BREED ^JIt Kadetjes rijden door stad van ijskastdozen Mestvork wordt kunstobject Architectectuur centraal bij rondritten per bus Franckehuis boekt succes met het benadrukken van het goede Hippisch evenement voor het het hele gezin Geriefbosjes Vogeltochten in Biesbosch Kerst en cadeautjes in feëriek Madurodam Madurodam is van 20 decem ber t/m 4 januari gedeeltelijk in winterse sferen. Meer dan 50.000 lampjes zetten de mi niatuurstad in een sprookjes achtige verlichting bij het in vallen van de schemering. Er is een miniatuurijsbaan, er zijn veel verlichte mini-kerst- boompjes en het entreege bouw is geheel in stijl gedeco reerd. Alle kinderen van 4 t/m 11 jaar krijgen een cadeautje en kunnen bovendien meedoen aan een kleurwedstrijd. De kleurplaten mogen mee naar huis genomen worden, maar kunnen ook ter plaatse onder handen genomen worden. Er staat een grote tafel met kleurpotloden klaar. De kerstman is er op 25 en 26 december (van 13.00 - 16.00 uur). Als de kinderen aan het kleuren zijn kunnen de ouders genieten van een glaasje Glühwein, of van een oliebol die gratis aangebo den wordt bij een kopje koffie (30 en 31 december en 1 januari). In de winkel wordt een korting van 50% gegeven op kerstteken films. Winteropeningstijden Maduro dam: maandag t/m zondag van 09.00 - 17.00 uur. Bezichtiging mogelijk tot een uur na de sluiting van de kassa's. Een beloningssysteem waarbij punten kunnen worden ver diend voor goed gedrag, maar ook verspeeld bij een misstap. Dat is de methode waar het Franckehuis, bij gedragspro- blematische kinderen, succes mee heeft. Op 19 december vieren de groepen van de drie afdelingen van het huis feest. Genoeg redenen te bedenken, want niet alleen kerstmis is een goede aanleiding, ook de fusie tussen afdeling de Bergeend, aan de Schiebroekseweg en afdeling Coolhavenstraat is een rede. Daarbij wordt het eenjarig be staan van het Franckehuis aan de Mathenesserlaan gevierd, waar zes leiders de zorg hebben voor acht jongeren in de leeftijd van dertien tot en met zeventien jaar. In het huis wordt bevestigd dat het puntensysteem het meest werkbare model is in de jongere- nopvang. In jeugdhulpverle- ningsland stevent de methode zelfs aan op een zegepraal. Gedragsbeïnvloeding Het puntensysteem benadrukt het goede, door gewenst gedrag zoals leuke omgang met huisge noten, het volgen van regels en het maken van huiswerk met punten te belonen. Wanneer vol doende punten behaald zijn kan het kind 'privileges' verdienen als TV kijken of een uurtje lan ger opblijven. Na in de eerste fase door de groepsleider voort durend beoordeeld te worden, kan de jongere de tweede fase, de dagbeoordelingsfase, bereiken, waar zijn gedrag aan het eind 51-1004 Met een tentoonstelling van ruim zestig sculpturen, voor het merendeel uit de collectie van The Capricorn Trust in New York, besteedt Museum Boijmans Van Beuningen op ruime schaal aandacht aan een minder bekend aspect van het omvangrijke oeuvre van de belangrijke surrealist Max Ernst (1891-1976). De sculpturen, vanaf 1930 tot 1974, geven een representatief beeld van de ontwikkeling van Ernst als beeldhouwer. Zelf be schouwde Max Ernst zijn sculp turen als een speels terzijde. Misschien is het juist daardoor dat hij in zijn beelden een vrijere vormtaal bleef hanteren dan in zijn latere schilderijen waarin hij overnadrukkelijk zijn sur realistisch idioom bleef herha len. Met zijn sculpturen heeft Ernst een geheel eigen plaats in de kunst van de twintigste eeuw ingenomen. Karakteristiek voor zijn werk is de bondigheid van de vorm, vaak gereduceerd tot een totempaal-achtig teken of masker wat dit werk een bepaal de magie verleent. Een van de