SCHIEDAM Shell helpt Walvisch Kinderen en pieten slaan eerste paal Gebroeders De Block delen uit Burgerlijke stand Activiteiten voor ouderen 'Zingen is goed voor sociaal-emotionele ontwikkeling van kinderen f 'Hij die niet reist, kent de waarde der mensen niet' Geld geroofd Swingavond f BELOOFD: m Voetreflexologie en yoga Klaverjassen in Kluphuis Oost Amnesty in Hof van Spaland Waarnemingen bij Harmonia Woody Allen in Filmhuis Rozen op expo HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 3 DECEMBER 199749-1442 SCHIEDAM R. Goetzee, algemeen directeur van Shell Pernis, is afgelopen donderdag begonnen met herstelfase twee van molen De Walvisch. Burgemeester R. Scheeres mocht als voorzitter van de Stichting De Schiedamse Molens een cheque van 40.000,- in ontvangst nemen van Shell Pernis, waarmee het herstel van de molen weer een flink eind in de goede richting is geholpen. De actiestand is met dit bedrag op 450.000,- gekomen. Nadat de eerste herstelfase, waarin onder andere het metselwerk van de romp is aangepakt, was afgerond, heeft het werk aan de op 14 februari 1996 uitgebrande molen even stil gelegen in verband met de noodzakelijke werkzaamheden aan molen De Vrijheid. Maar vanaf nu zal het weer gonzen van de activiteiten op de Westvest. De verdere inrichting van de zeven zolders van de molen zal ter hand worden genomen door de molenmakers van de Restauratie Werkplaats Schiedam. De Shell-delegatie ging donderdag aan de slag met de koningsspil, de spil waar alles om draait in de molen, aangezien deze de beweging van de wiekenas overbrengt op het maalwerk. De kolossale balk van zes meter lang en zo'n zestig centimeter in het vierkant bleek een uitdaging voor Goetzee. Met verve hanteerde hij de elektrische schaaf over de volle lengte van de koningsspil in wording. Na deze noeste arbeid riep hij enthousiast, maar wel enigszins voorbarig: „Zo, die kan erin!" SCHIEDAM Op het bouw terrein naast het Geuzenplein is afgelopen vrijdag de erste paal geslagen voor een multi functioneel complex. Hierin worden opgenomen kinderop vang door het kinderdagver blijf Nijntje, een gymzaal voor de basisscholen 'De Regen boog' en 'De Klinker', vier schoollokalen, later te gebrui ken als woningen en twaalf woningen. De drie genoemde instellingen hebben heel lang op dit mo ment gewacht en daarom heb ben ze aan deze gebeurtenis een extra feestelijk tintje gege ven. Omdat kinderen in dit nieuwe gebouw een belangrijke rol gaan spelen, waren Sinter klaas en zijn pieten uitgeno digd om supervisie te houden bij het slaan van de eerste paal. Ondanks de regenbuien waren ook de kinderen van De Klin ker en De Regenboog aanwe zig om alles in de gaten te houden. Twee kinderen en de pieten hadden de eer om te helpen bij de eerste bouwhan- deling: zij mochten de heima chine bedienen. SCHIEDAM De klaverjas sers in Kluphuis Oost (Boerhaa- velaan 79) zijn op zoek naar nieuwe mensen die ook van kaarten houden. Sinds kort is er namelijk weer klaverjassen op woensdagavond. Aanvang 20 uur en de kosten bedragen 3 gulden per keer. Ge zelligheid staat voorop. Infor matie via, tel. 2451818. SCHIEDAM Amnesty Inter national staat zaterdag 6 decem ber van 11 tot 15 uur met een kraam in winkelcentrum Hof van Spaland. Om tal van activi teiten financieel te ondersteunen wordt een kerstverkoop gehou den. Aangeboden worden kaar sen, kerstkaarten en -artikelen. Ook kunnen kerstgroeten wor den verstuurd naar 'gewetensge- vangenen' die reeds lang vast zitten, om hen een hart onder de riem te steken. SCHIEDAM Ed van Roos malen verzorgt donderdag 4 de cember een bijeenkomst over psychometrie en waarnemingen bij spirituele vereniging Harmo