G at 'Initiatieven moeten ook vanuit winkeliers komen Schiedamse binnenstad krijgt allure r< Fotosnip van de maand Herinrichting centrum Beleidsnotitie geeft toekomstvisie voor 7 998-2002 I Koop zondagen Volgende uitgave ft 43-447 KLEUR WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 43-447 Woensdag 22 oktober 1997 Deze pagina is een uitgave van Centrum Management Schiedam, het overkoepelend orgaan van winkeliers verenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Eindredactie: Lay out: Foto's: Marianne Ames Natascha Koelhof Wegener Sijthoff Rijswijk Het Centrum Management Schiedam introduceert de 'Fotosnip Aktie'. Elke maand kiest de fotograaf van het Nieuwe Stadsblad een klant uit bij een van de winkels, aangesloten bij het Centrum Management. Deze prijswinnaar krijgt een waardebon van honderd gulden die te besteden is in de winkel waar de foto is gemaakt. Hein van der Vlerk heeft deze maand de primeur van de aktie. De juwelier mocht de eerste 'snip' overhandigen. "Oh, wat leuk! We hebben nog nooit een prijs gewonnen," reageert mevrouw Keemink ver heugd. Samen met haar man bracht ze een bezoek aan juwe lier Van der Vlerk aan de Broersvest 68/70. "Eigenlijk komen we hier altijd. We wonen weliswaar in Vlaardingen, maar voor sieraden kiezen we toch voor deze zaak." Op het moment dat de foto wordt genomen, bekijkt het echtpaar enkele horloges. De waardebon kunnen ze goed gebruiken. "En ik wilde einde lijk eens dat horloge kopen waar ik al tien jaar van droom, om dat Van der Vlerk nu 15 procent verbouwingskorting geeft. Dit is dan helemaal een meevaller." In het Nieuwe Stadsblad van woensdag 19 november wordt de tweede prijswinnaar van de Fotosnip Aktie bekend ge maakt. Wie rond die periode winkelt bij de leden van het Centrum Management Schiedam maakt kans op die snip van honderd gulden! Na andere middelgrote gemeenten als Breda en Den Bosch erkent Schiedam nu ook het belang van een goede openbare ruimte in de binnenstad. Immers, een aantrekkelijk centrum trekt bezoekers, maar ook ondernemers en bewoners. Met het beleidsplan 'Herinrichting Openbare Ruimte Binnenstad' dat deze week is gepresenteerd, streeft de gemeente een al gehele kwaliteitsverbetering na van alle binnenstadsruimtes. De belangrijkste straten in het centrum worden de komende vier jaar opnieuw ingericht. De noodzaak voor het plan lijkt duidelijk. De onsamenhangende inrichting en de rommelige uitstraling van de openbare ruimte doen de positieve kanten van de binnenstad teniet. Want het centrum heeft ook veel kwaliteiten, voornamelijk op basis van haar historisch karak ter. Een greep: monumentale gebouwen; een compact en kleinschalig centrum; afwisselende ruimtes zoals pleinen, grachten, winkelstraten. Om deze meer tot hun recht te laten komen, is een grootscheepse aanpak nodig. Voor de Broersvest denkt de gemeente aan een straat met 'boule vardkarakter'. Verplaatsing van de trambaan kan het voet gangersgedeelte meer ruimte en allure geven. Voor de 'Grote Omloop' wordt het traditionele straatbeeld in ere hersteld: ro de klinkers en blauwe moderne lichtmasten. Op de Hoogstraat wordt aandacht besteed aan aspecten die het beeld verstoren: de vele uitstallingen, reclame-uitingen, rommelige gevels en puien. Tevens moet het toeristisch ge bruik van de havens worden verbeterd door o.a. de kades toegankelijker te maken (als de autofunctie is verminderd) en het historisch karakter te versterken. Overigens wordt in het beleidsplan niet geschroomd vergelijkingen te maken met boulevards en kades in Parijs, een terrassenplein in Venetie (op de Grote Markt) en interessante steegjes zoals in Sienna. De binnenstad moet het domein voor de voetganger worden en het centrum moet een hoogwaardige