Auto kort Renault opent nieuwe autofabriek in Moskou Subaru drie maal op rij Wereldkampioen Rally Mercedes SLK accessoirelijn BMW topt in Japan Rijden met Seat's nieuwe Arosa Auto - \Serkeer - Sport - Onderhoud - Techniek Colofon redactie serulce weekbladen Wegener Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4699362 RSW 97-231 V Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Een auto is niet alleen maar een vervoermiddel. Het is ook een uiting van lifestyle. Dat geldt zeker voor de meer smaakmakende modellen als bijvoorbeeld de Mercedes SLK. De 'Powerdomes' van de SLK, de twee bulten op de motorkap van deze fraaie roadster, zijn dan ook de inspiratie geweest voor een serie 'Power- domes'-accessoires in de Mercedes-Benz Collectie. Allerlei bijzondere artikelen zijn in de SLK-collectie opgenomen. Oorhangers en stropdasklemmen in de vorm van de 'domes', reistassen met het SLK-logo, zonnebrillen en zijden sjaaltjes zijn maar een greep uit het aanbod. Verder omvat de collectie kledingartikelen, pennen en aanstekers. Bij de horloges is er voor de wijzerplaat keuze uit een perforatieraster, reliëf-carbonstructuur of 'gewoon' wit met powerdomes in het bandje of op de wijzerplaat. Uiteraard ontbreken ook de modelauto's niet. Ze zijn leverbaar in de schalen 1:18 in briljantzilver, 1:43 in imperiaalrood en briljantzilver en 1:87 in imperiaalrood en yellowstone. Alle artikelen uit de collectie zijn verkrijgbaar bij de dealer - ook als u geen Mercedes (SLK) bezit! Met het winnen van de Australia Rally heeft het Subaru Impreza 555 World Rally Team wederom de constructeurstitel van het Wereld kampioenschap Rally veroverd. Het is de derde achtereenvolgende keer dat Subaru deze titel in de wacht sleept! Daarmee komt Subaru op gelijke hoogte gekomen met Ford, het tot dusver meest succesvolle merk in het bestaan van het kampioenschap. Tijdens de zwaarbevochten Australia Rally werd Subaru overigens niet alleen Wereldkampioen voor constructeurs, maar haalden de teamgenoten van McRae en Grist, de Zweden Kenneth Eriksson en Staffan Parmander, ook nog eens voor de derde maal het FIA Asia-Pacific Rally Champion ship voor coureurs binnen. Jim Coert, directeur van Subaru Benelux, ziet de derde achtereenvolgende constructeurstitel als een duidelijk bewijs van de kwaliteit die Subaru levert. 'Bovendien bewijst de derde titel dat Subaru het fenomeen All Wheel Drive tot in detail heeft weten te perfectioneren. Bekijk de rallybeelden en je snapt meteen wat AWD doet voor de rijeigenschappen, de grip, de koersvastheid, kortom de veiligheid!', aldus Jim Coert. Ondanks het succes van de Z3 toonde BMW onlangs in Tokyo wederom een designstudie voor een nieuwe open tweezitter. De naam: Z07. De wagen is duidelijk geïnspireerd op de achtcilinder roadster BMW 507 uit de vijftiger jaren. Of de wagen in productie gaat, is niet bekend. Dat BMW juist in Tokyo deze pronkmobicl tentoonstelde is geen toeval. De verkopen van BMW in Japan ontwikkelen zich immers positief. De organisatie startte in 1981 met circa 3.000 aan klanten verkochte automobielen. Tot het begin van de Japanse recessie zijn de registraties ver tienvoudigd. En 1997 wordt een topjaar: in de eerste negen maanden vonden al 27.000 BMW automobielen hun weg naar Japanse kopers, een stijging van vijf procent. Klein, klein kleutertje De Sintra, de achtpersoons MPV van Opel, heeft zeven maanden na zijn