HER DER Regio Rotterdam schreeuwt om goed opgeleid technisch personeel 'Caravan van het jaar' Iff - Spelen is leren Generale Bank Groep 175 jaar VPRO zoekt 'boze buren' Notities van een Memisa-arts Gespreksgroep rond onvrijwillige kinderloosheid Róuwen om dood huisdier - jÉfejuiWBi ÖI75 Spaarrente die klimt wm Vloeibaar goud m WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 51-453 Interesse techniek I si U VAN 4% NAAR 6%. Gratis jubileum-diner Generale Bank. De Andere Bank. s-Gravelandseweg 565, Schiedam 3 §- 77 Vijftig Maanden Zwaar Notities van een Memisa-arts -te m z; -r ,n ar Is -r IJ Volgens Fisher-Price is spelen leren. De wereld steekt inge wikkeld in elkaar en door te spelen test een kind zijn idee ën over die wereld. Hij leert nieuwe dingen over zichzelf, over het verband tussen de dingen, over het waarom en waarvoor, over materialen, kleuren, vormen en nog veel meer. Het juiste speelgoed of de goede oefeningen helpen daarbij. Maar hoe ontwikkelt een kind zich precies? En in welk stadium ontwikkelt het wat? Om ouders een handje te helpen bij een optimale begeleiding van hun kind maakte Fisher-Price het boek 'Spelen is leren' waarin alle ontwikkelingsfases van een kind tussen O en 18 maanden gedetailleerd worden beschre ven. Zo begint een baby al na een maand kleur te herkennen: eerst rood. dan blauw, groen en geel. Het boek geeft bij elk van deze ontwikkelingen aan welke oefeningen en speelgoed in deze fase het best bij het kind aanslui ten. 'Spelen is Leren' een handig en handzaam naslagwerkje voor ouders die voor hun kind het beste willen Het boekje 'Spelen is leren' is tijdelijk gratis verkrijgbaar in een select aantal speelgoedwinkels. Voor adressen of nadere informa tie over het boekje kunt u bellen met de Fisher-Price consumen tenservice, telefoon 020 - 503 05 55. Brug Wartburg College blijkt sterker dan de Van Brienenoord door LIANNE VAN ECK Henk van Hoven, Jos Herre- wijnen, Kees-Jan van Klave ren, Wiebe Nijdam en Henk van Gemerden hebben de bruggenbouw in Nederland veiliggesteld! Zaterdag 13 de cember haalden de leerlingen van het Wartburg College, lo catie Guido de Brés, de Tech niek Trofee Regio Rotterdam binnen. Niet alleen kwamen zij regionaal als beste brug genbouwers uit de bus, ook was hun brug de topper van de op vijf andere plaatsen in Nederland gehouden finale techniekwedstrijd 'Bouw een a klasse brug'. Hun brug trok 388,2 kilo, 168 maal zijn eigen gewicht. Een prestatie, want de Van Brienen- oordbrug trekt zijn eigen ge wicht maar vier keer! Evenals achttien andere bruggenbouw- teams, gevormd door leerlingen van de le en 2e klas van 19 scholen voor het voortgezet on derwijs in de regio, bouwden zij binnen een uur met een budget van 25 gulden een brug met een maximale overspanning van 2 meter en een maximum gewicht van 2,5 kilo. De landelijke techniekwedstrijd, een initiatief van bedrijfsleven, gemeenten, onderwijs en de Rot terdamse Kamer van Koophan del, moet bij heel jonge mensen interesse voor techniek aanwak keren en een stimulans zijn om na het voortgezet onderwijs te kiezen voor een opleiding in de techniek. De initiatiefnemers, die samen de stuurgroep 'Hand Den OudendammerBoetes en Nellie Cooman met het team Speringshoek. De trofee werd uiteindelijk binnengehaald door het Wartburg College Foto: JANSSEN DE KIEVITH Bruggenhouwteam ran de Scholengemeenschap Speringshoek tijdens de voorbereidingen op school foto Techniekdocent de heer G Meerman in hand voor de techniek' vor men, doen er alles aan om de regio op termijn te kunnen voor zien van goed opgeleid technisch personeel. Dat brugklassers bruggen kun nen bouwen, bleek het afgelopen weekend in de bomvolle grote hal van ROC Zadkine aan