Geef tocht geen kans Goed gereedschap is het halve werk Dubbelglas of voorzet ramen hebben voordelen O Gezonder wonen dankzij goede vloerisolatie I Stap voor stap zelf uw woning isoleren I! OS RSW 97-217 Colofon redactie service lueekbLaderi ujegener 1 foto's: ©ten tocht profielen In iedere woning komen kieren voor die er niet horen te zijn. Ongewenste openingen waardoor tocht, lawaai en stofvrij spel hebben. Vooral tocht pleegt een aanslag op uw stookkosten en tast uw woon comfort aan. U kunt in alle gevallen hier iets aan doen. In iedere doe- het-zelfzaak of bouwmarkt zijn uitstekend passende tochtprofielen te koop waardoor u tocht geen kans meer geeft. Neem de onderzijde van een buitendeur. Wanneer 's-winters hard waait merkt u pas goed wat tocht betekent. Voor deuren die naar binnen of naar buiten draaien bestaan er diverse speciale tochtstrips. Bijvoorbeeld de Port o mat van Ellen, een strip die automatisch de kier afsluit zodra de deur gesloten wordt. Of een handige slijtdorpel die meteen de hele drempel beschermt en slijtage en beschadiging van de drempel voorkomt. Tochtstrips zijn eenvoudig door iede re doe-het-zelver te monteren. Ellen tochtprofielen heeft een handige brochu re waarin u in één oogopslag ziet welk tochtprofiel bij welke kier past. Van kwalitatief goed gereedschap heeft u jaren klusplezier. Of u nu een beginner bent of een doorgewinterde doe-het-zelver: goed gereedschap werkt beter en veiliger. Sta daarom eens stil bij de inhoud van uw gereedschapskist. Aan Alexander Langhout, directeur van de Kluslnfo doe-het-zelfschool in Den Haag de vraag welk gereedschap je voor de gemiddelde klus in ieder geval nodig hebt. 'Begin met een basisuitrusting die geschikt is voor klussen in huis die regelmatig terugkomen, zoals timmerwerk en eenvoudige elektra- en sani- tairklussen. Zo'n basisuitrusting bestaat uit het volgende handgereedschap: een klauwhamer, handzaag, metaalzaagbeugel, verschillende schroevendraaiers, spanningzoeker, duimstok en rolmaat, houtbeitels, zoetvijl, houtrasp, water- pomp-, knip-, nijp- en combinatietang, een verstelbare moersleutel en een set steek en/of ringsleutels. Vervolgens is een goede (klop)boormachine onmis baar. Een accuboor/schroefmachine is daarnaast ook erg handig.' Koop als het kan kwalitatief goed gereedschap; dat werkt beter en veiliger. Daar heeft u jaren plezier van. Goed gereedschap werkt Uw ramen isoleren is een verstandige investering. Uw bespaart op uw energiekosten en daardoor ook beter voor het milieu. De meest beken de methodes om uw ramen te isoleren zijn dubbelglas en voorzetra men. U voorkomt warmteverlies en heeft tevens minder geluidsover last. Dubbelglas bestaat uit twee ruiten op enige afstand van elkaar. Daartussen zit droge lucht of een gasmengsel in een hermetisch gesloten spouw. Hoe breder .deze spouw hoe hoger de isolatiewaarde. Dubbelglas is het minst opvallend en daardoor een fraaie oplossing. Het komt in plaats van de oude ruit, en ligt in prijs hoger dan voorzetramen. Het plaatsen moet u wel aan de vakman overla ten. De erkende fabrikant en vakman geeft 10 jaar garantie op hun ramen. Voor informatie of een lijst van fabrikanten met het KOMO-certificaat kunt u bellen met KIWA Certificatie en keuringen in Rijswijk, telefoon: 070-395 35 35. Voorzetramen zijn als ervaren doe-het-zelver eventueel zelf te plaatsen. Dit kan op twee manieren: vast gemonteerd of draaibaar. Een scharnierend draaibaar raam is gemakkelijk schoon te maken. Plaats voorzetramen bij voorkeur aan de buitenzijde van de woning. Dit verkleint de kans op inwendige condensatie, omdat de ventilatie-openingen direct in verbinding staan met de buitenlucht. Aan de binnenkant verdwijnt condens namelijk minder snel. Ga voor informa tie of een goed advies eens langs bij de erkende glaszetter. Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd deer: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Far. 010-4699382 In de winter is in een woning op de beganegrond het gevoel van optrek kende kou een veel gehoorde klacht. Vloerisolatie is een goede remedie hiertegen. Vloerisolatie kan ook een forse energiebesparing opleveren en is daarnaast van groot belang voor een gezond binnenmilieu. Begane grondvloeren die nog niet zijn geïsoleerd, zijn betrekkelijk koud en daardoor relatief vochtig. In dit vochtige milieu gedijen huisstofmijten opper best, vooral als er dubbelglas is geplaatst. Goede vloerisolatie maakt de vloer warmer en een stuk droger waardoor huismijt minder kans krijgt,. Deze lagere allergeenconcentratie voorkomt het ontstaan van nieuwe allergieën en verzacht het leed van allergiepatiënten. Isoleren met thermokussens, gemaakt van dunne folie, levert een zeer hoge iso latiewaarde op. Wel combineren met speciale bodemfolie. Deze kussens zijn eenvoudig zelf aan te brengen. Nieten bij een houten vloer, en foitepluggen gebruiken bij een vloer van steen of beton. Voor informatie of verkoopadressen: Tonzon, telefoon: 053-4332391. foto's: Tonzon Isoleren, een koud kunstje Energie kost geld, uw geld. U bespaart energie door zo lang mogelijk de warmte in huis vast te houden. Omdat steen, hout en glas (waar een huis uit is opgebouwd) dat niet zo goed kunnen, zal er geï soleerd moeten worden. Wij laten u stap voor stap zien hoe u dit zelf uit kunt voeren Zo bespaart u aanzien lijk op uw stookkosten. Uw portemonnee is niet de enige reden om te isoleren. Juist de verbe tering van uw woon comfort merkt u direct na het isoleren. Uw huis wordt behaaglijker door dat muur, vloer en dak na het aanbrengen van isolatiemateriaal minder koud aanvoelen en dus minder koude afstralen. Uw huis wordt met lagere stookkosten behaaglijk warm. Isolatieprodukterr zijn niet alleen warmte isole rend maar ook uitste kend geschikt voor geluidsisolatie. De geluidsisolatie van bij voorbeeld een voorzet- of scheidingswand ver betert sterk wanneer deze gevuld is met glas- woldekens. Onbrandbaar Glaswol is onbrandbaar en verspreidt geen rook. U verhoogt dus tevens de brandveiligheid van uw huis door deze pro- dukten toe te passen. Gemakkelijk te ver werken Glaswol is veerkrachtig en sterk materiaal dat eenvoudig is aan te brengen. Met een scherp mes kunt u het materiaal zelf simpel op maat snijden. Schuin dak isoleren Woont u in een huis met een schuin dak dan zijn er twee mogelijkhe den om te isoleren: tus sen de gordingen en KlusTips Leidingen voor water of cv kunt u prima met glaswoi iso leren. Wikkel glaswoi- deken om de leiding en zet het vast door er ijzerdraad omheen te wikkelen Controleer bij een voorzetwand tegen een buitenmuur altijd of de muur droog is. Is dit niet het geval, behandel de muur dan aan de buitenzijde met een waterafstotende en tevens dampdooriaten- de coating. Zo voor komt u vochtdoorslag. Is de buitenzijde van de muur damprem- mend (geglazuurde steen of damprem- mende verf) dan kunt u niet isoleren aan de binnenzijde. Vraag in zo'n geval altijd advies aan de vakman. Draag handschoe nen en adembescher- ming wanneer u glas woi verwerkt. Dit voorkomt irritatie van huid en luchtwegen. foto: Belned E\/en o pIettei Controleer voor u begint altijd of er onder de dak pannen op het dakbeschot een dampremmende laag (plastic folie of bitumenpapier) ligt. Is dit het geval dan dit eerst verwijderen of advies vragen aan de vakman. Wanneer u afwerkt met gips plaat zorg er dan voor dat de onder linge afstand van de latten exact 60 cm hart op hart is. De naad tussen twee gipsplaten moet zich precies in het midden van de lat bevinden. over de