HER DER i i P I Professor Touwtje Wat de Chinese astrologie ons leert over onze relaties Karakter Combinatie Kaart Humanistisch Verbond haakt in op hang naar rituele bezinning Missie-Zendingskalender richt blik op Nederland Ondernemers worden bijgepraat over Informatie Technologie Onrust over het Versterven' w Jê 4 - z z z z z z z z z z z z 1 -1 z z z z z zl at Niet alleen zijn tijdens de feestdagen Wok ook voor stoven en stomen 43-1001 Het Leger des Heils organiseert rondom de feestdagen in decem ber vakantieweken voor alleen staanden en eenoudergezinnen. De vakanties vinden plaats in Lunteren en Dalfsen. Geïnteres seerden kunnen een informatie folder aanvragen via telefoon nummer (036) 5398203. Het is voor het derde achtereen volgende jaar dat het Leger des Heils dergelijke weken organi seert. Meteen de eerste keer al bleek het aanbod in een behoefte te voorzien. Meer dan tweehon derd mensen gaven zich op. 'Tijdens Kerst en Oud Nieuw ligt voor velen de nadruk op samenzijn met familie of vrien den. Als mensen om welke reden dan ook alleen in het leven staan, kunnen ze als een berg tegen deze dagen opzien. Juist voor hen organiseren we deze vakantieweken', vertelt kolonel mevrouw M. Kerkhoven. 'De prijzen houden we zo laag moge lijk, afgestemd op mensen met een uitkering.' In totaal organiseert het Leger des Heils drie weken. Twee va kanties vinden plaats in Hotel Belmont te Lunteren en één in conferentiecentrum De Bron te Dalfsen. Het programma bevat een mix van ontspanning, gezel ligheid en bezinning. Wanneer mensen kinderen hebben, kun nen die ook meekomen. Kip, lamsvlees, biefstuk, vis, eieren, mosselen, spruitjes en sperzieboontjes; ze kunnen allemaai in de wok. Wie wil roerbakken, hoeft niet alleen oosterse gerechten te berei den. Dat bewijst het nieuwe kookboekje 'Doe meer met de wok', met ruim 80 recep ten. Een uitgave van Inmerc in samenwerking met Het Nederlands Zuivelbureau. De wok kan ook gebruikt worden voor frituren, stoven of stomen. Hij wordt vooral toegepast voor roerbakken. Met deze techniek kunnen kleingesneden groenten, vlees of vis, snel worden be reid bij hoge temperaturen. Behalve de snelle bereiding heeft de wok het voordeel dat kleur, geur en smaak be ter behouden blijven. In 'Doe meer met de wok' staan voorgerechten, hoofdgerech ten, maaltijdsalades en bijge rechten. Westerse en oosterse receptuur- en mengvormen - worden met elkaar afgewis seld. Van een pittig gekruide kalkoenschotel tot Holland se rookworst met groenten. Vooraf worden tips gegeven voor de omgang met de wok, zoals het fijnsnijden van groenten en vlees en het ge bruik van de juiste olie. Alle recepten staan in kleur afge beeld. 'Doe meer met de wok' kost 7,95 in de boekhandel. ISBN 906611 165 8. Eén van de nominaties bij de verkiezing van het 'Speelgoed van het Jaar 1997' was voor 'Professor Touwtje'. De jury: 'nieuw, origineel, leuk en leerzaam'. Het is een 'zelf- controierend' vraag- en ant woordspel voor jongens en meisjes van verschillende leeftijden. Ieder spel bevat een aantal kaarten, waarop in 2 rijen plaatjes staan die met een touwtje gecombi neerd moeten worden. Op de achterkant staat een lijnenpa- troon en wanneer dit corres pondeert met het touwtje, blijken de antwoorden juist te zijn. Touwtje is er voor kinderen vanaf 3 jaar en voor kinderen vanaf 5 jaar. Het spel is te koop bij speelgoed zaken, warenhuizen en in de boekhandel. (ISBN 90-6710). Waarom klikt het met de een wel en met de ander niet? Waar om is X de ideale levenspartner voor jou en niet Y? Hoe komt het dat sommige ouders altijd overhoop liggen met hun kroost, en andere zelden