inspiratiebronnen voor Max Ernst is dan ook, zoals bij zo veel avantgarde kunstenaars uit het begin van de eeuw, de kunst van de zogeheten primitieve volkeren en, wat Ernst betreft, met name die van de (Noord)A- merikaanse Indianen. Max Ernst begon met het ma ken van beelden in het begin van de jaren dertig tijdens een verblijf bij de beeldhouwer Gia- cometti. Hij maakte daarbij ge bruik van 'object-trouvé's' die hij in een handomdraai wist te bezielen. Zo is er op een ten toonstelling een mestvork die door Ernst met een kleine in greep in een afschrikwekkende figuur is veranderd. Ook in veel van zijn latere sculpturen vor men 'gevonden' materialen en objecten, waarvan hij gipsen af gietsels maakte, het uitgangs punt. Vanaf de jaren vijftig wer den deze gipsen beelden in brons gegoten. Max Ernst, geboren in 1891 in Bruhl bij Keulen, studeerde in Bonn filosofie, psychiatrie en kunstgeschiedenis, was oprich ter van Dada Keulen. Hij ver huisde in 1922 naar Parijs waar hij prominent lid werd van de surrealistische groep rond An- dré Breton. Veel van de kunste- naars waarmee hij relaties on derhield figureren op de hon derdtwintig foto's waarmee de tentoonstelling op documentai re wijze wordt aangevuld. Het gaat om foto's uit het Max Ernst-Kabinett van de Stadt Bruhl. Daarnaast is er een selec tie van schilderijen van collega surrealisten als Magritte, Dali en Man Ray uit de collectie van het museum. Max Ernst in beeld, Museum Boijmans van Beuningen, nog tot en met 8 maart 1998. (Entree 2,50 hoger). Wegens het grote succes van de architectuurexcursies organi seert het ArchiCenter, de ar- chirectuur en stedebouwafde- ling van het VVV Rotterdam, de komende maanden weer di verse architectuurrondritten in Rotterdam. 100 jaar Hoogbouw Het Witte Huis de eerste wol kenkrabber van Nederland en lange tijd het hoogste gebouw van Europa, bestaat in 1998 100 jaar. Rotterdam is hiermee de enige stad die kan bogen op 100 jaar hoogbouw. Een van de belangrijkste kenmerken van het huidige Rotterdam is dan ook de zogenaamde 'skyli ne', het silhouet van de stad, dat wordt gevormd door de hogere gebouwen. Sinds de ja ren tachtig wordt er hij de planning van nieuwe architec tuur in de binnenstad, speciale aandacht aan deze hoogbouw besteed. Dit heeft inmiddels een reeks kenmerkende gebou wen opgeleverd en Rotterdam de bijnaam 'Manhattan aan de Maas' bezorgd. Deze rondrit toont de ontwikkeling van de hoogbouw van 1898 tot heden en voert onder meer langs de spectaculaire hoogbouw aan het Weena, (de Blaak en de Boompjes Ook oudere hoog bouw, waaronder het Witte Huis, (de Laurenskerk en de Euromast maken onderdeel uit van de Skyline en deze zijn tijdens de busexcursie ook ruim vertegenwoordigd. Da tum zaterdag 3 januari 1997,13.30 tot 16.30 uur. Start punt VVV Rotterdam, Cool- singel 67. Kosten t 15,- (inclu sief bus). Moderne architectuurstad De term architectuurstad is bij uitstek toepasbaar op Rotter dam. De Maasstad biedt een uitgelezen Staalkaart van mo derne bouwkunst. Aan de hand van uiteenlopende voor beelden, waaronder de hoog- bouuw aan het Weena en de Boompjes, woonwijk Prinsen land, woonwijk De Esch op DWL-terrein en de recente ontwikkelingen op de Kop van Zuid, wordt getoond hoe de opvattingen oyer de stad en haar architectuur voortdurend veranderen Ook zal er aan dacht besteed worden aan de nieuwe Erasmusbrug. Zater dag 7 februari 1997, 13.30 tot 16 00 uur. Startpunt VVV Rot terdam, Coolsingel 67. Kosten ƒ15,- (inclusief bus) Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Kunst- en Cultuurbalie van de VVV Rotterdam. Telefonisch reserveren is noodzakelijk: 010- 402 32 33. Landschapsbeheer Zuid-Hol land