HER DER Ga zo voort mijn zoon en gij zult spinazie eten ofwel: weet je wat je eet? Ondanks extra geld nog steeds lange wachtlijsten in thuiszorg m 'Mevrouw ik heb alles gedaan wat ik voor u doen kon. De volgende stap moet u zelf zetten. Donald Duck: de successtory van een inmiddels al 45-jarige eend Nu en dan psychisch uitgeteld? Beker echt beter dan de zuigfles Onderscheiding voor voormalig Surinamegangers (pN BENT U OOK ZO'N ÉÉN OP DE VIJF? 42-1001 De landelijke campagne Beter een beker! heeft resultaat gehad, zo blijkt uit onderzoek. Circa de helft van de geïnterviewde ouders heeft voorlichting gekre gen over tandbederf dat kan ont staan bij hun kinderen wanneer die langdurig en vaak uit een zuigflesje drinken. Ook zijn de ouders geïnformeerd over het belang om tijdig over te stappen op een drinkbeker. Voordat de campagne in mei 1995 van start ging, was slechts 15% van de ouders daarvan op de hoogte. Ondanks dit resultaat blijft aan dacht voor zuigflescariës nodig, aldus het Ivoren Kruis en het Nationaal Instituut voor Ge zondheidsbevordering en Ziek tepreventie (NIGZ), de afzen ders van de campagne. Er ko men immers steeds weer nieuwe ouders bij die nog onvoldoende weet hebben van de kans op zuigflescariës. Bovendien is tij dens de campagne gebleken dat er ook aandacht moet komen voor de inhoud van het zuigfles- je. Nogal wat ouders gingen er onterecht vanuit dat een zuigfles gevuld met melk waarschijnlijk niet zoveel kwaad kan. Toch loert ook hier de kans op tand bederf wanneer kinderen het flesje meekrijgen in bed en daar gedurende de nacht op sabbelen. Tijdens de campagne Beter een beker! zijn uiteindelijk de meeste ouders bereikt via het consulta tiebureau. Van alle campagne middelen -zoals kleurplaten, pamfletten en een tv-spotje- is vooral de poster de ouders het beste bij gebleven. De campagne had enkele onverwachte effec ten. Al hoewel de tandartsen geen actieve rol hadden in de campagne, had 64% van hen de poster in de praktijkruimte op gehangen. Logopedisten vroe gen campagnemateriaal aan, omdat overmatig gebruik van de zuigfles spraakproblemen kan veroorzaken. De media besteed den uitvoerig en gedurende een lange periode aandacht aan het onderwerp. Fabrikanten van on der meer bekertjes en limonade siroop voor kinderen wilden be spreken hoe zij kunnen bijdra gen aan de campagnedoelen. Liga Blédina doet inmiddels op het etiket van de sapflesjes de aanbeveling om op de leeftijd van negen maanden van een zuigfles over te stappen op een drinkbeker. Over de campagne en de bevin dingen is een uitgebreid verslag verschenen. Inlichtingen zijn verkrijgbaar op 0348-437600. Het bestuur van de vereniging voor oud-Surinamegangers is nog op zoek naar hen die des tijds tot 1975 als dienstplich tig- of beroepsmilitair naar Suriname werden uitgezon den. Het gaat hier om diegenen die bij de Kon. Landmacht, later TRIS geheten, daar een tot drie jaar hun dienstijd hebben volbracht, maar nog niet in het bezit zijn van het met kroon versierde Suriname-In- signe. Belanghebbenden die wegens verhuizing of andere omstan digheden nog geen kennisge ving hebben ontvangen en ook in aanmerking voor dit een malige onderscheidingsteken willen komen wórden verzocht een briefje met naam, adres en voormalig onderdeel te willen opsturen naar: ïriskontakten, Postbus 415, 2000 AK Haarlem Bellen met de heer B. Meule- mans tel. 023-5365223 is ook mogelijk. Ga zo voort mijn zoon en ge zult spinazie eten, is een parodie op de uitdrukking Ga