SCHIEDAM Flinke bossen haar gezocht Miljoenste bezoeker in zwembad Groenoord Tentoonstelling Design Centre Schiedams gezin uit stad weggepest Voorlichting over AIDS Rommelmarkt en kerstbingo Inloopconcert Nepbom bij geldautomaat De geschiedenis van de mensheid is in vuilnis geschreven ONS viert jaar lang eeuwfeest Vlaardingse hulp toch in Oekraïne Nog maar een paar dagen, dan gebeurt het! Bonnen tijdens verkeerscontroles Leesbril te leen ORANJE 16.95 16.95 Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD SchIF.üAM "Laiting Wel zijn Nieuwland organiseert vrij dag 12 december een kerstbingo in Wijkcentrum Dreesplein. Er zijn drie prijzen per ronde en er worden tien rondes gespeeld. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de eerste ronde wordt gespeeld om 20.00 uur. De kosten zijn 15,- voor één boekje of 25,- voor twee boekjes. Zondag 14 december is er van 10.30 tot 15.00 uur een kerst rommelmarkt op het Dreesplein. De kerstman deelt mandarijntjes uit aan alle kinderen. SCHIEDAM Tijdens het in loopconcert in de Grote Kerk van zaterdag 13 december wordt koormuziek onder leiding van E. Zwart ten gehore gebracht. Dit concert begint om 15.00 uur en toegang is gratis. Zondag 14 december brengt de Rijnmond band kerstzang met André Verwoerd op orgel. Dit begint om 17.00 uur. SCHIEDAM Bij een gel dautomaat aan de Mgr. No- lenslaan signaleerde een voorbijganger maandag avond even na zeven uur een verdacht pakketje. Uit voorzorg werd de omge ving door de politie afgezet. Na onderzoek door recher cheurs van het Regionaal Bureau Wapens en Munitie bleek het om een nepbom te gaan. In verband met eerder aange troffen nepbommen in Rot terdam bij een winkel, een metrostation en een geldau tomaat is inmiddels een spe ciaal rechercheteam gevormd dat een onderzoek instelt naar de herkomst van deze 'bommen'. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje per liter Vieux Oranje per liter U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM Dick Advocaat mag niet reageren, heer Olivier ook niet en Jorien van de Herik kan het zeker vergeten... Op grond van haar prestaties op de internationale wedstrijd 'De Gouden Tulp' en het Nederlands Kampioenschap 1997 is Mary Limburg opgenomen in de nationale kappersselectie. Dit betekent dat de Schiedamse kapster van Mary's Haarmode regelmatig moet deelnemen aan knipwedstrijden binnen en buiten de lands grenzen. Om hoog te scoren is Mary Limburg op zoek naar mannen met een flinke bos haar op hun hoofd. Zij moeten tijdens de wedstrij den fungeren als model. Als tegenprestatie krijgen deze mannen gratis haarverzoring door één van de betere kapsters van Neder land. Volgens Mary Limburg hoeven de modellen niet zo heel vaak mee op reis. „Het haar moet natuurlijk wel weer goed zijn aangegroeid nadat het geknipt is", zegt ze. „Daarom rouleren de modellen regelmatig. Wel moet vooraf een paar keer worden geoefend, bijvoorbeeld met föhnen. Kijken hoe het haar reageert." Mannen die worden uitgekozen, mogen gratis mee naar de wedstrijden in binnen- en buitenland. Dus zowel voor het vervoer als de overnachtingen hoeft niets te worden betaald. Voor informatie of het maken van een afspraakkunt u bellen telefoon 2730606 (vragen naar Mary) of telefoon 0348-420446 (vragen naar Joop). SCHIEDAM Al bijna honderd jaar wordt Schiedam schoon gehouden door de Stadsreiniging. Op 26 okto ber 1897 besloot de gemeente raad een Gemeentelijke Rei nigingsdienst op te richten om afvalstoffen in te zamelen, de havens te baggeren en de rio len schoon te maken. Inmid dels zijn de reinigingswerk zaamheden geconcentreerd