Man (41 stopt na 25 jaar met roken Druk, druk, druk... We zitten te veel en we zitten er te weinig mee Bewegen is van (over)levensbelang Speciaal programma voor ouderen AFVALLEN '5 kilo in één week' PreventieCentrum IJsselland PreventieCentrum Rotterdam PreventieCentrum Schiedam REGIO RIJNMOND IN BEWEGING gezond en gezellig bewegen Stress, de killer van onze tijd. Gezond vitaal Rugklachten eigenlijk niet nodig PreventieCentrum verloot vliegreis naar Barcelona. w: .WÊÊÊÊ Prins Constantijnweg 2 Capelle a.d. IJssel Tel. 010-4049723 Seinhuiswachter 18-20 Rotterdam Tel. 010-2132122 Nieuwe Haven 245 Schiedam Tel. 010-4267588 ADVERTENTIE WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 ROTTERDAM - Bijna drie kwart van de Nederlandse bevolking krijgt op een bepaald moment te maken met rugklach ten. Eén van de oorzaken daar van is, dat wij allerlei houdingen aannemen die de rug op een onnatuurlijke manier belasten. Ook een zittende levensstijl kan bijdragen aan rugproblemen. De oorzaken van rugklachten De meeste mensen denken niet aan hun rug totdat hij pijn doet. De oorzaak van die pijn is vaak een proces dat al lang geleden begonnen is. In slechts 20 van de klachten is er sprake van een acuut probleem zoals een onge val. In de meeste gevallen komt rugpijn voort uit overbelasting van de wervelkolom. Deze over belasting kan het gevolg zijn van een jarenlange ingeslepen bewegingspatroon en het gelei delijk verminderen van fitheid. Het is altijd beter klachten te voorkómen. Dat kan door onna tuurlijke houdingen en onna tuurlijke bewegingen te vermij den. Daarnaast is het van belang uw rug in goede conditie te hou den. In de cursus Rugplan leert u beter om te gaan met uw rug en uw conditie te verbeteren om klachten tegen te gaan. U krijgt daarvoor een heel individueel programma. De therapeut stelt namelijk een programma samen dat is afgestemd op uw specifie ke rugklacht. Behalve de oefe ningen die u krijgt, is er veel aandacht voor informatie en voorlichting. Informeer bij uw Preventie- Centrum wanneer de cursus van start gaat: 010 - 2132122. "Meer dan 25 jaar heb ik ge rookt. Onlangs ben ik begonnen met Fitplan en ja... dan wordt je fanatiek. Soms merkte ik dat ik adem tekort kwam, doordat m'n longen aangetast zijn. Nu zit ik met acht andere stoppers in een groepje en komen we wekelijks bij elkaar. Met name op moeilij ke momenten is het prettig dat je steun kunt zoeken bij elkaar." De cursus stoppen met roken begeleidt deelnemers die willen stoppen met roken op een unie ke manier. Niet alleen krijgt u veel informatie, maar ook zijn er motivatie-bijeenkomsten met andere "stoppers". Daarnaast neemt u deel aan een bewe gingsprogramma om stress te reduceren en overgewicht tegen te gaan. De cursus is niet gericht op korte termijn succes. Het gaat erom dat deelnemers ook yplhouden met gestopt zijn. U kunt de cursus volgen in één van de 3 PreventieCentra in de regio Rijnmond. SCHIEDAM- PreventieCentrum Schiedam verloot een vliegreis naar Barcelona! Iedereen die zich voor 5 oktober meldt bij het PreventieCentrum in Schie dam aan de Nieuwe Haven 245, maakt kans op een vliegreis naar Barcelona en een ontmoeting met de legendarische Johan Cruijff. ROTTERDAM - We leven in een turbulente tijd. Op alle fron ten worden steeds hogere eisen aan ons gesteld. In steeds meer gezinnen werken beide partners. De druk om de baan (en dus de welvaart) te behouden neemt toe. Zaken waarvan we vroeger zeker waren (zoals een AOW waarvan je goed kon leven) wor den steeds onzekerder. Relaties komen door al die druk sneller op de tocht te staan. De spannin gen nemen toe. Geen wonder dat steeds meer mensen lijden onder stress. Stress zit in je hoofd. Maar de uitwerkingen van stress gaan zich al snel uiten in lichamelijke klachten. En daarin schuilt nu juist het grote gevaar van stress. Risico Het begint met prikkelbaarheid. Mensen worden licht ontvlam baar, en bij het minste of geringste exploderen ze al. Zo ontstaan onder andere maag zweren. En als er niet tijdig wat aan gedaan wordt, is de kans groot dat het eindigt met een hartinfact. Want hoe groot het aandeel van andere risicofacto ren bij een infarct ook is, car diologen raken er steeds meer van overtuigd dat stress de belangrijkste factor is. Welvaartsprobleem Stress is van nature een noodza kelijk proces. Natuurlijke stress stelt ons lichaam in staat gedu rende een korte periode een noodzakelijke