zo voort mijn zoon en gij zult Spinoza heten. Deze schertsende uitdrukking is bedoeld om iemand aan te moe digen. Spinazie wordt al sinds jaar en dag als zeer gezond be schouwd. Stripheld Popeye is daar een overbekend voorbeeld van. Maar spinazie heeft ook onbekende kanten... Spinazie ofwel Spinacia olera- cea stamt af van de Ganzevoet- familie Chenopodiaceae, een groep doorgaans welig tierende 'onkruiden' die voorkomt in alle gematigde en warme gebie den. De Ganzevoetfamilie be staat uit ongeveer 1500 verschil lende vormen. De familie dankt haar naam aan de vorm van de bladeren waarvan de omtrek met enige fantasie aan die van een ganzenvoet doen denken. De meeste van de wiide ganze- voetsoorten zijn eetbaar. Eén van de belangrijkste groen tegewassen uit deze ganzevoet familie is spinazie. Spinazie i$ oorspronkelijk afkomstig uit Perzië. De Arabische legers die in de zevende eeuw via Noord- Afrika naar Spanje trokken brachten, in de lange bezettings tijd die hierop volgde, de spina zie naar Europa. Spinazie werd in die tijd door de Engelsen dan Was Korrelatie in het nabije verleden nog de stichting die je uitsluitend kon bellen na af loop van zware televisiepro gramma's, anno 1997 fun geert 030-2331335 behalve als sos-nummer ook als vraag baak voor zowel hulpzoekers als hulpverleners. 'Alleen op het gebied van psy chosociale problematiek. Dat is nu eenmaal ons vak', ba kent Marcel Senten correct 'zijn' terrein af. Je kunt bij Korrelatie nog nèt niet voor alles terecht. Zelf is hij geen hulpverlener - Dat moet je mij niet laten doen. Daar moet je meer geduld voor hebben - maar bewust gekozen voor de club heeft hij wel. Al 7 jaar is hij hoofd algemene zaken, voorlichter en public relations- medewerker van Korrelatie. En al zit hij niet aan de telefoon, gepokt en gemazeld in de proble men waar gemiddeld én afwij kend Nederland zoal mee zit is hij wel degelijk. „Anonieme tele fonische hulp vormt nog steeds 50% van het werk" weet Senten dan ook te melden. „Maar de andere 50% betreft meer verwij zende activiteiten. Je kunt het zo gek niet bedenken of uit onze computer rolt wel een adres waar iemand met een specifieke vraag terecht kan. Ook op het gebied van de lichamelijke ge zondheidszorg. Daarom worden we tegenwoordig veel gebeld door artsen en hulpverleners. Wat het werk afwisselender Het Nationaal Fonds Geestelij ke Volksgezondheid (NFGV) en Stichting Korrelatie richten zich gezamenlijk de komende maanden tot de minstens 3 mil joen Nederlanders die nu en dan psychisch uitgeteld zijn. Het NFGV verstrekt graag meer informatie door middel van het campagneboek en de infobrochures. Drie miljoen Nederlanders: dat is één op de vijf Voor een deel van hen is de uitschakeling definitief. Psychosociale proble men worden bijvoorbeeld ver oorzaakt door stress, depressie, vastgelopen relaties, eetstoor nissen, rouwproces, angst en fo bieën, sexueel geweld enzo voorts. ook 'de Spaanse groente' ge noemd. Spinazie is een snelgroeiende, eenjarige plant. Het kan op elke grondsoort geteeld worden mits de grond maar vochtig genoeg is. In de zomer kan al vier we ken na het zaaien geoogst wor den; in het voor- en najaar duurt het ongeveer zeven we ken. In Nederland wordt voor namelijk de 'vroege' spinazie geteeld. Er bestaan veel ver schillende soorten spinazie. We onderscheiden twee rassen: de scherpzadige en de rondzadige rassen. De bladeren van de spi- nazieplant kunnen verschillende vormen aannemen zoals drie hoekig, pijlvormig, langwerpig