Astra gemangeld Dieselen met de Citroen Xsara 5-deurs Nieuwe Renault Kangoo in dealershowroom Lawine van voordeel bij Peugeot-dealers Honda Side by Side: Motorfiets op vier wielen *1' Auto kort Üllfljfl RSW 97-241 redactie seruice ujeekbLaden tuegener 8S-V 5^*11-"-- ri t Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4699362 Als de nieuwe Astra volgend voorjaar in de showrooms staat, heeft hij al heel wat kilo meters achter de wielen. Het uitgebreide testprogramma heeft van de auto een ware globetrotter gemaakt. Meer dan 600 Astra's hebben alle mogelijke soorten wegen bere den en zijn op bezoek geweest op dertien testbanen en racecircuits. Samen hebben ze 9.140.000 kilometer gereden. Dat is 240 keer de wereld rond. De Astra werd in elk Europees land beproefd, maar ook in de USA, Brazilië, Japan, Taiwan en zelfs onder de bran dende zon van Australië. De nieuwe Astra moet aan extreem hoge kwaliteitseisen voldoen. En te vens klaar zijn voor alle markten waar hij ooit kan worden verkocht. Daarnaast werden de auto's ook in langeduurproeven ingezet, waarbij ze voortdu rend overbelast werden. Saab voert de autoproductie in Zweden sterk op. Dat heeft dit jaar al duizend nieuwe banen opgeleverd. Volgend jaar verwacht Saab Automobile in Trollhattan nog eens 600 nieuwe medewerkers aan te stellen. 'Dit jaar hebben we 850 productiemedewerkers en 150 technische stafme dewerkers aangesteld. Zoals het ernaar uitziet moeten we in 1998 nog eens 400 mensen extra aan de productie toevoegen en ongeveer 200 technische specialisten', zegt Allan Rothlind, vice-president van personeelszaken bij Saab in Zweden. De behoefte aan medewerkers vloeit vooral voort uit de verkopen van de 9-5, die snel toenemen. Op dit moment zijn er al meer dan 15.000 orders genoteerd. Volgend jaar zal de vraag naar verwachting in de hoogste versnelling gaan, omdat dan de 9-5 uitkomt in de Verenigde Staten. Bovendien staan er in de nabije toekomst meer uitbreidingen in het modellengamma op stapel. Dat betekent extra medewerkers bij de afdelin gen die nieuwe technieken ontwikkelen en de productie voorbereiden Plezierig dieselvriendje Renault heeft de prijzen bekendgemaakt van haar nieuwste mo dellen; de personenauto Kangoo en de bestelwagens Kangoo Ex press en Master. De vijfpersoons Kangoo wordt leverbaar vanaf 24.995,- incl. BTW en staat inmiddels in de showroom van de Renaultdealer. Het gamma van de grijs gekentekende Kangoo Express start bij ƒ.16.245,-, terwijl de Master een vanaf-prijs heeft van ƒ.29.995,-. Deze prijzen zijn exclusief BTW. Beide nieuwe bestelauto's zijn medio januari 1998 leverbaar. Renault Nederland is er in geslaagd de basisprijs van de Renault Kangoo onder de 25 mille te houden. Daarmee wordt de vijfpersoons Kangoo RN 1.2 niet alleen qua ruimte, maar ook prijstechnisch gezien een aantrekke lijke auto. Ook de overige versies - met 1,2- en 1,4-liter benzinemotor en 1,9-liter dieselkrachtbron - zijn scherp geprijsd. Zo is de Kangoo RN 1.4 leverbaar voor ƒ.26.395,- en blijft de economische RN 1.9D net onder de 30 mille. Alle personenautoversies beschikken standaard over een rechter schuifdeur. - >1*5^ oÏ Renault Kangoo te zien bij de dealers. Het lijkt wel of bij Peugeot de feestdagen al begonnen zijn. Want een aantal modellen staat nil met aantrekkelijke prijsverlagingen of met kortingen op interessante accessoirepakketten in de show rooms. Zo werd het prijskaartje van de 106 Accent met fl. 501,- naar beneden afgerond en daalde de prijs van de Accent 1.5 Diesel met fl. 601,-. Bovendien ligt er voor de 106 Accent een aantrekkelijk optiepakket klaar t.w. van 1500 gulden waarvoor maar fl. 330,- bijbetaald hoeft te worden. Het 306 programma werd uitgebreid met de SX. Deze uitvoering is gebaseerd op de sportieve S maar profiteert van extra's als metallic lak, achterspoiler, toerenteller, bredere banden en elektrisch bedienbare voor- portierruiten. Normaal kosten deze opties fl. 3.835, maar op de SX wordt maar fl. 1.835,- doorbelast. Wat de 406-reeks betreft, meldt Peugeot dat de prijs van de Break t.o.v. de Sedan met fl. 600,- verlaagd is. Bovendien worden de SR, SRX en ST nu zonder meerprijs met airco geleverd. Door Anjès Verhey We gaan nu eens niet zeuren over de voor treffelijke auto's die Citroën vroeger bouw de. Laten we in plaats daarvan tevreden zijn met de hoogst moder ne, doodgewone wa gens die probleemloos met je door het leven gaan. Met de Xsara vervolgt Citroën op wat verkleinde schaal de modelpolitiek die met de Xantia werd in gezet. Om te zien dus een aardige auto, maar allerminst opwindend. De "man in de straat" neemt de Xsara dan ook nauwelijks waar als een nieuw model. Je kunt er dus weinig kwaad mee en het ja loezie-oproepend ge halte is gelijk aan nul. De auto is binnen even ge woon als buiten en beschikt nergens over in het oog sprin gende extremiteiten. Vier re latief brede portieren geven toegang tot een in overwe gend sufgrijze tinten gehou den interieur. Bij het voor instappen