HER DER Griezelen in de Boshoek Geld soms niet te tillen Er is in Nederland van nature een rijk voedselarsenaal voor roofvogels Zelfstandig Staatsbosbeheer kan straks kleur bekennen 'Hoe ongezond is geluid' 45-1001 'Griezelen in de Boshoek' heet de nieuwe tentoonstelling in Natuurcentrum De Bos hoek te Schiedam. Van zater dag 8 novfcmber tot eind april is deze tentoonstelling van koudbloedige dieren te zien. De natuurvereniging wist een groot deel van de Reptilion- collectie in huis te halen. Binnen de gebouw aan Bospad 3 is alles in gereedheid gebracht om de verzameling in- en uit heemse dieren onderdak te bie den. Griezelen in de Boshoek doet zijn naam eer aan. Blikvan gers zijn een middelgrote va raan, enkele flinke leguanen en verschillende wurgslangen. Bij de spinnen behoren de zwarte weduwe met haar zwartrode glimmende achterlijf en de hari ge vogelspin tot de publiekstrek kers. Naast een verzameling kik kers, padden en een hazelwor- men staan in dertig verschillende aquaria en terraria allerlei gifti ge, enge tot de verbeelding spre kende dieren centraal. De ten toonstelling is geënt op de popu laire Discovery-uitzendingen over de bushrunner in Australië. Dit programma heeft grote aan trekkingskracht op jongeren. De verzorgers zijn ook allemaal jon gelui, die graag over hun hobby vertellen. Met de levende have, goede tekstborden en persoonlij ke uitleg zal de natuurvereniging zeker een nieuwe golf geïnteres seerden trekken. Het natuuredu- catieve karakter blijft overeind omdat door goede informatie het enge aan deze voor de leek griezelige dieren verdwijnt. De Boshoek is op woensdag, zater dag en zondag van 12 tot 17 uur geopend. De entree is fl. 1,- per persoon. Informatie voor groe pen en scholen op nummer: 470.20.50. De Boshoek is te be reiken met lijn 1 halte Boshoek en vanaf de A20 via afslag Schie- dam-Noord. Congres Duchenne Parent Project Het Duchenne Parent Project organiseert een congres over behandelmethoden van de ziekte Van Duchenne. Voor het eerst komen artsen, fysio therapeuten en ouders van kinderen met deze spierziekte uit maar liefst 23 landen bij een om ervaringen en kennis uit te wisselen over stand van het onderzoek en behandelme thoden van de ziekte van Du chenne. Het congres vindt plaats op 7, 8 en 9 november s 1997 in hotel New York te Rotterdam. Ondanks het herkenbare ziekte verloop van Duchenne spierdys trofie en enkele succesvolle be handelmethoden is er bij artsen, fysiotherapeuten en ouders nog steeds onduidelijkheid over de optimale behandeling. Het Du chenne Parent Project wil deze controverses tijdens het congres overbruggen met een een discus sie tussen specialisten onderling en ouders en specialisten. Onder de bezoekers zijn promintente specialisten, waaronder dr. Eric Hoffman, die in 1986 de oorzaak van de ziekte ontdekte. Non profit Duchenne Parent Project is een door ouders opgerichte en gelei de non profit organisatie die on derzoek naar een behandeling voor Duchenne spierdystrofie stimuleert door fondsenwerving, sponsoring van veelbelovend on derzoek, informatie-uitwisseling en internationale samenwerking. Duchenne spierdystrofie is een ziekte waarbij door het gemis van één eiwit (dystrofine) ver minderde spierkracht en afbraak van spierweefsel wordt veroor zaakt. Het dystrofine ontbreekt door een foutje op het X-chro- mosoom, waardoor de ziekte vrijwel uitsluitend bij jongens voorkomt (wereldwijd in een fre quentie van 1 op 3500). De kin deren, die aanvankelijk nauwe lijks afwijkend functioneren, ra ken steeds verder verzwakt en hebben op jonge leeftijd (7-12 jaar) een rolstoel nodig. Uitein delijk moeten zij kunstmatig worden beademd omdat ook de hartspier en de spieren die voor ademhaling nodig zijn wor- dèn aangetast. Slechts weinig pa tiënten worden ouder dan twin tig jaar. Mensen die aanwezig willen zijn bij dit congres en willen spreken met specialisten, ouders of de organisatoren, kunnen con tact opnemen met coördinator Mei-Lan Tjoa van Het Duchenne Parent Project. Tel.: 020- 627.50,62. In de supermarkt afrekenen met vogelveertjes, je salaris betaald krijgen in cacaobo nen, de auto voltanken voor een kromgegroeide