of eirond, terwijl er ook glad- bladige of kroesbladige rassen zijn. In Nederland en België eten we eigenlijk alleen maar gladbladige rassen, terwijl Ame rikanen meer kroesbladige ras sen eten. De vroege rassen worden van eind januari tot eind maart in de volle grond gezaaid. Eerst wor den scherpzadige en snelgroei ende rassen gebruikt en iets la ter de rondzadige rassen. De zaaitijd voor de zomerteelt loopt van begin april tot half juli. In de zomer, wanneer het zeer warm is en de dagen lang zijn, bestaat het risico dat spina- maakt dan het vroeger was." Afstand én intimiteit Toen Korrelatie ruim 30 jaar geleden van start ging, was het nog een stichting die draaide op vrijwilligers. Op dit moment werken er betaalde en professio nele maatschappelijk werkers, psychologen en pedagogen, wor den er folders uitgegeven, is er onlangs een eigen vademecum verschenen en komt er begin vol gend jaar een nationale gzond- heidslijn. Wat niet veranderd is, is de waarborg van anonimiteit. Senten: „Dat is nog steeds het succes van de formule en maakt het werk bevredigend. Je kunt Nog een cijfer: in de oude WAO-regime was arbeidsonge schiktheid op psychische gron den met 28% de tweede catego rie na klachten van het bewe gingsapparaat. Goede en toegankelijke infor matie heeft in vele gevallen een positieve, preventieve functie. Vandaar deze zeer intensieve campagne, een van de grootste in de geschiedenis van het NFGV. In opdracht van het NFGV schreven hulpverleners 22 speci fieke informatiebrochures, over evenzo vele onderwerpen. Gratis aan te vragen, het NFGV ver zorgt de verzending. Ook is er een samenvattend infoboekje zie te snel groeit en in de bloei schiet. Daarom komen in de zomer alleen rassen die traag groeien en niet snel in de bloei schieten in aanmerking om ge zaaid te worden, worden eind augustus en begin september gezaaid. Voor de herfstteelt worden dezelfde ras sen gebruikt als bij de vroege teelt. Om na te gaan wat de invloed van diverse bewaar- en verwer kingsmethoden op het vitami negehalte van groenten is, heeft Unilever onlangs een onderzoek gedaan. Uit dit onderzoek blijkt dat in diepvriesgroenten de vita mines optimaal bewaard blij ven. Het onderzoek had betrekking op vier verschillende groenten: spinazie, erwtjes, broccoli en sperziebonen. Vitamine C is hierbij als 'versheidsindicator' gebruikt. In het algemeen daalt het gehal te aan de meeste vitamines tij dens het bewaren. Vooral vita mine C is kwetsbaar. Als vita mine C voor een aanzienlijk deel behouden blijft, kan men ervan uitgaan dat ook van de andere vitamines het grootste gedeelte nog aanwezig is. Daar om is het vitamine C-gehalte een goede maat voor de ver heel veel doen omdat elkaar niet kunnen zien meer remmingen doet wegvallen dan in een ge middelde hulpverleningssituatie. Dat lijkt tegenstrijdig, een para dox tussen afstand en intimiteit maar vanuit je vertrouwde om geving en op vrijwel elk gewenst tijdstip kunnen bellen maakt dat mensen veel meer vertellen." Verlies en rouw 'Vroeger' waren de openingtij den gebonden aan tv-program- ma's over bepaalde problema tiek. Hoewel die mogelijkheid nog steeds bestaat, wordt er minstens zo intensief op andere tijden gebeld. beschikbaar: 'Eén op de Vijf. Een boekje, open en eerlijk, over de 3 miljoen Nederlanders. Belangstellenden en hulpzoe kers kunnen via het centrale te lefoonnummer van Stichting Korrelatie, (030) 2 331 335, lo kale hulpverleners bereiken. Het NFGV steunt projecten sheid van groente. Een opval lend resultaat van het onder zoek is dat het vitamine C-ge- halte van diepvriesspinazie vaak hoger is dan dat van 'verse' spi nazie. Dat komt omdat de spi nazie meteen na de oogst ver werkt en ingevroren wordt. Eenmaal bevroren treedt geen vitamineverlies meer op. 