of nooit? Waarom maakt de een carrière en komt de ander geen stap verder? Prikkelende vra gen, waarvan de antwoorden volgens Jaap Hillen alles te ma ken hebben met het op elkaar inwerken van karakters. Dat geldt voor conflicten, voor spoed, vervreemding en geluk. Hij legt dat uit in het zojuist verschenen boekje 'De Karak ter Combinatie Kaart', geba seerd op de oude Chinese astro logie. Volgens de Chinese astrologie bestaat er een gestructureerde orde waarin wij allen, afhanke lijk van ons geboortejaar, zijn verdeeld in 12 verschillende hoofdkarakters. Door onze ge boortemaand zijn we ook nog eens verdeeld in twaalf verschil lende subkarakters, vergelijk baar met de tekens van de wes terse astrologie. Iemand die op 1 maart 1980 is geboren, is een Aap; iemand die precies een jaar later ter wereld kwam, is een Haan. Je geboortejaar en - maand bepalen dus wie je bent en waarom je je op een bepaalde manier gedraagt. Op basis van deze gegevens ont wierp Jaap Hillen een kaart waarmee je in een oogopslag kunt zien welke karaktercombi naties in het leven positief, neu traal of negatief zijn in je rela ties met je partner(s) en je ouders, je baas en je vrienden. Zo'n kaart kan iedereen altijd bij zich dragen. Het werken met de kaart is heel simpel; het bege leidende boekje legt uit hoe je het doet. Natuurlijk bevat het ook een korte introduktie in de Chinese astrologie. Bijzonder daarbij is dat Hillen niet in fatalisme blijft steken. In zijn interpretatie van de Chinese astrologie bestaat er altijd de mogelijkheid je situatie te ver anderen. Daarin onderscheidt hij zich van andere kenners op het gebied van de Chinese astro logie. Uitgeverij Becht,78 pag15,00 (inclusief losse kaart). Levenspartner Ouder-kind - - - - - - - - - 1 - - 1 - - 1 - - 1 - o 9 - - - )f - - - - - - - - - - - - _2 i - - Z ~i pt J - f j - - 2, 2 - nr - - - -• - a - o_ - vy - o' Z- Zp - o" Zp Q, i - - - - Z] Elkaar het ja-woord geven op het strand, samen een duet voordragen of door het vuur springen. Niks is uitgesloten bij de relatieviering, waarmee het Humanistisch Verbond een persoonlijk alternatief wil aanreiken voor trouwerij, sa menlevingscontract of jubile um. De relatieviering is in middels de pioniersfase voor bij, zo stelt coördinatrice T. de Kruyf. Jaarlijks melden zich zo'n 65 stellen voor een alternatieve viering. Het me rendeel voor een huwelijk maar ook mensen die gaan samenwonenden en homopa ren die hun relatie willen be krachtigen, kloppen aan. In haar folder omschrijft het Humanistisch Verbond de rela tieviering als een moment van bezinning. Dat kan gelden voor een huwelijk of een jubileum, maar evengoed voor een verbin tenis tussen twee mannen of twee vrouwen. De Kruyf legt uit: „De relatievie ring is in de breedste zin van het woord een viering. En dan niet volgens het verwachte patroon maar als maatwerk. Het laat veel ruimte voor het paar, hun le vensverhaal of het verhaal van hun relatie. Daardoor wordt het een afspiegeling van henzelf." De kern van een relatieviering omschrijft ze als 'het zoeken naar betekenis'. Gèen versleten rituelen afdraaien maar zoeken naar handelingen met een per soonlijke betekenis. Samen een duet voordragen, over de drem pel de wereld in dansen of door het vuur lopen, is maar een greep van voorkomende gebeurtenis sen. Net zo goed wordt stads- of ge meentehuis veelal ingeruild voor een plek met een persoonlijke herinnering. Dat kan een nostal gisch kerkje zijn maar ook een boomgaard of gewoon het strand. Zolang de plek maar iets meer te betekenen heeft dan lou ter een passend decor. Persoonlijke belofte Het gaat er ook niet om zo