Nieuwe Corolla doet Toyota goed Auto kort Peugeot legt accent op extra uitrusting Opel maakt winter mild Mitsubishi verwacht veel van eigen GDI-vinding Nieuwe Wagon R+: kleine treinwagon van Suzuki Bestelauto van het Jaar Auto - Verkeer - Sport - Onderhoud - Techniek ColCPjfOTt redactie service lij eekbladen megener WOENSDAG- 15 OKTOBER 1997 RSW 97-196 [iiSlMêl tnwèuatf BfSTilAttrO YMi KfT J*M Deze pagina werd tri opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 BV Botterdam Tel. 010-4609725; Fax. 010-4699362 Toyota Motor Corporation heeft in augustus 49.000 nieuwe auto's in Europa verkocht, een absoluut maandrecord voor de onderneming sinds deze op de Europese markt actief werd. Het resultaat overtreft het vorige record van 47.500 auto's dat in augustus 1990 werd ge boekt. 'De nieuwe Corolia is erg goed ontvangen', aïdus Alan Marsh, Vice Chairman van Toyota Motor Europe. 'Deze auto is speciaal voor het Europese publiek ontworpen en hij leverde duidelijk een be langrijke bijdrage aan het succes in augustus. De Corolla-verkoop lag zelfs 43 procent boven het re sultaat met het vorige model in augustus vorig jaar.' Van I januari tot en met 31 augustus verkocht Toyota 314.000 auto's in Europa, een stijging met twaalf procent ten opzichte van dezelfde periode in 1996. COROLIA Nieuwe Toyota Corolla goed ontvangen. De Japanse Automobile Manufactures Asso ciation (JAMA) heeft op de wereldbrandstof- conferentie het Japan Clean Air Program gepre senteerd. Het Japanse ministerie voor Handel en Industrie coördineert dit programma, waaraan alle Japanse autoproducenten deelnemen. Het doel van het Japan Clean Air Program is het ontwikkelen van voertuigen en brandstoffen die bijdragen aan een lagere emissie. Suzuki heeft sinds 1978 tien miljoen auto's verkocht buiten Japan. Dit historische aantal werd begint dit jaar bereikt. Nog voor het aan breken van de volgende eeuw wil de fabrikant wereldwijd 2,5 miljoen auto's per jaar verkopen, tegen een kleine twee miljoen nu. Dit komt overeen met een wereldwijd marktaandeel van vijf procent. j^Aii tofctobid Bij Peugeot staat de toevoeging 'X' voor een interessante meeruit- rusting tegen een geringe meerprijs. In navolging van de 406 STX, kwam er een 406 SRX en zijn er nu ook een 605 STX en een 806 SRX. Daarnaast is ook de Peugeot 106 Accent 'opgewaardeerd'. Binnen het 406-programma is de 1,6 liter benzinemotor vervangen door een nieuwe versie van de 1,8 liter krachtbron en de type-aanduiding 'SL' vervangen door 'SR'. Voor dezelfde prijs (38.950 gulden) heeft die er onder andere elektrische bedienbare voorportierruiten, velours bekleding, een toerenteller en een digitaal klokje bijgekregen. Nu is er de SRX, die ook nog eens metallic lak (keuze uit vier kleuren) biedt. Ook van de 605 bestaat nu een extra aantrekkelijke X-variant, de STX. De 605 STX 2.0 is er vanaf 66.095 gulden. Ten slotte wordt bij de 806 het accent op extra uitrusting gelegd. Daarvan bestaat er nu een SRX, met naar keuze een 2,0 liter benzinemotor of een 1,9 liter turbodiesel. Hierbij bedraagt de meerprijs f 1.150,00 en in ruil daarvoor worden metallic lak, lichtmetalen velgen en mistlampen vóór geboden. Zoals ieder jaar organiseert Opel ook deze winter het Opel Win terplan, waardoor Opel-rijders met een sterk verkleinde kans op technische problemen de winter door kunnen komen. De klant kan het Opel Winterplan aanschaffen tot 1 februari volgend jaar. Het is uiteraard aan te bevelen de gratis controle zo snel mogelijk te laten