SCHIEDAM Jubileumbrochure over Coöperatie Museum J Burgerlijke stand Fit oud Beertje Lenny Kuhr zingt over innerlijke weg 'Elk haartje moet goed op het doek komen te staan 'Koksmes' naar Schiedam Tango salon ORANJE Jubileum van kerkmusicus Harmonia Mandala tekenen Activiteiten in Thurlede Vrijwilligers visiteclub Collecte voor kinderboerderij Najaarsconcert Harpe Davids Inloopconcert 16. EXCLUSIEF ONDER VIER OGEN KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 15 OKTOBER 1997 42-1442 SCHIEDAM— In de Dorps kerk van Kethel wordt zondag 19 oktober het 25-jarig jubileum van H. Jansen als kerkmusicus gevierd met medewerking van het Luthers Jongeren Project koor. De viering begint om 19.00 uur. SCHIEDAM Op de Harmo- nia-avond van donderdag 16 ok tober doen F. en H. Breevoort helderziende waarnemingen aan de hand van bijenwastekenin gen, paraffine en affirmatiekaar tjes. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165 en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs be draagt 8,50. SCHIEDAM - Bij de Vrijzin nige Geloofsgemeenschap NPB in Schiedam wordt een cursus mandalatekenen gegeven. De lessen worden verlevendigd door 'ruimte-scheppende' teksten. De cursus wordt gegeven op 5 don derdagmiddagen of -avonden vanaf 30 oktober. De kosten voor vijf bijeenkomsten bedra gen 60,-. Voor informatie een aanmelding: tel. 4260756. SCHIEDAM In woon- en zorgcentrum Thurlede (Nieuwe Damlaan 759) treden John Greenfield en Ciska dinsdag 21 oktober op in de conversatiezaal vanaf 14.00 uur. Toegang kost 2,50. Woensdag 22 oktober is er bingomiddag. Dit begint om 14.00 uur en kost 2,50. SCHIEDAM Stichting Ouderenwerk zoekt vrijwilli gers voor de visiteclubs in dienstencentrum Oost en Woudhoek. In Schiedam be staan momenteel negen visi teclubs voor ouderen vanaf 65 jaar. Deelnemers hieraan komen één keer per week een hele of halve dag bij elkaar om leeftijdgenoten te ont moeten. Elke visiteclub wordt begeleid door twee vrijwilligers. Deze verzorgen de koffie, eventuele lunch en stimuleren de deelnemers tot verschillende activiteiten, zo als spelletjes en gesprekken. Voor meer informatie kan men contact opnemen piet A. van Gurp, tel. 2486888. Eén van de leukste dingen van werken in een optiêkzaak is dat je mensen soms écht gelukkig kunt maken met een nieuwe bril. Een tijd geleden hadden we weer zo'n uitgesproken klant. De man, ongeveer dertig jaar, kwam in onze optiekzaak en vertelde dat hij een maand later zou gaan trouwen. Het moest een zeer stijlvol gebeuren worden. Hij vertelde ech ter ook dat zijn aanstaande vrouw vond dat hij er altijd zo slordig gekleed bij liep. Een oude trui, afge trapte schoenen en een ouder wetse bril. Hij wilde zijn vrouw echt verrassen en tijdens de bruiloft meer dan goed gekleed verschijnen. Hij was al naar een kleermaker geweest voor een prachtig maatwerk rokkostuum en hij had nieuwe glimmende schoenen gekocht. Als laatste wilde hij nu nog een nieuwe bril. Een modieus en zeer stijl vol montuur. We zijn toen gaan zoeken in onze collectie. Uit eindelijk viel zijn keus op een uitgesproken trendy montuur. Iets Van een Deense designer. Een Spart montuur dat zijn gezicht echt iets gedistingeerds gaf. Ik was best een beetje trots op onze bril en stiekem was ik naderhand toch een beetje benieuwd naar zirn trouwfoto's. WMfMfjk*- 'éÊmmëfk Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Nationaal Coöperatie Museum is de brochure 'Van Kethelstraat naar Lange Haven' verschenen. SCHIEDAM Coos van IJperen schreef ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Nationaal Coöperatie Museum de bro chure 'Van Kethelstraat naar Lange Haven'. In het 24 pagina's tellende, met foto's geïllustreerd boekwerkje, wordt het ontstaan van het museum uit de doeken gedaan. Naast aandacht voor de start van de eerste verbruikscoöperatie in Engeland die in 1844 in Rochdale in de omgeving van Manchester werd opgezet wordt