Bezoekers Jeugdland bezetten Hemaplein D66: Verkoop grond aan huiseigenaren Fusiegesprek HBSS en PPSC nu echt op gang SCHIEDAM SPORT Brandstichting schering en inslag op braakliggend dijklichaam van A4 Spirituele zondagmiddag in jenevermuseum Rondleiding 'Gouden Eeuw' RACKETCENTRUM TENNIS - SQUASH - FITNESS GRATIS proefles FITNESS in oktober Zuidersterloop AV Fortuna Ninjutsu in Kluphuis Oost Excelsior'20 weer bestuurd Twee miljoen voor gemeente 'Culturen als buren' Parkweg dicht VLAARDINGEN Opsteker voor G-voetbal HBSS Het Nieuwe Stadsblad Orgelconcert Sugar Mama Tel. 474.65.65 HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 23 OKTOBER 1997 43-1475 SCHIEDAM Om de econo mische structuur te verbeteren krijgt Schiedam 2.090.000,- van het rijk. Dat heeft staatsse cretaris Kohnstamm van Bin nenlandse Zaken vorige week bekendgemaakt. „We hadden al op zo'n bedrag gerekend, maar het is altijd prettig als het offi cieel wordt gemeld", reageert wethouder A. Wiegman van Fi nanciën. In totaal gaat dit jaar 125 mil joen naar de grote en middelgro te steden, volgend jaar wordt nog eens 75 miljoen gulden be schikbaar gesteld. De 25 steden waarom het gaat, hebben in to taal 280 projecten ingediend die door het rijk zijn beoordeeld. 'Het gaat hierbij met name om het creëren van arbeidsplaatsen en het opkrikken van achter standswijken. Het meeste geld gaat naar Amsterdam, Rotter dam en Den Haag (in totaal 75 miljoen gulden). „Maar met die twee miljoen zijn wij ook heel tevreden", aldus Wiegman. SCHIEDAM Wijkcen trum De Erker organiseert zondag 26 oktober weer een grote interculturele manifes tatie met als thema "'t bin nenland, 't buitenland'". Van 11.30 uur tot 18.00 uur is er een non-stop program ma in diverse zalen, met on der meer wereldmuziek, dans, haarvlechten, work shops en poppentheater De Toverdoos. Ook de interna tionale keuken met gerechten uit bijvoorbeeld Grieken land, Marokko en Turkije neemt een belangrijke plaats in op de manifestatie. De toegang is gratis, infor matie bij De Erker (Jan van Avennesstraat 32), telefoon nummer 4267767. SCHIEDAM In verband met werkzaamheden aan de Benelux- lijn wordt de Parkweg afgesloten van dinsdag 28 oktober tot en met maandag 10 november. Dit is nodig om de aanleg van een hulpbrug mogelijk te maken. Wegens de komst van de Bene- luxlijn wordt onder meer het ri ool in de Parkweg verlegd. Het gaat om een ingrijpend karwei, waarvan het verkeer hinder on dervindt. Om de overlast zoveel mogelijk te beperken, wordt ter plaatse in ongeveer twee weken een hulpbrug aangelegd. Hier door kan de verkeersafwikkeling straks gewoon doorgaan. loods (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 I? SCHIEDAM De weergoden zijn Jeugdland weer goed gezind: hoewel het een beetje fris is, laat de zon zich vaak zien en van de regen hebben de kinderen nog geen last gehad. Velen kwamen dan ook naar de verschillende pleinen in Schiedam om tijdens hun herfstvakantie mee te doen aan allerlei activiteiten die Jeugdland had georganiseerd. J. van Broekhoven, coördinator van Jeugdland: „Al een paar honderd kinderen hebben herfststukjes en herfsthoeden gemaakt met bladeren en eikeltjes en ook spinnen en kabouters zijn favoriet. De kinderen zijn erop gekleed dat het een beetje fris is, dus alles kan gewoon doorgaan. We proberen steeds iets nieuws te verzinnen, want kinderen blijven kritisch en dat is maar goed ook." Naast creativiteit en sport en spel konden kinderen zich woens dagmiddag vermaken op het Hemaplein met diverse extra attrac ties zoals een springkussen, ballenbad. Miss Piggytrein, klimkus- sen. rodeostier en