Recreatieschap Rottemeren Wandelen in Recreatiegebied Rottemeren Voor iedereen anders! DEZE WEEK FIETSEN, WANDELEN EN ANDERE V R I J E T I J D S I D E E 1 N 'Ontdek bos, zee en strand in Hoek van Holland' Herinrichting van de Zuidwal Dierendag bij de 'Er op uit* Actie Ideeënpagina BosValckesteijn Zeven weken lang is dit de ideeënkrant voor de regio Rotterdam. In deze krant vindt u tips om op een leuke manier uw vrije tijd in een natuurrijke omgeving te besteden. Wist u bijvoorbeeld dat in Rotterdam en directe omgeving prachtige fiets- en wandelroutes zijn uitgezet? Daarnaast zijn er in de mooie natuurgebieden nog veel meer dingen te doen: vissen, paardrijden, kanovaren, deltavliegen, golfen of een kinderboerderij bezoeken. Elke week wordt een speciale wandel- of fietsroute beschreven, waarbij tegelijk een handig kaartje is afgedrukt. Als u de pagina uit de krant knipt kunt u meteen op pad! y/ Schoolkinderen uit de stad op een speelse manier laten ken nismaken met de natuur. Dat is voor de voornaamste reden ge weest om de dagtocht 'Ontdek bos, zee en strand in Hoek van Holland' op te zetten. In eerste instantie was dit initiatief be doeld voor schoolkinderen uit Rotterdam, maar inmiddels kunnen scholieren uit het gehe le Rijnmondgebied ervan ge- bruik maken. De dagtochten voor de scholieren hebben vooral een educatief doel. Tij dens de treinreis beantwoorden zij vragen over de treinreis en de natuurlijke- en stedelijke landschappen die ze aan zich voorbij zien trekken. In Hoek van Holland wordt een bezoek gebracht aan de Hoekse Bosjes, de duinen en het strand, waar bij de kinderen gewezen wor den op specifieke kenmerken van de omgeving, zoals duin planten en dieren. Maar natuur lijk wordt er ook tijd ingeruimd om de kinderen te laten genie ten van de zee en zijn er moge lijkheden voor sport en spel: beachball, touwtrekken of zandkastelen bouwen. De komende jaren wordt hard gewerkt om op IJsselmonde in totaal zo'n 1.000 hectare bos- en recreatiegebied aan te leggen. Dat hebben het Rijk en de pro vincie Zuid-Holland besloten. Een mooi voorbeeld van deze plannen wordt uitgevoerd in het Bos Valckesteijn op het eiland IJsselmonde. De totale opper vlakte van dit aan te leggen bos bedraagt ongeveer 150 hecta re. In het bos wordt ongeveer acht kilometer bos/wandelpad aangelegd. Daarnaast worden hier de watergangen voorzien van natuurvriendelijke oevers: ze worden verbreed, zodat aan de kanten riet kan worden inge- plant. Onlangs is al een fietspad gereedgekomen, dat aansluit op het fietspad langs het zuide lijke deel van het Distripark. Bos Valckesteijn wordt hiermee straks nog aantrekkelijker voor de recreant en de natuurlief hebber! De Zuidwal, de 15 meter hoge en 2 kilometer lange zandwal die destijds aan de noordzijde van de Maasvlakte is aangelegd om de achterliggende industrie onzichtbaar te maken voor de inwoners van Hoek van Holland, zal binnenkort een grootschee pse verandering ondergaan. Op plaatsen waar nu nog van tij d tot tijd lawaaierige crossmoto ren en vierwielaangedreven terreinwagens de rust versto ren, zal Het Zuidhollands Land schap een project opstarten dat de Zuidwal aantrekkelijker gaat maken voor natuurgerichte re creatie. Het project sluit aan op het zo genaamde haven-natuurplan dat voorziet in een zo natuur vriendelijk mogelijke invulling van de Testruimte' in het haven gebied. Dankzij de financiële bijdragen van het VSB Fonds en het Anjer fonds kan een kunstmatige oe- verzwaluwwand worden aan- Natuurlijk gaat op de kinderboerderijen van Recreatie Rotterdam dierendag niet onge merkt voorbij. Op kinderboerderij de Kooi staan de dieren