de Prins Alexanderlaan. De uren voor het bekendmaken van de winnaar was de spanning tijdens het bouwen van de bruggen om te snijden. Vervolgens keken de bruggenbouwers, hun docenten, ondersteuners en ouders nerveus en met zweet op de voorhoofden toe hoe hun bouwwerken onder toeziend oog van een deskundige jury, waarin 'zware jongens' van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het bedrijfsleven zitting hadden, een voor een werden getest door er een steeds zwaarder gewicht aan te hangen. De brug van het Wartburg Col lege in IJsselmonde bleek het grootste gewicht te kunnen trek ken en blonk bovendien uit door schoonheid, functionaliteit en vernieuwing. Uit handen van de Rotterdamse wethouder onder wijs Hans den Oudendammer, Shell-directeur personeelszaken en sociale zaken G.J. Boeles en Nelli Cooman ontvingen de bruggenbouwers de felbegeerde trofee. Tot hun grote verrassing mochten zij ook nog de design- prijs mee naar huis nemen. Voorafgaand aan de finale had den 21 bedrijven en 20 MBO- en HBO studenten techniek de do centen van de brugklassers on dersteund door het geven van gastlessen, adviezen en gratis materialen. De Generale Bank Groep is ontstaan uit de Algemeene Nederlandsche Maatschappij ter Begunstiging van de Volksvlijt, die in 1822 werd op gericht op initiatief van Willem I, Koning der Nederlanden (toen nog inclusief het huidige België en Luxemburg). Dit jaar viert de Groep, met 27.000 medewerkers in 44 landen, haar 175-jarig bestaan. 175 jaar Generale Bank Als ii spaart, staat u vaak voor oen dilemma. Kiest n voor de hoogste rente, dan staat uw geld langdurig vast. Kiest u voor 'vrij opneembaar', dan blijft de rente laag, ook als uw geld toch jarenlang op de bank staat. Dat laatste vinden wij niet terecht. Onze Hogerop Rekening is volledig vrij opneembaar maar beloont trouwe spaarders met 0,5% bonusrente per jaar bovenop de basisrente die nu 3,5% is. En laat uw rente klimmen tot maar liefst 0%. De uitgebreide voorwaarden zenden wij u graag toe. Voor meer informatie, bel met onder staande vestiging(en). U kunt ons ook bereiken via 0H00 - 07 '24 (gratis, 7 dagen pet- week, 24 uur per dag), of via Internet: www.gbank.nl Wie voor ;il december 1997 een Hogerop Rekening opent, krijgt als jubileum-cadeau over 1997 direct ai een rente van 4% (bij de huidige basisrente). Als u voor liet einde van het jaar daar minimaal 2.500,- op stort, ont vangt n bovendien een mooie fles wijn. Doet u een storting van 25.000,- of meer, dan ont halen wij li op een exquis diner ter waarde van 175,- in één van de beken de restaurants van de Alliance ALLIANCE GASTRON0M1QUE NEERLAND Al SE Gas t ronoiiii que Néarian dai se. Caravan van het jaar zoek onderwierpen, besloot zelfs nog vóór het nieuwe kampeer- seizoen een nieuw tweede huisje op wielen aan te schaffen. Bijna twintigduizend bezoekers beslo ten tijdens de beurs op een ander merk over te stappen. Bezoekers van de Kampeer Caravan RAI hebben onlangs de Knaus Südwind 450 TK Luxe tot Caravan van het Jaar 1998 uitgeroepen. Ruim dertig nieuwe toercaravans van 14 verschillende merken deden mee aan deze competi tie. De Kampeer Caravan RAI werd door verreweg de meeste standhouders betiteld als een zeer geslaagde beurs. Vier op de tien bezoekers bezochten de ten toonstelling met échte aankoop plannen. Zestig procent van de ruim 55.000 liefhebbers, die tij dens het evenement caravans, vouwwagens, campers en voor tenten aan een grondig onder- De publiekskeuze voor Knaus is minder opvallend dan het lijkt. Het bedrijf maakt al ruim dertig jaar zeer degelijke en moderne caravans. Naar verwachting be hoort Knaus dan ook tot een serieuze kanshebber voor de hoogste prijzen, die een onaf