HER DER Voor couturier is Barbie de ideale vrouw V SJOR zoekt geld voor inrichting nieuw crisisopvanghuis jongeren Honden leveren niet alleen poepoverlast, ze drukken ook kosten gezondheidszorg Pijnlijk tekort aan mannen op Summercamps Leger des Heils toegankelijker Jedi Knight Dark Forces II is een computerspel met veel dimensies 500 jaar oude perkamentkunst ontdekt door de hobby-markt PTT drukt 2 miljoen decemberzegels Emancipatie neemt af in de internationale vrijwilligerswe- reld. Ook afgelopen jaar gin gen weer enkele honderden Nederlandse jongeren naar een summercamp in Amerika om 9 weken van hun vrije tijd te geven aan het begeleiden van kinderen. 70% daarvan waren jonge vrouwen. Nog nooit meldden zich zo weinig mannelijke vrijwilli gers aan. Voor de komende zomer schreeuwen de summercamps dus nu al om meer mannen. Traditioneel worden zomer- baantjes, als counselor, oppas of au-pair natuurlijk altijd al gezien als meisjeswerk, maar nog nooit bleek dit zo overduidelijk uit de cijfers. Gewoonlijk scoren sum mercamps toch redelijk bij jonge mannen, door het avontuur en het hoge sport-gehalte van de geboden functies. Geen tijd meer Ook de Nederlandse tak van Camp Counselors USA, een van de uitwisselingsbureaus voor camp-vrijwilligers, kan weinig verklaring vinden: 'Wellicht dat in deze tijd van prestatiebeurs jongeren meer gedwongen wor den hun vrije tijd met toe- komstrelevante activiteiten te vullen. In de Scandinavische landen ligt de verhouding bijna op 50-50 en vanuit België gingen zelfs meer mannelijke dan vrouwelijke kan didaten. Maar over alle 42 deel nemende landen gerekend is er altijd een iets groter aanbod van meisjes. Gescheiden slapen De summercamps hebben echter wel behoefte aan evenveel ar beidskrachten van beide geslach ten. Een van de taken van de counselor is namelijk ook 's nachts toezien houden door bij de kids in de slaapzalen te sla pen. In het traditionele Verenig de Staten ziet men niet graag vermenging van de sexen. Er zijn zelfs nog vele summer camps alleen for boys of alleen for girls. De traditie wordt daar zo hoog in het vaandel gehouden dat in de jaarlijkse musicals ook de vrouwenrollen zonder mor ren door jongens worden ge speeld. Camp Counselors USA is niet blij met de scheve verhoudingen. 'In de USA zijn summercamps bijvoorbeeld ook de enige ma nier voor gehandicapten om een leuke vakantie te hebben. Deze gespecialiseerde kampen leiden echt onder het mannentekort omdat ze nu hun kwaliteits standaard niet kunnen halen en dus campers zullen moeten af wijzen'. Actieve jongeren die hier iets aan willen doen (meisjes en jongens) en meer willen weten over zo'n zomer in Amerika kunnen bellen met Camp Counselors USA Den Haag tel. 070 - 3454800. Wat doet het Leger des Heils precies en welke personen zijn waarvoor verantwoorde lijk. Om het wat gemakkelij ker te maken is er nu één aanspreekpunt voor vragen op dit vlak. Kortgeleden werd de heer G.W.B. Mulder aangesteld als Coördinator Groot Rotterdam en in die hoedanigheid het eerste loket voor wie dan ook. Als hij het niet zelf kan behandelen dan weet hij naar wie hij kan doorverwijzen. Overdag is hij te bereiken via telefoonnummer 0180 - 450 364. 's Avonds via 010 - 455 28 89. Goed om te weten zo tegen het eind van het jaar. 49-1001 In het kader van de miljard ste Barbie ontwierp Mart Visser drie creaties voor Bar bie. 'Mijn allereerste ontwer pen maakte ik voor Barbie. Toen kwam de etalagepop, daarna de paspop en daarna de echte mensen. Barbie is nu eenmaal het ideale vrouw beeld,' licht couturier Mart Visser enthousiast toe. Al enkele decennia is Barbie ge liefd bij jong en oud. Haar po pulariteit is intussen zo groot dat als alle Barbie-poppen die over de toonbank zijn gegaan aan elkaar worden gelegd de omtrek van de aarde zeven maal kan worden omspannen. Dit jaar is ook weer een mijlpaal voor Barbie: de miljardste Bar bie is dit jaar verkocht. Ter gelegenheid daarvan creëer de Nederlands jongste couturier een feestelijke mini-collectie voor Barbie. Visser koos drie couture-ontwerpen uit zijn laat ste collectie: een gewaagde gou den moulagetop met rechte pantalon, een gilet met eme ralds op een meterswijde rok van raffia en tenslotte een zwart broekpak van wollen crêpe met daarop een zwierige mantel die met pailletten gegarneerd is. Die drie ontwerpen maakte hij voor Barbie op maat na. 