introductie in Engeland, tijdens de 'Trekauto van het Jaar' verkiezingen, zijn eerste onderscheiding ontvangen. Eigenlijk waren het meteen twee 'awards', want de Sintra in CD-uitvoering, uitgerust met de 3.0- liter Vb motor, won in zowel de klasse van auto's met een prijskaartje van meer dan 24.000 pond als in de MP V-klasse. Aan de verkiezingen namen 41 auto's van achttien verschillende automerken deel. Volgens de jury werd de Sintra tot winnaar gekozen, omdat hij van de 41 deelnemende auto's veruit het meest compleet was. Naast de CD, met de 3.0-V6 motor, is er een 141 pk sterke 2.2- 16V motor beschikbaar voor de Sintra GLS. Een 2.2 1. td is op komst. Ondanks het feit dat zijn opvolger klaar staat verdwijnt het huidige model Opel Astra niet helemaal van het toneel. In hongarije blijft het model in productie. Volgend jaar zullen maximaal 9.000 Astra's worden gebouwd voor de verkoop in de voor malige Oostbloklanden. Daarnaast zullen er 21.000 gelakte koetswerken worden gefabri ceerd voor de Opel fabriek in Polen, waar het huidige Astra model eveneens van de band blijft rollen. Renault gaat samenwerken met DAF op het gebied van lichte vrachtwagens. Samen met DAF worden verschillende componenten ont wikkeld zoals cabines, motoren, assen en chas sis. Door schaalvergroting in het productiepro ces en zijn kostenbesparingen te bereiken. Begin november hebben Renault-president Louis Schweitzer en You- ri Loujkov, de burgemeester van Moskou, een intentieverklaring on dertekend over de oprichting van een productiebedrijf in de Russische hoofdstad. In de nieuwe fabriek zullen in het jaar 2000 jaarlijks 120.000 Renaults Mégane worden gebouwd. Daarmee wil het Franse merk 8 tot 10% van de Russische markt veroveren. Het nieuw te vormen productie- en verkoopbedrijf wordt beheerd door Renault en het stadsbestuur van Moskou met ieder een aandeel van 50%. In de toekomst krijgt Renault de mogelijkheid om een meerderheidsbelang te verwer ven in de jointventure. Het dagelijks bestuur van de fabriek komt in handen van Renault. Naast nieuwbouw zal een deel van de gebouwen en machines afkomstig zijn van autofabrikant Moskvich waarin de stad Moskou een meerderheidsbelang bezit. Met het project is een totaal bedrag gemoeid van zo'n 700 miljoen gulden. Door Anjès Verhey Houderschapsbelasting, accijnsverhoging en als klap op de vuurpijl het omstreden plan tot reke ningrijden in de spits zijn serieuze kreten welke de huidige automobilist bij zonder vervelend in de oren klinken. U kunt er aan ontkomen door de auto te laten staan, of een 'montignac-voiture' aan te schaffen. Seat gaat deze sterk groeiende markt-ni- che bewerken met de piepkleine, maar toch "grote" Arosa. Zo op het eerste gezicht doet de Arosa heel "normaal" aan. De voorpartij valt te betitelen als tamelijk volwassen. De neus van de Arosa, met kleine grille, koplampjes en in car- rosseriekleur meegespoten bumper, steekt een tikkeltje guitig in de wind. De licht gewelfde motorkap, waaron der de dwars geplaatste vier- cilinder lijnmotor schuil gaat, is van redelijke lengte en loopt mooi op (niet te stijl), tot aan de voorruit. Om de aërodynamica niet al te veel te dwarsbomen is dit voorste raam fraai schuin doorgetrok ken tot aan de daklijn, welke op zijn beurt weer heel hori zontaal doorloopt naar de achterpartij. Hier echter, onderscheidt de Arosa zich nadrukkelijk van grotere soortgenoten: het