topprestatie te leveren. Bijvoorbeeld: u wordt achterna gezeten door een bijt- grage pitbull, u rent voor uw leven en u springt op dat kritie ke moment over een twee meter hoge schutting. Wat is er dan in uw lichaam gebeurd? Een heel complex proces, waarvan het belangrijkste is dat de stresssitu atie is doorgeseind naar uw her senen, er komt een ongewoon sterke hormonenproduktie op gang en de hoeveelheid adrena line in uw bloed neemt fors toe, de bloeddruk stijgt, uw hartslag versnelt enorm en uw spier kracht wordt (tijdelijk) vele malen groter. Dit is dus het natuurlijke proces, maar het is uitsluitend bedoeld om geduren de korte tijd te functioneren: uit sluitend voor gevaarlijke momenten; het gaat om een strikt tijdelijke reactie van uw lichaam. Het probleem zit hem dus in de duur van de stress: in de tijd waarin we nu leven staan mensen praktisch permanent onder een met natuurlijke stress vergelijkbare druk. En dat kan het lichaam (en met name het hart) vaak niet aan. Relaxplan Met stress kan je leren omgaan. Het PreventieCentrum heeft een Relaxplan programma waarin u leert om stress te herkennen en te verwerken. Voor meer informatie kunt u bellen met tel. 010-4267588. SCHIEDAM - Nederlanders bewegen steeds minder. Een groot aantal ouderen en jon geren vult de dagen met uitge breid eten, slapen, werken of studeren achter een bureau en vooral veel tv kijken. Kortom, we hebben een zittend bestaan. De negatieve gevolgen laten zich raden. 'Welvaarts- ziekten' zoals hartinfarcten, maagzweren en dichtgeslibde bloedvaten zijn in Nederland een heel belangrijke oorzaak van ziekte en sterfte. 'Waarom is bewegen belang rijk?' Zoals iedereen eigenlijk wel weet, is bewegen goed voor de gezondheid. Gezondheid is een uitgebreid begrip. Zo kun nen we praten over onze licha melijke gezondheid en onze geestelijke gezondheid. Lichaam en geest zijn uiteraard nauw met elkaar verbonden. Als iemand zich onzeker voelt en niet lekker in zijn vel zit, kan dit gevolgen hebben voor zijn lichamelijke gezondheid. 'Bewegen' is een bezigheid die veel gezondheidsproblemen voorkomt en het verloop van allerlei ziekten gunstig beïn vloedt. Positief effect Wetenschappers onderzoeken al jaren de invloed van bewegen op de lichamelijke gesteldheid. Meer en meer onderzoeksresul taten tonen aan dat er sprake is van een positief effect van bewegen op de fysieke gezond heid. Zo blijkt dat regelmatige lichaamsbeweging de kans op hart- en vaatziekten doet afne men. Tijdens inspanning wordt het bloed flink rondgepompt om alle spieren van zuurstof te kun- i Bewegen voor een gezonde geest in een gezond lichaam nen voorzien. Hierdoor krijgen de bloedvaten als het ware geen tijd om dicht te slibben. Een positief bij-effect van bewegen is dat mensen bewuster met hun gezondheid omgaan en vaak hun hele leefstijl veranderen. Men gaat gezond(er) eten, min der alcohol drinken of stoppen met roken, waardoor de kans op het krijgen van hart- en vaat ziekten nog kleiner wordt. Daarnaast helpt, bewegen bij het verbeteren van de spierkracht en de lenigheid. Het regelmatig gebruiken van spieren voorkomt dat ze verslappen en stijf wor den. Je wekelijks een uurtje in het zweet werken heeft een bete re conditie als resultaat. Alledaagse bezigheden als trap lopen, boodschappen doen of onverwacht een sprintje trekken kunnen met minder moeite wor den volgehouden. Uit een onderzoek van de hart stichting blijkt dat in Nederland 45% van de volwassen mannen en 35% van de volwassen vrou wen te zwaar is. Schrikbarende cijfers. Dit overgewicht is het resultaat van enerzijds minder gezonde voeding en anderzijds gebrek aan beweging. Daar komt nog bij dat naarmate we ouder worden het percentage vet toeneemt en de spiermassa min der wordt. Aan dit toenemende percentage lichaamsvet kunnen we wat doen! Door te bewegen verbranden we vetten. Hoe lan ger de activiteit hoe meer ons lichaam verbrandt. Willen we zoveel mogelijk vet verbranden dan is het belangrijk om regel matig langere tijd te bewegen. Voorbeelden hiervan zijn een middag fietsen, een lange wan deling door het bos of een uurtje aerobics. Bewegen en geluk 'Gelukkig zijn', een doel dat vrijwel iedereen nastreeft in het leven. Bewegen speelt hierbij een belangrijke rol. Onderzoek toont namelijk aan dat mensen die regelmatig lichamelijk actief zijn zich gezonder voelen, lek kerder in hun vel zitten en meer zelfvertrouwen hebben dan