Auto '98 in nieuw jasje Hyundai monteurs slepen medailles in de wacht Veelzijdige Forester AWD geschikt voor zaak en gezin De bekendste sportwagen: Porsche 911 Twaalfcilinder beul van Volkswagen Auto kort Q MG/F rijdt 350 km/H Auto - Verkeer - Sport - Onderhoud - Techniek S?PR 997 RSW 97-226 Colofort redactie serulce weekbladen Wegener f Deze pagina werd In opftaciit van uw krant vervaardigd daar: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Pax. 010-4899362 Auto '95 Is dikker door groter worden aantal modellen, zoals coupé's, MPV'sstation cars en cabrio's. De twintigste editie van Auto '98 een uitgave van Wereld op Wielen is uit. Behalve het formaat is bijna alles nieuw aan deze uitgave. De afbeeldingen zijn op een enkel plaatje uit d' oude doos na, in kleur uitgevoerd. De layout ging op de helling, voor meer overzicht en betere leesbaarheid. Voorts was het nodig om door het steeds groter wordende aantal modellen (coupés, stationcars, MPV's, cabriolets) het aantal pagina's op te schroe ven tot 420. Een aantal kenmerken van het naslagwerk bleef hetzelfde. Zoals de rubriek Atlijd Nieuws, de historische pagina's, de verkoopcijfers, en de uitgebreide prijslijst die is bijgewerkt tot 1 oktober'97. Het catalogusgedeelte is super-actueel, hetgeen ondermeer blijkt uit de beschrijving van auto's als de Audi 6 Avant, de Subaru Forester AWD, de Hyundai Atos, de tweede generatie Opel Omega en de zojuist voorstelde nieuwe Nissan Patrol. Auto '98 kost 27,50. De Nederlandse Hyundai-technici hebben tijdens de Hyundai World Skill Olympics in Zuid-Korea de twee en derde plaats gepakt in het eindklassement. Jack van Leeuwen van Autobedrijf Vathauer Dochters in Den Haag en Piet van de Ven van Automobielbedrijf van Zummeren in Schaijk zijn dik tevreden met hun medailles zo meldden zij bij terugkeer in Nederland. De beste Hyundai-monteurs van 45 landen hebben aan dit jaarlijkse evenement meegedaan. Door alle aandacht op de technici te vestigen, wil Hyundai de kwaliteit vergroten. Goede technici zijn voor de klant van enorm belang: zij leveren snel en goed werk. Het tweetal heeft veel opgestoken tijdens de opdrachten die ze moesten uitvoeren. „Wel was het soms lastig het technische Engels van de Koreanen te volgen, wanneer we aan een opdracht begonnen", lacht Jack. De deelnemers moesten onder meer storingen aan de airbag en de brandstofmeter oplossen, een automatische transmissie afstellen en ook storingen aan de motor vaststellen. De trotse winnaars. Subaru heeft met de nieuwe Forester AWD een model op de markt gebracht die een combinatie is tussen een stationwagon en een MPV. Het is een auto voor mensen die vanwege hun gezin of beroep prijs stellen op meer ruimte, meer gebruiksgemak en meer veelzijdigheid dan een stationwagon kan bieden. De auto is een vijfdeurs gezinswagen geworden, voor vijf personen en veel bagage. Plus een flexibel interieur met vele opbergmogelijkheden en goed zicht rondom. De bagageruimte meet afhankelijk van de positie van de achterstoelen tot 1528 liter en is via de ver openslaande achterklep makkelijk bereikbaar. Wie op pad gaat met de Forester AWD wordt op zijn wenken bediend met het uitgebreide accessoireprogramma. De Forester AWD heeft een 2,0 liter motor met zestien kleppen (90kW/122 pk). De tecniek van deze All Wheel Drive (AWD) werd vrijwel rechtstreeks overgenomen uit de Impreza 555, Subaru's rallywapen. De auto kost tussen de ƒ44.995,— en .ƒ53.495,-. 0 Subaru's wiSS nieuwe inzet de Forester AWD. Een speciaal geprepareerde MG/F sportau to heeft een snelheid bereikt van bijna 350 km/h tijdens de legendarische Speedweek- festiviteiten in Bonneville, Utah in de VS. Op de zoutvlakten werd een maximum snelheid van 346,31 km/h geregistreerd. De MQF wijkt amper af van de standaard pro ductie-auto. Om de luchtweerstandscoëfficiënt terug te brengen tot een waarde van slechts 6.25 werde de recordauto voorzien van een 40 centi meter lange 'longtail' aan de achterzijde, een geheel vlakke tonneau-cover en een gestroomlijn de rolbeugel. De standaard voorruit en de zijspie gels werden gedemonteerd, Gebruik werd ge maakt van een 1433 K-serie motor met turbo compressor die loopt op ongelode superbenzine. De motor levert 329 pk bij 7000tpm. De legende leeft nog steeds! Door Anjès Verhey De Porsche 911 is een auto als geen andere. Vraag waar ook ter we reld aan wie dan ook wat de bekendste sportwa gen is en je krijgt zonder aarzelen als antwoord: "Porsche 911". De 911 werd in 1963 voor 't eerst getoond en is tot op he den in telkens licht ver anderde maar nooit principieel gewijzigde vorm gebouwd. Het meest opvallende ken merk van de 911 is de achterin geplaatste mo tor die de achterwielen aandrijft. Dat principe stamt van Professor Ferdinand Porsche, "de vader" van de Kever en tevens van de allereerste Porsche, de 356. Die 356 was eigenlijk nog een veredelde Kever. De 911 werd door een zoon, "Butzi" Porsche, van de Professor getekend in een tijd dat er nog geen compu ters waren voor dat soort doeleinden. Het ontwerp kun je niet alleen daarom als een echt kunstwerk be schouwen. Het