op zaterdag 4 oktober in het zonnetje. Kinderen kunnen onder meer een ca deautje voor hun huisdier maken, Op kinder boerderij de Molenwei vieren de dieren op zondag 5 oktober feest. Er zijn diverse de monstraties met en door honden en er is een stand van de dierenambulance. In de nazomer en de herfst is de natuur op zijn mooist. Juist nu kun je volop van de natuur genieten in Rotter dam en omgeving. Of je nu kiest voor actieve recreatie of liever lekker op je gemak een wan deling maakt, vooral in deze maanden laat de natuur zich van haar fraaiste kant zien. In de vroege ochtend hier en daar een optrekkende mistbank, bomen getooid in herfstkleuren, be toverende laatbloeiers of een nazomerzon bo ven een gladde plas. Wie er op uit trekt komt het allemaal tegen. gelegd op de Zuidwal. Door in de directe nabijheid een obser vatiepunt te bouwen, kunnen bezoekers van het gebied de vogels ongestoord observeren. Volgend voorjaar worden de eerste zwaluwen op de zuidwal verwacht. De oeverzwaluw is een vogelsoort die zijn nest ruimte graaft in steile wanden. In het verleden waren deze wan den vooral langs rivieren en be ken te vinden, als gevolg van de afslag van hoge oevers. Tegen woordig maken oever zwaluwen hun nesten vooral in de steile hellingen van zandafgravingen en zanddepots. Deze hellingen worden echter al voor of in het broedseizoen af gegraven of storten in, waar door er van broedsucces nau welijks sprake is. Het gebrek aan goede nestwanden is een belangrijke oorzaak van de achteruitgang van deze bijzon der zwaluwsoort in West-Euro pa. Om de achteruitgang een halt toe te roepen, is halverwe ge de jaren tachtig begonnen met de aanleg van kunstmatige oeverzwaluwwanden. Door de aanleg van een kunstmatige wand op de Zuidwal wordt voor de oeverzwaluw een nieuw broedgebied gecreeërd. Aan de oevers van de Rotte ten noorden van Rotterdam, tussen Bleiswijk, Zevenhuizen en Berg- schenhoek, ligt het zeer veelzij dige waterrijke recreatiege bied Rottemeren. Vlakbij de grootste haven ter wereld is dit recreatiegebied een onverwachte oase voor bij voorbeeld een wandeling, De Rottemeren is een gebied dat eigenlijk net zo veelzijdig is als Rotterdam zelf: iedereen kan er zijn stek vinden. Voor surfers is er bijvoorbeeld de Zevenhuizer Plas; fietsers kunnen zich uitleven langs de Rotte - er zijn maar liefst vijf plaatsen waar u deze rivier met de fiets kunt oversteken; voor golfen en diverse andere bui tensporten kan men terecht in het Hoge Bergse Bos. Wie dol is op de natuur, en wie is dat eigenlijk niet, kan in het Natuurreservaat Koornmolen- gat zijn hart ophalen, net als in het Nessebos. De Rottemeren is er natuurlijk ook voor watersporters, sport vissers, dagkampeerders, skee lers en alle anderen die er van houden om lekker buiten te ont spannen. Speciaal voor wande laars is er (zie de kaart op deze pagina) een aantrekkelijke rou te uitgezet in een ander deel van de Rottemeren: het Lage Berg se Bos. Dit gebied ligt tussen het Hoge Bergse Bos en de Rotter damse deelgemeente Hille- gersberg-Schiebroek. In dit parkachtige recreatiege bied kunt u heerlijk wandelen langs een groot aantal paden die u leiden langs de leukste plekjes inhet gebied - compleet met leuke doorkijkjes in een na tuurlijke omgeving. Extra attrac tie zijn hier de Schotse Hoog landers die op het eiland lopen te grazen, een begrazingspro- ject in het kader van natuurlijk bosbeheer. VISSEN EN VAREN 'Ook de sportvisser vindt zijn stekje in de Rottemeren en langs de oevers van de Rotte. De vis stand is er uitstekend. Hoewel het viswater is verpachtmag ie dereen met n hengel in het ge bied vissen. U