gordingen. Gordingen zijn de hori zontale balken die u aan de binnenzijde van de schuine kap aantreft. Tussen de gordingen kunt u het isolatiemate riaal zowel horizontaal als verticaal aanbrengen. Schroef bij het horizontaal aanbrengen eerst latten tegen het dakbeschot en tussen de gordingen. Zorg ervoor dat de latten dezelfde dikte als de isolatie heb ben. Ook op de gordin gen tegen het dakbe schot spijkert u latten. gipskartonplaten. Hiervoor spijkert u lat ten van 32 x 32 mm verticaal over de gordin gen. Zorg ervoor dat ook hierbij de onderlin ge afstand van de latten exact 60 cm hart op hart is. Tussen de latten brengt u de zogenoemde spijkerflensdekens aan. Met een tacker of niet machine niet u de dekens vast op de latten. De flenzen laten over lappen en de naden ver volgens dicht plakken met aluminiumtape. Voorzet- of scheiding- wand isoleren Tussen de latten brengt u glaswolrol aan of spijkerflensdekens die u op de latten vast niet. U kunt de latten ook verticaal aanbren gen met een onderlinge afstand van exact 60 cm. hart op hart, zodat u de glaswolrol of spij- kerflensdeken er precies tussen kunt klemmen en vast nieten. Wilt u de gordin gen uit het zicht hebben dan kunt u ook kiezen voor een strakke afwer king met bijvoorbeeld Wanneer het isola tiemateriaal is aange bracht kunt u het geheel afwerken met bijvoor beeld gipsplaat. De gips platen maakt u eenvou dig op maat met een hobbymes. Schroef ze met gipsplaatschroeven vast op de latten. Maak bij een voor zet- of scheidingswand eerst een frame van hou ten of stalen staanders. De onderlinge afstand is ook hierbij precies 60 cm hart op hart. Breng bij een voorzetwand voor een buitenmuur tussen isolatie en afwer king een dampremmen de folie van minimaal 0,05 mm dikte aan. Bij een scheidings wand altijd eerst aan één zijde beplating aanbren gen, voordat het isolatie materiaal wordt inge klemd. Op deze wijze kunt u gemakkelijk glas- wolplaten tussen de houten of stalen staan ders klemmen. De wand werkt u bijvoorbeeld af met gipsplaten van 60 cm breed. Voor een goede geluids isolatie eerst een strook speciaal zelfklevend iso latieband onder de lig ger op de vloer en op de staanders tegen de wand aanbrengen. Dit zorgt voor een goede geluids- isolerende aansluiting. Om de geluidsisolatie te maximaliseren dient u de voorzet- of schei dingswand zo volledig mogelijk te vullen met glaswol. Vervolgens de wand afwerken met gipsplaten en de naden netjes afwerken. Ongebruikte zol ders kunt u uitstekend gebruiken als een isole rend schild. Rol tussen de balken of op de vloerdelen glaswolrol uit met de dampremmende aluminiumlaag naar beneden gericht. Glaswoldekens kunt u ook voor andere doeleinden gebruiken dan alleen het isoleren van de zolderverdieping. Uw ligbad bijvoorbeeld. Gaat u een nieuw bad plaatsen, breng dan onder en rondom het bad glaswol aan. Op deze manier heeft u minder last van het geluid van kletterend kraanwater en blijft het bad water langer warm. Behaaglijke woonruimte dankzij isolatie toto: Veiux illustraties: Isover Dit heeft u nodig Gereedschap - accuboormachine - hamer - hobbymes - nietmachine of tacker - handschoenen - mondkapje (iv.m. adembeschermtng; Materiaal - aluminiumtape - gipskartonplaten - glaswolplaten (voor zet- en scheidings wand) - glaswolrol of spij- kerflertsdeken (bin nenzijde schuin dak) - latten - schroeven - spijkers Kluslnformatie Over isoleren en verschillende toepassingen van isolatiemateriaal heeft Isover een handige brochu re samengesteld. Voor informatie of advies: IsoverB.V., Capelie a/d IJssel, telefoon 010 - 258 44 44. Samenstelling: Kluslnfo Den Haag. Voor Doe-Het-Zelf cursussen, workshops en produktpromoties telefoon: 070-3650999 V l

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 17