Alle Auto's Editie '98 SsangYong zit in Nederland in de lift Mazda toont Roadster als opvolger van MX-5 Auto van het Jaar Het Duits-Tsjechische gelijk van de Skoda Octavia SKODA Twee liter krachtbron voor Mégane Cabrio Auto kort Auto - Verkeer - Sport - Onderhoud - Techniek RSW 97-236 Colofon redactie serulce Lueekbladen ujegener A/te foto's 98 file van Kampen en iimMêÊSêk Deze pagina werd In opdracilt van uw krant vervaardigd door. Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4699362 400 pagina's De Afk b v., Alkmaar 9O-6013-566-0 Onlangs verscheen de 1998 editie van 'Alle Auto's'. Alle Auto's 98 volgt de opzet die al decennia lang succes verzekert: geen stort vloed aan gegevens, maar een overzichtelijke selectie met recente foto's, van alle versies (zo'n 1200). De verstrekte informatie betreft onder meer techniek, afmetingen, prestaties en natuurlijk de prijs. Opnieuw is ook een beknopte prijslijst van gebruikte auto's opgenomen. Deze voor autojaarboeken unieke informatie geeft direct antwoord op de vraag 'Wat is mijn huidige auto ongeveer waard?', een kwestie die geregeld opkomt bij het zien van oogstrelende modellen en zinnenprikkelende specificaties. In het algemene gedeelte vindt de lezer onder meer een uitleg van de technische gegevens, kilometerkostprijsberekening van de KNAC, de tarieven voor motorrijtuigenbelasting en een lijst met data van kenteke nuitgifte. Doordat ook het binnen twaalf maanden verwachte autonieuws staat vermeld, blijft Alle Auto's 98 tot ver in het nieuwe jaar up-to-date. SsangYong zit in de lift. Het succes van de Musso en de Korando zorgt ervoor dat dit jaar meer dan 450 SsangYongs de Nederland se showrooms zullen verlaten. Dit betekent een groei van circa veertig procent ten opzichte van de resultaten in 1996. Na een intensieve opbouwperiode van de Nederlandse dealerorganisatie, is het Koreaanse 4x4-merk SsangYong nu aanbeland in een nieuwe fase. Hierin wil het merk een verdere professionalisering doorvoeren. Geheel volgens de SsangYong-filosofie treden 4WD-specialisten al sinds de introductie van het merk in Nederland op als SsangYong-dealer. Een gespecialiseerde aanpak, die kwaliteit en service voor iedere SsangYong- rijder moet garanderen. De vraag naar SsangYongs neemt vrijwel evenredig toe met de toename van het aantal modellen en uitvoeringen. Dit jaar is de Korando aan het gamma toegevoegd. De aanlevering uit Zuid-Korea kwam vanwege de sterke vraag in eigen land aanvankelijk later op gang dan verwacht. Toch beantwoorden de verkoopresultaten (het motorenpalet wordt binnenkort uitgebreid met benzineversies) ruimschoots aan de doelstellingen. sAmém Tijdens de Tokio Motorshow toonde Mazda veel nieuws dat bin nenkort ook in Nederland te bewonderen zal zijn. Zo konden de bezoeker kennismaken met een nieuwe Mazda roadster, die in het voorjaar van 1998 als opvolger van de zo succesvolle MX-5 ook in Nederland verwacht kan worden. De nieuwe MX-5 kan worden voorzien van een 1.6- of een 1.8 liter motor. Beide motoren zijn viercilinder 16-kleppers. De 1.6 liter krachtbron levert 110 pk. en bij de 1.8 liter motor komen 140 pk's vrij. Opmerkelijk is dat de in Tokio getoonde 1.8 liter versie is voorzien van een zes-versnellingsbak. Door de zesde versnelling als overdrive te gebruiken wordt het mogelijk deze nieuwe roadster (nog) sportiever te rijden. De in Tokio getoonde nieuwe Mazda roadster beschikt over ABS op alle wielen, heeft twee airbags en is niet meer voorzien van de karakteristieke MX-5 'slaapogen'. Ondanks het feit dat de