niet- bewegers. Een veel voorkomend verschijn sel in onze moderne samenle ving is stress. Verplichtingen en verantwoordelijkheden groeien velen van ons boven het hoofd met alle lichamelijke en geeste lijke gevolgen van dien zoals verhoogde bloeddruk, hoofdpijn en hartkloppingen. Lichame lijke activiteit remt deze gevol gen en zorgt voor ontspanning en afleiding. Na beweging voel je je vaak weer lekker fris en gezond, je zit weer lekker in je vel en de wereld ziet er opeens weer veel zonniger uit. Uitgangspunt Duidelijk is dat bewegen heel belangrijk is voor de gezond heid. Daarom hebben de 3 PreventieCentra in de regio Rijnmond (Schiedam, Rotter dam en Capelle aan de IJssel), bewegen als uitgangspunt geno men. Ook worden er cursussen aangeboden. Kom naar het PreventieCentrum en kies voor bijvoorbeeld Fitplan, een gezond maar bovenal gezellig bewegingsprogramma. Voor meer informatie kunt u bellen met tel. 010-4267588. Het beeld van sigaren rokende opa's op pantoffels en oma's met grijze knotten en schorten is achterhaald. De oudere Nederlander is vaak heel actief en ondernemend. Op een gezonde en vitale manier ouder worden wordt steeds belangrijker! Daarom start het PreventieCentrum met speciale programma's voor ouderen. Als eerste kunt u deelnemen aan het programma "Gezond vitaal welke is ontwikkeld door het welbekende TNO. Bent u 65 jaar of ouder en wilt u meer weten over uw gezondheid dan is "Gezond vitaal zeker iets voor u! Iedere bijeenkomst bestaat uit voorlichting (gegeven door een leeftijdsgenoot) en een eenvoudig bewegingsprogram ma (begeleid door een fysiotherapeut). Tijdens het pro gramma worden onderwerpen behandeld als voeding, weerstand, ouderdomsverschijnselen en veiligheid in en om de woning. Bel voor meer informatie: 010-2132122 Bewegen is gezond. Dat weten we allemaal. Veel mensen komen daarom vroeg of laat op het idee "iets aan de condi tie te gaan doen", of "wat meer te gaan bewegen". Maar wat is "conditie" eigenlijk precies? En hoe kun je verant woord "bewegen"? Mensen die gericht aan hun gezond heid willen werken, kunnen dat het beste doen onder des kundige begeleiding. Fitplan is een heel doordacht plan, dat voor iedereen een optimaal bewegingsprogramma biedt. Individuele programma's Met Fitplan werkt u in een klei ne groep op een dynamische en afwisselende manier aan de conditie van uw lijf en leden. In een uitgekiend programma komen alle spiergroepen aan de beurt. Maar het bijzondere van Fitplan is, dat iedereen zijn eigen individuele programma volgt. Voor de start vult u name lijk een vragenlijst in en doet u een Fitplan test. Aan de hand van die gegevens krijgt u een uitgebreid gezondheidsprofiel en worden alle oefeningen aan gepast aan uw specifieke situ atie. Bovendien kunt u zelf kie zen of u bij uw programma vooral gebruik wilt maken van de aanwezige apparatuur, of dat u oefeningen op muziek wilt volgen. U kunt het Fitplanprogramma in Capelle a.d. IJssel, Schiedam of Rotterdam al volgen voor f 45,- per maand (jaarabonnement). Tel. 010-4049723. m i-m aldus één van de vele advertenties over afslankprodukten Tal van produk- ten zoals onder andere shakes, tabletten en zelfs kleding ter bevorde ring van de vetverbranding zijn op de markt te verkrijgen om ons te helpen een aantal kilo's kwijt te raken. Deze produkten helpen echter niet of nauwelijks. Het zijn namelijk methodes die zo weinig mogelijk verandering in levensstijl met zich meebrengen terwijl het daar nu juist om draait. Want stop je met de produkten dan vliegen de pondjes er zo weer aan. Voel u sterker en vol energie Een gezondere levenstijl met meer beweging en minder eten is uiteindelijk de enige methode om gezond op gewicht te komen en te blijven. Door meer te bewegen valt u niet alleen af, maar krijgt u ook meer energie en voelt u zich sterker. Wacht niet langer, kom in beweging! Met de cursus Weight Control leert u in uw eigen tempo een aantal kilo's af te vallen. Dat doet u door de balans tussen "opname" en "verbruik" te herstellen. Heeft u dat bereikt, dan zal het u ook lukken om vervolgens op gewicht te blijven. U wordt begeleid door gediplomeerde instructeurs en diëtisten. De cursus Weight Control volgt u al voor 275,- (incl. gezondheidstest) en bestaat uit 8 bijeenkomsten a 1,5 uur. Voor meer informatie: tel. 010-4049723 Van onze verslaggeefster Rieleks Fitplan

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 7