BREED IT Wereldkampioenschappen in-line skating Glory of Gospel zorgt voor muzikale show Finale in de strijd om de Techniek Trofee De Sint is vertrokken... Bij besteding van iedere 1OO,- een waardebon van GAMMA Schiedam Adm. Trompstraat 14-16, Tel. 010-4260115 Alles mag an Houts E On Kb MAANDAG TIM VRIJDAG V DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 50-481 De Nieuw-Zeelanders houden van bungeejumpen, de paus komt uit Polen. Dat is bij de meesten van ons wel bekend. Wie meer wil weten, is al gauw aangewezen op de 'Dat zijn nou typisch...'-serie van Uitgeverij Krikke c.s. Met rake typeringen, een mes puntje ironie en een flinke scheut humor schetsen de cadeauboek jes in 64 pagina's alle gewoon ten, gebruiken en (onhebbelijk heden van de bewoners van onze meest bezochte vakantielanden. Cultuur, eten, humor, seks, ka rakter: niets wordt over het hoofd gezien. Aangenaam en bijna onmisbaar reisgezelschap dus voor iedereen die 'in den vreemde' gaat. Kiwi's De bijnaam van de Nieuw-Zeel anders, de Kiwi's, is niet afgeleid van de bekende vrucht, maar precies andersom. Oorspronke lijk heetten kiwi's 'Chinese kruisbessen'. Een slimme zaken man wilde ze in de jaren zestig introduceren op de Amerikaanse markt. Er was één probleem: de Koude Oorlog was nog in volle gang en de achterdochtige Ame rikanen dachten dat alles dat uit China kwam vergiftigd was door de communisten. Een reclamebureau bedacht een andere naam voor het groene fruit: kiwi's. Insect 'Chrzaszcz brzmi w trxcinie'. Deze Poolse frase stond jaren lang in het Guinness Book of Records als de moeilijkst uit- spreekbare zin. Hoewel het iets onschuldigs betekent als 'Een in- sekt zoemt in het riet', kan het uitspreken ervan gevaar opleve ren voor de volksgezondheid. Net als het drinken van de veelal thuisgestookte Poolse wodka. Een veiligere manier om het ge boorteland van Lech Walesa en Nobelprijswinnares Wislawa Szymborska te doorgronden, is het lezen van 'Dat zijn nou ty pisch Polen'. Voor wie het dichter bij huis zoekt: er zijn ook boekjes over Hollanders, Rotterdammers en Amsterdammers. Lipniacka, ISBN 90-5461-061-x. fl. 8,95. Dat zijn nou typisch Kiwi's, Christine Cole Catley, ISBN 90- 5641-059-8. fl. 8,95. 4 De derde editie van RAI Unli mited staat geheel in het teken van in-line skating. In het week end van 13 en 14 december is Amsterdam RAI het centrum voor alle beoefenaars van deze snelst groeiende sport ter we reld. Europa's grootste indoor skatepark is beschikbaar voor iedere bezoeker. Daarnaast kan gekeken worden naar de abso lute wereldtop tijdens de we reldkampioenschappen in-line skating die gelijktijdig worden gehouden. Skaters kunnen te recht op een variëteit aan obsta kels. Verschillende quarter- ramps, spines, bump to bumps en banks staan tot hun beschik king. Speciaal voor RAI Unli mited 97 wordt er een magnifie ke funbox gebouwd en in twee half pipes kunnen skaters hun laatste trucs uitproberen. Niet alleen de geoefende skater kan zijn hart ophalen, voor de be ginner liggen ér honderden me ters vlakke vloer om kennis te maken met deze snel groeiende tak van sport. Op verschillende punten binnen het skatepark kunnen op vertoon van een gel dige legitimatie gratis skates ge leend worden. Voor de tweede keer in succes sie komt de absolute wereldtop skaten naar Amsterdam. Top pers als Taig Khris (Frankrijk), Rene Huigreen (Denemarken) en Distel Pipe (VS) laten de meest ongelofelijke trucs zien in de grootste half pipe die er te krijgen is. Jon Bergeron (Cana da), Alexis Ecija (Spanje) en Jon Ortiz (VS) zullen de bezoe kers versteld doen staan met hun stunts op 's werelds moei lijkste streetparcours. Voorron des op zaterdag 13 december zijn de opmaat voor het spette rende spektakel op zondag 14 december; de World Finals van de International In-line Skate Series. Zondag 14 december worden in de hallen rond RAI Unlimited de National Fungames gehou den. Dit evenement omvat di verse sporten, te weten: City Basketball. Beachvolleyball, Streethockey, Streetsoccer, een Dance Contest en Computerga- mes. Deelnemers en bezoekers van RAI Unlimited kunnen gratis de National Fungames bezoeken. RAI Unlimited is op zaterdag geopend van 10.00 uur 's ochtends tot 22.00 uur 's avonds. Op zondag is het evene ment van 10.00 uur tot 20.00 uur geopend. De toegangsprijs