varken stand... ondenkbaar. Maar waarom zouden deze voor werpen eigenlijk vreemder geld zijn dan de stukjes pa pier of metaal die wij gebrui ken? Vogelveren, dierentanden en cacaobonen hebben in andere culturen dan de onze prima als geld gefunctioneerd, om dat de gebruikers andere eisen aan hun geld stelden dan wij. Over 'oorspronkelijk geld' én over de manier waarop dat ont staan en gebruikt is, gaat de tentoonstelling 'Moneta Exoti- ca' in het Penningkabinet. Sie raden, gereedschappen, etens waren, wapens, de meest uiteen lopende zaken zijn in andere culturen dan de onze tot geld gemaakt. Vaak zijn het objecten die ons heel onhandig lijken: ze zijn niet te tillen, ze kunnen bederven of het kost heel veel tijd om ze te maken. De ten toonstelling 'Moneta Exotica' geeft een overzicht van 'oor spronkelijk geld' in alle soorten en maten, afkomstig uit verschi llende collecties in binnen- en buitenland. De verhalen erach ter zijn vaak nog sprookjesach- tiger dan de voorwerpen zelf. Een aardig voorbeeld vormen de metersgrote ronde stenen op de Yap-eilanden in de Stille Zuidzee kwamen zelden of nooit van hun plaats, terwijl ze wel van eigenaar verwisselden. Als iedereen wist dat een be paalde steen van jou was, was dat voldoende om als rijk man te gelden. De stenen waren zo waardevol omdat ze op het ver weg gelegen Palau moesten worden uitgehakt uit een slechts voor enkelen toegankelijke groeve, waarna ze per kano ver voerd werden. De stenen waren geld voor belangrijke zaken, zo als grond of vrede. Nog altijd moet op de Yap- eilanden een verkeersongeluk met persoonlijk letsel worden afgekocht met een steen. In de tentoonstelling zijn enkele klei nere exemplaren te zien. In West-Afrika kon men vrijwel alles betalen met ijzer of koper. In Midden-Afrika waren zout- baren uit Ethiopië geld. Het ■vervoer over lange afstanden maakte de baartjes 'hoe viezer, hoe duurder Ook elders in de wereld werd met voedingsmid delen betaald: in Oost-Azië bij voorbeeld met thee (per blok) en rijst (per handvol). 'Moneta Exotica', vanaf 8 no vember t/m 30 augustus, Rijks museum Het Koninklijk Pen ningkabinet, Rapenburg 28, Lei den, 071 -5120748. Openingstij den: dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00, zaterdag, zon- en feestdagen 12.00-17.00. Het hart van menig vogel en vogelaar zal sneller kloppen bij het zien van het silhouet van de zeearend. De vogels omdat zij gevaar herkennen in de contouren van de roofvogel èn de vogelaar omdat de zeea rend hier als dwaalgast tot de zeldzaamheden behoort. Maar de kans om een zeea rend boven Nederlandse bo dem te signaleren neemt toe. Dat komt omdat het territori um van de zeearend langzaam westwaarts opschuift vanuit Noordwest-Duitsland naar Nederland. Het is een kwestie van tijd. werker Leen de Jong toe. Bij onze oosterburen geniet de zeea rend sinds 1950 strikte bescher ming, maar de toepassing van vooral DDT in de zestiger jaren stond een toename van de popu latie in de weg. Sinds dit che misch bestrijdingsmiddel werd verboden ging het bergopwaarts met het aantal zeearenden. Uit tellingen is gebleken dat steeds meer bröedparen erin slagen met succes kuikens uit te broeden. De jongen zullen bij het bereiken van de volwassene leeftijd op zoek moeten naar nieuw leefge bied. Dat zou best Nederland kunnen zijn vooral als de na tuurwaarden aan die van Duits land zijn aangepast en daar ligt een taak voor het WN-Fonds. Wetlands Leen de Jong: 'Er is hier van nature een rijk voedselareaal voor de zeearend. Denk maar Het verspreidingspatroon van de zeearend in Duitsland leek tot voor kort verbrokkeld. Nog 130 jaar geleden lag de grens van het zeearend-areaal in Sleeswijk-Holstein op 250 kilometer afstand van Neder land. Het klassieke beeld van een vogel in dunbevolkte, uit gestrekte gebieden met impo sante woudreuzen is hier ont staan. Tot 1980 stagneerde het aantal broedparen bij onze oosterburen op 130 als gevolg van gebruik van DDT. Daar door bleven de eischalen dun en kwamen de kuikens voor geboorte om. Van een kente ring is pas sprake vanaf 1990. Jonge zeearenden verlegden het grensgebied met zomaar 100 kilomter richting Neder landse grens. De