Zit je goed in je zitje? Mitsubishi terug in de race Opel verlaagt drempels Een veelzijdig karretje dat van alles wat heeft Citroën zet in op Saxo en Xsara Auto kort M-klasse in de lente m Auto - Verkeer - Sport - Onderhoud - Techniek liPillï WEEK 46 RSW 97-216 redactie serulce tueekbLaden uuegener Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4899725; Fax. 010-4699362 De juiste bevestiging van de autogordel en van de gordel in het zitje, valt nf staat bij de werking van de kinderstoel. De Consumentengids heeft in samenwerking met verschillende Euro pese consumenten organisaties een vergelijkend veiligheidsonderzoek uitgevoerd naar kinderzitjes in de auto. De zitjes werden onderworpen aan twee botsproeven. Een frontale botsing bij een snelheid van 50 kilometer per uur en een aanrijding van achteren bij 30 kilometer per uur. Tijdens de botsing kan het kinderhoofdje harde delen raken. Hoe minder hoofdverplaatsingen, des te minder risico's. Vooral lette de Consumentengids op het gebruiksgemak van kinderzitjes. Met de juiste bevestiging van de autogordel en van de gordel in het zitje, staat of valt de werking van het zitje. Een verkeerde plaatsing kan voor veel ellende zorgen. Er zit soms teveel speling op de gordels, het kind zit niet goed vast, de sluiting van de gordel zit op de verkeerde plaats of loopt niet op de juiste manier. Duidelijke gebruiksaanwijzingen van de fabrikant op het zitje, vergroten het gebruiksgemak. De Romer Peggy, het goedkoopste in de groep, met een gewicht van slechts 1,8 kilogram tipt de Consumentengids als de 'Beste Koop'. Mitsubishi komt terug in de race. De nieuwe importeur MMSN (Mitsubishi Motor Sales Nederland) B.V. heeft besloten volgend jaar weer present te zijn bij het Dutch Toerwagenkampioenschap met twee Carisma's GDI 1.8. De kansen voor deze 'Nederlandse' Mitsubishi met superzuinige, schone maar ook 10 procent sterke re motor worden hoog aangeslagen. Van deelname aan het kampioenschap moest dit jaar worden afgezien omdat geen budget beschikbaar was het autosportprojecten. De relatie met Cavallino Engineering in Loosdrecht is in 1997 geconti nueerd en van deze periode is gebruik gemaakt om samen met preparateur Peter van Erp in stilte hard te werken aan het gereedmaken van de Carisma's met direct ingespoten benzinemotor GDI 1.8 voor het I oerwa- genkampioenschap. Mitsubishi heeft er alle vertrouwen in dat de Carisma met de nieuwe sterkere GDI-motor, ook in het Dutch Touring Car Championship '98 weer uitstekend zal presteren. Mitsubishi zal de 'Dutch' Carisma's en de coureurs in een later stadium uitgebreid aan de pers voorstellen. In '96 deden Allard Katff en Sandra van der Sloot met de Carisma mee aan de 'Dutch' Tou ring Car Championship. or '98 wordt de Cans- met de nieuwe ster- GDI-motor Ingezet Opel nodigt iedereen boven de 18 jaar en in het bezit van een rijbewijs uit om vrijblijvend een proefrit te maken in een Corsa Sport, Astra Sport, Astra Edition 'Cool' of een Vectra DI-16V of TDI-16V. Met de kans om één van deze auto's te winnen. Opel is gestart met een grote najaarsactie die volledig in het teken van de vrije verkiezingen staat. Centraal staat tijdens deze actie het aanbieden van proefritten aan de consument, om hen zo nader kennis te laten maken met de vele nieuwe '98 Opel modellen. Na de proefrit wordt de consument gevraagd een stembiljet in te vullen, waarin de mening wordt gevraagd.Ie dereen die bij de Opel dealer een proefrit maakt in een Corsa Sport, Astra Sport, Astra Edition 'Cool' of Vectra DI-16V/TDI-16V maakt daarna bovendien kans om -gratis- eigenaar van deze Opel te worden. Opel hoopt met deze verkiezingscampagne de 'drempelvrees' bij de consument nog verder te