kontje van de kleine Seat is er niet één van het soort waar u 'u' tegen zegt. Desalniette min heeft deze onvolmaakt aandoende "bips" wel dege lijk iets speciaals. Want met een beperkte lengte van 3,5 meter oogt de Arosa extreem compact, maar ook ondeu gend. Het Arosa-interieur en dan met name de geboden (zi- t)ruimte, stelt echter geens zins teleur. Voorin is het riant toeven met voldoende been ruimte en comfortabele stoe len. Ongekend groot is de hoofdruimte. De verstelbare hoofdsteunen, ook achterin, en het in hoogte te variëren stuurwiel zorgen ervoor dat ieders zithouding naar eigen wens valt te bepa len. Achterin is het begrijpe- 0 Ommen van een Ct V .-.iis. C?LirV IWf S lijkerwijze niet zo bijzonder: de beenruimte is vrij beperkt, echter wel voldoende voor (opgroeiende) kids. Het klei ne kofferbakje (131 liter) kan door neerklappen van de ach terbank tot 790 liter uitge breid worden. Het van origine Spaanse Seat laat de Arosa vervaardigen in de Wolfsburg-fabrieken van "eigenaar" Volkswagen. Niet verwonderlijk derhalve dat de motoren uit VW-stal komen. De Arosa valt te voorzien van een 1.0 liter motor met 50 pk of een 1.4 met 60 pk. Beide aandrijfbronnen worden van brandstof voorzien middels multipoint injectie. Stan daard hangt men een handge- schakelde 5-versnellingsbak in de Arosa, maar de 1400cc is er ook een 4-traps auto maat. Motorisch doet de Arosa goed mee en rijdt erg soepel. Zelfs bij hogere toerentallen, mooi afleesbaar op de af-fa- briek aanwezige teller, is van serieuze geluidsoverlast geen sprake. Ook de rijwind was nimmer hinderlijk aanwezig. De door ons bestuurde 1.4i met automaat sprong wel wat kwistig om met de litertjes euroloodvrij. Zelfs met de grootste zorg en veel zuinige snelwegkilometers bleek het uiteindelijk een utopie om onder de 1 op 13 te geraken. De handgeschakelde versie moet volgens fabrieksopgave 1 op 16 halen. Het is haast niet te geloven maar vanaf begin 1998 gaat Seat de "little" Arosa voor zien van een heuse direct in gespoten dieselmotor. In schril contrast met de door ons gereden 1.4 liter auto maat, realiseert deze toekom stige 1.8 liter SDI (60 pk) werkelijk fabuleuze presta ties. Volgens betrouwbare metingen (naar EG-norm) moet 1 op 27 in het "bui tengebied" zeer wel mogelijk zijn. Ondanks het relatief hoge zwaartepunt ligt de Arosa stabiel op de weg. Het karre tje laat zich prima laveren door de scherpste bochten, ook op hogere snelheid. Een beknopte versie van de in middels wereldberoemde "eland-proef doorstaat de Arosa eenvoudig. De rembekrachtiger scoort voor zijn bijdrage een nipte voldoende. De Seat-kleuter is prima afgeveerd, wat vooral handig is bij het nemen van de ontelbare drempels, pad destoelen en andere obstakels welke onze centra teisteren. Overige veiligheidsvoorzie ningen bestaan uit gordel spanners, "dode hoek" bui tenspiegel en verstevigings- balken in de portieren en on der de zijruiten. I ndien u besluit een 1.4 Arosa te nemen, ontvangt u hierbij een bestuurdersairbag en op de 1.4 automaat nog eens stuurbekrachtiging. Tenslotte de prijzen. De 1.0 liter uitvoering ligt met fl. 19.800,— net onder de magi sche grens van fl. 20.000,—. Voor duizend pietermannen meer (20.800,—) beschikt u over de 1.4 Arosa. "Top-versie" is de 1.4 met automatische transmissie, welke voor een prijs van fl. 24.595,— wordt aangeboden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9