is fl. 15,-. Voor het derde seizoen staat de succesvolle muzikale show, The Glory of Gospel op de planken. Bekende Gospelzan gers uit New Yorks Harlem brengen een muzikaal epos, waarin door middel van liede ren de geschiedenis van de Afro-Amerikanen wordt ver teld. De Gospel is ontstaan ten tijde van de slavernij. Rond bet jaar 1800 vertrokken miljoenen Afri kanen richting de Verenigde Sta ten, alwaar hen een nieuwe toe komst werd beloofd. Maar bij aankomst in de haven van Charleston/South Carolina veranderde de droom in een ware nachtmerrie. Gezinnen werden uit elkaar ge haald en eenvoudigweg voor een luttel bedrag verkocht om onder de brandende zon katoen te plukken op de plantages in de Zuidelijke Staten. Om uiting te geven aan hun ge voelens van verdriet en wanhoop en vooral hoop op een betere toekomst, zongen ze tijdens het werk hun eigen liederen. Daar mee was de basis voor de Gospel gelegd. Na het beëindigen van de Burgeroorlog kwam ook een einde aan de slavernij. Het Zui den bleef echter voor de zwarte bevolking gevaarlijk terrein, te meer door de oprichting van de Klu Klux Klan. In deze tijd en onder deze omstandigheden vonden de eerste voorstellingen plaits van de studentenzang groep The Fisk Jubilee Singers, de belangrijkste vertegenwoordi gers van de Gospel. Pas in 1903 werd door het Dinwiddle Colo red Quartet de eerste gospel op de plaat gezet. Het programma van The Glory of Gospel begint met een muzi kale reis langs de hoogtepunten van de Gospelgeschiedenis. In het eerste gedeelte van de show wordt aandacht geschonken aan de verschillende muziekstromin gen binnen de Gospel. Na de pauze barst een muzikale happe ning los, waarin het thema Cele bration, centraal staat. Aan het programma werken topsolisten uit de Verenigde Sta ten mee waaronder Rhetta Hug hes, ster uit onder andere Jose phine en The Sound of Motown. Begeleid door een live gospelor kest beloven ze wederom voor een waar muzikaal vuurwerk te zorgen. 25 december, grote zaal in De Doelen, 14.30 uur; 24 januari (20.15) en 25 jannuari (14.00) in theater Zuidplein. Achttien scholen uit het voort gezet onderwijs strijden mee om de Techniek Trofee Regio Rotterdam. Zij worden onder steund door 21 bedrijven en een twintigtal studenten. De opdracht luidde: 'Bouw een brug' en tijdens de finale zul len de bruggenbouwteams de door hen op school vervaar digde brug in één uur op moe ten bouwen. Onder leiding van een deskundi ge jury zullen daarna de bouw werken op stevigheid worden ge test en zal onderzocht worden welk gewicht de bruggen kunnen dragen. Uiteindelijk zal er een winnaar uit de bus komen. Tij dens vier of vijf techniekenlessen in de klas hebben de leerlingen van de betreffende scholen uit het voortgezet onderwijs een brug ontworpen en gebouwd. De brug zelf mag maximaal 2,5 kilo wegen. Aan materialen mag niet meer dan fl. 25,- besteed worden. Achterliggende bedoe ling is interesse te wekken voor techniek en technische opleidin gen. Op vijf andere plaatsen in Nederland vindt een soortgelijke finale plaats. In de regio Rotter dam is de finale op zaterdag 13 december vanaf 10.00 (tot 17.00 uur) in ROC-Zadkine/Fontvs Hogescholen PTH Rotterdam, Prins Alexanderlaan 55, Rotter dam, 010 - 4551023. De prijsuit reiking valt tussen 15.30 en 16.00 uur en zal verricht worden door de wethouder van Onderwijs Den Oudendammer, door Nelli Cooman en door de heer Boeles, voorzitter van de Stuurgroep 'Hand in Hand voor Techniek'. Een tweekamp over drie ronden. Evenals in hun vorige program ma's gaan van Houts de Ket in de clinch met:'de Waanzin van de Nederlander'. Ditmaal nemen Zij drie gektes onder de loep: De keuze-manie, "Kiespijn" (Over het teveel aan keuzes), 'Sta even stil' (over het zich wil len verplaatsen en daarbij be reikbaar willen blijven) en 'De aktualiteitenpsychose' (over info-stress en nieuwsconsump- tie). In deze tweekamp over drie ronden gaan de mannen niet al leen de strijd aan met deze Vrij- heidsziekten maar ook met el kaar. George van Houts Tom de Ket, Bibliotheektheater Rot terdam, 13 december, 20.30 uur. geldig van vrijdag 12 december tot en met donderdag 18 december 1997 vt O Dat zijn nou typisch Polen, Ewa foto Roy Beusker wij geven nu kado's! o ZIJN WIJ GEOPEND VAN ZATERDAG TOT 17.00 UUR

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 11