verlagen, omdat uit onderzoek is gebleken dat het voor sommige klanten blijkbaar een grote stap is om een proefrit aan te vragen. Opel neemt daarom het initiatief om deze 'drempel' volledig te verwijderen door de consument persoonlijk uit te nodigen In het kader van j, i/zvif wC /VCtt WCCït "W de Doei Vectra De Mercedes-Benz M-klasse is vanaf vol gend voorjaar in Nederland leverbaar en gaat in de basis-uitvoering, de ML 230, /97.3S0,-- kosten. De ML 320 wordt leverbaar vanaf ƒ121.900, Beide typen onderscheiden zich binnen het huidi ge luxe-terreinwagensegment onder meer door de standaard air- en sidebags, airconditioning, ETS op alle wielen en lichtmetalen velgen. De ML 230 is uitgerust met een 110 kw/150 pk sterke vierci- linder motor die zijn maximale koppel van 220 Nm behaalt bij 4.100 tón. De M-klasse, die in Tuscaloosa in de VS wordt gebouwd, wordt sinds augustus in de VS verkocht. In de eerste maand zijn al bijna 5000 van verkocht. In Amerika wordt alleen de met een V6-motor uitgerust ML 320 op de markt gebracht. Daihatsu Terios: geinig alternatief Door Anjés Verhey Na het succes van de Move en grote broer Gran Move lijkt Daihat su definitief gekozen te hebben voor het inslaan van het niet alledaagse ontwerp-pad. De nieuwe Terios is feitelijk een mengeling tussen de klassieke 4x4 terreinwa gen en complete kleine middenklasser. De uit komst is een veelzijdig karretje, dat van alles wat heeft. Daihatsu ver wacht van de Terios de nodige verkoopresulta ten en dit niet alleen op de Nederlandse markt maar zeker ook in het buitenland. De potentiële groep consu menten die achter het stuur passen van de Terios is vol gens Daihatsu immers groot. Men gokt op (oneerbiedig uitgedrukt) de "massa" die sinds jaar en dag in een Astra of Polo bivakkeren en graag eens wat anders (opvallends) willen, zonder concessies be hoeven te doen aan comfort en uitrusting. Wilt u de Terios in een hokje plaatsen dan is het "Sports Utility Vehicles"-segment (S.U.V.) het meest toepasse lijke. De vormgevers van Daihatsu hebben de Terios voorzien van een zowel speel se als serieuze "look". Fraai zijn in dit opzicht de hoog geplaatste achterlichten. Om het "utility"-karakter extra te accentueren heeft men de carrosserie hoog op de 15" wielen geplaatst. Het reserve wiel (in beschermhoes) is ge heel in Camel Trophy-stijl aan het achterportier opge hangen. De sportieve accenten in het interieur zijn vrij beperkt met onder andere blauw gekleur de metertjes in het dash board, welke overigens goed zijn af te lezen. De bekleding van de licht gevormde en lek ker zittende stoelen voorin en achterbank (feitelijk ook twee stoelen, maar dan geschakeld) wordt door Daihatsu als "vrolijk" bestempeld, hoewel het wat ons betreft iets neu- V-c k mts. traier had gemogen. Echter, wie zijn wij? Smaken ver schillen nu eenmaal. De beginuitvoering beschikt o.a. over twee airbags, start blokkering, elektrisch te be dienen buitenspiegels, een stuurbekrachtiger, hoofd steunen achterin en een wis ser/Sproeier op de achterruit. De basis-Terios wordt gespo ten in een metallic jasje. Het luxueuzere SX-bröertje voegt aan dit alles nog eens centrale deurvergrendeling, elektrisch te openen ramen (voor), spea kers (voor), een handige dak rail en chromen grille toe. Bovendien wordt de SX ver wend met een two-tone me tallic kleurstelling. Jammer dat men de SX niet met een airconditioning en het be faamde Anti-Blokker-Sys teem heeft weten af te maken. Met voornoemde faciliteiten aan boord onderkent Daihat su dat het neerzetten van een geinige vierwieler punt één is, maar het serieus (kunnen) concurreren met bewezen bestsellers een niet minder belangrijke tweede vereiste is. De conclusie mag echter zijn