'Alledrie de ontwerpen heb ik echt volgens de 'Couture-me- thode' gemaakt met piping en l mm couturebiesjes,' verzekert Visser. 'Het leuke was dat ieder een hier in het atelier onmiddel lijk met Barbie begon te spelen.' Bijzonder ook is dat 'House of Orange' van topvisagist John Kattenberg, die ook de visagie voor Vissers show verzorgde, speciaal voor deze drie Barbie's Öf bijpassende make-up en kapsels maakte. De 3 creaties voor Barbie van Mart Visser zijn tot en met I maart 1998 te zien zijn in het Fries Museum in Leeuwarden als onderdeel van de historische pop- pententoonstelling 'Pop Art, over poppen, mensen en beelden'. 'De Barbie Couture Collectie Nederland' die in het kader van 30 jaar Barbie door zo'n 20 Ne derlandse couturiers werd ver vaardigd is dan eveneens te zien SJOR heeft 75.000 gulden nodig om het nieuwe pand aan de Randweg 73-75 te kunnen inrichten. SJOR is een van de vier crisi sopvanghuizen van de Stich ting Samenwerkende Jeugd hulpverleningsinstellingen Rotterdam (SJR), waar jon geren van 12 tot 18 jaar die directe opvang nodig hebben voor een korte periode terecht kunnen. De huidige accommodatie van SJOR aan de 's-Gravendijk- wal wordt in verband met het slechte omgevingsklimaat voor jeugd en de verouderde faciliteiten in het pand verla ten. De aankoop en verbou- wingskosten van het nieuwe onderdak zijn reeds rond. Quota International Nederland, Rotterdam zet haar schouders onder de inrichtingskosten. Een deel van het geld moet komen uit de baten van een door Quota georganiseerde bijzondere to neelavond donderdag 18 decem ber 1997 in het Maas-Theater aan de Boompjes. Quota, een serviceclub van vrou wen die zich naast hun beroep in de maatschappij inzetten voor de gemeenschap, heeft actrice Nel Kars bereid gevonden het solotoneelstuk 'De Russische Oranje' belangeloos ten tonele te brengen. Het toneelstuk werd speciaal voor Nel Kars door Ton Vorstenbosch geschreven. Koninklijke allure Zij speelt het toneelportret van grootvorstin Anna Paulowna, de echtgenote van Koning Willem II en overgrootmoeder van Prin ses Juliana. Kars voerde De Russische Oranje in Paleis 't Loo op voor Prinsen Juliana, van wie ze na afloop het compliment kreeg met koninklijke allure te hebben gespeeld. Etiket SJR-adjunct directeur Bernard Laparliere is dolgelukkig met de ondersteuning van Quota en niet alleen om de centjes: 'De geeste lijke ondersteuning vinden we ei genlijk nog belangrijker. Wij vervullen een sociale functie die nog veel te veel wordt verstopt. Quota drukt onze jongeren een ander etiket op. Met elk kind, uit welk milieu dan ook, kan het slecht gaan. Wij voorkomen dat het hen nog slechter gaat en dat spreekt Quota enorm aan. Quo ta begrijpt dat we niet langer aan de 's Gravendijkwal konden blij ven en dat een aantrekkelijke huisvesting essentieel is. De woonomgeving van de 's-Gra- vendijkwal was als de kat op het spek binden en veel privacy in het pand was er voor de jonge ren niet. Na veel gesprekken met elkaar is Quota aan het draven gegaan. In het voorjaar bracht de door Quota georganiseerde modeshow bij BMW-dealer Breeman al een flinke som geld op.' Krasvrij Verhuizen is een dure aangele genheid. Met behulp van extra investeringssubsidie van de ge meente kon de SJR uitkijken naar een ander pand. De ver bouwing wordt deels gedekt door deze subsidie en deels door herinzet van al afgeloste waar- borghypotheken. Wat nog bruikbaar is, wordt meever huisd, maar een nieuw pand be trekken betekent altijd extra kosten voor aankleding en ie aanvulling van de inventaris. 