voorposten liggen bij de Beneden-Elbe en de Lüneburgerheide. Hoe lang hel gaat duren voordat de eer ste zeearend zich hier definitief gaat vestigen blijft gissen. Tegen het uitwennen van jonge zeearenden is beroep aangete kend door de Vereniging Das Boom. Hoewel de Minister deze bezwaren ongegrond heeft verklaard heeft het we- reldnatuurfonds nog geen stappen ondernomen tot een feitelijke herintroductie met jonge broedparen. Wel gaat het WNF door met natuuront- wikkelings- activiteiten in Ne derland. In het belang van ver betering van voorwaarden voor vestiging van nieuwe soorten zoals de zeearend meldt zij in haar communiqué. aan het Lauwersmeer (Fries land) en de Oostvaarder-plassen (Flevoland). Dit zijn zonder uit zondering goede fourageergebie- den voor de vis(-aas)etende zeea renden.' Maar het WN-Fonds komt de predator onder de vo gels graag tegemoet. Het wil waar mogelijk droge gebieden onder water zetten om er wet lands van maken. Door op deze manier voorwaardenscheppend bezig te zijn moet de zeearend de sprong naar het westen wel ma ken lijkt de gedachte hierachter. Maar De Jong zwakt deze stel ling wat af met de opmerking dat deskundigen het daarover niet eens zijn. Zelf vermoedt hij dat het nog wel jaren kan duren voordat de herintroductie op eigen kracht gelukt zal zijn. De Jong: 'Je kunt het proces ver snellen door jonge vogels en/of broedparen uit te zetten (uitwen nen in vakjargon) maar daar is ministeriële toestemming voor nodig.' Omdat hiertegen verzet is aangetekend richt het WN- Fonds zich voorlopig op voort schrijdende natuurontwikkeling in eigen land zoals bij de Bies- bosch en Gelderse Poort bij voorbeeld. Sociaal Maar er is meer aan de hand. De zeearend blijkt in staat zich in snel tempo aan te kunnen passen aan veranderdende natuurom- standigheden. De Jong: 'Wij na men aan dat de zeearend slechts in oude bossen wilde broeden, ver weg van de mens. Maar Duitse ornithologen stelden vast dat de zeearend tot vlakbij de mens durft te nestelen in nog jonge bossen met een geringe oppervlakte. Bovendien liggen de nesten niet eens ver uit elkaar. Zonder nou te zeggen dat het een kolonievogel is, een sociale vogel is het wel.' Toch werd ook duidelijk dat jonge vogels zich verder weg durven te vestigen. In gebieden waar van nature tot nog toe geen broedgevallen be kend waren en dat aspect werkt herintroductie op Nederlandse bodem in de hand. Sinds 1992 heeft het WN-Fonds de moge lijkheden en wenselijkheid van herintroductie verkend. Ook De Jong volgt de ontwikkelingen in Duitsland op de voet en hij houdt met zijn beleid rekening met de komst van de zeearend. Meeslepend betoogt hij dat de zeearend met een spanwijdte van ruim twee meter een indrukwek kende verschijning is: 'Zijn aan wezigheid staat symbool voor natuurwaardeontwikkeling in kwantiteit en kwaliteit. 'Mijn andere kinderen kunnen me niet troosten. Er zijn wei nig mensen in mijn omgeving die mijn verhaal kunnen aan horen. Hoe lang duurt dit overstelpende verdriet nog?' Schrijnend verdriet komt vaak naar boven naar aanlei ding van gesprekken bij Kor- relatie over de dood van een kind. Het verdringen van je verdriet, een rouwproces dat (daardoor) heel lang proble men blijft opleveren, een zaamheid in je verdriet en schuldgevoelens zijn proble men waar cliënten van Korre- latie in dergelijke situaties veelal mee kampen. Er wordt wel eens beweerd, dat de dood van je kind één van de ergste dingen is die een mens kan overkomen. Vergelijken van ver driet is natuurlijk onmogelijk, maar dat het een verschrikkelij ke ervaring is, geven veel mensen aan: 'Het verlies van je kind is zo, zo erg'. Vooral veel moeders blijken het erg moeilijk te heb ben met de verwerking van het verdriet, zoals één van hen geë motioneerd vertelt: 'Voor een vader, hoe lief hij ook voor het kind was en hoe verschrikkelijk hij het ook vindt, is het anders dan voor een moeder. Hij heeft dat kindje niet bij zich gedragen en zes maanden gevoed. Als ik zoiets nog een keer meemaak, is dat wel de limit'. Zo'n enorm persoonlijk verdriet is voor de buitenwereld, vaak inclusief partner en (eventueel) andere kinderen, soms ook niet te