de ontwikkeling geschetst van het kleinste museum van de stad. Dit werd in eerste instantie in 1977 ondergebracht in de Kethel straat in het pand, waar in 1907 de eerste winkel van de Coöperatie in Schiedam werd geopend. Elf jaar later werd door burgemeester Scheeres het nieuwe onderkomen aan de Lange Haven in gebruik gesteld en nog steeds zijn bestuursleden en vrienden van het Coöperatie Museum enthousiast over deze locatie. Maar ook de talrijke bezoekers raken gecharmeerd als zij in het pandje rondkijken en daar onder meer een huiskamer uit 1920 ontdekken en een bedstee. Het museum beschikt over een uitge breid archief met informatie over de geschiedenis van dit samen werkingsverband tussen arbeiders onderling. Ook worden regel matig wisseltentoonstelling georganiseerd en voor de snoepers is er voldoende keus in het nostalgische museumwinkeltje waar snoepjes uit grootmoeders tijd per ons worden afgewogen. door NANS WOLTERS SCHIEDAM Voor Mar jan Veenman is de gedachte dat zij werd geboren met een tekenpotlood in haar hand niet zo vreemd. Van jongs af aan stond haar leven in het te ken van schilderen en teke nen. Het was voor haar dan ook logisch hier haar vak van te maken. Zij studeerde in 1972 af aan de kunstacademie en juist in 1989 toen zij buiten de landsgrenzen erkenning be gon te krijgen, sloeg het nood lot toe. Op gewelddadige wij ze werd haar toekomst - zo zag het er althans geruime tijd naar uit - geruïneerd. Een traumatische gebeurtenis die de grond voor jaren onder haar voeten weghaalde. De Schiedamse fijnschilder wil het liefst over deze ingrijpende episode niet meer praten en heeft de draad weer opgepakt. Daar bij heeft zij het geruststellende gevoel dat Blits, haar uit de klui ten gewassen herdershond, borg staat voor haar veiligheid. Marjan Veenman kreeg haar op leiding aan de Rotterdamse Kunstacademie in de periode dat Pierre Jansen daar directeur was. „Een tijd die je, als je het vergelijkt met de huidige manier van lesgeven, als streng kan om schrijven. Bovendien werd er voornamelijk figuratief gewerkt en dat is naar ik aanneem, bepa lend geweest voor mijn manier van tekenen en schilderen. Ik zal me dan ook niet snel wagen aan abstract werk", verklaart de kunstenaar. Marjan Veenman verdiepte zich bij de bekende Rotterdamse schilder Henk Vos (inmiddels overleden) in de techniek van het fijnschilderen. Dit is een manier van werken die met een bijna fotografische precisie een voor stelling weergeeft. „Een intensief en inspannend karwei waarbij bijvoorbeeld elk haartje goed op het doek moet komen te staan", aldus Veen man, die aangeeft dat in haar schilderijen en tekeningen vooral het innerlijke gevoel meespeelt. „Mijn stijl werd in het begin omschreven als magisch realisme en later werd er het etiket van visionair realisme opgeplakt en dat vind ik in feite beter passen bij mijn werk". Vrij snel na haar examen expo seerde zij in musea en galeries en werd in 1981 onderscheiden met de zilveren medaille voor de Eu ropese fijnschilderkunst. Een jaar later maakte zij deel uit van de Internationale Grand Jury en vanaf die tijd was haar ster rij zende. High society Iedereen die de werkruimte van Marjan Veenman binnenstapt staat plotseling oog in oog met koningin Elisabeth van Enge land. Een portret met een frap pante gelijkenis. De opdracht hiervoor kreeg zij van de Orde van St. John, een charitatieve instelling in Londen. Een maand voordat zij het schilderij met en kele afgevaardigden zou aanbie den aan de Engelse koningin sloeg het noodlfct toe en beland de Marjan in het ziekenhuis. Het bestuur van St. John bleek niet bereid om te wachten op haar herstel en annuleerde als nog de opdracht. In een eerder stadium kreeg kunstschilder Veenman ter gelegenheid van de kroning van prinses Beatrix, van Meldkamer Rijnmond (het hui dige DCMR) de opdracht een drieluik te maken van de ko ninklijke familie. Veenman: „Regelmatig