uitstraling bieden. Voor het jaar 2001 moet de openbare ruimte een goede aan sluiting vinden op het historisch karakter van de binnenstad. Het Centrummanagement Schiedam is het overkoepelend orgaan van de midden stand die in hartje Schiedam is gevestigd. Op deze pagina wordt de komende weken aan dacht besteed aan de verschillende winkeliers verenigingen. Het spits wordt afgebeten door Michiel Terheggen, thans nog voorzitter van de 'Hoogstraat'. Als zeventienjarige opende hij zijn eigen winkel, een stoffenwinkel notabene. Bovendien vestigde hij zich op het stukje Hoogstraat waar op dat moment slechts enkele an dere ondernemers zaten en kreeg hij na een week een stoffenhande laar als buurman. Sinds z'n 23e maakt hij deel uit van de winke liersvereniging Hoogstraat, waar van de laatste twee jaar als voor zitter. Michiel Terheggen (28) is duidelijk iemand die zijn schou ders ergens onder zet en die niet snel opgeeft. "Van mij zul je niet horen 'ik heb het moeilijk'. Je moet gewoon geloven in wat je doet en daarvoor gaan." Datzelfde uitgangspunt heeft Terheggen ook steeds voor zijn in breng in de winkeliersvereniging gehanteerd. Toch kondigt hij nu aan dat hij de voorzittershamer met ingang van 1998 zal neerleg gen. "Ik wil geen twee dingen half doen, maar een ding goed. Het werk voor de winkeliersvereniging heb ik altijd met veel plezier ge daan, maar de tijd die erin gaat zit ten - wil je 't goed doen - is heel veel. Daarbij komt dat ik met mijn bedrijf momenteel tijd tekort kom, ik moest gewoon een keus ma ken.." In een brief aan zijn collega's heeft Terheggen zijn besluit bekend ge maakt. Tevens nodigt hij anderen uit zich op te geven als bestuurs lid. "Tot nu toe moesten we de kar met twee man trekken; da's ook niet goed. Kijk, met een bestuur van zes mensen krijg je een ander verhaal. Dan is de druk op de be stuursleden niet zo groot. Verversing van het bestuur eens in de zoveel jaar kan trouwens geen kwaad, zo ontstaan vaak weer nieuwe plannen." In de afgelopen vijf jaar als be stuurslid is veel bereikt, meent Terheggen. Het aantal leden is van veertig naar ruim zestig uitge breid. De contacten met gemeen telijke instellingen, zoals brand weer, politie, verlopen naar wens. Bovendien zijn middenstanders op de Koemarkt, Grote Markt en Lange Kerkstraat deel gaan uitma ken van de winkeliersvereniging Hoogstraat. "Hierdoor kunnen de activiteiten grootschaliger worden opgezet en als grotere vereniging kun je de krachten bundelen. Inderdaad staan wij in financieel opzicht wat zwakker dan onze col lega's in de Nieuwe Passage, die een hoge contributie moeten neerleggen, maar qua aantal le den zijn we gelijk." Hoewel Michiel Terheggen af scheid neemt van 'De Hoogstraat' laat hij nog wel een erfenis achter. "Toekomstige doelen voor de win keliersvereniging zijn: het weer compleet maken van het nieuwe bestuur; het mede ontwikkelen van twee jaarlijks terugkerende evenementen; het versterken van 'w de 'Grote Omloop'. Voor het cen trum van Schiedam liggen name lijk voldoende mogelijkheden om ons te onderscheiden van buurge meenten. Maar de initiatieven zul len ook vanuit de winkeliers moe ten komen." Terheggen hoopt dat zijn oproep wordt beantwoord. Vanaf januari wil hij extra tijd aan zijn winkel, Zelfmaakmodecentrum Stof Studio Shop, besteden. Hij onder zoekt de mogelijkheid een eigen modelijn voor zelfmaakmode op te zetten. "Ik ga direct bij de bron kopen, op beurzen in het buitenland, in de hoop exclusievere stoffen te krij gen. De consument moet in mijn zaak alles kunnen vinden dat je ook kant en klaar kunt kopen, maar dan in meters stof. Of ik zelf mijn kleding maak? Euh, nee dan zouden er 48 uur in een dag moe ten gaan!" De binnenstad van Schiedam zal de komende