lengte- en breedtematen (resp. 3.945 mm en 1.676 mm) praktisch overeenkomen met de huidige MX-5 kon door een meer efficiënte indeling meer interieur- en bergruimte gecreeërd worden. De nieuwe Alfa 156 heeft overtuigend de titel 'Auto van het Jaar 1998' gewonnen. Liefst 40 van de 56 juryleden, vooraanstaan de autojournalisten uit 21 Europese landen, plaatsen de Alfa 156 bovenaan hun lijst. Het is de eerste keer dat Alfa Romeo de prijs verovert. Dat de 156 de titel overtuigend heeft gewonnen blijkt uit het totaal aantal punten dat de auto vergaarde. Van de maximaal haalbare 560 punten kreeg de 156 er 454 op het conto. Een absoluut record. De Volkswagen Golf eindigde met ruime achter stand op de tweede plaats gevolgd door de Audi A6. De Mercedes A-klasse eindigde op de vierde plaats, vlak voor de Citroën Xsara. asm#*** Skoda speelt Octaaf hoger door Anjès Verhey Alle heisa rond "het Pa trick Kluivert-imago" valt eigenlijk in het niets bij de imago-problemen waar mee het eens zo trotse Tsjechische Skoda sinds jaar en dag worstelt. Wel licht dat de trouwe groep Skoda-volgelingen bin nenkort een hele lange neus kan trekken naar al hun arrogante automo biel-opponenten. Zeer waarschijnlijk zal het be schadigde Skoda-blazoen onder invloed van VW's machtige marketingi deeën en harde D-marken binnen no-time worden opgepoetst tot een krach tig en degelijk merk- beeld. Aan den lijve wordt dit "Duits-Tsjechische ge lijk" nu al ondervonden doordat diverse mede weggebruikers werkelijk omgekeerd in de auto gaan zitten bij een eerste aanschouwen van de 5- deurs hatchback Octavia. Eenmaal tot stilstand geko men laat men direct van zich horen. "Is dit werkelijk een Skoda is wel de meest ge stelde vraag die ons werd op gedrongen. Velen menen (na de grille goed in ogenschouw te hebben genomen) toch echt met een Rover of BMW van doen te hebben. Onze ge dachten gingen echter vrij snel uit naar de Volkswagen Passat, iets wat met de huidi ge VW-achtergrond van Sko da natuurlijk niet vreemd is. Toch is de Octavia een geheel eigen auto. In het interieur onderscheiden we drie uit rustingsniveaus, oplopend in luxe van LX naar GLX tot SLX. De Octavia verrast je "binnenin" opnieuw: nage noeg op (en in) alle modellen heeft men standaard een be- stuurderèairbag, hoogtever stelling op bestuurderszitje, gordelspanners (voor), in hoogte en "afstand" verstel baar stuurwiel, centrale deur vergrendeling, elektrisch ver- stelbartyVerwarmbare buiten spiegels (in carrosseriekleur), variabele interval op ruite- wissers én heuse boordcom puter aangebracht. Voor de bescheiden prijsstelling ont- f;.- vang je dus een mega-com- fort. De (nog steeds gunstig geprijsde) Sl.X-uitvoeringen doet hier nog een schepje bo venop. De Octavia-metertjes (inclu sief toerenteller) zijn goed af leesbaar en lichten in het donker prachtig rood op. Klein minpunt is de keuze voor een ietwat "goedkoop" aandoende soort plastic, ter vervaardiging van dashboard en middenconsole. Octavia-geinteresseerden hebben de keuze uit een drie tal benzinemotoren (met 1,6 en 1,8 liter inhoud) en twee dieselversies (1,9 liter). De twee 1600cc benzine-uitvoe- ringen maken gebruik van een viercilinder lijnmotor, met "slechts" twee kleppen per cilinder. Het zijn dezelfde motoren (naar wens met 75 of 101 pk) zoals we die in de VW Golf aantreffen. Ondanks het ontbreken van een aantal ex tra kleppen, reageert de Octa via direct op het indrukken van het gaspedaal. Top-mo tor in het benzinesegment is de (Audi) 1800cc, welke met behulp van de nieuwste 