organiseert op zaterdag 24 januari een themadag 'Aanleg en onderhoud land schappelijke beplantingen'. De themadag is bedoeld voor particulieren die zelf land schappelijke beplantingen on derhouden of willen aanleggen en voor vrijwilligers die actief zijn in natuur- en landschaps beheer. De dag vindt plaats in Oegstgeest van 10.00 -15.30 uur en kost fl. 35,-. Onder landschappelijke beplan tingen worden relatief kleine be plantingen in het buitengebied bedoeld, bestaande uit streekei gen bomen en struiken. Enkele voorbeelden zijn erfbeplantin- gen, geriefbosjes en knotbomen- rijen. Deze beplantingen zijn zo wel voor de mens als de natuur waardevol. Als een vreemde stad die zich prijsgeeft aan een dolende toerist, zo sleept de theater voorstelling 'Heden Stad' het publiek mee in een eigen soms bizarre realiteit. Met hulp van kitschbeeldjes, wieldoppen en een spectaculair decor van ijs kastdozen wordt anderhalf uur lang een stad draaiende gehouden. De bezoeker is ge tuige van de grote en kleine drama's die zich hier afspelen. 'Heden Stad' is een poging om een miljoenenstad te portrette ren. De gebeurtenissen zijn net zo chaotisch als in een echte stad. Dus geen afgerond verhaal maar een hutspot van persona ges, beelden en sferen: Er zijn verkeersopstoppingen, een ker mis en een sluipende vuilnisbelt die een eigen leven leidt. Het toneelbeeld biedt een zaal- vullend stadsgezicht. Allerlei souvenirs en prullaria schuiven als voorbijgangers door de stra ten. Het verkeer, gespeeld door broden en kadetjes, loopt hope loos vast. En archiefmappen klapwieken als vogels tussen de wolkenkrabbers van ijskastdo zen. Inwoners Naast de belevenisssen van de stad zelf, wordt het publiek ook een blik gegund in het intieme leven van een aantal van haar inwoners. Men kijkt door de muren heen de kamers in waar ze alleen zijn, of zich alleen wanen. In korte en vertrouwelijke mo nologen maken ze het publiek deelgenoot van hun wrange en komische gedachtenkronkels over hunkering naar liefde en contact. Op die manier wordt als het ware steeds verder op de stad ingezoomd, via de straten en pleinen dwars door de muren en kamers, tot diep in de gedach- tenwerelden van haar inwoners. Het stuk wordt gespeeld door Toneelgroep Hotel Modern, dat in 1996 is opgericht door de ac trices Pauline Kalker en Arlène Hoornweg. Met een bizar gevoel voor hu mor en oog voor detail maken zij theater waar een grote verbeel dingskracht van uitgaat. 'Heden Stad' is hun tweede voorstelling waarbij ze onder meer samenwerkten met schrij- ster Harriët van Reek en beel dend kunstenaar Herman Helle. De laatste tekende voor het spectaculaire decor waarin hij met lege ijskastdozen een com pleet stadsbeeld weet op te roe pen. Eerder maakte Helle een 525 m2 grote maquette van de Rotterdamse regio, die in de hal van Holland-Amerikalijn ten toongesteld werd. Heden Stad in Lantaren/Venster: dinsdag 6 t/m zaterdag 10 januari (première donderdag 8 januari), dinsdag 13 en woensdag 14 janua ri 1998, aanvang 21.00 uur. Thea ter Lantaren/Venster, Gouverne- straat 133, Rotterdam, kassa/re serveren (010) 436.27.22. Bezoekerscentrum De Hol landse Biesbosch organiseert deze winter weer Snertvaar- tochten. Tot half februari ver trekt de 'Groeneplaat' elke zondag vanaf het bezoekers centrum voor een tocht door De Hollandse Biesbosch. Aan boord zijn natuurgidsen die de deelnemers over het gebied vertellen en over de vogels die onderweg worden waargeno men. Veel ganzen uit het hoge noor den gebruiken de graslandpol ders van de Biesbosch in de win ter als foerageergebied. Met een beetje geluk ziet men V-forma ties kolganzen af en aan vliegen. Om de vogels nader te