nia. Bezoekers kunnen hiervoor voorwerpen als een horloge, ring, foto meebrengen. De bijeenkomst wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland (Dr. Wibautplein 165) en begint om 20 uur. Entree 8,50. SCHIEDAM In het Filmhuis (Nieuwstraat 12) staat vrijdag 5 en zaterdag 6 december de film 'Everyone says I love you' van Woody Allen op de spoelen. Zijn eerste echte musical draait na tuurlijk om zijn vertrouwde the ma: de liefdesperikelen van een welgestelde familie die voorna melijk bestaat uit vriendelijke neuroten. Naast Allen zijn onder anderen Alan Alda, Julia Ro berts en Goldie Hawn te zien. Ook draait de film Shine nog in het Filmhuis en wel op donder dag 4 december. Aanvang van de films is 21.00 uur. Een kaartje kost 7,- voor donateurs en 9,- voor niet- leden, inclusief donateurschap. Op donderdag krijgt men twee kaartjes voor de prijs van één. SCHIEDAM Een 34-jarige Schiedammer is vorige week woensdagmorgen rond negen uur op de Broersvest beroofd van zijn geld. Twee mannen be dreigden het slachtoffer met een ijzeren staaf en gingen er met zijn portemonnee vandoor. De portemonnee werd later leeg langs de kant van de weg gevon den. SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker (Jan van Avennes- straat 32) wordt 6 december 'weer een gezellige swingavond georganiseerd. Het motto is 'u vraagt en wij draaien'. De avond is bedoeld voor bezoekers vanaf 35 jaar en begint om 20.30 uur. Inlichtingen via tel. 4267767. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM Kinderen houden niet alleen van mu ziek, het is ook goed voor hun emotionele ontwikkeling. Daarom is Muziekcentrum 'OpMaat' de cursussen 'Mu ziek op Schoot' voor kinderen van acht tot achttien maanden en 'Klap eens in je handjes' voor peuters begonnen. In Vlaardingen is één cursus al afgerond en half januari be ginnen de lessen weer in Schiedam en Vlaardingen. Boukje Thomasse-de Haas, pas afgestudeerd concertpianiste, geeft de cursus. Haar interesse om dit soort lessen aan kinderen te geven werd gewekt toen ze met haar nichtje van anderhalf achter de piano zat. „Het was heel leuk om te zien hoe zij daar mee omging, heel natuurlijk. Ik wilde daar meer over weten." Thomasse heeft toen een jaar onderwijs gevolgd bij het Lande lijk Centrum Muziek en Onder wijs (LCMO) om 'Muziek op Schoot' te kunnen geven. Bewuster Eén van de oprichters van het LCMO is Marijke Albers. „Zij ontdekte dat kinderen niet meer zo snel hun spraak ontwikkelen als vroeger. Volgens haar komt dat omdat er minder met kinde ren wordt gezongen, doordat ouders het vaak te druk hebben. Het doel van de cursus is dan ook om ouders of verzorgers weer te laten zingen met hun kinderen", legt Thomasse uit. „Ik richt me natuurlijk vooral op de kinderen, maar de ouders moeten het oppaken en ook thuis gaan zingen. Veel ouders willen wel zingen, maar kennen de teksten van liedjes niet. Ik breng ze op ideeën." Sommige ouders denken volgens Thomas se dat een bandje met liedjes voor de kinderen opzetten ook muziek is, terwijl je juist veel bewuster met kinderen om moet gaan. Het spelen met de verzor ger kent ze hierbij een belangrij ke rol toe. Tijdens de les worden onder andere traditionele liedjes gezongen voor de cultuurover dracht en zijn er luistermomen ten waarbij de aandacht wordt gericht op een muziekinstru ment. Ook de materialen, zoals knuffels en stokjes, zijn belang rijk. „Er is een liedje waarbij we doekjes gebruiken. Daar moet het kind of de verzorger zich dan onder verstoppen. Voor sommi ge kinderen is dat eng, maar omdat het in een liedje is ver- SCHIEDAM In dienstencen trum De 4 Molens wordt zondag 7 december tussen 13.30 en 16.30 uur