gek mogelijk te doen. Ondanks de gedachte achter de relatieviering blijft het uitwisselen van de rin gen een handeling vol betekenis, die de meeste stellen niet willen overslaan. „We hoeven niet om de traditie heen en alleen maar nieuwe rituelen uit te denken. Dan is de kans groot dat het theatraal wordt. Het is daarente gen wel goed om stil te staan bij wat die ring symboliseert en hoe jezelf daar tegen aan kijkt. Het moet meer zijn dan een oud ge bruik dat men als vanzelf na volgt. Op die manier wordt de relatie niet alleen intenser ge vierd maar zit er tevens een per soonlijke belofte in verscholen." Hoe vreemd het ook klinkt, in de opzet van de relatieviering houdt Tilly Kruyf nauwe contacten met haar collega's van de afde ling uitvaartbegeleiding. Ook daar kampt de mens met ritue len, die hun betekenis verliezen en wordt gezocht naar een meer persoonlijke invulling. „Een uit vaart is een markeringspunt waarbij men stil moet staan. Hetzelfde geldt eigenlijk voor een huwelijk of jubileum. Het is een overgangsmoment in een re latie, dat vraagt om kwaliteit. Een jubileum is ook een mijl paal. Een goede gelegenheid om de zaken op een rijtje te zetten, te bedenken wat essentieel is en een kans om het stof eraf te schud den." Intensieve voorbereiding Het Humanistisch Verbond heeft voor de relatievieringen een landelijk netwerk van ge schoolde consulenten opgezet, die zich als hulp en toeverlaat opwerpen. Na elke viering wordt een evaluatieformulier ingevuld zodat de vaardigheden van de begeleiders bijgeslepen kunnen worden tijdens de zogenaamde deskundigheidsbevorderingsda- gen. De voorbereidingen van een vie ring zijn vrij intensief. De twee of drie voorgesprekken van ruim twee uur zijn bedoeld om in de woorden van Kruyf, 'het onder ste boven te halen en de creativi teit te stimuleren'. Soms wordt van de begeleider een actieve rol verwacht bijvoorbeeld het hou den van een persoonlijke toe spraak. Maar evengoed blijven ze op de achtergrond en bestaat hun werk er voornamelijk uit om alle verborgen talenten aan te boren en de personen in kwestie aan te moedigen hun schroom te laten vallen. De Kruyf: „De mensen hebben over het algemeen goede ideeën. In principe is alles mogelijk. Men kan volstaan met een woord van de begeleider maar negentig procent kiest ervoor om zelf een actieve rol te spelen. In de regel bestaan de relatievie ringen uit veel muziek met zelf geschreven teksten en van de be geleider wordt veracht dat hij een zeer persoonlijke toespraak houdt. De definitieve invulling blijft natuurlijk geheel in handen van het paar." Niet alleen door de wol geverfde Humanisten kiezen voor een re latieviering. Juist niet. De erva ring van Kruyf is dat mensen aanvankelijk nogal huiverig zijn en een houding aannemen van 'dat is toch niks voor ons'. „Achteraf is men er dan toch heel positief over. Het heeft een meerwaarde. Elk huwelijk is uniek. Daarom moet je alles er uit halen wat erin zit. Alleen een stuk entertainment inhuren om de bruiloft luister bij te zetten is een soort van vervlakking." Voor de begeleiding bij een rela tieviering breng het Humanistisch verbond een kleine driehonderd gulden in rekening. Daar kunnen nog reiskosten voor de begeleider bijkomen. Leden van het Huma nistisch verbond krijgen 45 gulden korting. Voor meer informatie 020- 521.90.00. Zorgen dat het huis schoon is, controleren of het gas uit is, de kleren netjes opruimen, de rode auto's in de file tellen of de hele tijd hetzelfde deuntje in je hoofd hebben: het is allemaal doodge woon. Niemand zal er vreemd van opkijken als een huisgenoot zegt: ik heb geen tijd om te