motorsimulator. „Hans Kazan is natuurlijk de echte klapper van de week", vertelt Van Broekhoven geestdriftig. „Ik had liever een zaal gehad waar duizend mensen in kunnen. Nu moeten de ouders buiten blijven. Want de kinderen gaan natuurlijk voor bij Jeugdland." (010) 4.699.611 SCHIEDAM Een alerte Schiedammer kon onlangs nog maar net voorkomen dat een groot deel van de begroei ing op één van de braaklig gende zandlichamen - aange legd met het oog op het door trekken van de Rijksweg A4 - in vlammen opging. Het was volgens hem niet de eerste keer dat onverlaten het in hun hoofd hadden gehaald in deze groene oase brand te stichten. De laatste tijd moeten ook steeds meer papiercontainers het in Schiedam ontgelden. De politie heeft echter geen aanwijzingen dat er een pyro maan actief is in de Branders- stad. „Regelmatig ga ik naar de 'heu vel' om er te wandelen. Afgelo pen zomer zat ik er bijna dage lijks te lezen, heerlijk in de scha duw van de bomen en struiken. Twee weken geleden - op een zaterdagmiddag - wandelde ik daar weer, toen ik een brand lucht opmerkte. Op de lucht af gaand zag ik aan de voet van een boom een behoorlijk vuur. Bo vendien hadden een aantal laag hangende takken van deze boom eveneens vlam gevat. Een aantal brandende takken die onderaan de boom lagen heb ik onmiddel lijk opgepakt en in het nabijgele gen slootje geworpen. Daarna heb ik een eindje verderop een tak van de grond opgeraapt en daarmee het vuur zo goed en zo kwaad als dat ging gedoofd. Omdat het echter bleef smeulen, ben ik snel naar huis gegaan en heb twee emmers en een schep gepakt. Ik ben op mijn fiets ge sprongen en opnieuw naar de plek des onheils getogen. Ik heb er heel wat emmertjes water op moeten gooien voordat het vuur enigszins gedoofd was. Daarna heb ik er no'g zand overheen gegooid. Aangezien ik vond dat het verstandig was als de brand weer nog even langs zou komen, ben ik naar de vlakbij gelegen, pas geopende brandweerkazerne gegaan. Maar daar was niemand aanwezig. Onbemand Navraag bij woordvoerder J. Postma van het Schiedamse korps leert dat het hier om een zogenaamde 'onbemande post' gaat. „Dat wil zeggen dat de spuitgasten alleen opgeroepen worden om naar deze kazerne te komen als er een brandmelding wordt gedaan." De al eerder genoemde opletten de Schiedammer - de persoon in kwestie wil liever anoniem blij ven - laat weten thuis de brand weer nog gebeld te hebben om melding te maken van de door hem gedoofde brand. „Tijdens dat gesprek zei iemand mij dat doorgegeven zou worden aan de collega's uit Vlaardingen - het was immers aan de Vlaardingse kant - daar nog even een kijkje te gaan nemen. Overigens was het de dag nadat ik die brand ge blust had opnieuw raak op de 'heuvel'. Een groepje jongeren had doodleuk een vuurtje ge stookt. Ik erger mij er groen en geel aan hoe de weinige natuur in Schiedam op deze manier ver nield wordt. Daarnaast is het mij een doorn in het oog dat mensen menen zoveel troep op de 'heu vel' te kunnen achterlaten. Het is af en toe net een vuilstortplaats. Het wordt dan ook hoog tijd dat hier verandering in komt." Uitgaansuren „Ik begrijp best de bezorgdheid van die persoon in kwestie, maar op zich is er niet zoveel gevaar dat een brand op één van de A4- dijklichamen zich naar elders zou kunnen uitbreiden; ik zou er dan ook niet echt zenuwachtig van worden. Maar vuur maken op deze locatie is uiteraard ten strengste verboden", aldus Post ma. Dat wordt bevestigd door poli tiewoordvoerder L.'t Hart. Vol gens haar wordt er van tijd tot tijd op de braakliggende dijkli chamen gesurveilleerd. „Als we constateren dat er ongeoorloof de dingen gebeuren, grijpen we zeker in. Verder is het ons be kend dat er nogal eens jongeren rondhangen. Dat is op zich niet verboden, maar brand stichten, het rondcrossen op brommers en het achterlaten van afval zijn dus absoluut verboden." De Schiedamse brandweer moet de laatste tijd regelmatig uitruk ken om containerbranden te blussen, met name papiercontai ners moeten het ontgelden. Post ma: „Vooral in de uitgaansuren is het vaak raak." 