delen. Schuld? Veel gesprekken met bellers ma ken duidelijk dat ook schuldge voelens de kop opsteken bij de nabestaanden, omdat ze 'verant woordelijk' zouden zijn voor een verkeersongeval of gewoon om dat ze hun familielid niet hebben kunnen bijstaan in diens laatste minuut. Slachtoffers voelen zich vaak helemaal alleen in de ver werking van het verlies: 'Ik kan mijn verhaal niet delen, want niemand weet hoe het is'. Om dezelfde reden aarzelen deze rouwenden om professionele hulpverlening in te schakelen, hetgeen de verwerking vertraagt. Lotgenotencontact Er gaan vaak jaren overheen voordat een begin wordt ge maakt met aanvaarding van wat er is gebeurd. Door het vaak moeizame contact binnen de fa milie over de dood van een ge zinslid, kunnen relatieproblemen ontstaan, die niet zelden in een scheiding uitlopen. Tip van een cliënt: 'Zoek contact met lotge noten; dat helpt echt'. Onder de cliënten van Korrelatie die over dit probleem bellen be vinden zich ook mensen die het trauma - na lange tijd en vaak met steun van lotgenoten of hulpverleners - redelijk verwerkt hebben. Hun verhaal kan andere slachtoffers sterken in hun strijd: 'Er komt een dag dat je het van je af kunt zetten. Ik heb vijf jaar lang niet naar een foto van mijn zoon kunnen kijken, maar je moet juist de confrontatie aan gaan. Door de pijn heen. dat is de enige uitweg'. Tips voor mensen in de rouw: U moet een nieuw leven opbou wen zonder uw dierbare. Accep teer dat dit moeilijk is en neem er de tijd voor. Probeer te zorgen voor een gezond en regelmatig levensritme, om uzelf houvast te geven. Uit uw emoties; probeer uw emoties niet weg te stoppen. Uit uw emoties op een manier die bij u past. U kunt alleen zelf voelen wat voor u werkt, waar u weer verder door komt. Verwer ken is niet hetzelfde als vergeten; het is leren leven met het verlies. V Neem uw eigen reacties serieus. Al vindt u soms dat u vreemd reageert, het is niet vreemd: u bent in de rouw. Dat u uw emo ties uit, wil niet zeggen dat u aan iedere emotie toegeeft. Soms is het goed om voluit te huilen of kwaad te zijn, soms is het goed om afleiding te zoeken en de aandacht op iets anders te rich ten. Als u nare gevoelens heeft over het verleden, als u zich bij voorbeeld schuldig voelt over dingen die gebeurd zijn. kan het goed zijn om dat te bespreken met mensen die erbij waren. Zij kunnen u helpen om een juist beeld te krijgen van de situatie - onze herinneringen kunnen sterk gekleurd zijn- en om daarvan los te komen. Rouwen kan samen gaan met allerlei klachten, zoals eet- of slaapproblemen. Als u met deze klachten naar de dok ter gaat, vertel dan over uw ver lies. Het is niet goed als het rouwproces te veel door medicij nen onderdrukt wordt. Voor informatie over rouwver werking, een persoonlijk advies, of adressen voor hulp of lotgeno tencontact kunt u contact opne men met Korrelatie: 030 - 233 13 35. Bij Korrelatie is tevens gratis informatieblad van het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezond heid over het verwerken van ver lies bestellen. Uitbreiding van het aantal boswachters en meer invloed op het beheer van natuurge bieden voor het publiek, dat zijn volgens directeur Maar ten Brabers de meest in het oog springende veranderingen als Staatsbosbeheer op 1 ja nuari aanstaande zelfstandig wordt. Vanaf die datum, zo heeft het parlement besloten, zal het bijna 100 jaar oude Staatsbosbeheer niet langer deel uitmaken van het Minis terie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij, maar een zelfstandige overheidsinstel ling worden met een eigen op dracht. De verzelfstandiging geeft Staatsbosbeheer ook de moge lijkheid om zelf op te komen voor de belangen van de natuur. Bij dreigingen als de bestemming tot woningbouwlocatie of de aanleg van een hogesnelheids spoorlijn of autoweg door na tuurgebieden kan Staatsbosbe heer straks in de bres springen en negatieve maatregelen van de overheid ter discussie stellen. Een verzelfstandigd Staatsbos beheer kan volgens directeur Maarten Brabers beter inspelen op de wensen van het publiek en kan samen met boeren, recrea tieondernemers en bedrijfsleven mogelijkheden uitwerken om nieuwe activiteiten