gaan tennissen, ik moet eerst schoon maken. Het wordt een ander verhaal wanneer iemand niet an ders meer kan dan altijd maar schoonmaken, zich tot bloedens toe schoon schrobt, of zich diep ongelukkig en angstig voelt als de kleren niet volgens de regels der kunst zijn opgeruimd. Dan is het gewone dagelijkse moeten dwang geworden. Die dwang kan zo ver gaan dat een gewoon leven niet meer mogelijk is: alle tijd gaat heen met de dwanghan delingen. Mensen die van zich zelf voortdurend bepaalde acti viteiten dwangmatig moeten uit voeren, lijden aan een dwang stoornis. Verschijnselen Dwangstoornissen kunnen veel verschillende vormen aannemen en wisselen in hevigheid. Sommi ge mensen hebben alleen last van dwanggedachten: steeds terug kerende, niet-gewilde en storen de gedachten. Andere mensen hebben ook last van dwanghan delingen. Ze voelen zich ge dwongen om bepaalde handelin gen steeds opnieuw uit te voeren. Deze dwanghandelingen worden vaak vooraf gegaan door dwanggedachten. Iemand die lijdt aan een dwangstoornis maakt steeds opnieuw hetzelfde proces door: er dringen zich on gewild steeds dezelfde angstige gedachten bij hem op, bijvoor beeld dat het huis zal ontploffen omdat de gaskraan open staat. Ook al weet die persoon dat hij dit zojuist nog heeft gecontro leerd, toch heeft hij nu geen rust meer. Angst- en paniekgevoelens dwingen hem opnieuw de gas kraan te controleren. Na ver loop van korte of langere tijd begint hetzelfde proces weer van voor af aan. De persoon met een dwangstoornis zit gevangen in een vicieuze cirkel. Mensen met een dwangstoornis zijn vaak ook depressief. Veel voorkomende dwangstoornissen zijn: smet vrees, die leidt tot de dwang om voortdurend schoon te maken of te douchen, controledwang, de dwang om bepaalde zaken steeds te herhalen, en twijfel zucht, waarbij mensen voortdu rend aarzelen bij het maken van een keuze. Ook hypochondrie, de voortdurende angst dat er iets mis is met de eigen gezondheid, is een dwangstoornis. Nauw ver want aan dwangstoornissen zijn sociale fobieën zoals verlegen heid, bloosangst en trilangst, en paniekstoornissen. Ook bij deze aandoeningen staan dwangge dachten of dwangmatige angsten een gewoon sociaal leven in de weg. Dwangstoornissen komen bij heel wat Nederlanders voor: on geveer twee procent van de be volking heeft er in meerdere of mindere mate last van. De mees te mensen met een dwangstoor nis schamen zich hiervoor. Ze doen veelal hun uiterste best om de stoornis te verbergen. Daar om lijkt dit cijfer wellicht over trokken. Waardoor dwang stoornissen ontstaan is niet met zekerheid te zeggen. Zowel psy chologische factoren, zoals ge beurtenissen in de kindertijd, als biologische factoren, zoals pro cessen in de hersenen, kunnen van invloed zijn. Dwangstoor nissen ontstaan vaak - maar niet altijd! - als mensen rond de twin tig zijn. Soms gebeurt dit in reac tie op een schokkende gebeurte nis. Bepaalde dwangstoornissen, zoals schoonmaakdwang, ko men vaker bij vrouwen door, terwijl mannen juist meer last hebben van een stoornis als con troledwang. Dit komt onder meer door de rolpatronen van mannen en vrouwen in onze maatschappij. Mensen die een ernstige dwang stoornis hebben, verdoen een groot deel van hun tijd met dwanghandelingen. Ze hebben ook de neiging situaties uit de weg te gaan waardoor hun stoornis zich kan manifesteren. Daardoor kunnen ze vaak geen gewoon sociaal leven meer lei den en soms ook niet meer wer ken. Iemand met smetvrees bij voorbeeld kan aan zijn huisge noten extreme hygiënische eisen stellen. Zo kunnen dwangstoor nissen uiteindelijk leiden tot echtscheiding of