Burgerlijke stand Muzikaal spektakel SCHIEDAM Unieke collectie karpetten bij Free Design Activiteiten voor ouderen Bingo-dansant Deense leerkrachten op Schiedamse scholen Miranda van Oorschot biedt jong en 55 dansplezier Harmonia Reanimatie Snee in pink bij beroving Gewelddadige fietsendieven BELOOFD: Warm eten in De Weerklank Prominente rol voor Schiedam in overzicht van 750 volksnamen voor jenever MIBANDA van OORSCHOT KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 5 NOVEMBER 199745-1442 SCHIEDAM Zielentroos- tertje, pierenkul, wippertje... Ook dat zijn benamingen voor de borrel. Ze staan in het Borrelwoordenboek van Ewoud Sanders, dat vorige week woensdagmiddag door de bekende auteur Gerrit Komrij ten doop werd gehou den in het Nederlands Gedis tilleerd Museum 'De Ge kroonde Brandersketel' aan de Lange Haven. Volgens Sanders was dat 'de enige ge schikte plek' om zo'n werk met maar liefst 750 volksna men voor de borrel en jenever te presenteren. Schiedam speelt uiteraard een belangrij ke rol in het boek. Het Borrelwoordenboek gaat te rug tot de 16de eeuw, toen de jeneverproductie in Nederland op gang kwam. Sanders: „In de 18de eeuw zien we in borrelna men als Schiedams afzettertje de opkomst van Schiedam, het epi centrum van de Hollandse jene verindustrie." De 19de eeuw blijkt achteraf de dorstigste pe riode; de arbeiders stonden met een borrel op om 'de moerasach tige lucht te verdampen'. Verketterd Onder de noemer Schiedammer, één van de 270 benamingen voor Schrijver Ewoud Sanders van het Borrelwoordenhoek (links) en de bekende auteur Gerrit Komrij toosten toch maar op een gestaagde presentatie, hoewel beiden bekenden geen jeneverdrinkers meer) te zijn de vaderlandse borrel, gaat San ders dieper in op de betekenis van de Brandersstad voor de je neverindustrie. „Deze industrie kende vele pieken en dalen, die in tenminste zeven afzonderlijke studies, waaronder een lijvig proefschrift, zijn beschreven", is te lezen in het Borrelwoorden boek. „Schiedam is bejubeld, geëerd, verketterd, vertrapt en door het slijk gehaald." „Jenever uit Schiedam werd in de 19de eeuw wereldwijd be kend. Op een gegeven moment exporteerde de stad ruim twaalf miljoen liter jenever per jaar. Naar tal van Europese landen, maar ook naar de koloniën, naar Afrika en naar beide Amerika's. De plaatsnaam reisde mee. De Engelsen spreken sinds 1821 van Schiedam - naast het oudere Hollands gin of Hollands geneva -, in het Frans is genièvre de Schiedam in 1842 voor het eerst aangetroffen. In het Duits is er Schiedamer." Zo staat het boek vol met wetenswaardigheden en anekdotes, waarvoor Ewoud Sanders jarenlang onderzoek verrichtte en tal van bronnen raadpleegde (waaronder 'De Ge kroonde Brandersketel', dat in het boek jammergenoeg abusie velijk wordt aangeduid als Mu seum Nederlands Gedistilleerd). Bargoens Naast een alfabetische opsom ming plus uitleg van 750 borrel namen bevat het boek uitdruk kingen voor de jeneverfles, bor relnamen per eeuw gerangschikt en meer bargoense benamingen voor de borrel. Tijdens de presentatie ging Ger rit Komrij terug naar zijn 'obses sieve relatie' met de borrel en hij vergeleek drankgebruik met ero tiek, beide als verwoestende con stanten in ons leven. Komrij sloot af met een kort gedicht van Jacob Cats: 'De keel kost veel'. Oud-minister H. Gruijters van het Geneverge- nootschap ontving uit handen van Komrij het eerste exemplaar van het Borrelwoordenboek. Toen ook bleek hij de enige jene verdrinker van het gezelschap op het podium was. „Natuurlijk lees ik graag over een borrel, maar ik neem