't Hart zegt dat de politie op de hoogte is van deze branden, maar dat er geen aanwijzingen zijn die wijzen in de richting van een in Schiedam opererende pyro maan. SCHIEDAM Momenteel staat de Drank- en Horecawet onder grote druk. Die wet regelt onder meer het schenken van alcohol in openbare gelegenheden. Dit fenomeen kent een boeiende voorge schiedenis. Kunsthistorica Maria van Vlijmen zal op zondag 26 oktober om 14.30 uur in het Nederlands Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven 74-76 stilstaan bij een interessante periode uit die geschiedenis: het proeflokaal rond 1900, met name in Amsterdam. Verder gaat zij in op gebruiken in het proeflokaal en vertoont zij diamateriaal van kruiken, glazen en flessen. Sterk-alcoholische dranken zijn op dit moment op zeer veel locaties te koop, maar dat is niet altijd zo geweest. Veel mensen weten dat het drinken van de zwak-alcoholische drank bier - bij gebrek aan goed drinkwater - in vroeger eeuwen gemeengoed was. Vanaf de 19e eeuw wordt de gedistilleerde drank jenever steeds meer gedronken. Die sterke drank werd eigenlijk altijd buitenshuis gekocht in tapperijen en proeflokalen en hier ook dikwijls genuttigd. Het gebruik van jenever als volksdrank, maar ook de toenemende populariteit bij de burgerlijke middenklasse van de vaderlandse likeuren in de loop van de 19e eeuw komen aan de orde in de dialezing van Maria van Vlijmen. Zij gaat in op de historie van proeflokalen en tapperijen, hun inrichting, de gebruiken en de dranken die daar geschonken werden. Het proeflokaal als de plek waar, zoals het woord het zegt, geproefd en vergeleken werd. Maria van Vlijmen is freelance verbonden aan Bols Royal Distilleries en kan voor beeldmateriaal putten uit de rijke collectie van die van oorsprong Amsterdamse distilleerderij aan de Rozengracht, waarvan de wortels teruggaan tot 1575. Kosten: 7,50, inclusief consumptie. Vrienden van het museum: toegang gratis. Openingstijden: op zon-en feestdagen 12.30 tot 17.00 uur; dinsdag toten met zaterdag 11.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM D66 wil dat in de nabije toekomst de verkoop van grond aan huiseigenaren mogelijk wordt gemaakt. Eigenaren zouden van de gemeente het aanbod moeten krijgen om de grond waarop hun woning is gebouwd over te nemen. Dit geldt volgens D66 zowel voor bestaande erfpachtrechten als voor toekomstige gronduitgiften. D66 reageert hiermee op een ondezoek van de Technische Univer siteit Delft over het gemeentelijke gronduitgiftebeleid. Dit onder zoek was op voorstel van de Democraten opgenomen in de samenwerkingsovereenkomst tussen PvdA, D66, VVD en Groen- Links voor de lopende collegeperiode. Ook voor bedrijven zou grondeigendom tot de mogelijkheden behoren, met dien verstande dat uitzonderingen kunnen gelden voor bepaalde gebieden in de stad en voor bepaalde typen bedrijven. D66 heeft het college van B&W gevraagd om nog voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart '98 met een voorstel te komen. SCHIEDAM In het Stedelijk Museum wordt zondag 26 okto ber onder deskundige leiding een rondleiding gegeven over de ten toonstelling 'De Gouden Eeuw van Schiedam 