'Elk crisisopvanghuis vangt per jaar zo'n 120 jongeren op. De inventaris moet dus stoot- en krasvrij zijn, zodat we er voorlo pig mee vooruit kunnen. De nieuwe keuken kost alleen al 20.000 gulden', aldus Laparliere. Kaartjes Kaarten voor de Russische Oranje (18 december) kunnen worden gekocht bij het VVV kantoor aan de Coolsingel en bij De Grund Intercoiffure aan de Voorschoterlaan 135 en Wijnka de 15. Door 27,50 gulden over te ma ken op Postbank rekeningnum mer 255557 t.n.v. De Grund In tercoiffure met omschrijving kaarten Maastheater krijgt men de entreekaart thuisgestuurd. De voorstelling vangt om 20.00 uur aan. Wie graag een laatste finis hing touch aan coiffure en ma ke-up krijgt, kan vanaf 18.30 uur in het Maastheater bij De Grund Intercoiffure terecht. Honden spelen een belangrij ke rol in onze samenleving. In Nederland leven zeker 1.4 miljoen honden. Ongeveer 1 op de 4 huishoudens heeft een hond. Eigenaren hebben vaak een hechte relatie met hun hond en beschouwen het dier veelal als een lid van het ge zin. Honden zorgen voor ge zelligheid en voor veel mensen zijn honden van onschatbare waarde. Studies hebben aan getoond dat het houden van een hond een positieve invloed kan hebben op de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de mens. Mensen met een hond gaan min der vaak naar de dokter, hebben een lagere bloeddruk en hart slag, een lager cholesterol- en triglyceride gehalte in hun bloed, voelen zich gelukkiger en zijn minder gestresst. Toch kunnen honden naast deze positieve aspecten (met name in de stad) overlast veroorzaken. In veel stedelijke leefomgevingen is hondenpoep een bron van erger nis voor zowel honden als niet- hondenbezitters en niet te verge ten de lokale autoriteiten die worden geacht de overlast ver oorzaakt door honden aan te pakken. In Nederland wordt op dit mo ment overlast door hondenpoep niet landelijk maar per gemeente aangepakt. Gebleken is dat het ontwikkelen van een effectief hondenbeleid niet eenvoudig is. Gemeenten moeten rekening houden met allerlei factoren die van invloed zijn op dit beleid. Coördinatie Het is het niet eenvoudig om informatie te verkrijgen op dit gebied. In Nederland is in tegen stelling tot enkele andere landen op dit moment geen coördinatie punt waar gemeenten terecht kunnen met problemen of vra gen en hun ervaringen kunnen overleggen en uitwisselen. Om deze reden heeft de 'Stichting Multidisciplinair Onderzoeks In stituut naar de relatie tussen men sen en dieren' een praktische handleiding voor gemeenten uit gegeven, om hen te helpen met de ontwikkeling van een hon- den(poep)beleid. Frankrijk In het boek ('Gemeentelijk hon denbeleid, handleiding ter bestijding van overlast door hondenpoep in Nederland') worden bevindingen beschreven die zowel in Nederland als in het buitenland zijn opgedaan. Zo worden de bevindingen van een organisatie in Frankrijk bespro ken, dat zich al meer dan 10 jaar bezighoudt met de harmonieuze integratie van honden in de sa menleving. Ook komen zowel positieve als negatieve ervarin gen met het Nederlandse hon denbeleid en handige tips aan de orde. Het boekje werd geschreven door Ilanka Straatman, die in 1995 afstudeerde aan de Univer siteit van Utrecht. Voor haar studie onderzocht zij de invloed van huisdieren op de lichamelij ke en geestelijke gezondheid van de mens. Met het schrijven van deze handleiding over de bestrij ding van hondenpoepoverlast wil zij bijdragen aan de verbete ring van de relatie tussen mens en hond. Het boekje is gratis te verkrijgen bij de Stichting Multidisciplinair Onderzoeks Instituut naar de re latie tussen mensen en dieren. Voor bestellingen of meer infor matie over het boek, kunt u con tact opnemen per brief (Yalelaan 8, 3584 CM, Utrecht), tel: 030 - 253 15 65, fax: 030-25 18 126. Voorzichtig zoekt Kyle Ka- tarn zijn weg door het keizer rijk van de zeven Dark Jedi's. Hij is er in deel 1 van Dark Forces weliswaar in geslaagd om het rijk binnen te dringen, maar nu begint het echte werk pas. Jerec wil de geheime krachten van duizenden Jedi's die begraven liggen op een ge heime plaats doen vrijkomen. Wanneer dit lukt, zal hij on verslaanbaar zijn, en het uni versum verloren. Alle hoop rust nu op jou. Jedi Knight Dark Forces II geeft