Oude straatgezichten in nieuw fotoboek 'Er is vooral behoefte aan simpele spullen in oktober kom ons dan een handje helpen! •n li 'Peyton Place' bij DRGS W aterweg-topscorer DWS deed wat Ventura eerder deed: verjongen $avftutwtie Valt Saeat STOPT! SCHIEDAM Victorio) RACKETCENTRUM TENNIS - SQUASH - FITNESS GRATIS proefles FITNESS SPORT Vrijwilligers kinderopvang VLAARDINGEN 10% tot 60% Parfumerie Van Soest Het Nieuwe Stadsblad De jarige Victoria trakteert op klinkende munt! Tel. 474.65.65 Op is dus echt op! HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 2 OKTOBER 1997 40-1475 SCHIEDAM Vanaf oktober breidt Kluphuis Oost de kinder opvang tijdens activiteiten uit. Ook op maandag-, woensdag en donderdagmorgen zoekt het Kluphuis vrijwilligers die het leuk vinden om voor kinderen te zorgen terwijl hun moeder aan een cursus deelneemt. De kin deropvang is van 9.00 tot 11.00 uur. De kinderen zijn tussen de nul en de vier jaar. Men kan zich opge ven voor één, twee of drie och tenden. In de schoolvakanties zijn er geen cursussen overdag en is er dus ook geen kinderopvang nodig. Er is een kleine onkostenvergoe ding. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Til Berg van Kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79, telefoonnummer 2451818. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM Alweer het tiende deel van de fotoboeken van H. Kiela werd afgelopen vrijdag ten doop gehouden. Het boek met de titel 'Schiedam langs de straat' (Uitgeverij De Drie Glazen) is vermoedelijk ook het laatste deel van de serie. Ook dit boekje bevat weer HO nog niet eerder in boekvorm gepubliceerde oude foto's van Schiedam. Kiela: „Voor het jubi leumnummer heb ik gekozen voor platen uit het centrum, de Brandersbuurt, de Gorzen, het westen en het oosten van de stad. De oudste opnamen dateren uit het eind van de vorige eeuw, de jongste foto's tonen Schiedam 75 jaar later. Bij de straatgezichten is een belangrijke plaats ingeruimd voor nationale feesten, zoals de geboorte van Prinses Beatrix in 1938 en de Bevrijdingsfeesten." In het hart van de binnenstad is omstreeks de eeuwwisseling deze foto gemaakt van het gekanaliseerde riviertje de Schie bij de Ooievaarsbrug. Aan de linkerzijde in het verlengde van de Ooievaarsbrug ligt de Vijgensteeg die toen nog heel smal was. Links op de voorgrond in het hoekpand met de Vijgensteeg wonen rector van het Gymnasium Dr. C. Vinkesteijn en G. den Houting. De fotograaf heeft over belangstelling niet te klagen: zijn verrichtingen worden nauwkeurig gevolgd door de mannen op de brug. SCHIEDAM Tijdens hun vakantie in Indonesië bracht het Schiedamse echtpaar Van Sliedregt een bezoek aan twee schooltjes en het kindertehuis 'Deborah' op Oost-Java. Daar ontdekten zij dat er een enorme behoefte bestaat aan de meest simpele zaken zoals pennen, potloden, schrijfpa pier, lineaaltjes, vlakgomme- tjes, typemachines en sport en spelmateriaal. Cor van Sliedregt zou graag in contact komen met Schiedammers die dit soort spullen willen af staan aan hem. Hij zorgt er dan vervolgens voor dat de materialen op de plaats van bestemming komen. „Het is altijd al een wens van ons geweest om nog eens naar Indo nesië op vakantie te gaan. Als kind droomde ik daar al van. Maar mijn vrouw zei altijd dat Indonesië te ver weg was. Toen we echter een paar jaar geleden een reis naar Frankrijk wilden boeken, opperde de dame van het reisbureau om niet naar het Land van Marianne af te reizen, maar naar Indonesië." Het echt paar boekte de reis bij de Stich ting AHA Tours. Cor van Slie dregt: „Daar kwamen we mee in contact op de Pasar Malam in Den Haag. Ons werd toen dui delijk dat genoemde reisorgani satie met het geld dat ze aan de reizen over houden, de Lepras tichting in Amsterdam steunt in hun strijd deze ziekte in Indone sië terug te dringen. Dat sprak ons bijzonder aan, dus was het