1598-1795'. Bezoekers kunnen vragen stellen en na afloop wordt het kleurige Gouden Eeuw-spel gespeeld. Aanvang 14.00 uur, kosten: en tree museum. SPEELGOEDBEURS Speel-o-theek Ikkie (Bospad 1, Schiedam) houdt in de week van maandag 27 oktober tot en met vrijdag 31 oktober haar grote jaarlijkse speelgoedbeurs. Men kan speelgoed inleveren op maandag 27 oktober van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.30 tot 21.00 uur en dinsdag 28 oktober van 9.00 tot 11.00, van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.30 tot 21.00 uur. De verkoop is op donderdag 30 oktober van 9.00 tot 15.00 uur en van 19.30 tot 20.00 uur en vrijdag 31 oktober van 9.00 tot 11.00 uur. Afrekenen kan op maandag 3 november van 9.00 tot 11.00 uur. Het speelgoed moet schoon, heel en compleet zijn (geen pluche beesten). Men kan zelf de prijs bepalen en op het speelgoed bevesti gen. Voor een inschrijfnummer kan men telefonisch contact opnemen met A. Lems, tel 4714952. Vijfentwintig procent van de opbrengst komt ten gunste van Ikkie, met een maximum van 7,50. Inschrijf geld is 1,-. SCHIEDAM Het inloopcon cert in de Grote Kerk wordt zaterdag 25 oktober verzorgd door organist André Verwoerd. Het Schiedams Dubbelkwartet onder leiding van Hendrik-Jan Dijkerman verleent medewer king. Op het programma staat werk van onder meer Sweelinck, Bach en Poulenc. Aanvang 15.00 uur, vrij entree. SCHIEDAM In café Van Diggelen (Grote Markt 15) treedt zondag om 16 uur Sugar Mama op. Het betekent een middag vol blues, recht uit het hart. Vooral de Australiër Collin Mack trekt de aandacht met zijn virtuoze spel op de mondharp. Vrij entree. WATERWEG - De Geul Tech niek-loop van de atletiekvereni ging Fortuna is op zaterdag 25 oktober na de Baggermolenloop (Sliedrecht) en Stadshartloop (Zoetermeer) het derde evene ment uit het Zuiderstercircuit. De start van deze 15 km wed strijd- en prestatieloop is om 14.00 uur op de Marnixlaan in Vlaardingen. Vanaf 12.30 uur kunnen deelnemers zich melden in het nabijgelegen clubhuis van de AV Fortuna. Het inschrijf geld is tien gulden. Daarvoor krijgt men niet alleen een start bewijs, maar ook een speciaal T- shirt. Meer informatie: Ger van Wal- sum. tel. 4744969. SCHIEDAM - Zoals al gevreesd werd. gaat het de G-voetballers van HBSS na de promotie niet helemaal voor de wind. Het team blijkt inderdaad te klein voor het tafellaken (le klas) en te groot voor het servet (2e klas). Inmiddels is echter na enkele forse nederlagen de eerste overwin ning geboekt en dat geeft de burger moed. Het optimisme wordt mede gestaafd door de komst van een nieuwe sponsor die het team in een nieuw trainingspak stak. SCHIEDAM - De plannen komen niet zomaar uit de lucht vallen. Bovendien is de gedachte om door het fuseren van HBSS en PPSC een groot en sterk voetbalbastion te maken niet nieuw. Destijds stuitte een eerste poging om de zaterdagclubs te koppelen op emotionele bezwaren in het Thurledekamp. Het kan ver keren want nu loopt de blauw witte achterban wel voorop en hebben de leden het bestuur zelfs al het groene licht gege ven om het gesprek met de 'concurrentie' voort te zetten. Delegaties uit beide kampen hebben inmiddels al driemaal aan de onderhandelingstafel ge zeten. „Met slechts het doel om de me ningen te peilen en te inventari seren wat wij en zij eigenlijk met een fusie willen", meldt HBSS- voorzitter Henk van den Brink. Die gesprekken zijn positief ver lopen en voor het Harga-bestuur aanleiding om de agenda voor de ledenvergadering van vrijdag 24 oktober aan te vullen met een discussie over een fusie. „We gaan de leden voorlichten over de stand van zaken