'Verse' spinazie daarentegen doet er vaak enkele dagen over voordat het bij de consument in de pan zit. Het vitamine C-gehalte van verse spinazie die twee dagen in de koelkast gelegen heeft, is met éénderde verminderd. Verse spi nazie, bewaard op kamertempe ratuur, bevat na twee dagen nog maar 25% van de oorspronkelij ke hoeveelheid vitamine C. Senten: „Soms bellen er maar 20 mensen naar aanleiding van zo'n programma." Naar het lijkt kan praten over leed wel enig uitstel lijden als er op het andere net een voetbal wedstrijd is. Hetgeen de heersen de problematiek er overigens niet minder op maakt. Marcel Senten glimlacht veron- schuldigend om het woord maar onder elkaar hebben de hulpver leners het over de top 10 van Nederlandse problemen. Hoog genoteerd staan ellende als de pressie en fobieën, eetstoornis sen, stress, problemen met kin deren en niet in het minst verlies verwerking. Volgens Senten gaat de gemiddelde Nederlander erg van vele organisaties, landelijk, regionaal en lokaal, die zich be zig houden met hulp aan en onderzoek over mensen in gees telijke nood. Patiëntenvereni gingen, zelfhulpgroepen, onder zoekinstituten, Riagg's, psychi atrische instellingen. In het co mité van aanbeveling zitten, op Naast vitamine C is spinazie een belangrijke bron van verschil lende andere voedingsstoffen zoals foliumzuur, carotenoïden, ijzer en vitamine E. Ook vandaag de dag is spinazie in Nederland erg populair. In een studie naar belemmeringen voor een verhoging van de groentenconsumptie in een aan tal Europese landen, werd on der andere gevraagd aan de deelnemers welke groente ze va ker zouden eten als ze hun groentenconsumptie zouden verhogen. Onder de Nederlan ders werd spinazie het meest genoemd. Daarbij komt dat spi nazie het meest geliefd is bij kinderen en jongeren. slecht om met verlies en rouw. Senten heeft een tip voor mensen die op zoek zijn naar de juiste hulpverlening voor hun specifie ke problematiek. „Ren niet meteen paar het RI AGG. Het is heel handig om je hulpvraag goed onder woorden te kunnen brengen. Hoe concre ter je kunt zeggen wat je nodig hebt, des te beter zal de hulp zijn. Mondig zijn kan teleurstel ling voorkomen waar je hele maal niet op zit te wachten." Klachten over hulpverlening of - leners kunnen ook bij Korrelatie worden neergelegd. Senten: „Second opinion is in dit verband een wat zwaar woord. Wat we doen is mensen zodanig 'stutten' dat ze terug durven naar een 'falende' hulpverlener. Om te voorkomen dat ze meteen doorschuiven naar de volgende. We letten goed op dat we niet een lopende behandeling door kruisen maar wie er op staat, bieden we wel alternatieven." Gelukkig heeft Korrelatie weinig last van misbruik weet Senten te melden. „Heel af en toe iemand die denkt leuk te zijn of een hijger. Zo'n gesprek breken we natuurlijk onmiddellijk af en héél af en toe kappen we een gespek ook omdat iemand maar blijft bellen zonder iets met de gesprekken te doen. Daar kweek je abonnementhouders mee. Dan zeggen we: - vriendelijk maar beslist - Mevrouw, ik heb alles gedaan wat ik voor u kon doen. De volgende stap is aan u!" De komende tijd zal in deze krant nog een aantal keren aandacht worden besteed aan problemen uit de 