niet moeilijk om een keuze te maken. Overigens was het ook financieel heel aantrekkelijk. We waren met z'n tweeën voor 9000 gulden uit en thuis." „Een Lepradorp hebben we niet bezocht in Indonesië, maar wel twee schooltjes in Glanmore en het kindertehuis 'Deborah' in Madiun, beiden op Oost-Java. Het viel ons op in wat voor erbarmelijke toestand het schoolmeubilair zich daar be vond. Hier wordt dat om de tien jaar vervangen, of het nu nodig is of niet, maar daar niet. Toch bleek er niet zozeer behoefte te zijn aan nieuwe tafeltjes en stoel tjes, als wel aan de meest elemen taire zaken zoals pennen en schriften. De mensen moeten die spullen zelf bekostigen, en om dat de levensstandaard daar over het algemeen veel lager is dan hier. levert dat meestal de nodige problemen op." Samen met zijn vrouw bracht Cor van Sliedregt ook een be zoek aan kindertehuis 'Deborah' in Madiun. „De kinderen heb ben er beslist geen privacy en slapen er op grote zalen. Jongens en meisjes apart. Ze hebben maar heel weinig kastruimte om hun schamele bezittingen in te bewaren. De leiding was in han den van ibu (moeder in het Indo nesisch) Remst. Zij was al 76 jaar, maar zei niet met pensioen te willen gaan om de kinderen niet in de steek te laten. Ze druk te ons op het hart dat als wij iets wilden doen. het iets moest zijn waar het hele tehuis profijt van zou hebben. Er bleek vooral be hoefte te zijn aan potten, pan nen, voorraadbussen, keukenbe stek en schoonmaakartikelen." Onderwijs In de Korenbeurs werd geduren de de Open Monumentendagen een tentoonstelling gehouden met als thema 'school en monu ment'. De expositie gaf met name een beeld van de geschie denis van het onderwijs in de Brandersstad. Cor van Sliedregt: „De organisatie daarvan vroeg mij of ik iets wilde doen wat te maken had met onderwijs in ontwikkelingslanden. En daar heb ik van harte ja op gezegd, na dit overlegd te hebben met de Stichting AHA-tours." Verschil lende Schiedammers lieten weten wel iets te willen geven voor het project in Indonesië. „Zo kwam er bijvoorbeeld een enthousiaste mevrouw naar me toe. Ze zei me aan haar schoonzoon, werk zaam bij de NAM, te zullen vra gen of ze daar niet een aantal pennen zouden kunnen missen, die normaliter voor reclamedoe leinden worden gebruikt." Cor van Sliedregt komt graag in contact met Schiedammers die spullen hebben voor genoemde schooltjes en het kindertehuis. „En misschien zijn er ook wel bepaalde bedrijven die nog wel iets voor me hebben. Ik kom het met alle plezier ophalen!" Inmiddels ontving hij via de Dienst Educatie een aantal schrijfmachines. Wie spullen wil afstaan of meer wil weten over de Stichting AHA Tours, kan contact opnemen met Cor van Sliedregt. Zijn tele foonnummer is 4701702. In 1997 doet Victoria ter gelegenheid van haar 75-jarig jubileum aan alle klanten jubileummunten cadeau. Deze munten, met een waarde van fl. 7,50 worden verstrekt op diensten, accessoi res, enz. naast de toch al concurrerende t prijzen en "super service". De munten kunnen besteed worden aan accessoires, aan boetiekartikelen en voor promotionele activiteiten van Victoria, waaronder een fabrieksreis. Deze feestelijke aktie duurt tot en met 31 december 1997. Vraag naar het reglement. DÉ EERSTE DE BESTE W In de regio Nieuwe Water weg Noord zijn verschil lende vrijwilligersorganisa ties actief. Zij kunnen op allerlei gebied hulp bieden aan mensen die dat wegens ziekte, ouderdom of han dicap nodig hebben. De verschillende organisaties zullen zich de komende weken presenteren. Om welke organisaties gaat het? De aanmelding: m 7 SCHIEDAM - Volgens het ge ruchtencircuit is er van alles mis bij de voetbalvereniging DRGS. Is er geld verdwenen, heeft voor malig GSS-bestuurder Henk Schniermanni de pijp aan Maar ten gegeven en werd wedstrijdse cretaris Henny Heesbeen de wacht aangezegd. „Onzin", kwa lificeert