een Thé-dansant gehouden met dj Leon. Toegang kost 2,-. Ook wordt hier van 13.30 tot 16.00 uur een contactmiddag ge houden. Toegang is gratis. Maandag 8 december kan men in dienstencentrum Oost koers- ballen van 14.00 tot 16.00 uur. Dit kost 6,- per maand. Ouderen kunnen de komende maand in twee dienstencentra te recht voor een kerstdiner. In Oost wordt op vrijdag 19 decem- SCHIEDAM Ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de Albert Heijn-vestiging van Gebroeders De Block aan de Hagastraat in Schiedam-Zuid en het 75-jarig jubileum van De Block Rotterdam werd de afge lopen weken een aantal acties gevoerd. De prijswinnaars wer den vorige week bekendgemaakt en door de gebroeders De Block in het zonnetje gezet. Ton Bontje (7 jaar), Jessica de Goede (11 jaar) en Serena van de Giessen (3 jaar) waren de winnaars van de tekenwedstrijd en kregen een fiets. Arjan Doctor mocht vorige week één minuut gratis winkelen bij Albert Heijn. Met 'De Block, alias De Bever - Hoort bij Schie dam, evenals jenever' bedacht hij beste slagzin. Winnares van de prijsvraag bij werkt is het minder griezelig. Zo helpt het zingen hun sociaal- emotionele ontwikkeling. Bo vendien kan dit liedje ook wor den gezongen als kinderen het vervelend vinden om tijdens het haar afdrogen met een hand doek over hun hoofd te zitten." Zo is er volgens Thomasse voor elke gelegenheid wel een liedje: voor tanden poetsen, in de auto, oma bellen, aankleden. „Je kunt het zo gek niet verzinnen. En als het er niet is, dan verzin ik het ber om 13.00 uur een feestelijk 5- gangen diner geserveerd. De kosten bedragen 20,-. Tot 9 december kan men zich hiervoor opgeven door bij het diensten centrum aan de Marconiweg een kaart af te halen en vooraf te betalen (informatie via tel. 4731496). Op zondag 21 decem ber kunnen ouderen terecht in dienstencentrum de Woudhoek voor een diner waarvan de kos ten 32,50 zijn. Vanaf 16.00 uur is de zaal open. Inschrijven kan van 1 tot en met 12 december bij de receptie van het Heijermans- zelf." Dat het zingen effect heeft op het gedrag van kinderen werd onder andere geïllustreerd door een meisje dat nooit wilde oprui men. Vliegtuiglied Nadat tijdens de cursus een op- ruimliedje was gezongen ('de ballen in de doos'), doet ze dat nu wel. Thomasse: „Door het zingen wordt het leuker." Ouders moeten niet verwachten dat hun kroost na de cursus zal zijn veranderd in muzikale ge nieën. Wel worden via de liedjes veel ontwikkelingsgebieden be reikt. De kinderen krijgen meer gevoel voor ritme en leren onbe wust een melodie uit te beelden. Een voorbeeld is het vliegtui glied: „Hierbij worden de kinde ren in de lucht gehouden en ter wijl de melodie van het liedje lager wordt, daalt het kind, tot het aan het einde 'landt'. Zo ontstaat er een koppeling tussen lichamelijk en muzikaal." In de derde week van januari starten de muzikale cursussen weer. Ze worden gegeven op maandag in het hoofdgebouw Meidoornstraat 30 in Vlaardin gen en op vrijdag in Wijkcen trum de Blauwe Brug, Bachplein 590 in Schiedam, beide dagen tussen 9.30 en 11.15 uur. De exacte tijd is afhankelijk van de groepssamenstelling. De kosten bedragen 106,- inclusief lesma teriaal. Opgeven kan door mid del van een inschrijfformulier, te verkrijgen bij één van de depen dances. plein. Informatie is te verkrijgen via tel. 4709555. Op woensdag 31 december is er van 19.30 tot 00.45 uur in De 4 Molens weer het traditionele ou- dejaarsbal. Het nieuwe jaar wordt muzikaal ingeluid met medewerking van dj Leon. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar a 7,50 bij de re ceptie van De 4 Molens. De prijs is inclusief een kopje koffie, olie bol, hapjes en een consumptie. Voor meer informatie kan men bellen naar tel. 4705500. SCHIEDAM— Jan Brokken noemt zichzelf een reizende schrijver. Dat bleek afgelopen vrijdag op de tweede Schrijvers avond van dit seizoen, die ge houden werd in de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein. Regelmatig verblijft Brokken voor langere tijd in het buiten land. Op zijn reizen verplaatst de auteur zich het liefst per schip. „Sinds ik dat doe, ben ik er echt aan verslingerd geraakt. Enkele jaren geleden maakte ik een bootreis van Rotterdam naar het eiland Martinique. Enige tijd voor we ons einddoel bereikt hadden, zei de kapitein mij het eiland gezien te hebben. Maar wat ik ook tuurde, ik zag niets. Wat maar weer eens bewijst dat 'zeeogen' echt bestaan. Wonder lijk was om te ervaren dat Marti nique naar vanille rook. Vlak voor we de haven van dit eiland binnenvoeren liet de kapitein de 'Vier Letzte Lieder' van Richard Strauss over de brug door de luidsprekers schallen. Deze mu ziek liet hij altijd horen als hij ergens een haven binnenkwam." In 1993 huurde Brokken korte tijd een houten huisje op het eiland Curaijao. „Het stond aan SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker (Jan van Avennes- straat 32) start maandag 8 de cember een cursus voetrefiexolo- gie voor beginners. De cursus wordt gegeven op maandag van 12.00 tot 13.15 uur en bestaat uit 12 lessen. De kosten bedragen 250,-. De docent is erkend lid van de LVNG-ANG-NGS. Voe- treflexologie is een eenvoudige maar effectieve natuurgenees kundige handeling. Volgens deze leer zijn alle organen en li chaamsdelen door energiestro men met de reflexzones in de voet verbonden. Voetreflexmas sage brengt levensprocessen, die zich hebben vastgezet weer in beweging. Deze cursus is be doeld voor iedereen die geïnte resseerd is in natuurgeneeswij- het strand, op ongeveer 35 kilo meter van de stad verwijderd. Het was er bloedheet en als ik achter mijn schrijfmachine zat te werken, kreeg ik bezoek van rat ten, leguanen en andere dieren. Leguanen zijn trouwens niet ge vaarlijk maar ze stinken wel." Brokken bracht zijn jeugd door in Rhoon en was de zoon van een dominee. „Het ambt van mijn vader bracht met zich mee dat we in een glazen huis woon den. Toen ik voor de eerste keer een meisje had gekust, dat ge beurde bij ons op de dijk, wist mijn vader dat al nog voordat ik thuis was. Een lid van de ge meente had hem dit namelijk verteld." Vlak voordat Jan Brokken naar Schiedam kwam verscheen zijn nieuwe roman 'De droevige kampioen', die zich af speelt in de tropische wereld van Midden-Amerika. Brokken be sloot zijn grondig voorbereide lezing met het citeren van een Moors spreekwoord: „Hij die niet reist, kent de waarde der mensen niet." De volgende Schrijversavond wordt gehouden op vrijdag 30 januari. Dan is Koos van Zome ren te gast. zen. Ook is deze cursus interes sant vor pedicuren, sportmas seurs en andere (para)medici. Meer informatie en inschrijvin gen bij docente Astrid Looy- mans, tel. 078-6145802. Op dezelfde maandagochtend wordt door haar ook een cursus geneeskundige yoga gegeven van 10.30 tot 11.30 uur. De kosten bedragen 125.- voor 12 lessen. Op de donderdagochtend wor den er ook yogalessen gegeven. Voor deze cursus wordt een maandcontributie van 20.