Weer bijna 75.000 Schiedammers SCHIEDAM Watersporters delen al 50 jaar lief en leed Twee weken van film, theater, beeldende kunst, veiling en literatuur Mechelse zwerver en ondeugende Chippie i VAN SCHERPENZEEL WESTHOEVE Win een wind- en waterbestendige fleecetrui Zelfs slechte tijden worden goede tijden op de beurs. A ïii Concert Senectute Harmonia De Boer voorzitter Computercursus voor beginners Rebus actie 'Zuinig stoken, zuinig aan' HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 12 NOVEMBER 199746-1442 SCHIEDAM Het Gemengd Koor Senectute verzorgt vrijdag J 4 november een concert in de Magnalia Dei Kerk (Albarda- straat 67). Medewerking wordt onder andere verleend door het Meisjeskoor Collegium Voci. Het concert duurt van 20.00 tot ongeveer 22.15 uur. Kaartjes kosten 12,50 per stuk en zijn te verkrijgen aan de zaal. SCHIEDAM— Elly de Vries verzorgt donderdag 13 novem ber de harmonia-avond met boodschappen van gene zijde. Ze is medium tussen overledenen en nabestaanden, welke worden Verzocht een foto van de overle dene mee te brengen. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 8,50. SCHIEDAM - Jan Willem de Boer is de nieuwe voorzit ter van het Agemeen Bestuur van de Stichting StadsOm- roep, ofwel Radio Schiedam. Hij volgt Dick van Gooswil- ligen op, die de voorzitters hamer ruim drie jaar heeft gehanteerd. De Boer is al tien jaar als presentator bij de lokale om roep werkzaam. De afgelo pen twee jaar was hij ook programmaleider. Van Gooswilligen blijft actief bij Radio Schiedam. Naast het feit dat hij één van de vaste presentatoren van het zaterdagmorgenpro gramma 'Passage 12' wordt, krijgt hij de Marketing- en Public Relations-activiteiten van het station in zijn porte feuille. ONDER VIER OGEN Een montuur wordt al gauw een aantal jaren gedragen en mensen willen er met alleen nu maar ook volgend jaar modern bijlopen. Klanten stellen hier in de winkel vaak vragen over en daarom wil ik in deze column een aantal trends bespreken. Een duide lijke trend vormen bij voorbeeld de kunststof monturen. Deze montu ren zijn net zo sterk en buigzaam als metalen monturen, maar verkrijgbaar in veel meer kleuren en varianten. Vooral de bruinachtige kunststof mon turen zijn behoorlijk populair. Een andere trend zijn montu ren gemaakt van metaal èn kunststof. Dit zijn vaak wat stijlvollere, sjiekere monturen die goed passen bij nette kle ding als pakken en rokken. Een andere belangrijke trend zijn de lichtgewicht monturen. Deze monturen worden gemaakt van metalen als titanium of zelfs aluminium. Zijn titanium mon turen al licht, de nieuwste alu minium monturen zijn nog lich ter! Naast het lage gewicht worden deze monturen ook steeds verfijnder afgewerkt met allerlei kleine details. Maar los van al deze trends blijven uw persoonlijke voorkeur en smaak nog altijd doorslagge vend bij de keuze voor een bril montuur. SCHIEDAM Nathalie Lans van FreeLans Tekstschrijvers had wel tien boeken met verma kelijke nautische anekdotes kunnen vullen, zo laat zij weten in de inleiding van het door haar samengestelde boek '50 jaar tussen de wal en het schip'. Hierin wordt het reilen en zeilen van een halve eeuw watersport vereniging De Nieuwe Water weg uit de doeken gedaan. Uit het boek komt vooral naar voren hoe de leden van deze vereniging gedurende vijftig jaar lief en leed met elkaar deel den, zowel op het water als aan de wal. Nathalie Lans schreef het boek op basis van het manu script van Gerrit van der Wilt en vulde het aan met verhalen van leden van de vereniging. Het jubileumboek werd vrijdag 31 oktober ten doop gehouden in een tot de nok toe gevuld Proveniershuys. Bij deze gele genheid ontvingen Jan Hoog stad en Francine Kouwenoord - de oudste nog actieve leden - uit handen van watersportwethou der A. Wiegman de