'Korrrelatie Top Tien'. persoonlijke titel, ondermeer Mevrouw dr. E Borst-Eilers, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport; mevrouw M. de Boer, minister van V.R.O.M.; mr. PA. Nouwen, hoofddirectie ANWB; H. Wie gel, voorzitter Zorgverzekeraars Nederland. De Unie KBO start met een lan delijk onderzoek naar de lengte van de wachtlijsten in de thuis zorg. Ondanks het extra geld dat de thuiszorg in 1997 heeft ont vangen om een oplossing te vin den voor de bestaande wachtlijs ten, komen bij de Unie KBO signalen binnen die erop wijzen dat hier nog niet veel van terecht komt. De wachtlijsten zijn nog steeds onverantwoord lang. Inmiddels heeft de Unie KBO aan staatssecretaris Terpstra schriftelijk om opheldering ge vraagd en erop aangedrongen meer haast te maken met het wegwerken van de wachtlijsten. Bovendien wil de Unie KBO van de staatssecretaris weten hoe de extra gelden tot nu toe zijn be steed en welke wachtlijstreductie inmiddels is gerealiseerd. De genoemde signalen bereiken de Unie KBO via haar eigen Gezondheidstelefoon. Zo meld de een KBO-lid uit Zutphen dat hij (nota bene na een half jaar wachten) momenteel als num mer 681 op de wachtlijst staat. Hij kreeg onlangs een keurig V DUCKSTAD - In October 1952 (men schreef oktober toen nog met een 'c') verscheen het aller eerste exemplaar van het week blad 'Donald Duck' in Neder land. Maar liefst 2.500.000 exemplaren werden gratis ver spreid om de jeugd kennis te laten maken met de suikeroom uit Amerika en zijn vrienden in Duckstad. Een zeer gewaardeerd initiatief, gezien het feit dat tienduizenden zich spontaan als abonnee aan meldden. Nu, precies 45 jaar la ter, is de oplage 355.000 stuks en volgen maar liefst 1,3 miljoen Nederlanders wekelijks de avon turen van Oom Donald. In 1952 telde het weekblad slechts 24 bladzijden en de helft ervan werd in zwart-wit gedrukt. In 1954 verscheen Donald Duck volledig in kleur. In 1959 werd het tijdschrift dikker en telde het 32 bladzijden en sinds 1988 krijgt de lezer wekelijks maar liefst 40 pagina's voorgescho teld. In 1948 verscheen een Donald Duck weekblad in Zweden. In 1949 in Denemarken en een jaar later volgde Noorwegen. In 1951 was Finland aan de beurt. Do nald Duck heet trouwens in veel landen anders. In Noorwegen heet hij wel gewoon Donald Duck, maar de Zweden noemen hem Kalle Anka, in Denemar ken heet hij Anders And en de Finnen kennen hem als Aku Ankka. Pato Donald is zijn naam in de Spaans- en Portu geessprekende gebieden. Italië kent hem als Paperino en in In donesië heeft men het over Do- nal Bebek. Van IJsland tot China en van Mexico tot Australië... bijna overal ter wereld wordt wel een Walt Disney tijdschrift uitgege ven. Toch zijn er maar 6 landen die ervoor zorgen dat er Donald Duck verhalen geschreven en ge tekend worden. Denemarken, Italië, Frankrijk, Brazilië en... Nederland! De Nederlandse pro ductie startte al in de jaren vijf tig, maar het grootste gedeelte van het vrolijkste weekblad werd tientallen jaren lang voorname lijk met Amerikaanse verhalen gevuld. Tegenwoordig zijn de rollen omgedraaid en worden verhalen van Nederlands fabri kaat in allerlei landen overgeno men. schrijven dat het nog wel enkele maanden kan duren voordat de strikt noodzakelijke hulp kan worden geleverd. En hij is helaas niet de enige! Om meer zicht te krijgen op de problemen is de Unie KBO een meldingsactie 'Wachtlijsten thuiszorg' begonnen, waarbij de eigen Gezondheidstelefoon voor senioren als meldpunt