vice-voorzitter Leen Warnaar de achterklap. „De meeste roddelverhalen slaan werkelijk nergens op. Niemand heeft geld weggenomen en Hees been, die toch al niet zo best functioneerde, is zelf wegens drukke werkzaamheden opge stapt." Waar rook is is echter vuur en Warnaar zal de laatste zijn om dat te ontkennen. „Laat het dui delijk zijn dat Schniermanni en voorzitter Joep den Brinker niet op één stoel zitten en dat ook in de toekomst nooit zullen doen. Het zal tussen die twee nooit goed komen, het klikt gewoon niet." Over de financiële stand durft Warnaar ook een boekje te ope nen. „De vereniging kampt met rode cijfers. Dat wordt echter niet veroorzaakt door een onge wenste greep in de kas. We zijn gewoon vergeten de tering naar de nering te zetten. Volgens een eerste onderzoek zijn de inkom sten nogal achtergebleven bij de begroting en hebben we enige broodnodige dure zaken moeten aanschaffen. Dat heeft een te kort veroorzaakt. Van oplich ting, zoals er gefluisterd wordt, is absoluut geen sprake." Hij noemt het DRGS-van-van- daag een bloeiende vereniging. „Van enige onrust binnen de vereniging is dan ook geen spra ke. Natuurlijk worden ook de leden met de geruchten gecon fronteerd. Ze nemen echter ge noegen met onze toezegging om op de ledenvergadering van 7 november met een opening van zaken te komen." Aan die opening van zaken wordt hard gewerkt. Over de goede afloop maakt Warnaar zich, zo zegt hij, geen seconde druk. Het vertrek van Schnier manni (die zijn taken heeft neer gelegd en zegt binnenkort ook het lidmaatschap op te zeggen) doet de voormalige GSS-voor- zitter wel pijn. „Ik heb het er moeilijk mee want hij blijft hoe dan ook een goede vriend." Schniermanni vergelijkt de ge beurtenissen bij DRGS met Pey ton Place. „Ik ben op mijn ziel getrapt. Ik ben ruim dertig jaar lid, heb er twintig jaar in het eerste gespeeld en twintig jaar bestuurswerk ge daan. Mijn vrouw staat nog steeds achter de bar, maar wat mij betreft is het over en slui ten." SCHIEDAM - WK nestelde zich dankzij een 2-4 zege op het Rotterdamse Groen Wit naast WDS aan de kop van de ranglijst. Ook bij HBSS en DRGS/zo kraaide de victorie (een beetje). De zaterdagclub pakte namelijk tegen hekkesluiter Siveo'60 de eerste winst en de zondagvoetballers oogstten dankzij een keurige puntendeling tegen koploper HWD het eerste punt. De stand: 1. WK 4,50 (18 doelpunten uit 4 wedstrijden); 2. HSC/za 4 (12 uit 3); 3 en 4. Excelsior'20 en DRGS/za 3,75 (15 uit 4); 5 en 6. Excelsior M en VDL 3 (beiden 12 uit 4); 7 en 8. TSB en SVDPW 2,75 (beiden 11 uit 4); 9. MSV'71 2,50 (10 uit 4). SCHIEDAM - Zowel Zsigmund Mackay(DWS) als Max Tukker- (Ventura) worden niet graag aan het vorige seizoen herinnerd. Voor beide (Haagse) heren was er toen weinig om trots op te zijn. Desondanks was er uitein delijk toch een eind-goed-al- goed. En dus mogen de beide Schiedamse handbal'groot- machten' het opnieuw in de eer ste divisie gaan proberen. Met van DWS-zijde de aantekening dat het wellicht opnieuw een kantjeboord seizoen gaat wor den en vanuit het Ventura-kamp de hoop dat het ergste leed gele den is. Tukker (die het estafette stokje overnam van de in onge nade gevallen Roy van Gurp) hoopt dat zijn meiden de weg omhoog blijven volgen die hal verwege het vorige zaalseizoen is ingeslagen. „Het ging toen al een stuk beter dan in de eerste helft". De misere van toen schrijft Tuk ker toe aan de drastische verjon ging. „We zijn nu echter een jaar verder. De ploeg heeft vorig jaar de nodige ervaring opgedaan en is daarnaast ook versterkt door de komst van twee routiniers. Gezien hun afkomst (Internos en E O, red.) mag je verwach ten dat ze het team op een aantal fronten op sleeptouw kunnen nemen." Overigens weet Tukker nog niet echt hoe sterk en hoe hecht zijn formatie eigenlijk is. „De voor bereiding is tekort geweest. Daarmee behoor je eigenlijk al in