eerste exem plaren van het boek. Namens het gemeentebestuur overhan digde de portefeuillehouder aan voorzitter T. Tiggelman van de jubilerende vereniging een Schiedamse vlag. Naast hartelij ke woorden aan het adres van de watersportvereniging liet Wiegman weten dat het stads bestuur momenteel op zoek is naar een terrein om schepen op de kant te kunnen trekken. De oprichtingsvergadering van Watersportvereniging De Nieu we Waterweg vond plaats op 30 oktober 1947 in het zaaltje van café De Nieuwe Brug aan de Willemskade. De zeiltuigen van de bootjes waarmee de schip pers uit de Gorzen destijds voe ren, bestonden uit oude meelba- len. Watersport werd in ons land al bedreven aan het einde van de zestiende eeuw. Dat was op zich geen wonder. In het voortvarende Holland werd toen veel geld verdiend met de scheepvaart. De talloze scheeps makers die in ons land woon den, bouwden niet alleen grote handelsschepen maar ook zoge naamde speeljachten in op dracht van invloedrijke Neder landers. Het zou echter nog tot begin deze eeuw duren voordat varen niet langer meer het voor recht was van een eliteclub. Wa tersportvereniging De Nieuwe Waterweg was niet Schiedams eerste vereniging. Even na de eeuwwisseling was er al een jachthaven gevestigd aan de Westfrankelandsedijk, links van het daar destijds gevestigde openluchtzwembad Terugkijkend op vijftig jaar wa tersportvereniging vindt Fran cine Kouwenoord (75) het feit dat de armoede overwonnen werd een groot goed. De vereni ging kan volgens haar het beste omschreven worden als één gro te familie. Daar is Jan Hoog stad (84) het roerend mee eens. Hij bouwde zijn boot de Caroli na eind jaren vijftig achter zijn woning op het terrein van de ijzer- en gereedschapswinkel van Huizer. Het spectaculaire vervoer van het vaartuig naar de haven werd in die dagen uit voerig beschreven in de kran ten. In het nawoord van het boek werpt voorzitter Toon Tiggelman een blik op de toe komst. Daarin schrijft hij on- dere andere een fusie met ande re watersportverenigingen in de Spuihaven de komende jaren niet uit te sluiten. Het boek '50 jaar tussen de wal en het schip' kost 24,50 en is verkrijgbaar bij de boekhandels Van Leeu wen (Broersvest) en Mercurius (Hof van Spaland), bij Huizer Ijzerwaren en Gereedschappen B.V. (Groenelaan) en bij FreeL ans Tekstschrijvers (Lange Nieuwstraat). SCHIEDAM Wethouder L. Hafkamp geeft zaterdag 15 november om 14.30 uur het startschot voor een nieuw, twee weken durend cultureel evenement: Het Kunstlint. De manifestatie wordt georgani seerd door de Stichting Kunstwerkt en wijkt in opzet af van de Kunstbeurs die de afgelopen zes jaar onder grote publieke belangstelling plaatsvond in het Stedelijk Museum. Ditmaal is gekozen voor een breed georiënteerde culturele gebeurtenis die zijn weerga in de lokale geschiede nis nauwelijks kent. In een tijdbestek van twee weken (drie weekends) wordt het pu bliek in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van talrijke disciplines op kunstgebied. Voorheen stond de Kunst beurs twee dagen in het teken van de beeldende kunst, nu komen ook auteurs en film makers ruimschoots aan bod. Onder de noemer 'De Kunstrou te' is in bijna veertig panden, gesitueerd in en rond de binnen stad, werk te zien van ruim ze ventig kunstenaars hoofdzake lijk afkomstig uit Schiedam en Vlaardingen. Deze gebouwen worden met vlaggen gemarkeerd en zijn op die manier voor be langstellenden gemakkelijk te herkennen. Zo hebben alleen al op de Lange Haven maar liefst 21 galeries, kantoren en bedrij ven ruimte beschikbaar gesteld om kunstwerken te tonen. Voorts zijn schilderijen en objec ten te zien bij onder meer Gale rie Distanza op de Dam, make laar Anke Bodewes aan de Nieu we Haven, de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat en in