er ook met veel plezier één in", bekende hij. Ewoud Sanders - Borrelwoorden boek. Sdu Uitgevers, 272 pag., 29,90. Zakelijk bekeken SCHIEDAM Aan het Broersveld 106-108 is sinds kort Free Design Karpetten geves tigd. In deze zaak - gespeciali seerd in moderne tapijten, mat ten en logo's - kunnen klanten die op zoek zijn naar een bij zonder karpet kiezen uit een collectie originele vloerkleden die zijn weerga in deze regio nauwelijks kent. De ambachtelijk geweven vloerkleden van honderd pro cent wol, onder meer met kunstuitingen van Picasso, zijn niet alleen zeer apart maar ge ven het interieur een geheel eigen sfeer. Daarnaast is het mogelijk een ontwerp te laten uitvoeren met een eigen schets of idee. Een ontwerper van Free Design Karpetten be spreekt dit met de klant. Desge wenst volgt een advies bij het aanpassen van het interieur. Volgens eigenaar G. Kraak man van Free Design worden de vloerkleden vervaardigd in samenwerking met tapijtfabrie- ken van Desso, Parade, Louis de Poortere en Bonaparte. „De combinaties wat betreft afme ting en kleur zijn in feite einde loos", zegt hij. „Overigens is het ook mogelijk een naam of logo in een kleed te laten ver werken." Van de Picasso-col- lectie is bij Free Design Karpet ten een expositie ingericht en aan de hand van een videopre sentatie krijgt men een duide lijk beeld van het werk van deze wereldberoemde kunstenaar. Free Design Karpetten is dage lijks geopend van 9.00 tot 17.30 uur. Maandag vanaf 13.00 uur en eveneens op koopavond, tel. 4260233. Ook is het mogelijk aan het Broersveld 106-108 een naam of logo in een kleed te laten verwerken SCHIEDAMIn dienstencentrum Oost kan men donderdag 6 november olieverf schilderen van 14.00 tot 16.00 uur. Men betaalt alleen de materiaalkosten. Op vrijdag 7 november is hier koffïe-inloop tussen 10.00 en 12.00 uur. Toegang is gratis. Van 14.00 tot 16.00 wordt in het dienstencentrum het geheugenspel gespeeld van 14.00 tot 16.00 uur. Deelname is gratis. Zaterdag 8 november kunnen in De 4 Molens de voetjes van de vloer tijdens de dansavond. Deze duurt van 19.30 tot 23.30 uur en toegang kost 2,-. Zondag 9 november is in De 4 Molens koffie-inloop van 11.00 tot 13.00 uur. Toegang is gratis. Van 13.30 ot 16.00 uur is hier contactmiddag en ruilbeurs. Toegang is gratis. In dienstencentrum de Woudhoek is zondag van 14.00 tot 16.30 uur thé-dansant. Deelname kost 2,-. Voor de erwtensoepmiddag in dienstencentrum de Woudhoek op vrijdag 21 november om 12.00 uur kan men zich van 3 tot en met 14 november bij de receptie inschrijven. De kosten voor een kop erwtensoep met roggebrood zijn 3,-. SCHIEDAM Stichting Welzijn Nieuwland organi seert op vrijdag 7 november een bingo-dansant in Wijk centrum Dreesplein. Er zijn drie prijzen per ronde en er worden zes rondes gespeeld. Tussen de rondes door kan men een dansje maken. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de eerste ronde wordt ge speeld om 20.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen naar tel. 4738671. De kosten zijn 10,- voor zes rondes. SCHIEDAM Al vanaf 1995 onderhouden de openbare basisscho len in Schiedam contact met een aantal gemeentescholen in de stad Randers in Denemarken. In 1995 bezocht een groep Schiedamse directeuren de scholen in Randers. In 1996 brachten hun collega's een tegenbezoek aan Schiedam. Tijdens deze uitwisseling werd in de praktijk gekeken en dus ervaren hoe in Denemarken en Nederland het basisonderwijs is georganiseerd, hoe er wordt lesgegeven en hoe er wordt gewerkt met kinderen die extra zorg nodig hebben. Denemar ken kent