veroudert niet en ver veelt al evenmin. Zijn op dracht luidde dat de opvol ger van de 356 eleganter, luxueuzer en sneller moest worden dan die bolle, een voudige wagen. Hoewel we ons dat nu niet meer kunnen voorstellen veroorzaakte zijn carrosse rie-ontwerp toen bijna op roer onder Porsche-liefheb- bers als de nieuwe 911 nu onder Porsche-fanaten te weegbrengt. Aan de nieuwe 911 is heel wat meer veranderd aan de buitenkant. Die werd lan ger, breder en vooral glad der. Uit kosten- en efficien- cy-overwegingen werden delen van de nieuwe Box ster verwerkt. Frontaal bezien is er dan ook grote gelijkenis met die fantastische roadster. Maar onder de gladde huid schuilt wel een geheel nieu we auto. Natuurlijk wordt j onver- de 911 nog steeds door een zescilinder boxermotor aan de achterwielen aangedre ven. Maar... deze 300 pk sterke krachtbron wordt nu heel gewoon met vloeistof ge koeld. En ook dat is bijna heiligschennis in de ogen (en oren) van genoemde fa naten. Toch wisten de inge nieurs het vertrouwde "snerpende cirkelzaag-ge- luid" van de luchtgekoelde zescilinder vrijwel te evena ren. Porsche-rijders rijden immers net als Ferrari- en Alfa-rijders voor een deel met hun oren... Was een 911 tot nu toe een pure tweezitter met nood- klapzittinkjes achterin, dan geldt dat ook weer voor de nieuwe. Toch kregen beide inzittenden meer ruimte. En dat niet alleen binnen maar ook in de beter ge vormde bagageruimte. In totaal kan er nu 130 dm3 voor in en nog 25 dm3 extra in het opbergvak achter de stoelen. Qua opvatting past de nieu we 911 beter bij de alom heersende verkeersomstan digheden dan het vorige model. De nadruk ligt ui teraard nog op sportiviteit, maar door de wielbasis met acht centimeter te vergro ten en toepassing van een compleet uit lichtmetaal vervaardigde wielophan ging is het comfort en de handelbaarheid belangrijk toegenomen. De wagen is niet alleen aërodynamisch gunstiger gevormd maar men heeft tevens de "lift" van de frontpartij nu vanuit het ontwerp teruggebracht. (In de eerste 911, die van 1964, werd lood in de voor bumper aangebracht om de wagen bij hogere snelheden "aan de weg te houden".) De 911 heeft een korte draaicirkel, is zeer wend baar en in snelle bochten uiterst stabiel. Het interieur breekt ook al met een Porsche-traditie. Niet alleen is er een console aan de boordplank toege voegd maar de vormgeving van het dashboard en de portierpanelen lijkt niet langer meer "al doende" ontworpen te zijn. Het inte rieur is luxe en je hebt nu in de breedte ook meer ruim te. De detaillering doet aan die van de Boxster denken, geen wonder, want dezelfde (Nederlandse) man, Harm Lagaay, is ervoor verant woordelijk. Bijzonder fraai is het com pacte instrumentenpaneel met-de over elkaar vallende ronde klokken. Ondanks alle "nieuwlichterij" is de totaalindruk toch valst Porsche. Je kunt gedichten, verha len, boeken schrijven over hoe zo'n auto van minimaal fl. 232.600,-- nu wel rijdt. Je kunt ook volstaan met hard!, opwindend!, uitda gend! Er is bijna geen ver gelijking mogelijk. Deze 911 is nog net zo op windend als de eerste ooit was. Maar hij is wel veel stabieler, veiliger, stijver en vriendelijker. Tenminste, tot je het gaspedaal flink intrapt. Dan komt de hele lange geschiedenis van het huis Porsche boven. De 911, meer Porsche was er niet en zal er ook niet zijn! De nieuwe i 911 is nog net zo opwindend als ooit de eerste was. Tijdens de Tokio Motor Show presenteerde Volkswagen een motor met meer dan zes cilinders: de W 12. De opmerkelijk compacte 12-cilinder krachtbron is in een ruimtebesparende W-vorm gecon strueerd, waarin twee VR6-motoren zijn samenge voegd. De vier kleppen per cilinder worden be diend door vier bovenliggende nokkenassen met kettingaandrijving. Met zijn cilinderinhoud van 5,6 liter produceert de motor een maximumver mogen van 420 pk bij 5800 toeren per minuut. Door een verfijnd motorregelsysteem met traploze hydraulische nokfcenasverstelling wordt over het hele toerentalbereik een hoog en vlak verloop van de koppelcurve gerealiseerd. De motor bereikt het maximumkoppel van 530 Nm bij 3000 0nin. De in de lengte en vóór de achteras geplaatste W 12 drijft alle vier de wielen aan. Automobiles Citroen en USPD, een dochter van de DRB-HICOM groep, hebben eind sep tember een samenwerkingsovereenkomst gete kend voor de fabricage van een auto, die van de Citroen Saxo is afgeleid en die door de Maleisi sche fabrikant onder de merknaam Proton wordt verkocht. Deze auto vormt een aanvulling op het aanbod van de Tiara. Het marktaandeel van Le Shuttle Tourist evenaarde in september 1997 met 45 procent bijna het marktaandeel van september 1996, dat 48 procent bedroeg. Het aantal vervoerde voer tuigen met Le Shuttle Tourist was 219.346 in september 1997. Dezer dagen wordt een dozijn caravans, type Avento Masters, van producent Avento Cara vans uit Meerkerk naar Japan verscheept waar de importeur ze gaat tentoonstellen op de vrije- tijdsbeurs in Tokyo. De dooritai Design ontworpen studiemodel werd de W12 geplaatst

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 21