bekijken zijn op de boot verrekijkers en een telescoop aanwezig. Wie het koud krijgt aan dek kan binnen opwarmen bij een kop erwten soep. Alle tochten beginnen om 12.30 uur met een inleiding met dia's in het bezoekerscentrum. Op 23, 28 en 30 december en 2 januari wordt er er Glühwein met een oliebol in plaats van snert geserveerd. Informatie en reserveren bij Be zoekerscentrum De Hollandse Biesbosch, Baanhoekweg 53, 3313 LP Dordrecht, telefoon 078 - 62 11 311. De themadag is praktijkgericht opgezet met 's ochtends een drie tal lezingen en 's middags een excursie. Het is vooral bedoeld voor mensen die zelf aan de slag willen. Voor meer informatie, een folder of aanmelding bellen met Landschapsbeheer Zuid- Holland, 0182 - 524500. van de dag wordt beoordeeld. 'Heel cool' is degene die het tot fase drie schopt, waarin hij zich zelf gaat beoordelen. De grote truc is dat in alle fases de belo ning de bestraffing bijna altijd overtreft. Groepsleider Erik Nagtegaal zegt verbaasd te staan van het succes van de methode. 'Toen ik hier pas kwam werken dacht ik, ik kijk het even aan ben binnen een half jaar weg. Ik dacht niet dat uit mijn strot zou kunnen krijgen: 'David, jij hebt vriende lijk naar die meneer gelachen, dus daarvoor geef ik jou" een punt'. Maar toen ik ermee aan de slag ging merkte ik dat het werkte. Ik had verwacht dat die jongen zou zeggem'Wat doe jij allemaal voor rare dingen." Nagtegaal verklaart dat het zelf beeld van de jongeren wordt op gekrikt. doordat aan het eind van de dag de balans van de beoordeling haast altijd een po sitief beeld geeft. Zelfbeeld In opvanghuizen bestaat het ge vaar dat de negatieve beoorde ling wordt voortgezet die de jon gere kent van de gezinssituatie waar hij vandaan komt. Daar is hij inmiddels ongevoelig voor geworden. Erik: 'Zo'n jongen reageert dan: 'Dat weet ik nou wel, ik doe het fout, het zal wel. Ik ben gewoon een waardeloze gozer, want ik doe altijd alles fout.' Dat kregen ze vroeger vaak genoeg te horen. De beoordelingskaarten herin neren de leiding er steeds weer aan de jongere positief te bena deren, want het is volgens Nag tegaal best moeilijk om te blijven zien, dat ze ook heel veel goed doen. Het beoordelingssysteem be werkstelligt daarnaast eenheid bij de leiding. Een probleem dat Nagtegaal bij andere tehuizen constateerde, is dat elke leider zijn eigen therapie op een'jonge- re losliet. Als er iets belangrijk is bij het helpen van jongeren is het wel op een lijn zitten van zijn opvoe ders. Ook in een gezin gaat het fout als ouders niet op een lijn zitten. Hier heb je te maken met zes vaders en moeders. Dan zijn die gevaren levensgroot aanwe zig,' verduidelijkt hij. Sancties Pedagoog Ruud Kuijpers, ver antwoordelijk voor het invoeren van het systeem, dat voor een deel is overgenomen van het Pe- dalogisch Instituut uit Amster dam, verklaart de werking. Een van de belangrijkste principes in gedragstherapie is volgens hem gewenst gedrag versterken en ongewenst verzwakken. Kuij pers: 'Dat kan je met dierproe ven aantonen. Als je muizen be loont om door een doolhof heen te komen, dan leren ze dat. Bij straf leren ze het gewoon min der.' Belonen krijgt daarom fors de nadruk. De component straf fen blijft volgens Kuijpers jam mer genoeg wel noodzaak. 'Jon geren komen niet uit ideale situ aties en zijn gewend om straf te krijgen. Dat hebben ze niet in een dag afgeleerd.' De pedagoog legt uit dat in de jaren zeventig meer werd uitge gaan van de relatie tussen groepsleider en kind. 