jaren een metamorfose ondergaan. In het jaar 2002 moet het centrum dan vitaal zijn, allure heb ben, over 1500 hoogwaardige nieuw bouwwoningen en meer kwaliteitswin kels beschikken en er vooral schoon en aantrekkelijk uitzien. "Het zal duidelijk zijn dat de gemeente dit niet alleen aan kan; het Centrummanagement, de win keliers, andere overheden moeten ook hun steentje bijdragen," aldus wethou der Hafkamp tijdens de presentatie van de beleidsnotitie 'Een toekomst voor de oorsprong'. In dit actieplan legt de ge meente Schiedam een duide lijke visie neer voor de toe komst van de binnenstad. Volgens Hafkamp wordt hier mee de vraag beantwoord die de gemeente de afgelo pen jaren steeds heeft be reikt. "Telkens hoorden we 'wat wil de gemeente nou precies?'. Nu, dit plan moet uiteindelijk leiden tot een heel concrete nota waarin per jaar alle activiteiten staan aangegeven die noodzakelijk zijn om het centrum gestalte te geven. Bovendien ligt nu het beleid ten aanzien van de binnenstad vast. Er wordt geen hap-snap werk meer ge daan." Bij de vaststelling van de no titie is de gemeente dan ook niet over een nacht ijs ge gaan. Twee ronde tafel-ge- sprekken (januari '96), drie stadsgesprekken (april '96) en een binnenstadsgesprek (februari '97) hebben er in middels voor gezorgd dat de - belangstellende - burgers of betrokkenen niet overvallen worden door een dergelijk actieplan. Omdat vele sug gesties en meningen zijn ver werkt in de beleidsnotitie ver wacht de gemeente ook wei nig tegenstand. Wethouder Hafkamp: "Schiedam moet nu een inhaalslag maken. Waar de stad in het verleden achterstand heeft opgelopen, kan dit ook haar kracht wor den." Kwaliteiten De binnenstad moet zich gaan profileren als een mo numentale kern in de regio. Met een mix van historische kleinschaligheid en -functies in een oudstedelijke ambian ce. Want Schiedam herbergt ook een schat: in de notitie wordt het fraaie, historische centrum veelvuldig geroemd, maar die kwaliteiten worden tot nu toe nauwelijks benut. Door beleidskaders vast te leggen kan Schiedam nu langzaam maar zeker veran deren in 'een voetgangersdo mein waar het goed toeven is voor bezoekers en bewoners'. In de notitie wordt welhaast van elke straat in het centrum een ideaalbeeld geschetst. Zo moet de Broersvest een stadsboulevard zijn in plaats van een ver keersader; de Grote Markt een terrassen- plein; het Land van Belofte (Hemaplein) een horecabestemming krij gen waarbij levendigheid in de avonduren uitgangspunt is; de Koemarkt beter bereik baar zijn voor fietsers en voetgangers; het Doeleplein middelpunt worden in een bebouwing en in plaats van de tramkeerlus bij de ruine een voorname en formele in richting met bomen, sculptu ren, water en licht. Ten aanzien van de winkels en horeca gaat de gemeente uit van niet (veel) meer vesti gingen, maar streeft ze wel een betere kwaliteit daarvan na. De middenstand moet zich concentreren en diffe rentiëren, dus met meer on- Sê derscheid. Aan de oostzijde van het centrum zal de be zoeker de typische centrum winkels vinden en aan de westzijde (Lange Haven etc.) de kleinschalige ambachtsbe drijfjes. Een duidelijk vesti gingsbeleid zal deze ontwik keling in gang zetten. Daarnaast wordt leegstand van winkelpanden aangepakt evenals de uitstraling van de openbare ruimte (afstem ming van reclame-uitingen, uitstallingen, onderhoud). De presentatie van de nota aan de burgers kent een vlie gende start. Belangstellen den zijn welkom op 28 okto ber vanaf 20 uur in de foyer van het nieuwe theater, dat daarmee wordt ingewijd. Vervolgens kan de politiek zich op 4 november over het plan buigen in een gezamenlijke commissiever gadering. Over de benodigde financien voor de realisatie van de plannen hult