komt de bilpartij soms onverwacht in aanra king met de B-zuil. De grote klep, zeg maar vijfde deur ontsluit een enorme bagage ruimte (408 dm3). Het valt op dat er bij Citroën nog steeds wordt nagedacht. Want via een handige interne greep trek je de klep zonder vuile handen te krijgen vlot naar beneden. Het reserve wiel is ruimtebesparend bui ten achter onder de auto ge hangen. Het vervuilt dus wel maar bij "een platvoet" hoef je niet de hele berging te ver bouwen. De logisch ingedeelde cockpit biedt geen verrassingen en de opbouw van dashboard en in strumentenpaneel is geheel conform de opvattingen over hoe dat eruit moet zien. De bedieningsknopjes voor de zijruiten zijn op een wat ver borgen plek onhandig op het dashboard terechtgekomen. Verder is alles pico bello! Aardig idee: beide armsteu- nen hebben een klepje en kunnen heel wat (anders) los rondslingerende spullen be vatten. Het verlichte dash- kastje is eveneens niet al niet te petieterig. Achter het airbagstuur, dat in hoogte en afstand verstelbaar is, zit je goed in normale wat vlakke maar niet Frans-weke stoelen. De rugleuning kan traploos worden versteld. Dus vindt Jan en Alleman een goede zit. Ondanks de dikke voorruitstijlen is het zicht uit de Xsara voldoende. Mijn wijnrood-metallic ge tinte Xsara past me meteen als een ingelopen schoen. Na eerst even "gloeien" verloopt de koude start vlekkeloos en zonder hinderlijke rookont wikkeling. De motor "nagelt" goed hoorbaar maar dat neemt al snel af. De verwarming zal pas na enige tijd zijn volle werking ontplooien zoals meestal bij dieselmotoren het geval is. Verwend als we zijn door de populaire felle turbodiesels met directe inspuiting is het even wennen aan het wat be zadigdere temperament dat deze forse ongeblazen diesel biedt. Dat wil echter niet zeggen dat je tot de sukkelaars op de weg behoort. Hoewel de wagen met 1.106 kilo niet tot de lichtgewichten telt, laat hij zich zonder overdreven ge- schakel vlot door het verkeer loodsen. De vijfbak is wat "knokerig" maar wel trefze ker. De besturing is direct maar' niet nerveus en de pedalen vergen weinig kracht en zijn voldoende gespatieerd. Hoewel de Xsara over nor male stalen veren beschikt wist Citroën het onderstel zo af te stemmen dat daaraan af en toe twijfel opkomt. Op een klassiek kasseien-tra- ject bij Kalmthout in België gaf ik de Xsara eens de spo ren. De wielen behielden keurig contact met "de weg" terwijl de wagen, afgezien van luid gebolder er als op een normale geasfalteerde weg overheen joeg. Dat typische Citroën-com- fort biedt de wagen op alle bestratingen en het draagt wezenlijk bij aan het rijple zier dat deze allerminst spor tieve dieselversie biedt. Geheel ander plezier heb je als Xsara-piloot bij de brand- stofpomp. Die zie je slechts af en toe, want met wat beleid haal je op de sokken een ge middelde van één liter op zes tien kilometers. En dat is heel mooi! Citroën heeft deze auto be houdens in een aantal min of meer snelle benzineversies ook nog in turbodiesel-uit voering achter de hand. Die is wat vlotter, wat duurder en hij verbruikt een fractie meer. De Xsara is echter in alle uit voeringen een heel plezierige auto die snel je "ami" zal wor den. 0 Citroen Xantia Diesel: vertrouwde Citroën kwaliteiten m een eigen tijds maar onopval- Peugeot 306 SX Op de Tokyo Motor Show introduceerde Hon da een nieuwe race-auto, de Side by Side'. Het is kruising tussen een auto en een motorfiets die allereerst bedoeld is om nieuwkomers een betaalbare mogelijkheid te bieden om hun cir- cuit-rijvaardigheden op een hoger peil te brengen. Daarbij lanceert Honda de Side by Side ook als een nieuwe klasse in de Japanse wegracesport De Side by Side wordt aangedreven door een com pacte motorfiets-motor. Deze V2-krachtbron (42 PK) is afkomstig van Honda's XRV750 'Africa Twin'. Voor een optimale gewichtsverdeling is de V2 naast de bestuurder opgesteld - vandaar de naam 'Side by Side'. Hierdoor beschikt de nieuwe race auto over een optimale gewichtsverdeling. De Side by Side is inmiddels in Japan leverbaar voor rijscho len en circuitgebruik. 9 De BOVAG afdeling caravan-en aanhangwa- genbedrijven is teleurgesteld over het feit dat de invoering van kentekenregistratie voor caravans voorlopig tot 1 januari 1999 is uitgesteld. Kentekenregistratie wordt gezien als een middel om diefstal een halt toe te roepen. Nu moet worden gezocht naar alternatieven zoals de in bouw van antidiefstal-chips. Ook voorziet men problemen bij het afgeven van kentekenplaten voor (huur) caravans en verwijst daarbij naar de invoering van nieuwe kentekenplaten voor personenauto's (Gaik). Wanneer deze nieuwe afgifte van kentekenpla ten voor auto's is ingevoerd, wordt het moeilij ker om extra kentekenplaten te bestellen voor getrokken voertuigen. Het beste zou zijn als met de invoering van Gaik de eigen kentekenregis tratie voor caravans en aanhangwagens ook een feit is, aldus de BOVAG.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9