hankelijke vakjury in het vroege voorjaar van 1998 (mede op ba sis van de jongste Kampeer Caravanbeurs) zal uitreiken, in de categorieën Vak-, Innovatie- en Designprijs. Het Olijfolie Informatie Bu reau heeft twee nieuwe bro chures uitgebracht. Beide bro chures zijn onderdeel van een communicatie- en informatie campagne ten behoeve van de promotie van Europese olijfo lie. Door middel van deze campagne wil de Europese Commissie de consumenten kennis laten maken met de kenmerken van olijfolie op gastronomisch, culinair en voedingskundig vlak en de consumptie van olijfolie te vergroten. De consumentenbrochure 'Olijf olie, lekker en gezond' laat u nader kennismaken met de bij zonderheden van het gouden in grediënt uit de landen rond de Middellandse Zee: olijfolie. In de brochure passeren de volgen de onderwerpen de revue: de productiemethode van olijf tot olie, de verschillende benamin gen, de gezondheids-aspecten en toepassingen, tips voor het ge bruik van olijfolie in de keuken. De receptenbrochure 'Olijfolie, vloeibaar goud' gaat in op de goede eigenschappen van het product olijfolie en geeft door middel van keukentips en van zelfsprekend een achttal smake lijke recepten. De brochures zijn gratis op#te vragen bij: Het Olijfolie Informatiebureau, Postbus 53031,1007 RA Amster dam. Telefoon: 020-6731 233. Op dit moment is de VPRO be zig met de opnamen voor een nieuwe serie afleveringen van 'Buren'. Buren is een program ma over overlast, meningsver schillen tussen buren en over problemen in de buurt. In het programma vertellen mensen over hun specifieke problemen, over de manier waarop die zijn ontstaan en over wat ze ertegen ondernomen hebben. De serie wordt gemaakt door cameraman Frans Bromet, die ook de inter views doet. Hij gaat bij beide partijen van een burengeschil op bezoek en laat hen hun kant van de zaak belichten. Een confron tatie tussen de partijen vindt niet plaats. 'Buren' is een karakterschets van Nederland waar vijftien miljoen mensen met elkaar op de vier kante centimeter leven en van de problemen die hieruit voort kun nen komen. Een van de doelstel lingen is begrip te kweken voor de ander en andere inzichten aan te bieden. Uit de praktijk blijkt dat het programma een positieve uitwerking heeft: van de situaties die op televisie zijn uitgezonden, zijn de scherpe kanten van de conflicten verdwenen. 'Buren' ligt daarmee mijlenver verwij derd van de 'reality tv die tegen woordig het scherm teistert. Bromet selecteert steng en maalct een integer en objectief maar bovenal aardig program ma. Voor vragen over 'Buren' of even tuele aanmeldingen: Jeannine Kooista bij studio Bro met, (020) 436 35 94. 'Het zal wel een zwartje zijn geweest', had een mannen stem achter me geklonken. Ik had omgekeken. Niet meteen natuurlijk. Hij zat met zijn vrouw aan een tafeltje. Eind vijftig schatte ik ze. Hij had zojuist hardop uit de krant aan zijn vrouw voorgelezen Dat de 5 miljardste baby gis teren geboren was. De vrouw zei iets onduidelijks terug. 'Want in die landen heb ben ze toch niks anders te doen', vervolgde de man. De bananen en de kokosnoten vallen daar zo van de bomen. Je hoeft er alleen maar onder te gaan leggen. 'Dit, op een terrasje aan de Rotte opgevangen, gesprek vormde voor tropenarts Ad Groen (1948) de aanleiding om op nieuw een aantal jaren voor Me- misa in Afrika te gaan werken. Want: Misschien had ik het hen moet uitleggen Dat ze juist in die landen soms een halve dag moeten lopen voor een emmer water. Dat ze vaak uren moeten zoeken ijaar sprokkelhout om een vuurtje te stoken voor hun avondeten En dat de helft van hun kinderen de vijf jaar niet haalt. Ad Groen vertrok in februari 1990 als Memisa-arts voor een periode Van vier jaar naar het Ndala-ziekenhuis in Tanzania. Over zijn belevenissen daar schreef hij de bundel korte verhalen: 'Vijftig Maanden Zwaar'. Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking ontving het eerste exemplaar van dit boek uit handen van Memi- sa-directeur Guus Eskens op 13 december, ter gelegenheid van het negentiggarig bestaan van de Nederlandse Vereniging voor Tropische Geneeskunde (NVTG) in Amsterdam. 'Vijftig maanden zwaargeeft een goed beeld van het leven van een tropenarts. Ndala is heet, stoffig en het is wel erg afgelegen. In 31 korte verhalen beschrijft Groen zijn belevenissen met patiënten (die bij oorontsteking een aspi rientje in hun oor stoppen), zie kenhuispersoneel, nonnen, pa ters, lifters, bedelaars, brooddie ven en jeugdige Kung Fu fana ten. Bizarre verhalen soms, maar vaak ook vermakelijk of ontroe rend, sfeervol en bovenal met een humoristische pen neergezet. 'Vijftig maanden zwaar' is te be stellen voor fl. 19,95 bij de afde ling communicatie van Memisa, 010 - 2064666. Cl nu vj i vuii n> 3 i =3- Z nb X s O De Fiom start binnenkort met een gespreksgroep voor paren die onvrijwillig kinderloos zijn. Ouderschap neemt een bijzon dere plaats in een mensenle ven. Op het moment dat de onmo gelijkheid om kinderen te krij gen zich opdringt, kan dat een flinke klap zijn voor de betrok kenen. Aanvaarden van kin derloosheid blijkt dan niet sim pel een kwestie te zijn van je erover heen zetten. Voor veel mensen komt er heel wat kij ken, voordat ze vrede kunnen hebben met hun situatie. Voor anderen zal het altijd een ge voelige plek blijven. De groep bestaat uit maximaal 10 deelnemers (5 paren) en wordt begeleid door twee maatschappelijk werkers van de Fiom. De groep komt een keer per week bij elkaar gedurende 12 weken bij de Fiom, Singel 109, 3311 PB te Dordrecht. Voor de groep begint vindt er met iedereen die zich aanmeldt een kennismakingsgesprek plaats. Deelname is gratis. Voor aan melding en verdere informatie kunt u bellen naar de Fiom, 078-6142155, vragen naar Marjo Janssen. Bijna ieder van ons kent wel iemand wiens huisdier is over leden of missschien heeft u zelf wel een huisdier verloren. Het verlies van een huisdier is een ingrijpende gebeurtenis. En iedereen verwerkt het ver driet op zijn of haar eigen ma nier. De ene persoon wil er niet meer over praten, terwijl een ander maar niet kan stop pen met praten over de ge beurtenis die zich heeft voor gedaan. Onderzoek heeft aangetoond dat het rouwproces dat iemand doorstaat als een huisdier is overleden, gelijk kan zijn aan het rouwproces wanneer een kennis, vriend(in) of familielid is overle den. Het rouwen om een huis dier wordt heel vaak nog niet geaccepteerd. En de omgeving vindt het vaak raar als mensen die hun huisdier hebben verloren daar na een week nog niet over heen zijn. Mensen die hun huisdier verlie zen stellen het vaak op prijs als er een blijk van medeleven wordt getoond bijvoorbeeld in de vorm van een condolancekaartje. Maar tot op dit moment zijn er nog maar weinig van dit soort kaarten verkrijgbaar. Sinds een jaar zijn er bij het 'Multidiscipli nair onderzoekscentrum .voor mens-gezelschapsdier studies' kaarten te bestellen die dieren artsen kunnen sturen naar cliën ten wiens huisdier is overleden. Er zijn vier verschillende kaarten beschikbaar en daar zijn er zelfs al 5.000 van verkocht. Indien u kaarten wil bestellen of meer zou willen weten over het euthanaseren van huisdieren en het rouwproces dat daarop volgt dan kunt u contact opnemen met het MRI, Yalelaan 8, 3584 CM Utrecht, tel. 030-2531565. 3b -TH J vi 3\ jti 3b T t -fi -r 3.! V ui XI. rr: -v i .1 ÉMMAÉÉMIMBÉÉÉ NtM

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 24