nauwelijks aparte scholen voor kinderen met leerproblemen. In Nederland zijn die scholen er wel, maar moeten de komende jaren in omvang sterk terug. Deze contacten op directie- en bestuursniveau bleken zo succesvol, dat besloten werd ook leerkrachten kennis te laten maken met eikaars onderwijssystemen. Dat gebeurt op een heel intensieve manier. In de week van 3 tot en met 7 november komen zo'n 34 Deense leerkrachten naar Schiedam. Zij worden verdeeld over de elf openbare scholen en draaien een deel van de week met een Nederlandse collega mee. Alles maken ze mee: van de rekenles tot de gymles, schoolzwemmen, extra lessen in de eigen taal van de buiten landse kinderen, maar ook het vieren van een verjaardag en een teamvergadering. De Deense leerkrachten zijn in het bijzonder geïn teresseerd in het onderwijs aan jonge kinderen op de Nederlandse scholen. Dat onderwijs heeft kennelijk zoveel indruk gemaakt, dat er nu al afspraken zijn gemaakt voor een vervolg. Een tweetal ervaren 'onderbouw' leerkrachten zal in het verlengde van deze schooluitwis- seling nog dit jaar op kosten van de gemeente Randers een cursus aan hun Deense collega's gaan geven. 0 STICHTING KINDEROPVANG SCHIEDAM ZOEKT U VOOR UW KIND KINDEROPVANG OP MAAT? OF WILT U BIJ U THUIS OF BIJ DE VRAAGOyDER THUIS KINDEREN OPVANGEN EN VERZORGEN? Dan kan gastouderbureau Schiedam voor u bemiddelen. Wij brengen gast- en vraagouders met elkaar in contact, om opvang voor kinderen van 0 t/m 12 jaar in een gezin mogelijk te maken. Tijdens de opvangperiode bieden wij begeleiding en ondersteuning. Het opvangtarief voor een kind bij een gastouder bedraagt 4.- en bij de vraagouder 6.- per uur. Heeft u interesse of vragen, neem dan vrijblijvend contact op met Brigitte de Bruijn of Ank de Gier van het gastouder bureau, Van Ostadetean 120, 3117 XM SCHIEDAM. Tel. 010-4265819. Miranda van Oorschot in haar studio SCHIEDAM De balletschool van Miranda van Oorschot is in Schiedam geen onbekend instituut. De school die volgend jaar vijftien bestaat, kreeg in de afgelopen jaren vooral bekendheid door het gevarieerde aanbod aan lessen. Alle denkbare dansen variërend van ballet voor kleuters, klassiek en jazzbajlet (vanaf acht jaar) tot streetdance kunnen worden gevolgd bij da;nsdocente Miranda van Oorschot. Na vijftien jaar is zij nog altijd enthousiast over haar vak en door continu cursussen te volgen blijft zij op de hoogte van de allernieuwste ontwikkelingen op dit terrein. „Het is een interes sant en boeiend vak omdat je er met je hele wezen, lichaam en geest, bij betrokken bent", aldus Van Oorschot. „De vrijheid die door je eigen expressie naar buiten komt tijdens het dansen, werkt door in het dagelijks leven en dat bevordert bij zowel kinderen als volwassenen meer zelfvertrouwen." Onlangs behaalde Van Oor schot haar diploma 'Dans en Ouderen' en dat betekent dat in de balletschool aan de Vlaardingseweg 4 (Schiedam-Noord) op 1 november lessen starten voor 55-plussers. Maar ook voor de jeugd (tien tot vijftien jaar) heeft de ballet school een nieuw cursusconcept ontworpen. In zogenaamde The- aterlessen komen per blok vier verschillende dansen aanbod. Iedere dans omvat vier lessen. In een tijdsbestek van zestien weken leren jongeren bijvoorbeeld hoe zij zich ritmisch kunnen bewegen op klanken uit Latijns-Amerika. In het Zuid-Ameri kaanse blok zitten onder meer salsa, merengue en samba en in een blok 'van deze tijd' krijgen zij de kans uit te groeien tot een excellente hiphopper of streetdancer. Voorts kunnen jeugdige dansliefhebbers kiezen voor musical, dans, zang