in een werkmaatschappij van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, namelijk ONS Mi lieu. Afval inzamelen is niet iets van de laatste tijd. Rond 1615 on stond al een eerste soort reini gingsdienst. De zogenaamde 'as- karrelieden' haalden het vuilnis van de straten en leegden afval bakken. Deze vuilnismannen waren in dienst van een aanne mer die door de gemeente werd betaald. Met de opkomende in dustrialisatie in de negentiende eeuw werd het 'tonnenstelsel' in gesteld voor het in de woning inzamelen van uitwerpselen en kwamen geleidelijk meer ge meentelijke reinigingsdiensten in het land. Buitenhavenweg De start van de gemeentelijke reinigingsdienst was een onzeke re, want er was sprake van 'voorlopig' en 'bij wijze van proef. De verordening die de eigen exploitatie regelde, werd pas op 15 januari 1898 aan de gemeenteraad aangeboden. De Reinigingsdienst was bij de op richting gevestigd in een grote loods aan de Buitenhavenweg. Daar ontwikkelde zich de dienst tot een modern bedrijf met beter wordend materieel. In 1979 ver huisde de dienst naar de Rin- gersstraat in de 's-Gravelandse- polder. De realisering van de nieuwe plannen duurde ongeveer twin tig jaar. Niet lang daarna moes ten de werknemers weer verhui zen naar het nieuwe pand van de inmiddels opgerichte ONS. In het begin van de geschiedenis van de reiniging werd het afval nog opgehaald met behulp van acht wankele tweewielige karren en een houten driewieler voor het transport van uitwerpselen. Later schafte de gemeente over dekte vierwielige vuilniswagens aan. Deze werden getrokken door paarden. De hedendaagse moderne en ergonomische be drijfswagens uitgerust met aller lei Arbo-eisen vertroebelen dit beeld, maar veel oudere Schie dammers zullen zich deze wa gens nog kunnen herinneren. Compost Toen de Reinigingsdienst werd opgericht, behoorde het schoon houden van de straten nog niet tot het takenpakket. De toen nog ongeplaveide wegen en stra ten waren immers moeilijk schoon te houden. In 1900 werd voor het eerst een veegdienst in gesteld en zes jaar later werd de eerste veegmachine aangeschaft. Net als in voorgaande eeuwen het geval was, is in de afgelopen honderd jaar van het huisvuil compost gemaakt. Huis- en straatvuil, uitwerpselen en bag ger uit havens en riolen werden door elkaar gestort op een circa acht meter hoge composthoop SCHIEDAM Op maandag 15 december wordt inliet zwembad Groenoord de miljoenste bezoeker verwacht. Wethouder L. Haf kamp zal de geluksvogel persoonlijk onthalen. De miljoenste bezoeker wacht een grote verrassing. Deze mijlpaal voor het Schiedamse sport- en recreatiebad werd in vier jaar bereikt. Veel Vlaardingse en Schiedamse zwemliefheb- bers maken gebruik van het zwembad Groenoord voor een uurtje recreatief zwemmen of om in verenigingsverband aan de slag te gaan. Met de komst van de miljoenste bezoeker wordt ook een start gemaakt met de Groenoord Klantenweek. Van maandag 15 tot en met zondag 21 december worden er tal van extra activiteiten georganiseerd in het zwembad aan de Prinses Beatrixlaan. Zo kan er de gehele week met een levensgrote reuzen dobbelsteen worden gedobbeld om allerlei leuke prijzen. Op woensdag 17 december wordt er geschminkt en kan er deelgenomen worden aan het kerstkranswerpen. Op vrijdag 19 december raakt de kerstman te water en moet gered worden. De klantenweek wordt zondag 21 december afgerond met een kerstverhaal in een stemmige sfeer. Voor meer informatie over deze activiteiten kan men terecht bij het zwembad Groenoord, telefoon 4718729. 