uitvoeren, zodat zolang mogelijk kan worden geprofiteerd van de garantie periode, die eindigt op 31 maart 1998. De 11 wintergevoelige onderdelen die onder de loep worden genomen zijn: kachelradiateur, radiateur, radiateurdop, thermostaat, waterslagen, slangklemmen, waterpomp, ventilatorriem, koelvloeistof, accu en expan- sievat. Wanneer de gecontroleerde onderdelen in orde zijn, of defecte onderdelen hersteld, dan komt het Winterplan-certificaat binnen bereik voor f 29,50. Het certificaat staat garant voor het goed functioneren van het koelsysteem. Mochten er in de garantieperiode toch defecten optreden aan het koelsysteem, dan worden deze gratis hersteld. De Volkswagen Caddy is uitgeroepen tot Bestelauto van het jaar '97/'98. De verkie zing is een initiatief van het vakblad Auto mobile Management. De jury is van mening dat de Volkswagen-organi satie een goede naam heeft opgebouwd in de bedrijfwagen-sector. Andere belangrijke punten voor de jury waren de gunstige leaseprijzen van de Volkswagen Caddy, die mede het gevolg zijn van de hoge restwaarde, de gunstige verbruikscijfers van de inmiddels bekende dieselmotoren en het reparatióbnder- houdscontract. De jury vond de achterdeuren, doordacht en praktisch. De Volkswagen Caddy is leverbaar met twee benzine motoren en drie dieselmotoren. Het kabinet wil terwille van het milieu de verkoop van extra zuinige zogenaamd 'groene' auto's vanaf 1998 te stimuleren. De Mitsubishi Carisma GDI met direct ingespoten benzinemotor moet er haast wel voor in aanmerking komen. De 1,8 liter direct ingespoten benzinemotor (92 kW/125 pk) is als die wordt vergeleken met zijn equivalent met de gebruikelijke multi-point injectiemotor rond 20 procent zuiniger, 20 procent schoner en dan ook nog eens 10 procent krachtiger. De Mitsubishi Carisma met de lichtere GDI-motor kan derhalve met recht een 'groene' auto worden genoemd. Mitsubishi Motors Corporation MMC in Japan slaagde er als eerste autofabrikant ter wereld in de direct ingespoten benzinemotor productie- rijp te maken. Een ideaal van de auto-industrie was verwezenlijkt. Lang is er gestreefd naar een motor die de kracht van de benzine-injectie zou paren aan de zuinigheid van de dieselmotor. Na meer dan dertig jaar aan het complexe project te hebben gewerkt, konden de Mitsubishi ingenieurs vorig jaar de eerste GDI-motor ('Gasoline Direct Injection) presenteren. Vanaf oktober is de zuinige GDI verkrijg- baar in de Carisma. Veelzijdige vriendelijkheid mm#*-' Anjès Verhey Met in het achterhoofd de huidige Nederlandse ont wikkelingen op het gebied van (stads)verkeer, brandstofprijzen, houder schapsbelasting en par- keerproblematiek, heeft Suzuki Nederland haar ogen goed de kost gegeven tijdens een bezoek aan de 'ouderlijke macht' in het evenzo volle Japan. De Wagon R is hier al meer dan drie jaar een absolute verkoop-topper. Wellicht ook heeft het vaderlandse succes van Daihatsu's Move en Gran Move posi tieve partijen gespeeld. Feit is dat Suzuki de gok heeft gewaagd en een der mate totale compact-car op de rails heeft gezet dat het voor de 'massa' moei lijk zal worden om ratio nele bezwaren aan te voe ren tegen de aanschaf van een Wagen R De in Japan record-brekende Wagon R werd voor haar ver schijning op het Europese to neel ietwat bijgeschaafd. Zo weten wij al sinds jaar en dag dat we de Aziaten qua pos tuur aanmerkelijk naar de kroon steken. Logisch gevolg is dan ook dat de Euro-Wa- gon R beduidend breder is geworden. In de type-aan duiding wordt