ontslag. Dwangstoornissen verdwijnen vrijwel nooit vanzelf. Integen deel, ze hebben door conditione ring eerder de neiging sterker te worden. Zonder steun kunnen de klachten jaren duren. Daar om is het aan te raden om hulp te zoeken, temeer omdat dwang stoornissen goed te behandelen zijn. De behandeling bestaat veelal uit gedragstherapie of, minder vaak, psychotherapie. Deze behandeling wordt vaak gecombineerd met medicijnen. De huisarts kan hiervoor verwij zen naar de Riagg of naar een vrijgevestigd psycholoog of psy chiater. Het Angst- en fobiecen trum is gespecialiseerd in de be handeling van dwangstoornissen en fobieën. Het is te bereiken onder tel. 0343 - 531 737. Voor contact met lotgenoten, hulp, steun en adviezen kan men te recht bij de Stichting Fobieclub Nederland, tel. 0343 -518 711. Als men naast de genoemde adressen behoefte hebt aan meer informatie over dwangstoornis sen of een persoonlijk advies wilt, kan men bellen met Korrelatie. De hulpverleners aan de telefoon kunnen verder hel pen of informatie geven over hulpverleningsmogelijkheden in de buurt. Het telefoonnummer is: (030) - 2331335. De editie 1998 van de Missie- Zendingskalander 'Versteende verhalen, levend geloof heeft een verrassende invalshoek: Ne derland staat in de schijnwer pers! Op de voorkanten prijken Nederlandse gevelstenen die ver wijzen naar bijbelse verhalen. Wie achter deze versteende sym bolen kijkt, ziet dat het geloof - ook in Nederland - nog steeds levend is. Daaraan wordt op de achterkanten van de MZK aan dacht geschonken. Achterkant De laatste decennia verandert de Nederlandse samenleving in een multiculturele samenleving. Mensen uit andere culturen die in Nederland hun plek vonden, brachten hun eigen manier van geloven met zich mee. Ze bele ven dat geloof vaak met landge noten. Over twaalf christelijke gemeenschappen van allochto nen vertellen de achterkanten van de MZK. Naast deze infor matie staan op de achterkanten ook gedichten, gebeden, adres sen en de bijbelverhalen bij de gevelstenen. De MZK 1998 wil met deze uit gave op bescheiden wijze bijdra gen aan een samenleving waarin respect en begrip is voor eikaars eigenheid. De kalender is voor slechts f. 10,- verkrljgbaar bij plaatselijke werkgroepen voor missie en zen ding (exclusief verzendkosten). De MZK is een gezamenlijke uitgave van: Nederlandse Zendingsraad, Prins Hendriklaan 37, 1075 BA Amsterdam, telefoon 020 - 671 76 54, en het Nederlandse Mis sieraad/Centraal Missie Com missariaat, Rhijngeesterstraat- weg 40, 2341 BV Oegstgeest, te lefoon 071 - 515 91 59. Informatietechnologie (IT) wordt steeds belangrijker voor succesvol ondernemen, zeker wanneer het gaat om efficiënt werken, kwaliteit, snelle commu nicatie en marketing. De ont wikkelingen op de IT-markt gaan echter razend snel. Daar om wordt van 24 tot en met 28 november 1997 de IT-week voor ondernemers georganiseerd in Rotterdam en omgeving. In deze scholingsweek staan allerlei 1T- ontwikkelingen en computertoe passingen in de schijnwerpers. Het programma omvat 65 ver schillende workshops, gericht op kantoorautomatisering, inter net, systeembeheer en branche gerichte softwarepakketten. De workshops vinden plaats in de avonduren, gedurende vijf avon den, van 17.00 tot 21.30. De IT- week biedt ondernemers prakti sche handvatten voor doordacht ondernemen: een weekje IT en u bent weer helemaal bij! Programma In een programmaboekje staan alle activiteiten in de IT-week overzichtelijk bij elkaar. Er is een onderscheid naar niveau: be ginners en gevorderde gebrui kers. Er zijn korte presentaties, workshops van een avond en leergangen van meerdere