1 4 aan de Buitenhavenweg. Daar vormde het een broeierige mas sa. De hoop werd regelmatig aan de oudste kant afgegraven, waarna de compost per schip werd afgevoerd. Tot aan 1931 verkocht de ge meente de compost, die een goe de meststof vormde. Toen in de buurt van de Buitenhavenweg huizen werden gebouwd en de stankoverlast niet langer accep tabel was, zag de Reinigings dienst zich genoodzaakt een stortplaats buiten Schiedam te zoeken. Vanaf 1950 ontfermde de NV Vuilafvoer Maatschappij VAM zich over het Schiedamse afval en stichtte in samenwer king met de Reinigingsdienst een vuilverwerkingsbedrijf aan de Jan van Riebeeckweg. Daar wer den de stedelijke afvalstoffen op mechanische wijze tot compost verwerkt, een unicum voor Ne derland. Ondergronds Door de toenemende invloed van chemicaliën en kunststof werd composteren steeds moei lijker. Ook stagneerde de afna me van compost. Daarom werd het composteerbedrijf in 1969 stopgezet en het VAM-overlaad- station aan de Parallelweg opge richt, waarvandaan elke dag vol le wagons met het Schiedamse afval naar het VAM-bedrijf in Wijster (Drenthe) reden. In 1993 werd het verouderde overlaad- station gesloopt. Hiervoor in de plaats kwam het milieustation aan de Van Heekstraat. Door dit station kon ook het scheiden van afval worden geïntensiveerd. Im mers, in 1973 was Schiedam als eerste gemeente begonnen met het scheiden van glas, in 1980 met scheiden van chemisch af val, in 1982 met het kleinschalig composteren van groente-, fruit en tuinafval. In 1990 is in Schiedam-Noord een begin gemaakt met het huis- aan-huis inzamelen van GFT, al snel gevolgd door het aan huis ophalen of in containers aanbie den van oud papier en kleding. Omdat bovengrondse containers het straatbeeld ontsieren en ver vuiling aantrekken, nemen de gemeente en ONS Milieu nu in overweging om in de toekomst ondergronds te gaan inzamelen. De gescheiden en verzamelde af- valcomponenten worden dan op een milieuvriendelijke verwerkt. In honderd jaar stadsreiniging is er veel veranderd: steeds meer mensen erkennen het afvalpro bleem en gebruiken statiegeld tassen, ongebleekte koffiefilter- zakjes, kringlooppapier en recy clebaar plastic. SCHIEDAM ONS Milieu wil het honderdjarig bestaan van de Stadsreiniging niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Het bedrijf wil heden, verleden en toekomst op een bijzondere wijze belichten en in brede kring kenbaar maken. Zo ontvangen de Schiedamse huishoudens in de week van vijf tot tien januari de afvalkalender thuis. Deze is met historische foto's en bijpassende teksten geheel in stijl van het eeuwfeest. Op 14 januari wordt tijdens de nieuwjaar- en jubileumbijeenkomst in het bijzijn van (oud)personeel en genodigden in de Grote Kerk het eerste exemplaar van het jubileumboek 'De geschiedenis van de mensheid in vuilnis geschreven' aangeboden aan burgemeester R. Scheeres. Woensdag 4 februari nemen de leerlingen van basisschool De Singel de leskist 'Kringlopen' officieel in ontvangst. Ook is er ruimte voor kunst: Yvonne Koopman heeft opdracht om een kunstwerk te maken. Haar werk, 'Staatsieportret van de Stadsrei niging', wordt een collage van materialen die onontbeerlijk zijn (geweest) voor de stadsreiniging. De collage krijgt een centrale plaats in het nieuwe onderkomen van ONS Milieu. In september houdt ONS Milieu open huis in en rond de Grote Kerk. In de kerk vindt een historische tentoonstelling plaats. Het sluitstuk van de jubileumviering zal voor het (oud)personeel plaatsvinden op zaterdag 14 november. In het Theater aan de Schie wordt dan afscheid genomen van honderd jaar stadsreini ging. SCHIEDAM In het Design Centre van Threes