mei te beginnen. Omdat de dames toen op het veld in de slag waren voor het nationaal kampi oenschap, moest ik de pas even inhouden. Zodoende kon ik pas in augustus beginnen met de op bouw van een collectief. En dat is te kort om de radertjes zowel menselijk als handballend nu al goed te laten sporen." Wat vorig jaar bij Ventura (toen nog spelend als UVG) gebeurde, geschiedt nu bij DWS. Mackay heeft verjongd. En niet zo zuinig ook. „Het moest er eens van komen", laat hij weten. Tegelijk heeft hij de doelstellingen terug geschroefd naar het overleven- niveau. „Natuurlijk hoop je dat het allemaal meevalt, maar in feite mag je niet al te veel ver wachten. De ploeg is.voorname lijk jong en zal dadelijk ervaren dat een eerste divisie-wedstrijd niet te vergelijken is met een juniorenpotje." Toch vertikt hij het om zijn ploeg met een defensief concept op te zadelen. „Dat werkt in het handbal trouwens helemaal niet. Daarom zullen we gewoon zoals dat hoort gaan aanvallen. In de hoop dat die jonge meiden de draad snel oppakken, de schroom van zich afgooien en gaan doen waartoe ze gezien hun talent in staat zijn: van zich af bijten." als Parfumerie Van Soest. Na 60 jaar geven wij kortingen van op ons gehele assortiment. Wij willen de zaak leeg hebben op 18 oktober. P.s. Denkt u alvast aan uw geschenken voor de feestdagen? Broersvest 27, 3111 EA Schiedam (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade n.v. Oplage 40.543 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.720 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS De foto's uit 'Schiedam langs de straat' tonen historische straatgezichten van de Brandersstad, zoals deze van de Schie rond 1900. Schiedammer zet zich in voor kinderen op Oost-Java door CHRIT WILSHAUS Tijdens hun vakantie op Oost-Java bezocht het echtpaar Van Sliedregt een schooltje in Glanmore. Victoria Oost Toepad 11 (Autostrada Brienenoord), Rotterdam, Tel. (010) 4 522 322. Victoria West, Strickledeweg 99 (Spaanse Polder), Schiedam, Tel. (010) 4 155 255. Victoria Zuid, Driemanssteeweg 40 (Charlois), Rotterdam, Tel. (010) 2 123 300. Ingezonden mededeling- Als je eens wat meer wilt dan alleen maar thuiszitten... Mensen blijven steeds langer thuis wonen en zijn vaak afhankelijk van familie, buren en vrienden. Juist een extra bezoekje van een vrijwilliger, die eens iets gezelligs gaat doen, is van groot belang. Dat vrijwilligerswerk wordt als zeer waardevol ervaren. Bij vrijwil ligerswerk kom je op plaatsen, waar je nog niet eerder bent geweest. Je komt nieuwe mensen tegen. Je krijgt waardering voor je werk en zo doe je ook nog eens werkervaring op. Want van vrijwilligerswerk wordt iedereen beter! De organisaties die om nieuwe, enthousiaste vrijwilligers zitten te springen zijn: Het Rode Kruis, De Zonnebloem, De Unie van Vrijwilligers, het Steunpunt Ouderen zorg en de Hulpdienst Vlaardingen. Al deze organisaties maken het mensen mogelijk zelfstandig te wonen of zorgen voor belangrijke sociale contacten, gecombi neerd met praktische hulp. De activiteiten lopen uiteen van een bezoek je brengen tot een vakantie begeleiden en van alles daartussen. Ook nieuwe bestuurs leden zijn van harte welkom! Als je belangstelling hebt voor vrijwilligers werk bij een van de bovenstaande organisa ties, of je wilt meer informatie: neem dan contact op met Edith Janssens van het Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam, telefoon 246 50 11. Mocht je geen keus kunnen maken, dan is het ook mogelijk een oriëntatiebijeenkomst bij te wonen, zodat je na kennismaking met de activiteiten van de verschillende organisa ties, wel kunt kiezen. Let dus goed op de krant van de komende weken. Naast informatie over de organisa ties, zullen er ook vacatures bij geplaatst worden, zodat je direct kunt reageren als het je leuk lijkt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3