avon den. Zo is er voor elk wat wils. Regilio Tuur en Coen Moulijn ontvingen als eersten het pro grammaboekje uit handen van de heer W. Viskil, vice-voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel is, naast de ge meente Rotterdam en de Regio nale Opleidingen Centra in Rijn mond, een van de initiatiefne mers voor de IT-scholingsweek voor het Midden en Kleinbe drijf. De overhandiging vond plaats in de winkel van Regilio Tuur aan de Oude Binnenwe- g/Eendrachtsplein te Rotter dam. De twee Rotterdammers zijn niet alleen bekend vanwege hun succesvolle sportcarriere, maar zijn ook ondernemer in de Maasstad. In deze laatste rol werden zij aangesproken. Beide heren ontvingen een passepar tout voor gratis deelname aan alle activiteiten in de IT-week. Voor het aanvragen van het pro grammaboekje en voor meer in formatie kunt u contact opnemen met (010) 411 42 88. Informatie over de IT-week is ook te vinden op internet: www.eur.nl/RO- TAN/RBO/IT-week. De Unie KBO (Katholieke Bon den van Ouderen), met 236.000 leden de grootste ouderenorga- nisatie in Nederland, wil zo snel mogelijk een gesprek met minis ter Borst over het 'versterven' van ouderen. In een verzonden brief geeft de Unie KBO aan zich grote zorgen te maken over de angst en onrust die de laatste tijd onder ouderen is ontstaan. Steeds vaker hoort de Unie KBO afkeurende gelui den over de manier waarop art sen, ook in de thuissituatie, be slissingen zouden nemen over het onthouden - of stopzetten - van vocht en voedsel bij termi nale patiënten. In een groot aan tal gevallen gebeurt dit zelfs zon der klaarblijkelijk overleg met familieleden. De Unie KBO is ervan overtuigd dat veel ouderen door allerlei recente berichten over 'verster ven' in verwarring zijn geraakt. De term wordt - ook door des kundigen - op verschillende wij zen uitgelegd en geïnterpreteerd. Het gevolg is dat er steeds vaker een negatief beeld ontstaat over het medisch handelen in de laat ste fase van het mensenleven. Ouderen maken zich met name ongerust over de zorgvuldigheid en de zeggenschap waarmee het al of niet (door)behandelen ge paard gaat. De Unie KBO dringt er bij mi nister Borst op aan om snel maatregelen te nemen. Hierbij denkt de ouderenorganisatie on der meer aan het opstellen van landelijk vastgestelde en ver plichte richtlijnen en protocollen omtrent beslissingen tot het niet meer toedienen van voeding en vocht bij stervenden. De Unie KBO vindt het noodzakelijk dat in de protocollen expliciet aan dacht wordt besteed aan de com municatie en de toestemming van de patiënt en/of diens ver wanten. Zij zullen op korte ter mijn zelf bouwstenen aandragen voor de ontwikkeling van derge lijke protocollen. De Unie KBO wil met minister Borst ook praten over betere voorlichting over het thema. wauw «ara» AMI mmi 4- X 4- O 1 ■f X X 4- X O X 4- 4- 4- 4- 4- X 4- 4- O 4- X 4- 4- 4- 4- ■f X 4- O 4- •f O X X X JT o •f 2. L* IO "x ixT T X X O. 4- r~~" "o O O 4- •f 4- 4- 4- o. i_2 X x~ O X X 'T o O O 4* O. -F -2. O ■f 4* O x~ ~x T JL T' 'o T1 V T i 2 3 4 5 6 7 8 9 10 n 12 X o_ X O T' X O X X Ol JL. O x O X O X, X T T •f T 4- ~-T V O T O T" X o' V O xl "x O T T T O x X X O X O X 4- X X X Relatieviering snijdt rituelen op maat door MARK KIVTT Trouwen kan ook op een persoonlijk gekozen plek foto: HUMANISTISCH VERBOND Steeds terugkerend niet-gewild moeten Gevangen in een fobie foto LEUNIS VERLINDE Eén van de gevelstenen met een bijbelse afbeelding: Abraham's offer foto: Missie-Zendingskalender Tuur en Moulijn nemen eerste exemplaar van 'IT-week voor ondernemers in ontvangst

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 17