heeft daar - naast de gebrui- kelijke visakte - wel een dagvis- vergunning voor nodig. Voor de vijvers in de Bleiswijkse Zoom en het Lage Bergse Bos is deze gratis verkrijgbaar bij de res taurants in het gebied. Een dag- visvergunning voor de Rotte zelf kunt u kopen bij de Roerdomp en Meerenbos. De Rotte vormt het centrum van het recreatiegebied Rotteme ren. Deze rivier doet natuurlijk het hart van iedere watersportlief hebber sneller kloppen. Ieder jaar komen hier duizenden ple ziervaartuigen voor een korter of langer vakantieverblijf. Er zijn tientallen aanlegsteigers aan wezig, zodat er voldoende lig plaatsen in het gebied zijn. De Rotte en de Rottemeren zijn per boot trouwens op twee ma nieren te bereiken: vanaf de Hollandsche IJssel via de Hen- nipsloot; vanuit Rotterdam over de Rotte langs de Irenebrug in Hillegersberg. Op de Rottemeren worden tij dens het watersportseizoen di verse evenementen georgani seerd. De bekendste is waar schijnlijk de Nacht van Zeven huizen. Zeven weken lang prijs bij de Er op Uit Actie Op deze pagina vindt u zeven weken lang een leu ke prijsvraag met vragen over de groene recreatiegebieden in de regio. Er zijn steeds leuke prij zen te verdienen. Na zeven weken wordtuit alle inzendingen een hoofdprijs getrokken: twee gloed nieuwe fietsen! Hoe vaker upus meedopt, hoe meer kans opdeze prachtige hoofdprijs. De week- prijzen zijn steeds verschillend. De prijzen zijn deze week: leprijs: Dinerbon voor twee inpeüt-restaurant 't Zeeltje in Bleiswijk t.wv. fi. 75,- 2e prijs: Huur zeilboot (evt. met instructie) voor twee uur bij Botenverhuur Van Vliet in Zeven huizen. 3e prijs: Rondleiding door Natuurreservaat Koornmolengat door Natuur- en Vogelwacht Rotta. De winnaar mag zelf een gezelschap tot maximaal 25 personen samenstellen. Deze week gaan de vragen over de Rotteme- ren Zoek de antwoorden op de volgende vra gen in de tekst van deze pagina. 1Welk natuurreservaat ligt in de Rottemeren? a.. Wetlanden b. Quackjeswater c. Koorn molengat 2. Welke plas is ideaal voor surfers? a. Krab- beplas b, Klinkenbergerpias c. Zevenhui- zerplas 3. Welke dieren komen in het Lage Bergse Bos voor? a Heek-runderen b. Noorse Fjor- denpaarden c. Schotse Hooglanders lootf» mmmm restaurant Hoeksehout f JP» restaurant Bergscheplas «vrns bos gras open water bebouwing open gebied wandelroute 1 (4,5 km) wandelroute 2 (3 km) wandelroute 3 (3 km) parkeerterrein enst landelijk gebied Zh. 97.1f.249A Een groep kinderen poseert op het strand: 'Hartstikke leuk, die dagtocht' De 'Er op uit-ideeënkrant' is een uitgave gemaakt in opdracht van de stichting VW Rotterdam, WVVoorne, de recreatieschappen Voome-Putten, IJsselmonde, Hitland, Midden-Delfland en Rottemeren, de gemeentelijke dienst Recreatie Rotterdam en stichting Zuidhollands Landschap. Deze uitgave is tot stand gekomen buiten de redactionele verantwoordelijkheid van De Havenloods. Oplage: 637.497 exemplaren in Groot Rotterdam. Met dank aan: Leo Lussenburg Ronald Smit (Dienst Landelijk Gebied) Redactie: Patrick Blom, Dominique Boelen, Hans Hartmann, Karen Kwikkers, Ad de Mooij, Ger de Reus, CarolienWierks Eindredactie: Michiel Houdijk (Trichis) Rottemeren: volop plek om lekker te vissen Schrijf uw antwoorden op een briefkaart en stuur die vóór 13 okto ber naar De Havenloods Promotie, Postbus 1980,3000 BZ Rotterdam, onder vermelding 'Recreatieschap Rottemeren', week 6. De winnaars krijgen schriftelijk bericht. Alle namen van de winnaars, inclusief de winnaars van de hoofdprijs, worden in deze krant gepu bliceerd op vóór 24 oktober. STUDJO DE HAVENLOODS

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 28