Auto kort Skoda Octavia wellicht in voorjaar ook als Combi Seat Arosa rijdt de showrooms binnen Turbodieselmotor voor Toyota Picnic Hyundai ATOS Ford Erkend Schadeherstel Kennismaken met de nieuwe Citroën Xsara RSW 97-206 redactie service ujeekbLaden uiegener Skoda blaakt van zelfvertrouwen. Na de.opmerkelijke introductie van de succesvolle Octavia sedan toonde het Duits-Tsjechische merk onlangs in Frankfurt een designstudie van de Octavia Combi. 'Verrassend, elegant en bijzonder ruim'. Dat waren de eerste reacties op deze wagen die het nieuwe gezicht en de serieuze plannen van Skoda in de middenklasse nog eens onder streept. Met haar lange lijnen sluit de Octavia Combi naadloos aan op de huidige trend die niet alleen om ruime maar ook representatieve stationwagens vraagt. De Octavia Combi heeft een bergruimte van 550 liter. Met neergeklapte achterbank meet de laadruimte zelfs 1500 liter. Technisch is de Combi gebaseerd op de Octavia hatchback. Daarvan rollen er inmid dels dagelijks 400 van de band. Net genoeg om aan de vraag te kunnen voldoen. Dat de Octavia Combi in productie gaat, is vrijwel zeker. Op de IAA werd - naar aanleiding van de positieve reacties - al gefluisterd dat de Combi al komend voorjaar op de markt zal verschijnen. Bij Seat rijdt één dezer dagen de nieuwe compacte Arosa de showrooms binnen. Ook wat prijs betreft is de Arosa een goede binnenkomer. De 1.0 liter versie krijgt een prijskaartje dat begint bij 19.800 gulden. Voor de 1.4 liter versie moet 1000 gulden meer worden meegebracht. De Arosa meet in de lengte slechts 3,5 meter. Het interieur laat zich echter meten met dat van grotere auto's. De Arosa is een Spaanse auto. Hij wordt echter gebouwd in Duitsland. De fabriek staat in Wolfsburg: de bakermat van Volkswagen. Ook de motoren zijn afkomstig van Volkswagen. De Arosa 1.0 is het instapmodel. De 1.4 kent bovenop de uitrusting van de 1.0 standaard een bestuurdersairbag. Als optie zijn nog een airco, ABS en de uitrustingspakketten Comfort en Electric leverbaar. Het eerste pakket bestaat uit Menorca bekleding, in hoogte verstelbare voorstoelen en in delen neerklapbare achterbank. Electric biedt centrale vergrendeling op de portieren en elektrisch te bedienen portierruiten. Ook kan de 1.4 met een viertraps automaat geleverd worden. De commcte "VM jvuvtv a ■ytjary htfi ruQS& te 4'ci! &tj Door Anjès Verhey Nissan wil 168,6 miljoen gulden investeren in een fabriek in Indonesië voor de bouw van benzinemotoren. Daarbij gaat Nissan samen werken met een Indonesische partner. In het jaar 2000 moeten de eerste krachtbronnen van de band rollen. Dat zullen er gemiddeld zo'n 10.000 per maand zijn. Werking, onderhoud en afstelling van diesel motoren en dteselinspuitsystemen zijn het hoofdthema in het boek Dieselinspuiting voor personenauto's' van J. Trommelmans. Aan de orde komen de nieuwste elektronische inspuit- systemen en directe inspuiting. Een groot deel van het boek gaat over produkten van Bosch en Lucas. Ook wordt aandacht besteed aan roetmeting. Het boek wordt uitgegeven door Kluwer Be drijfsinformatie en kost 39,75 (ISBN 90 201 29 767). Gewaagd design en grote verrassingen zult u te genwoordig vergeefs zoeken in de showrooms van Citroen. Of er moet nog een oude DS in een hoek staan... Men heeft de tekenen des tijds ook bij Citroen herkend. Het aantal mensen dat zich in onze massacultuur nog aan extravaganties overgeeft neemt eerder af dan toe. De jeugd wil nog wel wat, maar met het komen van de jaren des onderscheids kiest vrijwel iedereen voor veilig ondergaan in de menigte. De Xsara past goed in het beeld dat we ons anno 1997 van een auto hebben ge vormd. Op de gladde korte neus maakt de "double Chevron" onmiskenbaar duidelijk om welk merk het gaat. De op zicht al ruime cabine eindigt in een kort "eendestaartje". Alles aan de carrosserie is politiek correct en proper ingepast. Uiteraard ziet de auto er heel verzorgd uit. De in wa- genkleur gespoten bumpers geven de auto visueel een goed op de straat liggende indruk. Rondom bescher men brede matzwarte kunststof stootranden de kostbare lak tegen onacht zame parkeerders. In de korte achterkant is het der de remlicht evenals de ken teken-ruimte keurig geïnte greerd. Aan de vier brede tot in de dakrand verlopen de portieren zie je de ge makkelijke instap direct af. De portiergrepen behoren echter tot het aërodynami sche verzonken type dat graag nagels breekt. Xsara, want Citroen staat nu eenmaal op namen met een X (wie weet komt ooit een Xantippe...?), wordt voorlopig leverbaar in twee carrosserie-uitvoeringen. De vijfdeurs hatchback is per direct leverbaar, op de driedeurs coupé moeten we nog tot volgend jaar wach ten. Er zijn vijf uitrustings- niveau's en zes motoren, waaronder vier viercilinder benzinemotoren met ver mogens van 75 tot 112 pk. Voorts twee diesels met resp. 68 en 90 pk. De 1.8 liter benzinemotor' kan als