roem. In Nederland deed ze alles om de aandacht van de pers op zich te vestigen. Bij aankomst in Nederland dronk zij rose champagne uit een klomp, ontmoette mariniers, en poseerde op de redactietafel van De Telegraaf. 'Shocke rend en zondag' zo was destijds de mening over het optreden van deze filmster, pin-up en sexbom. aar optreden. Ze verrichtte de aftrap van de voetbalwedstrijd Sparta-DOS, een wedstrijd die overigens door Sparta verloren werd. In de tentoonstelling is ook ruimte ingericht voor een eigentijdse variant. Auke Bergsma maakte speciaal voor dit project remakes in jaren '50 stijl met zangeres Mieke Stemerdink van de Gigantjes. 'Mieke meets Jane', 10 oktober t/m 25 januari 1998, Mariniersmuseum der Koninklijke Marine, Wijnhaven 7, Rotterdam, 010 - 412 96 00. Dinsdag t/m zaterdag van 10.00 - 17.00 uur. Zondag 11.00 -17.00 uur. Entree 6,- voor volwassenen, 3,- voor kinderen t/m 12 jaar. Museum jaarkaart geldig. Zowel trapezevirtuozen hoog in de tent nok als Olympische sprinplankkampioenen en Noord-Osetische Kozakkenrui- ters maken deel uit van het pro gramma 'Paradox' van het Groot Russisch Staaatscircus dat onder leiding staat van de Russische clown André Niko- laev. (Een professor die verbon den is aan de Moskouse Circus Academie). Dit circus slaat zijn tenten op in Schiedam voor vier voorstellin gen. Zaterdag 11 (16.30 en 20.00 uur) en zondag 12 oktober (13.00 en 16.00 uur), Maasboulevard, Schiedam. 'ii&jkïNN- culturen en een vooruitblik op The Cruel Machine, het thema programma van het komend fes tival. Elk thema is opgebouwd uit de vertoning van één of meer dere films, die worden voorafge gaan door een lezing. Bij de cur sus hoort een reader met uitge breide achtergrondinformatie. Deelnemers aan de cursus kun nen tevens voor weinig geld over een passé partout voor het ko mend festival beschikken (fl. 125,- in plaats van fl. 275,-). Een uitgebreide brochure over de Film Course is te verkrijgen bij Lantaren /venster (010 - 4361331), bij Studium Generale (010 - 4081145) of bij HR&O (010 - 2414374). Ook kan de brochure aangevraagd worden bij International Film Festival Rotterdam, Postbus 21696, 3001 AR Rotterdam. Deelname aar de cursus kost 25 gulden, vooi alle vier de thema's en inclusiel de reader. Cursusavonden ir Rotterdam: 3 en 24 november, 1 december en 5 januari. Aanmel den voor 15 oktober. Het internationale Film Festival Rotterdam heeft er een' nieuw speerpunt bij. Begin november start er de 'Rotterdam Film Course', een film- en mediacur- sus gericht op studenten van uni versiteiten en hogescholen. De cursus is opgezet in samenwer king met onderwijsinstellingen en filmtheaters in 7 steden. In Rotterdam zijn dat respectieve lijk Studium Generale van de Erasmus Universiteit, de WAG- gaculteit van de Hogeschool Rotterdam Omstreken en het Filmtheater Lantaren/Venster. Met de Rotterdam Film Course wil het festival studenten en an dere geïnteresseerden de gelegen heid bieden kennis te maken met de vele facetten, betekenissen en vormen van cinema in de wereld en met de specifieke cinema-op vatting van het Rotterdamse fes tival. Vier thema's zullen in eer ste instantie de aandacht krijgen. Hollywood Dissidenten, Nieuwe media en de toekomst van de cinema, Films uit niet-westerse Foto: Eri* Spaans Alice and the Dogcatchermet hegeleiding van een elfkoppig orkest Waar woont het verdriet eigenlijk? \r% Het thema van de Wetenschaps en Techniek Week heeft alles met maatvoering te maken foto: JANSSEN DE KIEVITH door PAUL VAN SCHAIK Volgens Wang Du verwijzen zijn komische mutanten naar hedendaagse illusies als anabole steroïden en plastische chirurgie? Foto JANSSEN DE KIEVITH Foto beschikbaar gesteld door Mariniersmuseum Prof. André Nikolaev v - fjSs -* 0*?- X -. - Simon Field bij een planbord van het festival foto: JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 10