de ate liers aan de Westmolenstraat. A capella Zondag 16 november staat De Korenbeurs van 14.00 tot 17.00 uur in het teken van schrijven en lezen. Auteurs als Bram Uil, Frans Vogel, Marianne de Brui ne en Hans Wap geven acte de présence en de muzikale inter mezzo's worden verzorgd door Radiokamer Delfshaven en de a capella zanggroep Sequoyah. Op vrijdag 21 en zaterdag 22 november gaat de eerste editie van Het Filmlint van start. In de foyer van het Theater aan de Schie kan het publiek genieten van een retrospectief van bijzon dere opdracht-(bedrijven)films. Vrijdag staan binnen dit initia tief (computer)animatie- en te kenfilms centraal en zaterdag worden korte documentaires en speelfilms gedraaid. Dat het bij dit onderdeel om een serieuze aanpak gaat mag blijken uit de geplande forumgesprekken die na afloop tussen makers, op drachtgevers en publiek zullen plaatsvinden. Bovendien is het streven van initiatiefnemers Jan willem de Kok en René Schaay gericht op continuering van dit filmfestival in Schiedam. Film maker De Kok heeft een eigen studio aan de Lange Haven en werkt onder meer in opdracht van enkele tv-zenders. De film avonden beginnen om 19.00 uur. Gratis entreekaartjes zijn te re serveren 4733000. Folder bij de VVV, tel. Op de laatste dag van Het Kunstlint wordt in Spijs Dranksalon 't Paard (Hoog straat 162) een kunstveiling ge houden; aanvang 13.00 uur. Voorts vinden in de voormalige openbare bibliotheek aan de Lange Haven toneelvoorstellin gen plaats. Acteur Hans Rikken speelt Samuel Becket en ook hiervoor zijn gratis kaartjes (20 zitplaatsen) bij de VVV verkrijg baar. In vijftien dagen tijd (tot en met 30 november) is er op kunstge bied dus heel wat te beleven in de stad. Het novembernummer van Musis, blad voor cultuur en sa menleving, is geheel gewijd aan de manifestatie. Het complete programma van Het Kunstlint is te vinden in een handzame fol der, af te halen bij de VVV aan de Buitenhavenweg. SCHIEDAM Matti is een kruising Mechelse herder teef van ongeveer zeven jaar. Als zwerver is zij op 4 september in Hargahoeve terecht gekomen en tot nu toe heeft zich nog geen eigenaar gemeld. Mattie kan niet met andere honden overweg, wel kan ze bij kinderen. Chippie is een bastaard reu van negen maanden oud. Hij is lief voor kinderen vanaf zes jaar. Chippie kan ongeveer een uurtje alleen thuis zijn en kan goed met andere honden overweg. Verder moet dit hondje heel veel leren, een cursus gedrag en gehoorzaamheid kan hij best gebruiken. Hargahoeve (Sportlaan 2, tel 4714151) is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Gevestigd per 17 november 1997 Fysiotherapie Manuele therapie Acupunctuur Haptonomie Lange Singelstraat 99a 3112 EC Schiedam Tel. 010-4262301 SCHIEDAM In Kluphuis Oost (Boerhaavelaan 79) zijn nog enkele plaatsen vrij voor de cursus MS-Word Windows voor begin ners. Op het programma staat onder meer cursorbesturing, muisbe- heersing, het opslaan van documenten, helpfunctie, autocorrectie en opmaakmogelijkheden. Voor elke cursist is tijdens de cursus een PC beschikbaar. 'Word voor Windows' kost 140,- voor vijf maandagavonden van 19 tot 22 uur, te beginnen op 17 november. Aanmelden kan via telefoon 2451818. In de herfst kan er een flink koude wind waaien. Het is heerlijk om dan een bos- of strandwandeling te maken, als je maar lekker warm aangekleed bent. Doe daarom mee aan deze rebus wedstrijd en maak kans op een wind- en waterbestendige fleece trui ter waarde van 200,-, of één van de tien Theater Con certbonnen van 80,-. Los de rebus op en maak de zin op een originele manier af in P=G Of-El maximaal vijftien woorden. Schrijf de oplossing op een brief kaart en stuur deze vóór zaterdag 22 november naar: EN ECO Actie 'Zuinig stoken, zuinig aan', afdeling BDE, Postbus 9625 3007 AP Rotterdam Prijswinnaars krijgen begin de cember persoonlijk bericht. Wint u deze keer niet? Over vier weken krijgt u nieuwe kansen: dan vindt u in deze krant de volgende rebus van de actie 'Zuinig stoken, zui nig aan'. U vindt dan ook een overzicht van de prijswinnaars van deze re bus en de rebus op de spaarkaart. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. SCHIEDAM In de maand september is het inwonertal van Schiedam, na een daling in juli en augustus, weer gestegen. Deze bevolkingstoename wordt veroorzaakt door een relatief groot vestigingsoverschot. Hierdoor is de bevolking in september per saldo met 68 personen toegenomen. Het totaal aantal Schiedam mers kwam hierdoor 74.983. Met name Nieuwland kende een groot vestigingsoverschot 58), wat verband houdt met de oplevering van enkele nieuwbouwpro jecten gedurende de zomermaanden. De nieuwbouw aan de Dr. Schaepmansingel, het Dr. Wibautplein en de Van Limburg Sti- rumstraat is inmiddels gereed gekomen en de nieuwe bewoners hebben hun nieuwe woning inmiddels betrokken. Hierdoor is er in de maand september een relatief groot aantal vestigingen in deze straten te zien. Ook de wijken Oost, West en Groenoord kenden in september een vestigingsoverschot, zij het minder opvallend dan in Nieuwland. De overige wijken kenden alle een vertrekoverschot. Voor het eerst sinds 1990 is de gemiddelde woningbezetting in Schiedam weer gedaald. Tot nu toe lieten de jaren negentig een gelijkblijvende of licht stijgende woningbezetting zien. Dit viel deels toe te schrijven aan de bouw van eengezinswoningen in Spaland, waar gezinnen met kinderen in zijn getrokken. De wijk kent hierdoor al jarenlang de hoogste gemiddelde woningbezet ting van Schiedam. Omdat de laatste tijd weinig nieuwbouw plaatsvindt in Spaland stabiliseert de groei van het aantal jonge gezinnen in de wijk. De meeste andere Schiedamse wijken geven tegelijktertijd nog altijd een verdere daling van de gemiddelde woningbezetting te zien, die nu dus door Spaland niet meer gecompenseerd kan worden. Hierdoor ligt de gemiddelde woning bezetting per 1 januari met 2.17 een fractie lager dan in 1996, toen deze nog 2.19 bedroeg. VSB* BANK VSB. Daar kom je verder mee. I V rr r f i RGr door CHRIT WILSHAUS Wethouder Wiegman overhandigde namens het gemeentebestuur een Schiedamse vlag Het Kunstlint door de stad door NANS WOLTERS Matti Chippie In de foyer van het Theater aan de Schie kan het publiek genieten van bijzondere films De VermogensVersneller. Dubbele koerswinst en zélfs profiteren van een tussentijdse daling. 1. Gaan de koersen nu verder omhoog of zullen ze binnenkort dalen? Met de VermogensVersneller profiteert u zowel van een stijging als van een tussentijdse daling. De Vermogens- Versneller is een uiterst slimme (fiscale) beleggingsconstructie, waarbij u een pakket aandelen least. Dit aandelenpakket bestaat uit Ahold, Dordtsche Petroleum, ING Groep en KPN. Met de VermogensVersneller krijgt u belasting vrije koerswinst op het aandelenpakket en u krijgt als bonus nogmaals de hele koerswinst. En let wel: vanaf de Deze aandelen lease-formule biedt u een combinatie van drie voordelen: Een extra aftrekpost van f 4.000, per VermogensVersneller. 2. 2x profijt van koerswinst op aandelen. 3. Een unieke uitkering bij tussentijdse koersdalingen. laagste koers die bereikt wordt in de vijfjaar dat de VermogensVersneller loopt! Wilt u profiteren van de voor delen van één of meer Vermogens- Versnellers, reageer dan vóór 12 december 1997. want er is maar een beperkt aantal Vermogens- Versnellers beschikbaar. U kunt natuurlijk ook gratis bellen met de adviseurs van VSB Bank: 0800-8182. 24 uur per dag, 7 dagen in de week. Internet: www.vsb.nl 0*OII VlRMOQENj I ffortij onderneming

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13