en hen vragen in te stemmen met de prolongatie van het gesprek met PPSC", aldus Van den Brink. Daarbij wordt gedacht aan het samenstellen van een uit beide kampen geformeerde commissie van wijze mannen. Volgens de HBSS-praeses zal de nieuwe or ganisatie zich niet langer alleen moeten richten op voetbal. „Daarmee is niet te overleven", is de stelling. Vandaar dat wordt gedacht aan een omni-vereni- ging- „Met van alles en nog wat. Echt uitgebroed hebben we het ei nog niet, maar eigenlijk komt het erop neer dat wij van mening zijn dat we met het handhaven van uitsluitend voetbal over drie jaar op hetzelfde punt aanbelan den waar we nu zijn: een club van vierhonderd leden met een almaar afkalvend ledenbestand. Dit is althans het beeld van van daag. We moeten bijna jaarlijks een seniorelftal inleveren." Het is nog niet duidelijk welke sporten de combinatie HBSS/PPSC uit de recessie moeten halen. Van den Brink: „Te denken valt aan noem maar op tennis, biljart of korfbal. Het valt me spontaan te binnen, maar het kunnen ook andere sporten zijn. Het is iedereen vrij om ideeën aan te dragen. Wat mij betreft is alles bespreekbaar. We wachten de voorzetjes, die ongetwijfeld in eerste instantie van de wijze mannen zullen ko men, wel af." De fusieclub gaat, indien beide kampen elkaar uiteindelijk vin den, haar activiteiten concentre ren op Thurlede. Dat zal voor de HBSS-aanhang het heetste hangijzer zijn. Van den Brink zegt geen idee te hebben hoe daarover binnen zijn vereniging gedacht wordt. „Het zal onge twijfeld emoties losmaken", ver onderstelt hij. „Toch ligt een ver huizing voor de hand. In Harga hebben we geen woonwijk waar we op kunnen terugvallen. Thur lede ligt op een steenworp af stand van Spaland en die wijk is volop in beweging." Haast heeft HBSS overigens niet. „We zitten niet op een schop stoel. September 1998 is een op tie, maar mocht het een jaar later worden dan is er voor ons geen man overboord." SCHIEDAM - Bujinkan Teibo Dojo organiseert op zondag 26 oktober van 19 tot 21 uur een demonstratie Ninjutsu in Klubhuis Oost (Boerhaavelaan 79). De instructeurs van Bujinkan hebben tijdens een bezoek aan Japan ervaring opgedaan in deze gevechtskunst en zullen dat tijdens het eerste uur demonsteren. Daarna kunnen belangstellenden zelf ook actief kennis maken met ninjutsu. De toegang en deelname is gratis. Informatie: Marco Verheij, tel. 0102623256. SCHIEDAM - Dankzij de in spanningen van een werkgroep - bestaande uit Henk van Deven ter, Eric Dulfer, Rob de Leede, Wim Schewe en Jos Weber - heeft Excelsior'20 weer een nieuw hoofbestuur. Wim Fieggen is kandidaat voor het voorzitterschap. Het college bestaat verder uit Marjon van Deurzen (secretaris). Joop Bots (penningmeester), Henk van De venter, Arjan Scheffers, Vince Marron, Bart Kroesen en Aad Lansbergen. Het vice-voorzitter- schap wordt in deeltijdfunctie en afhankelijk van het seizoen inge vuld door Henk van Deventer (voetbal) en Vince Marron (cric ket). De algemene ledenvergadering, die de benoemingen nog moet bekrachtigen, wordt gehouden op vrijdag 21 november. (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade n.v. Oplage 40.543 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.720 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben Woensdagmiddag was het Hemaplein voor de kinderen van Jeugdland. 'Kleine natuurramp voorkomen door CHRIT WILSHAUS BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS t Op de dijklichamen tussen Schiedam en Vlaardingen vinden volgens de politie meer zaken plaats die absoluut verboden zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3