enige met een automatische transmissie worden besteld. De coupé zal vanaf de intro ductie ook in een bijzondere sportieve (lees razendsnelle) versie met een 167 pk sterke zestienkleps benzine vierci linder worden geleverd. De Xsara past met haar lengte van 4,17 meter precies tus sen de populaire Saxo en de geliefde Xantia. In deze, la ten we het "Golf-klasse" noemen, biedt zij in drie- en vijfdeurs uitvoering niet alleen een van de royaalste interieurs maar ook een ba gageruimte met het niet ge ringe laadvolume van 408 dm3. Door de leuning in twee delen om te leggen kan die ruimte nog variabel worden uitgebreid tot 1190 dm3. Binnen is er veel opber gruimte, het dashboard is goed ingedeeld en de in strumenten prima aflees baar. De bedieningsele menten zijn zonder experi menteerdrift gewoon op de juiste plaatsen aangebracht en fraai gedessineerde stof fen geven het binnenste van deze auto een vleugje luxe. Een veilig en aardig idee vormen de kindersloten die door een rode markering op hun "in-of-uit" kunnen worden gecontroleerd. Voorts kan bij volle bela ding van de berging de af dekkingsplaat loodrecht achter de voorstoelen wor den gezet. De Xsara is gebaseerd op de bodemgroep of "platform" van de Peugeot 306. De motoren worden eveneens "gedeeld". Het zijn rustige, zuinige krachtbronnen, mo dern met uitzondering van de wat bejaarde indirect in gespoten turbodiesel. Voor volgend jaar staat dan ook een vervangende of moder ne direct ingespoten turbo diesel op het programma. Net als de 306 heeft Xsara een comfortabel, probleem loos rijgedrag. In bochten wil hij "gestuurd" worden, hetgeen resulteert in prima rechtuitrij-eigenschappen. Als het snel door de bocht gaat wil hij wat over de voorwielen naar buiten schuiven. Even het gaspe daal los en alles is weer on der controle. Xsara heeft uitstekende remmen die door een stan daard ABS worden geassis teerd. Met uitzondering van de 1.8 zestienklepper hebben alle Xsara's voor schijven en achter trommel- remmen. Tot de rijke stan daarduitrusting tellen nog o.a. stuurbekrachtiging, in hoogte- en afstand verstel baar stuur, chipsleutel te gen diefstal en hoogte ver stelbare veiligheidsgordels. Met de Sxara zet Citroën verzorgde auto in de markt die perfect in het huidi ge tijdsbeeld past Toyota heeft het leveringsprogramma van de sportieve ruimtewagen Picnic uitgebreid met een turbodiesel krachtbron. Het gaat om een L4 OHC dieselmotor met turbo compressor en. een cilinderinhoud van 2,2 liter. De turbodiesel levert 66kW/90 pk en heeft een maximum koppel van 250Nm dat al bij 2200 tpm vrijkomt. Dat betekent veel trekkracht over een breed merengebied en bij normaal gebruik een lage geluidsproductie en brandstofverbruik. Daarmee leent de Picnic Turbo Diesel zich niet alleen voor een relaxte rijstijl maar ook voor het trekken van een zware aanhanger. De meerpirjs van de turbodiesel bedraagt 4.500 gulden t.o.v. de benzine versie. De turbodiesel is zowel op de GL als de GX uitvoering leverbaar. Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,30D0 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4699362 Erkend Schadoherstel Bedrijf Niet alleen grote MPVX maar ook prakti sche compacte auto's lijken populair bij de consument. In leder geval breidt het aanbod in deze klasse zich flink uit. Zo toonde Hy undai onlangs de ATOS. Voorjaar 1988 wordt deze kleine Hyundai leverbaar. De ford-deater is een prima adres voor schadeherstef. Eigenlijk gaat het om een kleine ruimte auto. Want met neergeklapte achterbank kan er in de compacte wagen ruim 1000 liter bagage worden meegenomen. Hyundai heeft voor de ATOS een nieuwe motor ontwikkeld. Opmerkelijk is ook het als optie leverbare ACS - een automatische kop peling. Behalve praktisch is de ATOS naar vorm ook een auto waarin de bezitter zich straks kan onder scheiden. Wat prijs betreft, mikt Hyundai onder de 20 mille. Sinds vijf jaar geleden de eerste erkenning als Ford Erkend Schadeherstelbedrijf (FES) werd uitgereikt, heeft het FES-sys- teem zich volgens Ford bewezen als een succesformule waar berijders, schadebedrijven én verzekeringsmaatschappijen uiter mate tevreden over zijn. Doel was de kwaliteit en de professionaliteit van de schadeafdelingen bij dealerbedrijven te verbeteren. De FES-keten is inmiddels uitgegroeid tot een netwerk van 77 dealers, waarmee een volledig landelijke dekking is gerealiseerd. De aan het gouden FES-bord herkenbare bedrijven voldoen aan liefst 137 kwaliteitseisen, die zijn opgesteld in samenwerking met lease- en verzekeringsmaatschappijen. Sedert 1 januari 1996 is Ford ook de eerste importeur die - vooral via de FF.S-dealers - iedere klant na schadeherstel een merkgarantiebewijs verstrekt met twee jaar garantie op het uitgevoerde schadeherstel; geen waardevermindering en behoud van de carrosseriegarantie. De praktische Citroën koop

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 18