te ontwikke len die goed zijn voor de natuur èn voor recreant en toerist. Ook kan nauwer worden samenge werkt met provincie, gemeenten en bijvoorbeeld waterschappen en waterleidingbedrijven. Het nieuwe Staatsbosbeheer wil niet alleen een natuur- en milieu vriendelijke organisatie zijn maar vooral ook een publieks vriendelijke organisatie met aan dacht voor mensen. Het beheer van de natuurgebieden kan vol gens Staatsbosbeheer alleen echt effectief worden uitgevoerd in wisselwerking met de mensen uit de omgeving en de bezoekers van de terreinen. Daarom wordt het aantal boswachters en voor lichters sterk uitgebreid en wordt het publiek actief betrok ken bij Staatsbosbeheer. Zelf meedenken en helpen bevordert het gevoel voor verantwoorde lijkheid en de betrokkenheid bij de natuur. TNO Preventie en Gezondheid heeft een brochure uitgebracht over de schadelijke effecten van geluid op de gezondheid van de mens. Het gaat hierbij om gevolgen van geluid in de woonomgeving, zoals van vlieg-, weg- en trein verkeer, industrie, militaire oe fenterreinen en buren, maar ook om effecten van harde muziek (in discotheken en via walk mans). Aanleiding voor het uit brengen van de brochure is het toenemend aantal mensen dat vragen heeft over de gevolgen van geluid voor de gezondheid. Via de brochure is nu de huidige wetenschappelijke kennis op dit gebied toegankelijk gemaakt voor een breed publiek van be leidsmakers, milieugroepen, om wonenden van een vliegveld of snelweg, verontruste ouders en andere mensen die te maken hebben met ongewenst of teveel geluid. Sociale handicap De brochure gaat in op vier ef fecten van geluid op de gezond heid. namelijk gehoorschade, hinder, slaapverstoring en stress. Bij elk van de effecten wordt beschreven wat het is, hoe het ontstaat, wat de gevolgen op lange termijn zijn en vanaf welke geluidsniveaus het kan optreden. Gehoorschade kan ontstaan wanneer mensen zichzelf lang durig blootstellen aan een te hoge geluidsbelasting. Vooral jongeren blijken een groot risico te lopen op gehoorverlies door veel naar harde muziek te luiste ren. De brochure behandelt de werking van het gehoororgaan en aan de hand daarvan wordt uitgelegd hoe gehoorschade ont staat en waarom dit een geleide lijk maar onomkeerbaar proces is. Het belangrijkste gevolg van gehoorverlies is een verminde ring van het verstaan van spraak, wat uiteindelijk een soci ale handicap kan worden. Stress Hinder is een subjectieve bele ving, maar is wel degelijk te me ten. De brochure gaat in op het meten en voorspellen van het percentage gehinderden in een bepaalde situatie. Een specifiek effect van geluid is slaapversto ring. Tijdens de slaap verwerkt het lichaam nog steeds geluids prikkels. Daardoor kunnen ook geluiden waarvan je niet wakker wordt invloed hebben op de slaapkwaliteit. Dat geluid hinder en slaapverstoring teweegbrengt weten de meeste mensen wel. Minder bekend is het feit dat geluid ook stress kan veroorza ken, wat onder meer kan leiden tot hoge bloeddruk en halt-en vaatziekten. De brochure besluit met een samenvattend overzicht van de beschreven gezondheid seffecten, met daarbij een indica tie van het aantal mensen in Ne derland bij wie mede door geluid in de woonomgeving dergelijke effecten optreden. De brochure 'Hoe ongezond is geluid? Gehoorschade, hinder, slaapverstoring en stress door ge luid' is uitgegeven door TNO Preventie en Gezondheid met sub sidie van het ministerie van VROM, telt 36 pagina's en is te bestellen door fl. 10,- over te ma ken op postbankrekening 99.889 ten name van TNO-PG te Leiden onder vermelding van bestelnum mer 97.018. Zeearend komt onze kant op door AART JAN PRONK Het toenemend succes van broedparen in Duitsland ligt hieraan ten grondslag, licht We- reldnatuurfonds beleidsmede Een opgezette zeearend zoals te vinden in het Natuurmuseum Rotterdam foto Leendert van der Waal Rouwproces na dood van een kind is altijd langdurig en moeizaam Door de pijn heen is de enige uitwerg foto LEUNIS VERLINDE 1 Jaarlijks meer dan 100 miljoen bezoeken aan de natuurcentra foto LEUNIS VERLINDE Fijn met de trein foto TNO

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 5