Moolhuysen aan Nieuwe Haven 127, is tot en met zondag 21 december gebreide kleding te zien van Marta de Wit. Deze niet aan leeftijd en mode gebonden rekbare breisels in neutrale tinten zijn in een kleine oplage vervaardigd in eigen beheer. Tevens toont het Centre een overzicht van acces soires, tassen en sieraden van Nederlandse voor aanstaande vormgevers en jong talent. Tevens kunnen bezoekers restanten bezichtigen van de reizende tentoonstellingen waaronder Tekens en Ketens (sieraden). De expositieruimte is geopend op zaterdag 13 en zondag 14 december, zaterdag 20 en zondag 21 december van 14.00 tot 17.00 uur. Tevens na telefonische afspraak, tel. 4262926. WOENSDAG 10 DECEMBER 199750-1441 WATERWEG De Vlaar dingse liefdadigheidsinstelling Spoetnik hoeft over de humani taire hulpgoederen, die sinds een maand in Kiev in de Oekraïne lagen opgeslagen, geen btw en invoerrechten te betalen. Het transport is donderdagavond laat vrijgegeven. Het resultaat is mede te danken aan premier Kok die er afgelo pen week bij president Koetsjma van de Oekraïne tijdens diens bezoek aan Nederland op aan drong de belastingwetgeving voor non-profitorganisaties in zijn land te versoepelen. Koetsjma trof kennelijk donder dag bij terugkomst meteen maatregelen. Spoetnik, dat ook een petitie indiende bij de Oek- raïnse president, kan dus nu de goederen verspreiden zonder dat er extra kosten aan zijn verbon den. Het gaat onder meer om voedsel, computers, medische apparatuur en meubilair voor scholen. „Wij zijn hartstikke blij", zegt coördinatrice Beja Kluiters van Spoetnik. De Havenloods/Het Nieuwe Stadsblad berichtte donderdag nog over de problemen die Spoetnik ondervond. Nu deze voorbij lijken te zijn, vertrekt zaterdag 13 december een nieuw Spoetnik-transport naar Kiev. Kluiters roept Vlaardingers op gezinnen daar te verrassen met een kerstpakket. De pakketten kunnen worden ingeleverd in de tweede sport zaal aan de Jacob van Assen- delftplaats in Vlaardingen, op woensdag en vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM „Steeds vaker komt het voor dat allochtone Schiedammers het slachtoffer worden van racistische acties, ge richt op hen persoonlijk of op hun woning", liet staffunctionaris G. Grubben van het Anti Diskriminatie Buro (ADB) onlangs in deze krant weten. Maar andersom komt het ook voor. De familie Koster uit Nieuwland bijvoorbeeld heeft de buik zo vol van alle pesterijen, dat zij heeft besloten niet alleen de wijk maar ook de stad te verlaten. „Het begon ermee dat mijn jongste dochter naar een LOM-school moest omdat ze een taalachterstand had. Maar de Turkse kinde ren uit haar klas die dezelfde problemen hadden, hoefden daar niet naar toe. Dat heb ik altijd vreemd gevonden", vertelt B. Koster verontwaardigd. „Een spraakprobleem bij mijn oudste dochter was er de oorzaak van dat zij eveneens op een LOM- school terechtkwam. Voordat ze naar het speciaal onderwijs ging, werd zij erg veel gepest door haar allochtone klasgenootjes. Op de LOM-school was dit gelukkig niet het geval en bloeide ze weer helemaal op. Maar terug op haar oude school 't Meesterwerk begon het gelazer opnieuw. In groep 7 werd ze om de haverklap in elkaar geslagen door de Marokkaanse en Turkse kinderen uit haar klas. Daardoor uitte ze zich nog minder dan ze al deed. Toen ik op een gegeven moment in mijn brievenbus scheidbriefjes aantrof, ben ik naar school gegaan om te praten met een aantal leerkrachten. Maar in plaats van dat het pesten afnam, werd het alleen maar erger. Als gevolg hiervan wilde mijn oudste dochter helemaal niet meer naar school. Vervolgens