20- kleppentechniek 125 pk uit de viercilinder peurt. Genoeg om de Octavia naar een nipte 200 knyü te jagen. Gelukkig ontbreken ook VW's succes diesels niet. De twee 1900cc metende, direct ingespoten viercilinders zijn van het zeer zuinige type en dus uiterst welkom. Doordat Skoda een octaaf ho ger heeft ingezet, klinkt haar nieuwste aanwinst als een heerlijk stukje muziek in de oren. Zo zit het met de weg- ligging ook wel snor. "On the road" gedraagt de Octavia zich rustig en volwassen. De voorpartij voelt wat "licht" aan bij hogere (bocht)snelhe- den, maar de Octavia is abso luut geen onstabiele spoor zoeker en slaagt dan ook voor dit onderdeel cum laude. On danks z'n tamelijk aërodyna mische schnitt blijkt de Octa via bij het vallen van de eerste herfstbladeren wel wat wind gevoelig te zijn. De standaard stuurbekrachtiger is zonder meer prettig te noemen. Voor de snelste twee benzinemo dellen is optioneel een "fuz- zy-logic" 4-traps automati sche versnellingsbak beschik baar. De diesels moeten het vooralsnog blijven doen met de op alle modellen standaard gemonteerde, prima handbe diende 5-bak. De immer belangrijke koffer bak biedt met 528 liter (plus eventueel neergeklapte ach terbankleuning) erg veel ba gageruimte. De Skoda Octavia is er in benzine-uitvoering al vanaf fl. 29.995,— en dit loopt op tot fl. 39.995,- (1,8 liter 20- klepper). De goedkoopste diesel-variant kost fl. 34.495,— en voor de alleszins acceptabele prijs van fl. 41.995,— beschikt u over de accurate én economische TDI-motor. Hoewel de Oc tavia qua prijsklasse een trede lager wordt "ingeschaald", misstaat hij zeker niet tussen de meer bekende en duurdere middenklassers als de Xantia, Mondeo en Vectra. De nieu we Skoda kan dé aankoop worden voor mensen die graag "voor een dubbeltje op de eerste rang zitten" en ge zien de reacties moeten dat er veel zijn! Onze Octavia blikken. En ja, het is écht een Skoda! Het motorenaanbod van de Renault Mégane Cabriolet is uitgebreid met de 2,0 liter krachtbron uit de andere modellen van de Mégane-familie. Met deze krachtbron, die 84kW 115pk) en 68 Nm levert accelereert de 2.0 cabriolet in 9,7 seconden van 0 tot 100 km/u. De topsnelheid bedraagt 200 km/u. Ook uiterlijk verschilt de 2.0 van de Cabriolet 1.6. Zo heeft de wagen een stoffen kap en brede banden. Verder beschikt de Cabrio 2.0 standaard over elektrisch verstelbare en verwarmde buiten spiegels, waarvan de huizen zijn meegespoten in de carrosseriekleur, regelbare dasboardveriich- ting en interieurverlichting met vertraagde uit schakeling. De hoofdsteunen voor zijn kantel baar. Het prijskaartke vermeldt 48.795 gulden. Een elektrische kap is optioneel. Hertz, is tijdens de verkiezing van de Busi ness Travel World Awards door de lezers van Business Travel World magazine voor het vijfde opeenvolgende jaar, gekozen tot de beste auto verhuurorganisatie ter wereld. Een van de pun ten waarmee Hertz hoog scoort is het Hertz #1 Club Gold systeem. De Gold Service biedt de zakenreiziger een snelle en efficiënte manier van autohuren. Le den vullen maar 1 x per jaar een huurovereen komst in en kunnen voor de rest van het jaar direct in de auto stappen en wegrijden. Momenteel is de Gold Service beschikbaar in 21 landen op meer dan 600 lokaties. Wereldwijd heeft Hertz sinds zij bijna tachtig jaar geleden werd opgericht in Chicago (USA) momenteel 5400 vestigingen in meer dan 140 landen met meer dan 5000 kantoren. De auto- vloot bestaat wereldwijd uit 500.000 auto's.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 19