en showballet. De mogelijkheden zijn in feite onbegrensd en Van Oorschot geeft daar graag informatie over (tel. 4714077). Morel 37 jr. en M.R. Linden- burg 28 jr., D. Heijkoop 31 jr. en W.F. de Bruijn 28 jr., F.N. Maagdenberg 28 jr. en L. Stieber 28 jr. Overleden: M. van den Berg vr., 80 jr., ge- h.gew.met: A. Snijder, G. Dek ker man, 82 jr., W. Krauwinkel man, 64 jr., H. Bieze tnan, 78 jr., H.T. Collignon vr., 57 jr., echt- gen. van P.C. Cofver, G.J. Kleinhoonte-van Os man, 74 jr., M. van Erkel man, 68jr., K. van der Most man, 63 jr., A.L. Pijn- acker vr., 88 jr., echtgen.van: J.J. Schilperoord, A.M. van Beek, vr., 84 jr., geh.gew.met: H. Kooij, T. van der Veen vr., 89 jr., geh.gew.met: T.P. Nagtegaal, T.J.M. van der Burgh vr:, 86 jr., echtgen. van: G.M.G. Collig non, S.M. van der Hoeven vr., 70 jr., L. Groenewegen vr., 83 jr., geh.gew.met: A. van der Pligt, G.L. Venzelaar vr., 74 jr., geh.gew.met: H.J. Klein, J.L. van Schaick man, 80 jr., A.C. Bongers vr., 91 jr., geh.gew.met: L.C. van der Meulen, M.E. Meerburg vr., 84 jr., geh.gew .met: A.P. van Scheindelen, D.C. Leenders vr., 86 jr., ge h.gew.met: D.J. Siljee, J.J.M. Nientied man, 40 jr., P. Brouwer man, 62 jr., G.M. van Dort man, 76 jr. Opgave geboorteaangiften in Schiedam 10 tot en met 16 okto ber: Savannah d.v. Hamerling-Bru- ce, Lara d.v. Verdoes-Tuijtel, Felicia d.v. Bravenboer-Kraus Torres, Kahlan M. d.v. Hoog stad-van Donk, Steven z.v. Koerts-Wagelmans, Demi I. d.v. Ligtenberg-Bijtel, Aron C.A. z.v. Senchi, Noa d.v. van Nielen- van den Bos, Mandy E. d.v. Oly- Cornax, Luciano J.S. d.v. No- tenboom-Benrahhou, Aloysius H. z.v. van Slingerland-van Vondelen, Rianne A. d.v. van Zijp-Mol, Givanno M.D.R. z.v. Saez-van der Touw, Damian M. z.v. Heikamp-van der Giessen. Ondertrouwd: P.A. Langeveld 31 jr. en M. De gens 30 jr., J.P. Verboon 39 jr. en K.T. Lansbergen 37 jr., N. Pe ters 44 jr. en F. Karmaoui 32 jr., G.J.E. Kleijweg 23 jr. en C.P. Somohardjo 26 jr., C. Vermeu len 57 jr. en J.M.G. Doreleijers 63 jr. Getrouwd: M.J. Brobbel 43 jr. en N. Aabdi 32 jr., P.N. Brandenburg 34 jr. en M.C. Smit 27 jr., M.M. Sche- we 28 jr. en H.J.M. Bots 24 jr., G.H. Heidekamp 30 jr. en J. Schepers 29 jr., P.A. Kunz 32 jr. en A.M. Bijlo 27 jr., J.A.K.A. Genieten tijdens de prijsuitreiking SCHIEDAM Het show, drumband- en majoretteconcours dat zich zaterdag voor de zevende maal afspeelde in sporthal Mar griet was ook dit jaar een groot succes. Maar liefst 42 verenigin gen met in totaal 900 deelnemers hadden zich ingeschreven voor de muzikale competitie. Het concours duurde bijna twaalf uur, van negen tot negen. De wisselbeker van de gemeente Schiedam werd door wethouder L. Hafkamp 's middags uitgereikt aan het Show- en Jachthoorn korps Kudelstraat, uit de gelijknamige plaats. 'Kudelstraat' be haalde onder leiding van maitre Riet Straathof op het onderdeel marsen de hoogste score. De majorettes van vereniging Wilhelmi- na uit Sleeuwijk namen de wisselbeker voor hun optreden in ontvangst en ook het senioren Showkorps Federatieband CJV uit Den Haag bemachtigde een felbegeerde eerste prijs. Volgens een woordvoerder van het Schiedamse show-, drum- en marjoretteconcours 1997 kan gesproken worden van een geslaagd evenement. „De ruim 600 bezoekers genoten van de muzikale optfedens en het feit dat acht verenigingen door de aanwezige jury werden gepromoveerd naar een hogere afdeling, zegt wel iets over de geboden kwaliteit." Om half negen werd het muzikale evene ment afgesloten met een optreden van alle showorkesten. SCHIEDAM Peter Coppens verzorgt op donderdagavond 6 