je de kans om in de huid van Kyle Katarn te kruipen, en zelf een Jedi te worden. Voordat de Jedi- opleiding van start kan gaan, moet hij echter eerst in het bezit komen van een cd, waarop de training voor een Jedi wordt be schreven. Deze is nadat Kyle's vader bruut werd vermoord, in de handen gevallen van 8t88, een handlanger van Jerec. Het ver haal begint. Dwalend door de immense ruimten van het rijk, zoekt Kyle naar de cd. Onder tussen moet hij links en rechts de vijanden van zich afslaan. De grafische omgeving is werke lijk buitengewoon mooi weerge geven. De personages in het spel zien er zeer gelikt uit. De geluk kigen onder ons die in het bezit zijn van een 3d-kaart, kunnen helemaal hun hart ophalen, want voor hen alles nog 2 keer zo mooi. Uiteindelijk verovert Kyle de cd, en kan hij afreizen naar zijn thuisplaneet, waar met de oplei ding kan worden beginnen. De Jedi-opleiding begint met een voudige missies, die steeds lasti ger worden, naarmate je verder komt. Gedurende de training zal blijken of je uit het goede hout gesneden bent. Word je een Jedi net als je vader, of val je voor de duistere krachten, en versla je Jerec, om zelf het universum te beheersen? Tijdens de missies word je bege leid door een fantastische sound track, die het spel een extra di mensie geeft. Voeg daar nog de fantastische 3d-omgeving, per fecte graphics, spanning en actie aan toe, en de eindconclusie is duidelijk: Jedi Knight Dark For ces II is een echte 'winner'. De systeemeisen voor al dit moois zijn niet mals. Om dit fantasti sche spel te kunnen draaien, zijn de minimumeisen: 90 Mhz Penti um, Windows 95, 16 MB RAM, doublespeed-Cd-Rom en een ge luidskaart. Winkelprijs fl. 99,95. Werken met perkamentpapier is een hobby die sterk aan po pulariteit wint. Deze originele vorm van papierbewerking biedt dan ook een groot scala aan toepassingen, die fascine rende resultaten opleveren. Werken met perkamentpapier is al eeuwenlang bekend en nam vooral in Zuid-Amerika ware kunstvormen aan. Ieder Zuid- Amerikaans land dat onder Spaanse heerschappij kwam heeft een geheel eigen interpreta tie van deze oude kunstvorm ontwikkeld. Eerst wordt een patroon overge trokken op papier. Vervolgens wordt het papier bewerkt door het op te bollen, te prikken en te knippen. Het resultaat is pas echt verbluffend als het werk stuk ingekleurd is. Dankzij een zeer ruim en breed assortiment materialen maakt Ortella deze perkamentkunst voor een breed publiek toegan kelijk, ook voor beginners. Er zijn complete startdozen, pennen en potloden en motievenseries. Producent Comar Creatief uit Tilburg heeft tevens het boekje 'Ortella perkamentkunst tech nieken' van de Engelse ontwerp ster van deze techniek, Janet Wilson, op de markt gebracht. (ISBN 90-75682-05-0). Zij geeft daarin volop tips, uitleg en idee ën. Ortella is verkrijgbaar bij goed gesorteerde hobbyzaken, speel goedwinkels en boek- en kan toorvakhandel. Voor vragen: 013 - 58 39 495. Ook dit jaar biedt de Koninlijke PTT de burger tijdens de decem bermaand een voordeeltje. Op voorwaarde dat de te verzenden kerst- of nieuwjaarsgroet recht hoekig is en niet zwaarder dan 50 gram, hoeft er bij gebruik van de speciale decemberzegel slechts 55 cent op geplakt te worden. De enveloppe moet dan wel open blijven. De zegels zijn te koop in velletjes van 20 stuks en zijn zelfklevend. Bij aankoop van drie velletjes wordt er zelfs een cd'tje bij cadeau gegeven met zeven liedjes, waaronder een nummer uit de allernieuwste cd van André Rieu. De decemberzegel is geldig tot en met 6 januari 1998. ii b Visser's haute couture met kapsels en visagie door House of Orange loto s JEROEN SNIJDERS Nel Kars op de bres voor crisisjeugd in benefietvoorstelling Maastheater door L1ANNE VAN ECK Met elk kind, uit welk milieu dan ook, kan het op een gegeven moment toch slecht gaan foto LEUNIS VERLINDE Honden brengen geluk De cover van het nieuwe gratis boekje door ROB PETERS Jedi Knight Dark Forces II foto LUCAS ARTS ENTERTAINMENT COMPANY

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 17