wethouder Hafkamp zich in stilzwijgen. "De gemeente raad moet nu aangeven of men dit raam werk ziet zitten. Zo ja, dan zullen per plan de financiële consequenties aan de raad worden voorgelegd." De winkeliers, aangesloten bij het Centrummanagement Schiedam, zijn nog op drie zondagen in 1997 geo pend. De koopzondagen vinden plaats op 26 okto ber, 30 november en 21 de cember. Noteer deze data in uw agenda! Het bestuur van het Centrummanagement heeft overigens het voor nemen om in 1998 elke eerste zondag van de maand koopzondag te houden. De data worden nog in het Nieuwe Stadsblad gepubliceerd. De eerstvolgende pagina van het Centrummanage ment Schiedam zal op 19 november in het Nieuwe Stadsblad worden gepubli ceerd. Daarna verschijnt nog een extra pagina op 17 december. Op deze pagi na's meer nieuws over de ontwikkelingen in de bin nenstad, de activiteiten en de extra koopavonden ter gelegenheid van Sint Nicolaas en Kerstmis. Een of twee keer per week pakt mevrouw A.J. van Beek de tram of fiets om te winke len in het centrum. "Een stoffenzaak en een meubel winkel mis ik wel." Wanneer zij wethouder voor stadsont wikkeling zou zijn, liet ze de oude panden in de binnen stad opknappen. "De Nieuwe Passage vind ik prachtig, maar het oorspronkelijke Schiedam mag niet verloren gaan. Tijdens de Branders feesten waren de Lange Haven en de Dam ook het ge zelligst met die braderie. Voor de boodschappen ga je naar winkels verderop." Starend naar de gevel boven La Venezia kijkt mevrouw Blom speurend in het rond. Weet de fotograaf waar de bioscoop is gebleven? Ruim veertig jaar geleden is zij met haar man naar Canada ver trokken en ze zijn nu voor de vierde keer terug in haar ge boorteplaats. "Heel gezellig," oordeelt ze. "Hoewel er erg veel veranderd is. Ik kan de weg niet meer vinden." Mevrouw Blom, die vroeger Boot heette, vindt de binnen stad niet tegenvallen. "Zeker niet. En doe in de krant de groeten aan alle familieleden en bekenden!" "Daar vraagt u me wat." Andre van Leijen fronst zijn wenkbrauwen wanneer ge vraagd wordt naar zijn visie op de binnenstad. "Ik vind het al heel leuk geworden met die nieuwbouw in de Passage bijvoorbeeld." Hoewel hij nu op de fiets is gekomen, rijdt hij ook vaak met de auto naar het cen trum. "De garage is ook een hele verbetering. Ik zou zeg gen: Ga zo door, Schiedam." Shirley Pinas loopt met haar driejarige dochter Danny on bewust de 'Grote Omloop'. Ze woont in Rotterdam maar verkiest Schiedam om er te winkelen. "Ik vind het hier veel leuker. Er zijn ook best veel verschillende winkels, de keus is groot." Wanneer haar dochter op de creche zit, pakt zij vaak de tram naar het centrum. "En in de Passage kun je ook lekker eten na het winkelen. Ik vind het prima zo, hoor." Als bewoner van het centrum doet mevrouw Heijnen haar dagelijkse boodschappen in de binnenstad. "Sinds de Nieuwe Passage er is, ga ik zelden meer naar Rotterdam. Een ding vind ik verschrikke lijk: de markt." Wanneer zij het in Schiedam voor het zeg gen zou hebben, werden de kramen weer geplaatst op het Hemaplein. "In het Broersveld is het veel te smal. Toen de markt een tijd je op het plein stond, was de situatie veel beter. En dat heb ik van meer mensen ge hoord. Voor de rest ben ik best tevreden." mes WÊM centrum «L Juwelier Van der Vlerk overhandigt de waardebon aan het echtpaar Keemink uit Vlaardingen. Michiel Terheggen legt vanaf 1 januari 1998 de functie van voorzitter van winkeliersvereniging Hoogstraat neer. Wethouder Hafkamp: "We leggen nu een duidelijke visie neer waar we met de binnenstad van Schiedam naar toe wil len." Mevrouw Van Beek Mevrouw Blom IBootI Andre van Leijen Shirley Pinas Mevrouw Heijnen

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13