november de 'Harmonia'-avond met een bloemenseance in wijk centrum Nieuwland (Dr. Wi- bautplein 165). Belangstellenden wordt verzocht zelf bloemen mee te brengen die tijdens deze sean ce door intelligenties van gene zijde via de heer Coppens als medium worden 'geplukt'. De avond begint om 20.00 uur. Toe gangsprijs 8,50. SCHIEDAM Al jaren vindt in Klubhuis Zuid de cursus rea nimatie plaats. De lessen worden verzorgd door de stichting Res cue. Dit is een officiële stichting, ingeschreven bij het Oranje Kruis. Verpleegkundigen en ka derinstructeurs hebben lange er varing tot tevredenheid van de cursisten. Het belang van kennis en vaar digheid in levensbedreigende si tuaties is groot. Per jaar krijgen 42.000 mensen een hartinfarct, waarvan ongeveer 15.000 men sen overlijden aan een plotse hartstilstand. De cursus reani matie bestaat uit drie woensdag avonden van 20.00 tot 22.00 uur, op 5 november theorieavond, 12 november praktijk, 19 november kinderreanimatie. De kosten be dragen 45,-. Inlichtingen bij Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42, Schiedam, tel. 4267297. SCHIEDAM— Een onbe kende man heeft donderdag avond omstreeks half negen geprobeerd op de Delflandse- weg een 83-jarige Schiedam mer van zijn portemonnee te beroven. De dader dreigde met een mes en wilde de por temonnee uit de binnenzak van het slachtoffer halen. Dat liet de krasse Schiedam mer niet op zich zitten en hij probeerde het mes af te pak ken, waarbij hij een snee in zijn pink opliep. De dader koos daarop zonder buit bet hazenpad. SCHIEDAM Een 24-jarige Schiedamse is vorige week woensdagmorgen rond negen uur op de Burg. Van Haarenlaan slachtoffer geworden van een diefstal met geweld. De vrouw stond met haar fiets voor het rode verkeerslicht. Twee jongens van ongeveer 17 jaar vroegen haar hoe laat het was. De vrouw keek op haar horloge en kreeg op dat moment een harde klap tegen het hoofd. Zij kwam ten val en zag de twee jongens vluchten met haar fiets. Enkele automobilisten stonden vlakbij het incident, maar nie mand stak een hand uit. De poli tie verzoekt getuigen zich te mel den via tel. 2740205. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. SCHIEDAM In het ontmoe tingshuis 'De Weerklank' (Cor nelia van Zantenplein) worden op donderdag 6 en donderdag 20 november weer warme maaltij den geserveerd. Op donderdag 6 november aan staande kan iedereen komen ge nieten van een maaltijdsoep. Vanaf 17.00 uur is men welkom voor een drankje en een hapje. Rond 17.30 uur kan men aan tafel. Voor slechts 5,50 per persoon eet men niet alleen goed en gezond, maar ook gezellig. Per keer eten gemiddeld zo'n twintig mensen mee. Op donderdag 20 november ver zorgen de medewerkers een di ner, (inclusief toetje en een kopje koffie). De kosten bedragen 6,50 per persoon. Vanaf 17.00 uur is men welkom voor een aperatief en om 17.30 uur kan men aanschuiven. Wie mee wil eten kan zich telefonisch aan melden bij G. Groenewegen, tel. 4709971. Ontmoetingshuis 'De Weer klank' is een trefpunt in Schie- dam-Noord. Mensen kunnen er binnenlopen voor een kop kof fie, een praatje of om rustig de krant te lezen. Men kan er ook nog terecht met vragen over voorzieningen in de wijk. De vaste openingstijden zijn: dins dag, donderdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur, woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 BAUETÖCHOQI. Schiedam Tel, 010-47140" Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Borrelwoordenboek gepresenteerd in 'De Gekroonde Brandersketel'

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13