was werk van mij te zien op benefiet- Vakmanschap en spiritualiteit zijn bij kunstschilder Marjan Veenman onlosmakelijk met elkaar verbonden tentoonstellingen in het buiten land die hoofdzakelijk door de 'jetset' werden bezocht. De op brengst ging altijd naar derde wereldlanden. Op één van de laatste exposities gaf men, voor alleen maar het kijken naar een schilderij, een bijdrage. Dat le verde uiteindelijk 40.000 gulden op. Van dat bedrag werd medi sche apparatuur gekocht om zwerfkinderen in Guatemala te helpen." Aan ieder schilderij waaraan de Schiedamse begint gaat een pro ces vooraf van denken over kleur, afbeelding en afmeting. „Het is niet zo dat ik meteen kan beginnen", legt zij uit. „Maar als ik eenmaal weet hoe het moet worden dan kan ik zelfs midden in de nacht aan de slag gaan. Overigens vind ik het prettig om met twee of drie schilderij tege lijk bezig te zijn." Vakmanschap en spiritualiteit zijn bij Veenman onlosmakelijk met elkaar verbonden. In veel van haar tekeningen en schilde rijen komen symbolen voor als de maan, dieren, heden, verleden en incarnatie. Zinnebeelden die mede haar schilderstijl bepalen en soms ook zijn terug te vinden in haar goed gelijkende gedetail leerde portretten, waaronder een grote potloodtekening van ex- wethouder Chris Zydeveld. De Schiedamse probeert de trau matische ervaring van destijds achter zich te laten en te leven in het heden. En dat uitgangspunt vraagt zeer veel energie van haar. „Mijn werk wordt gewaar deerd en hangt bij particulieren en bedrijven, de inspiratie is weer terug en mijn sombere pe riode raakt op de achtergrond en dat bij elkaar geeft moed om door te gaan", aldus Veenman. SCHIEDAM Slagerij Cees Groeneveld aan de St. Liduina- straat heeft een winnaar in huis. Jolanda Baron, die sinds 1996 werkzaam is bij deze slagerij, heeft het 'Koksmes van de Maand' in de wacht gesleept. Het 'Koksmes van de Maand' is een aanmoedigingsprijs die maandelijks door het Bedrijf schap Slagersbedrijf wordt toe gekend aan een medewerk(st)er in een slagersbedrijf die met werkzaamheden opvalt door netheid, hygiënisch werken, klantvriendelijkheid, collegiali teit en uitstraling in de winkel. Jolanda Baron voor de slagerij aan de St. Liduinastraat. SCHIEDAM De jaarlijkse collecte van de Vereniging Kinderboer derijtje de Gorzen, die deze week wordt gehouden, komt ditmaal geheel ten goede aan de dieren die straks in Schiedam-Zuid terechtko men. Voor de bouw van de kinderboerderij aan de Maasboulevard- /Jachthavenlaan is inmiddels een aanzienlijk bedrag binnengehaald. De grond voor de kinderboerderij is door gemeente bouwrijp ge maakt. Uit grondonderzoek is echter gebleken dat heien noodzakelijk is, hetgeen extra werk en kosten met zich meebrengt. Maar de vrijwilligers houden de moed erin: in 1998 moet het Kinderboerderij tje de deuren openen, zo melden zij. Geboorteaangiften van 12 tot en met 18 september: Iris d.v. van Tilburg-Hofman, Daniël z.v. van der Kooij-Hor- sten, Havvanur, d.v. ^i^ek-^i- 5ek, Dianne d.v. van Slobbe- Goossens, Romy G.I. d.v. van Domburg-Commijs, Sanne d.v. van Waas-van Buuren, Dennis z.v. Velthuijzen-de Wolf, Cha- nelva T. d.v. Bart, Zalma Moha- med Jama d.v. Jama-Fadxiye Osman Abdi, Damian D. z.v. Suttorp-van den Hoek, Bouchra d.v. El Bannani-Tahri, Pernille C. d.v. Keijzer-de Ruijter, Mar leen d.v. van Leeuwen-van Vliet, Bob z.v. Esbach-Gerrets, Yunus z.v. Kaya-Kaya, Eda Z. d.v. Deli-Deli Ondertrouwd: E.E.J, van Son 32 jr. en S.G.M. SCHIEAM Chr. muziekvere niging Harpe Davids organiseert op zaterdag 18 oktober een na jaarsconcert in de Dorpskerk in Kethel. Het B-orkest zal het concert openen met een aantal kortere werken. Daarna brengt het Har monie-orkest een gevarieerd programma ten gehore, met werk van onder meer Von Sup- pé, Scheffer, Anderson en een selectie 'memories of the sixties'. Aanvang 20.00 uur, vrij entree. Voeten 34 jr., P.J.M. Lam 63 jr. en