is ze tijdelijk naar een MLK-school gegaan. Daar is ze goed opgevangen en had ze het prima naar haar zin." „Helaas ging het treiteren ondertussen gewoon verder. Zelfs mijn vrouw werd bedreigd. We hebben er onze buik nu zo van vol, dat we hebben besloten niet alleen uit Nieuwland maar helemaal uit Schiedam weg te gaan. Ik verlaat de stad niet graag - ik ben hier geboren en getogen - maar ik geloof dat er niets anders opzit. Ik wil trouwens beslist niet beweren dat alle buitenlanders slecht zijn, maar in mijn omgeving verpesten de slechten het wel voor de goeden", aldus Koster. In een reactie aan Het Nieuwe Stadsblad laat G. Grubben weten dat een aantal Schiedammers contact heeft opgenomen met het ADB, naar aanleiding van het artikel 'Racistische acties nemen toe' in deze krant. „Onder hen waren autochtone Schiedammers die, volgens eigen zeggen, recent gedwongen waren te verhuizen, omdat hen het leven onmogelijk gemaakt werd door allochtone buurtbewoners." Grubben benadrukt dat het hopelijk duidelijk zal zijn 'dat waar het ADB spreekt over slachtoffers van discrimi natie de etniciteit van de slachtoffers niet ter zake doet. Het ADB bestrijdt discriminatie op grond van etniciteit. Autochtonen die door allochtonen gediscrimineerd worden, kunnen dus ook een beroep doen op het ADB. Discriminatie kan niet los gezien worden van etniciteiten, maar het is niet de etniciteit van het slachtoffer die bepaalt of het erg is, maar de aard van de daad", aldus Grubben. SCHIEDAM Bij een snel heidscontrole op de Burg. Knap- pertlaan heeft de politie donder dagmorgen rond acht uur drie automobilisten bekeurd omdat ze de maximumsnelheid over schreden. De hoogst gemeten snelheid was 64 kilometer per uur. Omstreeks negen uur werd een controle op autogordels gehou den op de Laan van Bol'es. Hier bij werden 26 inzittenden van auto's bekeurd omdat ze geep gordel droegen. In totaal werden 106 voertuigen gecontroleerd. SCHIEDAM De Marok kaanse Stichting Narcis organi seert zondag 14 december in sa menwerking met de GGD, Maatschappelijk Werk Schie dam, een voorlichtingsavond over de ziekte AIDS. Deze avond vindt plaats in het gebouw van Narcis, Albarda- straat 71 en is toegankelijk voor alle belangstellenden. De voor lichting wordt gegeven in het Marokkaans en in het Neder lands. De toegang is gratis. Voor meer informatie kan men contact op nemen met H. Aissati, tel 4262123. Het lezen van de menukaart geeft nog wel eens problemen voor mensen die erachter komen hun leesbril vergeten te zijn. Hans Anders bedacht het zgn. leesdoosje, een kistje met daarin 5 leesbrilletjes plus een kaartje voor het maken van de juiste sterktekeuze. Inmiddels is er een samenwerkingsverband gestart met het Van der Valk concern, dat deze doosjes als extra service voorhanden heeft in haar restau rants, motels en conferentie ruimtes. Met de brilspray en het bijbeho rende doekje wordt de bril nadat de klant vertrokken is weer hy giënisch schoongemaakt. In sommige gevallen is het mogelijk de bril tegen kostprijs te kopen. (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.543 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.720 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Kapster Mary Limburg aan het werk Honderd jaar Stadsreiniging De vuilnisophalers gebruikten ralels zodat men wist dat de vuilnisbak moest worden buitengezet m Het uitbaggeren van de havens was één van de eerste taken van de Stadsreiniging doorCHRIT WILSHAUS Bedrijfsleider Van der Valk is de eerste diede nieuwe service test foto HANS ANDERS

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3