'Als die relatie maar goed was dan kwam alles op zijn pootjes terecht.' Daar is de hulpverlening echter van teruggekomen. Erik stelt: 'Een jongere mag hier twee jaar wonen. Dan kan je af en toe een arm om zo'n kind slaan en zeggen: 'Ik hou van jou'. Maar na twee jaar gaat het hier weg en dat is weer iemand kwijt. Het belangrijkste in een opvoeding, onvoorwaardelijke liefde, kunnen wij hier niet ge ven.' Tussen Kerst en Oud en Nieuw staat Jaarbeurs Utrecht weer geheel in het te ken van alles wat met paarden en paardrijden te maken heeft. Van zaterdag 27 tot en met dinsdag 30 december vindt daar de vierde editie van de meest complete paarden- manifestatie van Nederland plaats: Paard '97. De gehele branche geeft acte-de-présen- ce op deze combinatie van beurs en shows onder auspi ciën van de Nederlandse Hip pische Sportbond (NHS) en Dutch Horse Promotion (DHP). Uniek aan 'Paard' is dat het de enige paardenmanifestatie in ons land is waarop alle hippische dis ciplines - waaronder dressuur, springen, mennen, tuigpaarden, voltige en endurance - bij elkaar worden gebracht. Vorig jaar be zochten zo'n 40.000 liefhebbers dit evenement. Paard is de uitge lezen mogelijkheid voor mensen die overwegen recreatief te gaan paardrijden en nader kennis te maken met deze (buiten)sport. Zo kunnen zij in de manegering bij het paviljoen van Dutch Hor- se Promotion een gratis proefles volgen. Hier zijn ook alle bij DHP aangesloten stamboekor ganisaties vertegenwoordigd met een voorlichtingsbalie. Bij deze balies staan tevens stallen met de paarden van het desbetreffende ras. Een gedeelte van de beurs- vloer biedt stalling aan de circa 175 paarden van tientallen uit eenlopende rassen en typen die optreden in de vele dagshows en -demonstraties en in de specta culaire avondshows. Zo kan het publiek onder meer Arabieren, Haflingers, Friezen, Hackneys en de steeds populairdere Wes tern-rassen als Quarters en Paint Horses bewonderen en aaien. Breed scala Naar verwachting meer dan 150 exposanten tonen hun nieuwste producten en/of diensten op het gebied van o.a. stalling, fokkerij, verzorging en gezondheid, trans port, paardrij-vakanties, boe ken, video's, posters, ruiterkle- ding en alle mogelijke accessoi res. Om Paard nog completer en branche-breder neer te zetten werken de organisatoren mo menteel hard aan het realiseren van een Opleidingenpaviljoen, waarop hippische opleidingsin stituten als NHB Deurne en La- renstein zich zullen presenteren. Evenals bij de voorgaande edi ties van Paard grijpt de NHS de manifestatie aan om haar kam- pioenen, waaronder top-dres- suurrijdster en Olympisch kam pioene Anky van Grunsven, of ficieel te huldigen. Dit zal gebeu ren tijdens de NHS Jaarshow die plaatsvindt op de eerste avond van de manifestatie. Paard '97, zaterdag 27 tot en met dinsdag 30 december, hal 7, 8 en 9 van Jaarbeurs Utrecht. Dage lijks geopend vanaf 10.00 uur. Om 20.00 uur sluit het beursge- deelte, waarna de avondshows van start gaan. Op dinsdag 30 december sluit Paard om 17.00 uur. De toegangsprijs tot de manifes tatie, inclusief de dagdemonstra ties en -shows bedraagt fl.17,50. Kaarten voor de avondshows geven recht op een gratis beurs- bezoek. Ze zijn voor fl.42,50 per kaart, per show, verkrijgbaar bij de Jaarbeurs-kassa's. Alle mogelijke informatie om trent Paard '97 is verkrijgbaar bij: Jaarbeurs Utrecht Afdeling Bezoekersinformatie tel.: 030- 2955 560. door PAUL VAN SCHAIK i Ook de inrichting van de zaal is een kunststukje foto JANSSEN DE klEVITH Bijna honderd jaar oud foto: LEUNIS VERLINDE Foto: Daria Scagliola Beloningssysteem moet jongeren van negatief zelfbeeld afhelpen Links op de foto Erik Nagtegaal, groepsleider. Rechts,zittend: Frederike Smits toto JANSSEN DE K1EVITH Ook voor de jeugd is voldoende te beleven

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13