dat wat betreft de aanwezige "toeters en bellen" deze Te rios zeker mee kan komen. De "fulltime" vierwiel aange dreven Terios put haar kracht uit een 1300cc meten de vierpitter, met zestien kleppentechniek. De ongelo de benzine wordt geïnjec teerd middels het multipoint principe en levert na ont branding een vermogen af van 83 pk. Voor het off-road rijden heeft men gestreefd naar een hoog koppel (105 Nm) bij een laag toerental (5100 tpm). De net duizend kilogram wegende Terios komt in ieder geval goed van z'n plaats zonder dat je na tuurlijk megaprestaties op hoge(re) snelheden mag ver wachten. Tot de in Neder land gangbare limieten voelt het allemaal redelijk uitgeba lanceerd aan. Om de overlast van motorgeluid zoveel mo gelijk terug te dringen maakt de krachtbron gebruik van een flexibel vliegwiel (in het verleden draaide dit vliegwiel door de buiging van de kru kas niet in één vlak, waardoor trillingen ontstonden). Op la gere toeren werkt dit snufje uitstekend echter in de hoge re toerenregionen ontkom je niet aan wat "herrie". Het remsysteem verricht goed werk en wekt vertrou wen. Enig minpuntje betreft eigenlijk het rijwielgedeelte. De Terios heeft soms de nei ging om wat te gaan "schom melen". Vooral in de wat sneller te nemen bochten rea geert de auto minder prettig op oneffenheden in het weg dek. Of de doorgewinterde ter reinwagenfreak overstag zal gaan voor de Terios is maar de vraag. Wel is duidelijk dat het een heel aantrekkelijk en betaalbaar alternatief is voor ieder individu die (eindelijk?) eens iets anders wil. Daihatsu's prijsstelling staat een hartstochtelijk avontuur met de Terios in ieder geval niet in de weg: de "normale" uitvoering vraagt een eenma lige uitgave van fl. 32.495,—. Wilt u optimaal profiteren van Daihatsu's dadendrang en besluit u de SX-uitvoering te overwegen dan moet u re kenen op fl. 34.995,—. Wel is duidelijk dat het een heel aantrekke lijk en betaalbaar alter natief is voor ieder indi vidu die (eindelijk?) eens iets anders wil. Sinds de ZX Rallye Raid uitkwam in juli 1990, behaalde Citroen 35 overwinningen van de 41 keer dat het merk aan de start verscheen. Vier maal werd Citroën onderscheiden met de World Cup voor constructeurs en een vijf de trofee zit er voor 1997 zeker in. Voor 1998 zal Citroën, haar sportieve activiteiten op de Xsara en de Saxo richten. In zes landen Nederland, Frankrijk, Duitsland, Denemarken, Spanje en Italië, wordt wederom de succesvolle Saxo Cup op circuit verreden. Deze promotiefor mule heeft als doel, jonge coureurs waaronder acht vrouwelijke, in staat te stellen, voor weinig geld onder goede condities, te racen. Citroën zet voor het Franse kampioenschap rally's twee Xsara Kit Cars en voor het Franse Kampioenschap Rally cross een Saxo Kit Car ter beschikking aan Sylvain Poulard. Binnenkort zijn in Zuid-Afrika weer de Ca dillacs en Chevrolets met het rechts stuur te zien, en te koop. De nieuwe Cadillac Seville SLS en STS zijn vanaf begin 1998 op de Zuid- Afrikaanse markt te koop zijn. Een interessant aanbod van sportieve Chevrolets zal de Cadil- lac-introductie in 1998 spoedig volgen. Citroën zet voor het Franse kampioenschap twee Xsara Kit Cars in en een Saxo Kit Car. Nissan investeert 168,6 miljoen gulden in een fabriek in Indonesië voor de bouw van benzinemotoren. Daarbij gaat Nissan samen werken met een Indonesische partner. In het jaar 2000 moeten de eerste krachtbronnen van de band rollen. De Duitse auto-importeurs zijn, naar zeggen van de VDIK, optimistisch over de nieuwverko- pen op de Duitse automarkt. Grote groei ver wacht men in de niche-segmenten, zoals MPV's, cabrio's en zeer kleine auto's. r

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 15