dit vertaald door de Door tegemoet te komen aan deze 'Europese eisen' ont popt de Wagon R+ zich als een veelzijdige en vriendelij ke auto waar terdege rekening mee gehouden moet worden. In het uiterlijke design vallen direct de hoekige, hoge lijnen op. Het front wordt gevormd door een korte, steil oplopen de motorkap met aan weers zijde grote, vierkante kop lampen. Aan de achterkant komt de Wagon R+ tot een heel abrupt einde en houdt iets achter de wielkasten sim pelweg 'op'. De leuke dak rails completeren het tamelijk compromisloze en eigenzin nige geheel. Door zijn groei in de breedte, beschikt de Wagon R over een prima binnenruimte waarin de achterbank in twee gelijke delen neerklapbaar is. De 633 liter metende laad ruimte die dan ontstaat is via een grote omhoogscharnie- rende achterklep (de vijfde deur) bereikbaar. Mocht een uitstapje met de Wagon R ietwat meer tijd vergen dan op voorhand werd aangeno men, dan bestaat de moge lijkheid om de 'treinwagon' om te bouwen tot een heus slaapcompartiment. Hiertoe behoeven slechts beide voor- stoelen te worden neerge klapt. In het interieur beschikt de Wagon R over een volwas sen dashboard met een over zichtelijk klokkenwerk. De stoelen zijn gelukkig niet al té losjes gestoffeerd, al is het duidelijk dat het Japanse zit vlees aanmerkelijk zachter pluche behoeft dan het onze. De geheel nieuwe, uit alumi nium opgetrokken kracht bron presteert naar behoren, uiteraard wel gerelateerd aan de gebruiksdoeleinden van de Wagon R Verwacht der halve geen wielspin er/bf ver brand rubber (dat om de klei ne 13" velgjes is gekruld). De 65 pk leverende 16-klepper, met twee bovenliggende nok- kenassen, trekt over de hele linie voldoende en is warem pel door te halen tot liefst 8.000 toeren per minuut. Dit valt overigens keurig af te le zen op de af-fabriek aanwezi ge toerenteller. De voorwie- laangedreven Wagen R loopt heel prettig door de handgeschakelde vijf versnel lingen (automaat vanaf '98 verkrijgbaar). Naast een stuk je prestatie biedt de viercilin- der ook zuinigheid: met een normale rijstijl kom je al gauw aan een gemiddelde van 1 op 16. Snelwegkilometers zijn nog voordeliger: hier is het moge lijk om (volgens fabrieksop- gaven 1 op 20 te halen.Een compliment op zich, zeker als u zich bedenkt dat de lucht- weerstandscoëfficient nou niet bepaald hyper-sportief en dus laag is. Doordat de Wagen R op iets bredere leest is geschoeid dan zijn Aziatische voor beeld, ontstaat er een betere wegligging. Zonder in superlatieven te hoeven vervallen, kunnen we stellen dat Suzuki met de Wagen R+ wat betreft het weggedrag op het goede spoor zit. Ondanks de 'hoog bouw' en relatief korte wiel basis is de stabiliteit bij zowel rechtvooruit rijden als in de bochten prima Tot op de gangbare snelhe den gedraagt de Wagen R zich voorbeeldig en veroor zaakt nauwelijk hinderlijke deining. Wel is het zo dat deze praktische 'mini-MPV' (met mate) windgevoelig is. Suzuki biedt de Wagon R aan voor een prijs van 23.9995,—. Met de kosten plaatje valt de Suzuki precies tussen zijn meest directe op ponenten van het eerste uur, de smallere Daihatsu Move ƒ18.995,— met 850cc drieci linder motor) en de ruimere ietwat 'serieuzere' Gran Move (ƒ32.995,— met 1500cc viercilinder motor). Ook in prijstechnisch opzicht heeft Suzuki derhalve een ijzer- sterk locomotiefje in handen. Vanaf medio december staat de nieuwe Wagen R+ op de dealer-perrons klaar voor een proefretourtje!

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 17