M. Reigwein 51 jr., M.A. Tjon-Sien-Fat 33 jr. en V.M. Si mon 34 jr., J.W. Crowson 50 jr. en H.H. Wagner 36 jr. Getrouwd: R. Wullems 28 jr. en E.C. van Oeveren 28 jr., R. Kranenburg 28 jr. en M.C.C. de Haas 24 jr., R.T.M. Still 31 jr. en M.A. Ha merslag 37 jr., R. van Dommele 30 jr. en R.J. Meijers 30 jr., A.J.G. van Vugt 30 jr. en C.A. Hoozemans 30 jr., M.G. Jongste 26 jr. en M. Groeneweg 25 jr., M. Plooij 29 jr. en I. Nijdam 25 jr., C. Verheij 32 jr. en S.A.T. Sliedrecht 27 jr., R. Ketting 26 jr. en D.A.M. Mouwens 29 jr. en E.J.W. Heithuis 31 jr. en S.J. Gijsbertha 27 jr., E.A. Rosdorf 29 jr. en A. Huijsdens 27 jr. Overleden: E. Klein vr. 83 jr. geh. gew. met N. Wijzenbroek, A. Lemmen man 68 jr., A.F.M. Wamsteeker vr. 89 jr. geh. gew. met G. Fon- tijn, L. Lensveld man 75 jr., H. Melief man 73 jr., J.G. van Don gen man 68 jr., F.J. Elderhorst man 77 jr., T.M. de Man vr. 78 jr. geh. gew. met W. van Meeteren, M. Snoek man 80 jr., G.W. van Bergen Walraven vr. 96 jr., D.C. Mens man 91 jr., J.J. Struijk man 76 jr> A.M. Janse vr. 88 jr. geh. gew. met J. van Katwijk, J.M. van der Does vr. 93 jr. geh. gew, met P. de Weerdt, H.G. de Lange vr. 63 jr. geh. gew. met W. Chr. van der Nat C.G. van Gent vr. 84 jr. geh. gew. met H. Wessel, R. Smit man 36 jr., H.J. Fons man 73 jr., M.A. van der Mast vr. 82 jr. geh. gew. met C.L. Kemper SCHIEDAM - Bij de Schiedamse boks- en ontspanningsvereniging De Haan wordt zondag 19 oktober van 15.00 tot 18.00 uur een tango salon gehouden. Het trio Ana Crusa zorgt voor live muziek. Kaarten voor deze middag kosten 7,50. Voor informatie of voorverkoop kan men contact opnemen met tel. 4734648. Beertje SCHIEDAM Beertje zit al een poosje in Hargahoeve. Ze is een reutje van 14 jaar. Aan haar conditie is dat niet te zien, want ondanks haar leeftijd vindt ze het heerlijk om te wandelen. Katten vindt Beertje absoluut geen probleem. Bij wie mag deze lieve hond haar laatste jaren slijten? Dierentehuis Hargahoeve (Sportlaan 2, tel 4714151) is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Lenny Kuhr treedt vrijdag op bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap SCHIEDAM Bijna dertig jaar geleden werd Lenny Kuhr als winnares van het Eurovisie Songfestival wereldberoemd. En nog altijd wordt het winnende liedje 'De Troubadour' in ver band gebracht met haar naam. Na het vrolijk klinkende 'Visite' dat in 1980 de hitlijst haalde, kwam de klad in de carrière van de zangeres. Zij maakte een zwa re persoonlijke crisis door en toen zij in 1990 de draad weer oppakte stond er een totaal an dere Lenny Kuhr op het podi um. Liedjes met diepzinnige en soms mystieke teksten staan sindsdien op haar repertoire. Vrijdag 17 oktober verzorgt zij een optreden bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam. De programma's die Kuhr de afgelopen jaren voor het voetlicht bracht droegen ti tels als 'Heilig Vuur' en 'Innerlij ke Weg' en ook haar presentatie voor vrijdag 'Terwille van' ver wijst naar een spiritueel uit gangspunt. Lenny Kuhr is in haar optreden zowel gids als rei ziger en daarbij gaat zij in op het spirituele aspect van haar tocht. Met het optreden van de zange res wordt tevens het nieuwe sei zoen 1997-1998 van de Vrijzinni ge Geloofsgemeenschap ge opend. Toegangskaarten a 17,50 (leden 12,50) zijn ver krijgbaar bij het secretariaat, tel. 4260756 en 's avonds bij de kerk aan Westvest 90-92 (tegenover de molen). Aanvang 20.00 uur. SCHIEDAM Het Schiedams Christelijk Mannenkoor verzorgt zaterdag 18 oktober het inloopconcert in de Grote Kerk. Het begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje per liter Vieux Oranje 4 e 95 per liter1Ö. U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 95 Joop! Pierre Cardin Brax Jacques Britt Gant Paul Shark Tenson Cortigiani Veerplein97-3131 CX Vlaardingen Tel. 010-434 24 30 Kunstschilder pakt draad weer op Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13