fungeert. De Unie KBO roept mensen op hun eigen ervaringen, of ervarin gen van mensen uit hun omge ving, met de wachtlijsten in de thuiszorg aan de medewerkers van de Gezondheidstelefoon door te geven. De Unie KBO is met name geïnteresseerd in de problemen die het staan op een wachtlijst met zich meebrengt. Met de resultaten van de mel dingsactie in de hand, gaat de Unie KBO begin 1998 opnieuw naar politiek Den Haag. De Gezondheidstelefoon van de Unie KBO is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar tussen 09.30 en 12.30 uur op telefoon nummer 0900-8212183. Er zijn heel wat gezinnen in Ne derland die als sinds 1952 trouw, abonnee zijn; vijfenveertig jaar lang! De gemiddelde levensduur van het abonnement is trouwens momenteel al langér dan vijf jaar. Onderzoek heeft aange toond dat Donald Duck tot de leeftijd van 24 jaar het meest gelezen blad van Nederland is! Donald Duck zorgt voor een aangename jeugdherinnering; een gevoel dat ouders hun kinde ren graag ook meegeven. De badjuffrouw die een student uit het zwembad verwijderde, omdat hij haar nat spatte terwijl zij een Donald Duck las, is later met de 'boosdoener' getrouwd en leest samen met man en drie kinderen nog steeds het vrolijke weekblad. Tegenwoordig kun je je zoon weer met een gerust hart 'Do nald' noemen, maar in de 50-er en 60-er jaren had zo'n jongen geen leven! En wat te denken van de familie Wortel, die in 1948 - vier jaar voordat Donald Duck weekblad verscheen - hun pasgeboren dochter de voornaam Willie gaf? Namen als Guus (Geluk), Midas (Wolf) en Katrien (Duck) zijn daarom ook lange tijd zeer zel den bij de Burgerlijke Stand in geschreven. De Nederlandse Donald Duck bestaat al vijfenveertig jaar en bestaat niet uitsluitend uit strip verhalen. 'Leesverhalen', voor zien van kleurrijke illustraties worden al geplaatst vanaf num mer 2 van 1952. Schrijvers als o.a. Paul van Loon, Paul Biegel, Annie M.G. Schmidt, Guus Kuijer, Astrid Lindgren en Roald Dahl droegen een steentje bij. Illustratoren als Jan Wesse- ling, Hans G. Kresse en Don Lawrence, om er maar een paar te noemen, zorgden voor fraaie illustraties. In het vrolijke weekblad is het iedere week feest, maar de num mers 41 en 43 zijn wel heel bij zonder! Daarin staan namelijk prijsvragen. In totaal zijn er maar liefst 4500 prijzen te verdelen. De hoofd prijs bestaat uit een volledig ver zorgde reis naar Disneyland-Pa- rijs voor 45 personen! Dat wil zeggen dat de winnaar of winna res vierenveertig familieleden en vrienden mag uitkiezen die mee gaan. ja/nee NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID V. Al met al biedt spinazie zoveel 'goeds' dat een bekende fabrikant van de diepvriesvariant er binnenkort leuke dingen mee doet door ELS NEIJTS Foto; LEUNIS VERLINDE Korrelatie is tegenwoordig ook een soort 008 voor psychische problemen Marcel Senten: 'Ik ben geen hulpverlener. Dat moeten ze mij niet laten alten doen. Sommige VROLIJKE KOPPEN zijn schijn... Liefst 3 miljoen Nederlanders, één op de vijf!, zijn van tijd tot tijd depressief. Of ze krijgen stress. Of ze worden zomaar angstig of agressief. Of hebben ernstige eetproblemen. Of zij rouwen jarenlang na het verlies van een geliefde. Het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid (NFGV) steunt daarom vele projecten. Steun ons werk. Meer info? Het NFGV heeft gratis diverse themafolders beschikbaar. Giro 18181 Postbus 5103, 3502JC Utrecht Telefoon (030) 297 11 97

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9