- ge rekend. Voor deze laatste cursus kan men gratis kennismakingsles bij wonen van 9.00 tot 10.00 uur of van 10.15 tot 11.15 uur. Meer informatie bij De Erker, tel. 4267767. een 10 weken durende actie werd mevrouw L. Rigters. Zij kreeg een reis naar Euro Disney bij Parijs aangeboden. GOSPELAVONDIn de Dorpskerk in Kethel wordt zondag 7 december weer een gospelavond gehouden. Er is een optreden van het koor Inspirited uit Rijswijk onder leiding van Gregor Bak, dat ook vorig jaar met veel succes acte de présence gaf. Aanvang 19 uur, vrij entree (collecte bij uitgang). SCHIEDAM In zorgcentrum Francois HaverSchmidt (W. de Zwijgerlaan 35) loopt tot 5 januari '98 een tentoonstelling met werk van Pien Westerveld. Zij heeft zich laten inspireren door klaprozen en schildert op acryl en handgeschept papier. Geboorte-aangiften in Schie dam van 6 november tot en met 20 november: Jeshua z.v. Neeleman-Pkat, Si- ham d.v. El Bozidi-Bagouri, Ferhat z.v. OzturkArslan, Theron z.v. Sandee-Schoof, Wouter z.v. Bakker-de Ligt, Carla d.v. Figueiras-Silva Coutinho, Lisa d.v. Bergwerff- Schuurman, Mylene d.v. Brui- ning-Wansleeben, Kubra d.v. Aydin-Aydin, Selim z.v. Kon- du-Kondu, Colin z.v. Kerdel- Janovic, Roy z.v. Janssen-de Jong, Rob z.v. Verschoor- Boon, Sarah d.v. Van Bost-de Graaff, Asliha d.v. Kilic-Kilic, Dave z.v. HeldoornMook, Marijke d.v. Petrorius-Kour- kina, Eva d.v. Leliveld-Dijk- sma, Michael z.v. Koster-van Munster, Remi z.v. Krijnen- Flahaut, Ahlam d.v. Tahiri- Bousraa, Marloes d.v. de Regt-van Jole, Jordy z.v. Fre- derik-van den Berg, Julius z.v. Huizing-Leliveld, Puck d.v. Capello-Zandijk, Johannes z.v. van der MolenSeip, Daniël z.v. Voorwald-Prein, Isabella d.v. van Stigt Thans-Wijsheij- er, Desteney d.v. Jagt-Offer- man, Rosa d.v. Kleinheren- brink-Gouka, Lotte d.v. Van DIjk-van Pelt, Walid z.v. El Hasaoui-El Maknouzi, Remo z.v. OostromWiebolt, Tijmen z.v. Buckers-Smit. Ondertrouwd: J. Drost 55 jr. en C.J. Naterop 54 jr., O.T. Karlsen 29 jr. en M. Sprong 27 jr., W. Keijzer 32 jr. en J.F. Smits 36 jr., H. van Noort 51 jr. en M.W. Til- burgs 55 jr., E.J. Hertog 31 jr. en F.J. Ponstein 29 jr. Gehuwd: A. Zejnilagic 25 jr. en C.A. van Loenen 31 jr., H.J.Flaton 44jr. en C.M. Nuchner 34 jr., J.P. van Son 29 jr. en J.G. Koree 24 jr., A. de Pina Fernandes 27 jr. en M. Fortes 30 jr., G.J. Tijs mans 27 jr. en K. Huiskens 24 jr., C. Bremmer 42 jr. en W.H. Klop 40 jr., S.H. Snijder 26 jr.en N. van Bek 26 jr. Overleden: K.M.J. de Goede vrouw 91 jr. geh. gew. met N.H.A. van de Plas, D. van den Heuvel vrouw 84 jr. geh. gew. met A.J. Dob belaar, M.A. van Waas man 72 jr., J.C. den Ouden man 67 jr., M. Peute man 62 jr., J. Hollaar man 89 jr., M.HJ.e.A. Emmel- mann vrouw 86 jr. geh. gew. met J. Dekker, M.C. Spoor vrouw 73 jr. geh. gew. met A. Vermeulen, C. van Zuidam man 79 jr., D.T. Simons vr. 48 jr. e.v. W. Mechelsen, M.A. Vink vrouw 62 jr. geh. gew. met J. van Pelt, A. Berentemfel vrouw 76 jr. geh. gew. met W.F. Meijer, M.J. Spek vrouw 58 kr. e.v. N. Bischop, E.J.A. van Dalen vrouw 93 jr. e.v. P.J.T. Endenburg, J. Hillenara vrouw 80 jr. geh. gew. met S. de Groot, J. Amersfoort vrouw 93 jr. geh. gew. met J.H>W. van Arkel, A. Valck vrouw 71 jr. geh. gew. met J.H. Wijzenbroek, A. van den Broek man 88 jr., H. Tasman 67 jr., M. Braams vrouw 73 jr. e.v. H.W. Martijn, J.Bos vrouw 87 jr. geh. gew. met S. Kalk, D.J. Damen man 80 jr., J. Jongekrijg man 87 jr., A.M. Noorlander vrouw 82 jr. geh. gew. met L. Vriends, H. Breur man 80 jr., J.C. Busse vrouw 77 jr., J. As- selé vrouw 34 jr. e.v. G. Heij- ster. n Directeur Goetzee hanteert de elektrische schaaf op de koningsspil in wording. Muzieklessen voor baby's Tijdens 'Klap eens in je handjes' worden liedjes niet alleen gezongen, maar ook uitgebeeld, zoals 'hop paardje hop'. Leerlingen van De Klinker en De Regenboog doorstonden kou en regen om het slaan van de eerste paal bij te wonen. È5VÉÉÉ De prijswinnaars worden in het zonnetje gezet in de Albert Heijn- vestiging van de Gebroeders De Block.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 7